Vetřelec ³

Alien³

• Československo

Votrelec ³

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1992, 114 min (SE: 145 min)

DIRECTOR´S CUT: spolu s Vetřelcem ³ už neplatí ono okřídlené: In space no one can hear you scream. Spíše se sluší zeptat: Bojíte se tmy? Temná zákoutí jedné vězeňské ocelárny sloužící jako neprodyšný labyrint chodeb, do něhož Ripleyová vpustila svého „milence“ bájného Minotaura. Díl od dílu se postava Ripleyové přibližuje k svému vetřelčímu předobrazu. Ale teprve ve třetím dílu je mu nejblíže, než kdy předtím. Ač události, odehrávající se na Fiorině 161 má dětská hlava kdysi nebrala, dnes už s větším odstupem chápu, že byly zcela nevyhnutelné. Režisérský sestřih je alespoň z mého pohledu úplně odlišným filmem. Komplexnějším, psychologicky nejpropracovanějším a z určité strany i možná nejdospělejším z celé série. I přes ne zcela kvalitní flirtování z CGI-morfem si pohrává chytře s atmosférou strachu z neznáma, kde nás Fincher provází svým klaustrofobickým lunaparkem v hlavě. Neoddiskutovatelně má jeho původní vize mnohem víc do sebe, než její okleštěnější a přímočařejší kinoverze. 9/10(1.12.2009)

Dle mého nejlepší díl série. Naprosto nadupaná podívaná, vizuálně strhující, herci skvělí (i ty nejmenší roličky). Geniální je vizuál, Valná většina záběrů brána z podhledu, naprostá většina je koncipovaná tak, že prostředek záběru je více méně prázdý, a podstatné se odehrává po stranách. Director's cut smaozřejmě výrazně lepší, i kino verze si ale zaslouží plný počet...(13.2.2006)

Fincher se očividně snaží (občas až moc), ale ta okénková nuda a jasné zabití atmosféry z jeho vize Vetřelce smrdí už od prvních dvaceti minut. Je to škoda, protože konec je špičkový, stejně jako spousta silnějších momentů, či hudba... Co mě bohužel totálně dodělalo, je směšná animace: kolikrát jsem měl pocit, že sleduji laciný televizní horor! LAME. Strach si vzal dovolenou... co dodat? Prostě jsem po hodině přehodil v hlavě výhybku a třetí díl slavné kvadrologie dodíval jako napínavé drama plné skvěle napsaných charakterů. Nic víc, nic míň. Takže si nakonec moc nestěžuji. Poprvé shlédnuto cca kolem r. 2000, podruhé SE v r. 2010.(17.11.2010)

„Odkiaľ viete moje meno?" – „Máte ho vyšité vzadu na nohavičkách.“ Nebyť nasledujúceho Vzkriesenia, najhorší Votrelec. Mnohí tvrdia, aký je úžasný, ale mne nesedel ani v roku 1992 v kine, ani po pozretí režisérskeho strihu (s ktorým Fincher v skutočnosti nemá nič spoločné, ide teda o PRODUCETSKÝ strih). Je pravda, že ten predsa len výsledný dojem o čosi vylepšuje (povedzme na 70% s prižmúrenými očami), ale ani on nedokáže (asi preto, že na to proste neexistuje žiadna odpoveď) vysvetliť nechcene kultovú záhadu troch vajíčok v záchrannom korábe (ešte v Sulacu by to šlo, ale v korábe?). A ani on nevylepšuje mnohé chyby kinoverzie (5 - 6 výrazných postáv a zvyšok je holohlavá, škaredá a nesympatická masa anonymných magorov, pričom 5 - 6 postáv by v podstate stačilo, lenže problém je v tom, že ani sympaťák Clemens, ani natvrdlý riaditeľ väznice sa nechytajú na Dallasa, Hicksa, či Hudsona). Veľmi otázny a rozporuplný je i spôsob, akým sa Fincher vyrovnal s legendárnymi udalosťami a postavami z dvojky (Newt s Hicksom zabití mimo záber, značne svojrázne použitie chudáka Bishopa). Záver je (napriek nejasnosti ohľadom "novej" Henriksenovej úlohy) síce silný a výprava bohovská, ale film má priveľa hluchých a zvláštnych miest. Na strane druhej, oceňujem viacero nezabudnuteľných scén (pohreb, finálny skok, pitva) a návrat k pôvodnému Votrelcovi. Teda nie nezáživný "mravec", ale tajomný "drak", vynárajúci sa z temnoty a zákerne útočiaci na ničnetušiace, hysterické obete. Na trojke je až príliš poznať, v akých krvavých bolestiach vznikala (menili sa scenáristi, prepisovali sa scenáre, producenti sa debutujúcemu režisérovi príliš starali do roboty, brutálne sa prestrihávalo, mizli kľúčové nápady a scény, napr. pôvodne Votrelec infikoval kravu, až vo verzii pre kiná sa to zmenilo na psa). Kino Považan NMnV 1992(1.11.2004)

Vetřelec 3 si je svou temnou atmosférou a pomalejším tempem nejvíce podobný s klenotem R. Scotta. Jako fanouška ságy mě zde pokaždé nejvíce potěší neveselá nálada filmu, závěrečné nahánění Aliena a také originální olověná lázeň. Minusem jsou v některých scénách okaté digitální triky a měnící se velikost vesmírného masožravce. Fincher si však, až na několik těchto mušek - nevedl vůbec špatně a do filmu zapracoval ponurou atmosféru, tolik typickou pro své další snímky. P.S. Těším se na speciální edici, kde je 35 přidaných minut o které byla původní verze ošizena - to by mohla být pochoutka. P.P.S. Tak prodloužená verze není vůbec špatná, několik nových scén opravdu stojí za pozornost, ale rozhodně se nejedná o pasáže, které by vykolejily děj někam úplně jinam. Přesto potěší.(13.12.2009)

• - Spoiler: Když si Ripleyová (Sigourney Weaver) vymůže pitvu děvčátka, při otevírání hrudníku lékař odhodí pilku na kosti, ze které odstřikuje krev. To ale není možné, protože v mrtvém těle krev neproudí, zvláště v těle, které bylo v mrazáku. (Proste..Jana)

• - V jedné z původních verzí scénáře se nepočítalo s přítomností vetřelců. (cariada)

• - Mimo kamier, v pohodlí domova bola Sigourney Weaver (Ellen Ripleyová) nútená nosiť parochňu, nakoľko sa jej, v tom čase 2-ročnej, dcérke Charlotte nepáčil pohľad na holohlavú matku. (hradecek)