Vetřelec ³

Alien³

• Československo

Votrelec ³

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1992, 114 min (SE: 145 min)

Pan Fincher převzal po šesti letech taktovku kultovní sci-fi série, utřel ji od potu po frenetickém výkonu svého předchůdce a zvolil pro dirigování vetřelců a jejich domnělých lovců odlišné tempo. Hned v úvodu mě nasral scénárista, který si zřejmě nevěděl rady se všemi postavami, co přežily řádění kyselinových miláčků na planetě LV-426... fuj, to se nedělá, takhle jedné natěšené puberťačce poslat největšího oblíbence do kopru! Tentokrát se nekoná žádný ohňostroj zběsilé akce, atmosféra je depresivní, šmejd z vesmíru byl zredukován na solitéra a Ripley si musí se žravou potvorou poradit na nehostinné, mrazivé planetě, v trestanecké kolonii. Situace na 3,14ču: spousta chlapů, vyrajcovaných k nepříčetnosti zjevením humanoida opačného pohlaví, ovšem zbraně žádné - aliení hostina může začít! Tma, panika, plánování, pobíhání, komplikované vztahy, nějaké výšplechty o bohu, víře, odpuštění, blablabla a také litry té červené kapaliny, co za obvyklých okolností cirkuluje v lidském těle, za neobvyklých okolností pak chlístá v okolí lidského těla. Na chudobné poměry sci-fi hororů vysoký nadprůměr, atmosféra patřičně fincherovsky hutná, přesto mám oba filmové předchůdce radši. 77,7%(22.8.2011)

Každého z prvních tří Vetřelců dokonale charakterizuje jedno přídavné jméno. Jednička byla napínavá, dvojka akční a trojka úchylná. Jak jinak taky, když Ripleyová ztroskotá na vězeňské planetě obydlené těmi nejzvrhlejšími sexuálními devianty, kteří neviděli ženskou dýl než pevnou stolici. Ale je tu ještě jeden host do domu – alien. I když vlastně ne jen jeden. Spíš jeden na třetí. Nebo na druhou? David Fincher netočí tak docela normální filmy a když už, tak ne o docela normálních lidech. A netočí špatně, pokud zrovna... netočí špatně! Vetřelčí zářez na jeho pažbě nejspíš nebude moc hluboký, respektive neměl by být. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že tentokrát natáčel pod tvrdým tlakem z vnějšku, je to hodně mainstreamové a hodně neosobní (až na pár chutných honiček v závěru). Chvílemi hrůzně zmatené, jako by Fincher utíkal před vetřelcem a jindy tak klišovité, jako by zrovna vylezl z hibernátoru. Dokonce i ta pověstná fincherovská depresivní nálada tu chybí. Ale byl to jeho první vážnější počin na poli celovečeráků, což část křivd ospravedlňuje. A ten zbytek vydá maximálně na ***. 60% Zajímavé komentáře: ScreamJay, JohnnyD, MIMIC, PALINO, mr.kliky(19.12.2005)

Po prvních několika minutách jsem filmu moc nevěřil. Hlavně mě šokovalo naložení s přeživšími z minulého dílu. Ale nakonec si mě i tenhle díl vetřelců svým způsobem získal. Fincher se hodně snažil natočit pořádný film a leckteré aspekty jsou skvělé. Na osobité předchozí díly ale nestačí, je to spíš chudý příbuzný.(12.12.2009)

Někomu samozřejmě může připadat, že jde o násilné natahování děje a že musí mít Sigourney Weaver fakt velkej pech, když se už potřetí musí utkat s vetřelcem. Ovšem jedná se stále o dobře natočený film a s tím jak pokročila technologie, tak vypadá lépe i samotný Vetřelec. Nejsem fanouškem Vetřelců, ale filmy stojí za to vidět, včetně dobrého třetího dílu...70%(15.6.2013)

Každý díl je jiný, co režisér, to unikát. A v tomto případě to platí víc než kdy jindy. Fincher opět zabodoval (jeho kouzla s kamerou jsou tu opět přítomna v míře vrchovaté...aby také ne, když má k dispozici zvířátko které dokáže lézt rychlostí ve všech směrech smrtící...vertigo 4ever, zdravíme hráče AvP:)) ... a H. R. Giger ostatně taky zaperlil, konečně uvidíme, že při vývoji Vetřelce je klíčová DNA hostitele (myšlenka, kterou naplno rozvinul až čtvrtý díl)...(23.3.2003)

• - David Fincher si původně vybral ke spolupráci kameramana Jordana Cronenwetha, mezi jehož nejznámější práce patří Blade Runner (1982) v režii Ridleyho Scotta. Bohužel během natáčení se u něj rozvinula Parkinsonova choroba a film za něj musel dokončit Alex Thomson. (Flexaret)

• - Možný SPOILER: Režisér David Fincher se ještě před konečným střihem filmu rozhodl od projektu odstoupit kvůli diktátu producentů a studia. Poslední kapkou do číše trpělivosti pro něj bylo další krácení filmu a protlačení rodícího se vetřelce z hrudi Ripleyové. Na střih tedy dohlíželi producenti. (messiah)

• - V jednom z raných trailerů byl použit slogan "Na Zemi všichni uslyší tvůj křik". Jeden z prvních námětů totiž zavlekl vetřelce na Zemi, slogan tak byl parafrází pro známou větu z prvního Vetřelce "Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik". (-bad-mad-wolf-)