Vetřelec ³

Alien³

• Československo

Votrelec ³

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1992, 114 min (SE: 145 min)

Vetřelecká série je pozoruhodná tím, že každý režisér ve svém díle otiskl svoji stopu. Scottovu imaginaci a Cameronovu militantnost vystřídala těžká deka mistra deprese Davida Finchera. Vítejte v bezútěšném světě bývalých trestanců, ze kterého není úniku. "Trojka" není horší než předchozí díly, je jenom úplně jiná.(13.4.2003)

Je zajímavé sledovat, jak si s každým dílem vyhrál po svém jiný režisér. Jednička pod taktovkou Ridleyho Scotta byla výborná, dvojka Jamese Camerona vynikající, nejlepší ze všech. Třetí díl režírovaný Davidem Fincherem přinesl mnohem odlišnější zpracování. Námět vypadá dobře - jediná Ripleyová přežila, ocitá se na planetě, kde jí společnost dělají devianti a samozřejmě Vetřelec. Postavy jsou bohužel napsány ploše, scénám chybí pořádná akce a napětí. Zvažovala jsem dokonce i variantu, že dám 2*, ale dobrý konec filmu mě trochu usmířil...(13.12.2006)

poklidný život vězeňské kolonie naruší pád modulu a příchod Ripleyové. měla by se mít na pozoru. přestože se vězni dali na víru, neznamená to, že jsou míň nebezpeční. ale choutky je přejdou, když chcípne mladá kráva a z jejího nitra přichází ON. nečekejme žádné barevné hříčky. D.Fincher nám dokazuje, že svět v jeho očích (včetně krve) je oranžovo hnědý. jeho pohled dělá z vetřelce zase trošku jinej bilák. PODÍVEJTE SE VETŘELCI DO OČÍ! a nezapomeňte: každá smrt skrývá nový život, nový začátek. amen.(1.5.2006)

Myslel jsem, že když vezme Aliena do svého břicha můj oblíbený režisér bude to trefa do černého, jenže trošku jsem se sekl. Atmosféra je ještě dejme tomu slušná, ale celý příběh vystavěný na ztroskotání ve věznici plné úchylů, bez jakýchkoliv zbraní je už trochu slabší, takový samoúčelný a nahánění vetřelce po chodbách je taky trochu přitaženo za vlasy. Byl jsem zvyklý, že vetřelec je rychlé vraždící monstrum, z kterého není radno dělat si šoufky a už vůbec ne snažit se s ním soupeřit ve sprintu na krátkou vzdálenost. Naštěstí jako celek to není vůbec k zahození, Fincherovi tedy budiž odpuštěno, z dvou nabízejících se variant hodnocení volím tu vyšší. 7/10(21.1.2008)

Tak jsem zhlédl režisérský sestřih (139min) a musím hvězdičku přidat, určitě je to nadprůměrný film, který se tím trochu víc přiblížil atmosférou ke skvělé jedničce. Že by ale, jak tady někdo píše byl úplně jiný příběh, to mi až na pár detailů nepřijde. Tímto mělo být asi vetřelčí dobrodružství zakončeno, možná ale, kdyby nevzniklo Vzkříšení (které z dnešního pohledu jako samostatné sci-fi rozhodně obstojí), nebyla by pak ani Amélie z Montmartru...A to by byla škoda. Takže buďme rádi za všechny díly(28.4.2007)

• - Spoiler: Na začátku filmu je v interiéru lodi Sulaco záběr na vetřelčí vejce. To tam však neměl kdo naklást, což staví zápletku filmu do nesmyslné polohy. (Stejšn)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. května 1992 v Century City (stát Kalifornie). (Varan)

• - Záběry celého vetřelce nebyly vytvořeny s použitím CGI (až na několik výjimek, zejména závěrečné scény u pecí). Z části se jedná o loutku, z části o tvůrce speciálních efektů Toma Woodruffa Jr. v kostýmu. (baronGrga)