Jamieho Amerika (TV pořad)

• Česko

Jamie Oliver: Jamieho Amerika

Jamie's American Road Trip

Reality-TV / Rodinný

Velká Británie, 2009, 320 min

Účinkují:

Jamie Oliver

Víc o Američanech než o jídle. Škoda(17.4.2019)

O Americe i Američanech skrze jídlo. Ne, nikoli lacině o obezitě skrze fastfoodové hamburgery a hranolky, ale skrze skutečné jídlo. A navíc sympaticky ve stylu, kterým k cestopisným (ano, je to více cestopisné než kulinářské) přistupuje Michael Palin; tedy se zaměřením na genius loci, zprostředkování zážitků a především lidi. A tak se tu Jamie v jedné epizodě skrze (ne)ilegální přistěhovalce a jejich národní kuchyně zabývá New Yorkem, kde sílí role guerillových a domácích protest "restaurací", aby hned v dalším díle zavítal do Louisiany, kde mezi pátráním po echt gumbu a lovením aligátorů, hledá odpověď na otázku, co vede usedlíky k tomu, že zůstávají na místech pravidelně sužovaných ničivými tornády, aby o díl později poznával mexickou tradiční kuchyni na předměstí LA mezi latino gangy a jakou může jídlo hrát roli při narušení kruhu "vyrůstáš mezi gangy - budeš v gangu" a... No, představu již asi máte. Navíc si krom občasných excesů (ano, kupříkladu scéna se stylingem účesu) tentokrát odpustil udělat pořad o sobě (znáte to jeho věčné řešení sebe sama, manželky, problémů s restaurační sítí apod.; tedy to čím potopil jinak solidní koncept svých cest po Itálii) a tak je tedy skutečně především tím průvodcem. Což je role, která mu s ohledem na to jak umí být vtipný i bezprostřední, jde nepřekvapivě k duhu.(14.7.2013)

Jamieho vize jsou v zemi tak konvenční jako USA naprostou utopií. Já přesně rozumím, co se snaží dokázat a taky vím, proč to přesně nepůjde. Snaží se v pár menších městech dokázat místním, že k obědu nemusí být nutně přesolené hranolky, přepálenej karboš a přeslazená limonáda za 50 dolarů. Bohužel naráží na totální nesouhlas široké skupiny obyvatelstva. Najde pár dobrovolníků, kterým se jeho nápady líbí, a ti to mají posílat dál svým známím a rozšiřovat jeho poselství. Samozřejmě bez větších úspěchů. Není se divit, když v jedné epizodě učí úplně jednoduché recepty místní matku, která umí pouze kupovat fast food a váží přes 120 kg a její děti spějí ke stejným zvykům a vypadají snad ještě hůř a Jamie ji nechá chvíli samotnou u plotny a ona se zděšením přibíhá zpět k němu a ptá se, jestli je normální že to bublá, když to vaří...Za jeho snahu, za to, že na vlastní oči můžeme vidět pravou ameriku, pět hvězd(6.3.2013)

• HrochOch

Zvláštní odkud jste si vycucali ty hvězdičky. Bezbřehá láska k Jamiemu a kilo marihuany by mi to taky vyšvihlo třeba na tři, víc eufemismu bych se sebe nevypotila..Nikoli dokumentární (kromě lítosti a obdivu Jamie moc zajímavostí neřekne), nikoliv kulinářský (jediný recept, nebo zájem o původ jídla), jen plytká selfonanistická studie Jamieho duše. Návod na fénování vlasů za hvězdu.)(1.3.2011)

Sice to není úplně ono, asi i proto, že v Americe jedí jako čuňata a nechtějí slyšet nic o tom, že by si třeba jendou ty hranolky odpustili. Ale pro mě je Jamie jednička.(19.11.2012)