Imaginární lásky

Heartbeats

Love, Imagined

Drama / Romantický

Kanada, 2010, 96 min

Xavier Dolan podruhé a už dotažen k dokonalosti. Výborné dialogy, kvalitní kamera. Pop-Art, zpomalovačky alá Kar-wai Wong, jde zahlédnout i styl Jean-Luc Godarda, vybroušený soundtrack, hipsteři, pozéři, Adonis, Garrel, cigaretový kouř a takřka stejně starý Xavier Dolan, který má neuvěřitelné nadání. Generační film dnešní doby. Art 21. století.(11.4.2011)

Příběh tak jednoduchý, že by se dal jednoduše odvyprávět jednou větou, přesto to kanadskému filmovému zázraku Xavieru Dolanovi (režie, scénář, podíl na produkci, střih, výprava, kostýmy a představitel jedné z hlavních rolí) stačilo v 21-ti letech na druhý celovečerní film. Základní story glosují postavy s příběhem zdánlivě nesouvisející svými výpověďmi o vlastních milostných trablech. Film zaujme jak barevnou stylizací, hudebním soundtrackem i moderně povrchní charakterizací hrdinů. Všichni tu sice hulí jak fabrika, ale hlavní hrdinka mi dokonce dokázala vysvětlit proč, což je u tohoto zlozvyku nevídané. ;-)(11.1.2011)

"Jediná pravda je láska k niekomu bez akýchkoľvek výhrad". No dá sa udeliť filmu, čo začína takouto myšlienkou, menej ako 5*? A k tomu duní hip-hopový odpal "Jump Around" a iné pecky. Xavier Dolan je môj Boh. A určite aj Boh pre všetkých bratislavských chalaňov v legínach, ktorých za to bezkrkí nacionalisti na Kysuciach bezhranične nenávidia. Toľko bezchybného štýlu ako v tomto filme som asi ešte nikdy nevidela. A tiež je to jediný film, kde sa mi chvíľu zdalo, že z jointu naozaj stúpa modrý dym.(10.4.2017)

Xavier Dolan je pre mňa Harmony Korine odzadu. Ich na prvý pohľad úplne rozdielne svety u mňa spájajú hneď 4 spoločné znaky. ......... Prvým je mladý vek autorov (Korine vyšiel s Gummom v 24 rokoch). Druhým, veľmi subjektívnym, je moje prvotné odmietnutie a následné náhodné prepadnutie ich ranej, formálne nápaditej filmovej básnickosti, ktorá je znakom tretím. Štvrtým je zakotvenosť ich kinematografických vízií v realite, u Korina špinavej, u Dolana naopak výsostne elegantnej. ............ . Korinova audiovizuálna lyrická fluidnosť absorbuje patologickú hrdzu zapľuvanej periférie a podáva nám zvláštne, na prvý pohľad nepasujúce, dysfunkčné skrutky zo sveta lúzy. Filmový básnik Dolan sa pohybuje v úplne antonymnom, elegantnom svete - v čistej, pozvoľna plynúcej a pod marcipánovou šupkou nahorklej kráse a ponúka formálne iluzívnu až snovú polevu koláča upečeného z ingrediencií každodenného života. .......... Gumma aj Imaginárne lásky som si nakoniec zamiloval.(16.3.2015)

Někdy milujeme spíš naše bláhové představy, než člověka samotného..Prosťounký příběh zabalený do hodně stylového kabátku s příjemně poetickou atmosférou a famózní hudbou. Xavier Dolan má na svůj věk nesmírně vyspělý vkus a pohled na život, přesto se ve filmech tak moc soustředí na módu, vizuál a všechno okolo, že své myšlenky nestíhá úplně vnést do příběhu a tak nám je vnucuje v těch pár chvilkách, kdy zmizí hlavní postavy a objeví se do kamery mluvící neznámí. (V Zabil jsem svou matku se zase Xavierova postava zpovídala do kamery). Artové filmy mívají jen pěknou skořápku a jádro takové nijaké, takže by mi to tolik nevadilo, ale tady mě to mrzí, když vidím, že nějaká ta snaha o poselství by byla. Xavier se jen musí naučit skloubit pěkný vizuál s pořádným příběhem. Alespoň dle mého názoru.(29.9.2012)

• - Film si svou premiéru odbyl na Filmovém festivalu v Cannes. (raikonen16)