poster

Experiment (festivalový název)

 • Dánsko

  Eksperimentet

 • USA

  Experiment, The

Drama

Dánsko, 2010, 90 min

Komentáře uživatelů k filmu (9)

 • Malarkey
  ***

  To, že i Dánsko něco posralo, mě moc nepřekvapuje. Každá země má v minulosti něco, co si na tričko nepřišpendlí a nebude to s radostí křičet do světa. Tohle byl ale vysloveně radikální průser a mně přišlo, jako kdyby to tvůrci nedokázali říct na plný koule a jenom chodili kolem horké kaše. Vlastně na začátku řeknou to, co se stalo a pak se neděje vůbec nic, aby nám na konci řekli, že je to prostě v prdeli, ale budeme dělat, že je to v pohodě. Závěrečná scéna, kde grónské děti zpívají, mě div ne málem rozbrečela. Jakej to ale mělo výsledek, kromě zničených pár životů, už ale nikdo neřekne.(5.10.2014)

 • lenuse
  ****

  Grónsko není Island. V roli Kareniny matky Nukaka Coster-Waldau, manželka populárního dánského herce, která skutečně pochází z Grónska a vyhrála tam kdysi soutěž Miss.(4.5.2014)

 • sochoking
  ****

  Matka Karen bola vskutku krásna žena, ale na tej oslave sedela a usmievala sa ako taká tupá piča!(30.5.2013)

 • evulienka3
  ****

  Typicky severský film o jednom nevydarenom experimente. Pocitovka, ktorá nejde prvoplánovo po divákových citoch, ale všetko necháva na jeho empatii. Nevyslovené utrpenie detí, ktoré nájdete len na pozadí filmu...v smutných detských očiach, pocikávaní, nedospievanej uspávanke, zabitom zajacovi... Obdivujem tento dánsky spôsob vyrovnávania sa s chybami minulosti aj prostredníctvom filmov.(8.2.2017)

 • fallangell
  ****

  Shlédnuto v rámci festivalu Jeden svět v Bratislavě. Volně plynoucí příběh o jedné z mnoha nepovedených násilných transformací původní obyvatelstva, tentokrát na Islandu pod vlajkou Dánska. Ztráta vlastní identity a kořenů je zde zpracována do vygradovaného konce, kdy i nepovedený experiment začne žít svým vlastním životem, pokud má dostatek politického zázemí.(5.12.2011)

 • klima777
  ***

  Jaksi zakřiknutý, možná i stydlivý film (což je pochopitelné).(25.6.2015)

 • radektejkal
  ****

  Pojem experiment implicitně zahrnuje jeho nepředvídavost v čase. Přitom má vždy určitý cíl, k jehož dosažení by měly být nastoleny vhodné počáteční podmínky. K tomu zde nejen nedošlo, ale i cíl nebyl chvalitebný: jeden Volk, jedna Sprache, jeden Land, jeden Führer (či jak to přesně zaznělo), to už před několika lety vyšlo z módy. A tak se z experimentu stalo jen takové jedno menší zlidstvo (pozor! novotvar, starší označení zvěrstvo). Manažérka projektu Gerta (Ellen Hillingsø) se sice poctivě snaží o "dobrý výsledek", ale její neznalost (dětské) psychologie, která je hlubší než neznalost spisovné dánštiny jejích svěřenců, to všechno dělá jen horší. Na druhé straně se něco dít muselo, Grónsko bojovalo s chudobou a tuberou, a toho chtěli jako záminku využít USA (hned po válce si tam zřídily leteckou základnu) k převzetí kontroly nad ostrovem a jeho nerostným bohatstvím. Předpokládám, že je tento experiment dostatečně zastrašil... Nicméně jediným úředním jazykem na ostrově je opět grónština.(14.3.2017)

 • DannyBoy80
  **

  MINIKINO Kavárna, Ostrava, 17.2.2015: Moc mě to nebavilo, nemělo to žádný tah a emoce. V celku i příběh o ničem. Byl jsem naladěný na něco jiného, do kina jsme šli na film Limbo, nicméně disk se v půlce seknul a pak nám jako náhradu pustili toto.(23.2.2015)

 • Franc1s
  ****

  Proč by se pro blaho země, rodičům nemohli sebrat děcka a převychovali se na někoho jiného. Zajímavý příběh, drsná realita. Jeden z mnoha příběhů přeměny původního obyvatelstva. Konec rychlý a k zamyšlení. 7,5/10(26.2.2015)