Konfident

Eštebák

The Confidant

Drama / Komedie / Historický / Thriller

Slovensko / Polsko / Česko, 2012, 108 min

Tři a půl poctivé hvězdy za to, že jsem se nenudila, slyšela zase hláškovat známé firmy, jako je Jan Budař a Ondra Vetchý (Ty umíš německy? - Mám německé předky. - Ty jsi Němec?! - ale východní... - tak to je dobře... ) a... no, invazi ruských vojsk už asi žádný film nepřekoná atmosférou Pelíšky, takže nezbývá než se ponořit do šedi tehdejších let a doufat, že jakákoli demagogie nás čeká, tahle to už nebude.(31.8.2013)

Pořád je to film o tom, jak se vyrovnat s komunistickou minulostí, s práskačstvím a prospěchářstvím, je to do jisté míry celkem očekávané ve svém průběhu, ale na druhou stranu je to snímek, který zdobí dobré herecké výkony, kdy Vetchý tu skvěle hraje neskutečnou svini, pozitivní je i zaměření jen na několik postav a určitá malost filmu.(3.8.2017)

• mchnk

Mladý zamilovaný pár z jednadvacátého století, se nějakou nešťastnou náhodou dostal do normalizačních let v Československu. Doby plné podrazů, celospolečenské paranoii, sestřelování malých letadel s plačícími dětmi a divokých sexuálních radovánek. Tedy alespoň podle tvůrců to tak nejspíše bylo, víte? Milí teenageři.(2.11.2015)

• NinadeL

eŠteBák by si určitě zasloužil analyticky nosný rozbor z mnoha hledisek, například navázání na "filmově aktraktivní" zpracovaní přelomu zlatých šedesátých a normalizace, za další spolupráce Slovenska, Polska a Česka, pak téma odposlouchávání, mladého manželství v krizi atd. atd atd. Co je ale výsledkem? Formálně ucházející výsledek, který je bohužel ale pohádkovou statí s typizovanými gagy a scénkami. Reálie panelového bytu s umakartovým jádrem jsou hodně nosné, zvlášť, když jsou takové detaily jako tapety efektivně zapojeny do děje. Nicméně herecky je to hodně nevyvážené, a veškeré ty úlety na téma všechny partaje slyší všechno nebo mladá manželka v krizi jde s prvním, kdo jí pozve na kafe... na tom není co obdivovat. Sem tam mají pěkné chvilky tací, jako Vlado Hajdu nebo Marek Geišberg, ale to je asi tak všechno. Mádl uhrává hlavní roli za pomoci dvou výrazů a o Goldflamovi radši ani nemluvě. Marná vzpomínka na výrazně lepší Životy těch druhých (2006).(11.7.2012)

Další vzpomínkový film na minulost našich zemí. Bylo to zajímavé už tou trojkombinací jazyků plus tedy ještě němčiny a ruštiny jako nezbytný doplněk. Připomělo mi to leccos z doby ve které jsem taky žil i když jako malý. Film sám se mi líbil. Ne že bych z něj byl úplně nadšený, ale působilo to docela stylově i když taky chvílemi prázdně. To drama s odposlechy je trochu moc rozmělněno mezi víc postav. Myslím, že kdyby se to věnovalo jen hlavní postavě, šlo by z toho vyždímat mnohem více. A to pouštění kouhoutku vody, to bylo docela směšné na to jak citlivě ty odposlechy zabíraly každou ptákovinku. To to docela nabouravalo co se věrohodnosti týče. Jako odborník přes odposlechy mohl být hlavní hrdina nápaditější, tohle působilo trochu jako fraška. Herecky to bylo jinak docela v pohodě, slušný mix herců. Jen to mohlo být i geograficky přesnější, vše je spíše v náznacích. Dle všeho mi přišlo, že se to odehrává na slovensku, ale vypadalo to i na čechy. K tomu ještě ty výjezdy na venkov. Tohle mi docela vadilo. Mohli si s tím dát více práce, aby to bylo plnější, obsahově. 6/10(1.1.2013)

• - Námět snímku vychází z autentických archivních materiálů Ústavu pamäti národa v Bratislavě. Předlohou hlavního hrdiny byl radioamatér, který se v bývalém Československu dostal do centra pozornosti Státní bezpečnost. (Moco)

• - Skutečnosti neodpovídá, že by sovětští vojáci obsluhovali radiolokátory na hranicích s Rakouskem. Ochrana hranic zůstala v působnosti Pohraniční stráže, resp. PVOS. Sovětská vojska ostatně - patrně z mezinárodněpolitických důvodů - nebyla rozmístěna poblíž hranic Československa s NSR a Rakouskem. (Zdroj: armada.vojenstvi.cz) (karel_d)

• - Jedná se o první slovenský film na téma státní bezpečnosti. (Sufferer)