Konfident

The Confidant

Drama / Komedie / Historický / Thriller

Slovensko / Polsko / Česko, 2012, 108 min

• laik_60

celý čas sledovania filmu mám pocit, že film vznikol ako "politická objednávka" alebo "téma na ktorú sa dajú zohnať peniaze". Rozhodne som čakal viacej. Geišbergovci o ničom. A pán režisér (scénarista) vedzte, že "rozhrešenie " (odpustenie) nezaleží od farára. Mádl mi tam nesedel vôbec, a ten činžiak plný disidentov a eštebákov už dupľom nie. U mňa veľmi úbohé.(20.11.2017)

Přiznám se, že jsem za Konfidenta rád. Konečně je tady film, který sice kritizuje komunistický režim, avšak nevidí postavy pouze rudobíle, ale taky trochu lidsky. Dneska má totiž kdekdo tunu keců o tom, kterak by bojoval proti komunismu a raději by okusoval obrubníky, než by prozradil, co měl soused k obědu. Všem bych přál zažít si tu dobu a pak by možná ubylo plků o tom, že každý agent STB je ukrutná svině a je třeba ho pověsit. Tady se nabízí týpek, který bojuje proti režimu v jeho barvách a já považuji za výsměch, že takoví lidé jsou dodnes vedeni v archívech STB, protože nikdo neměl zájem jejich svazky skartovat, kdežto skutečné svině jsou dnes podnikatelé či politici s negativním lustračním osvědčením. Taky je dobré se zamyslet nad tím, že tady žijí stejní lidé jako v minulém režimu a že se zase tak moc nezměnilo. Jen se složitě nenatahují kabely po bytech těch několika málo odposlouchávaných, ale šmíruje se technologicky daleko vyspěleji a to v míře mnohonásobně větší. To jen tak mimochodem, protože ten film skutečně žádný zázrak není, ale já oceňuji zamyšlení nad minulostí tam, kde se oceňované populistické snímky předhánějí v poukazování na zrůdnost socialismu.(24.3.2014)

Bilbordu s J. Mádlom som asi 2 týždne nevenoval takmer žiadnu pozornosť. Hovorím si, zase jedna z jeho pubertálnych komédií, ale potom som zazrel malými písmenami napísané meno režiséra - Juraj Nvota. A v tom momente som bol rozhodnutý ísť do kina. Je to fajn pocit, byť pri tom, keď sa slovenská kinematografia postupne hrabe z hrobu von. Nvota na to má. Už Muzikou dokázal, že áno a dokázal to znova. Mádl na moje prekvapenie zapadol veľmi dobre a prekvapil ma. V ostatných úlohách i tých menších, je množstvo známych i neznámych hercov. Najviac priestoru dostáva rádioamatér Adam s manželkou, ale i eštebáci s Vetchým a Budařom na čele. Príbeh dokáže zaujať, dialógy mi nepripadali trápne, ako sa v poslednej dobe často stáva (iba sem-tam), hudba je skvelá a napríklad scény so stíhačkami sú úplne bombové. Krátke, ale účinné. Ich prelety v kine vytrhávali sedačky...Na filme je vidno i nemalý rozpočet a koprodukcia Slovensko, Česko, Poľsko sa vydarila a film dokáže uspokojiť diváka v každej z týchto krajín. Asi najviac ma pobavil záver s pointou, Hajdu s výťahom a farebným televízorom i jeho žena (Nvotová), ktorá od zlosti tresla z dverami. Aj súdruhovia eštebáci, chcú mať farebnú telku...60%.(2.5.2012)

Dost těžko se na to kouká,člověku se celej film votáčí žaludek,a je vlastně úplně jedno,jestli je to dobře nebo blbě natočený.Navíc selhal výběr herců,Vetchý přehrává ,je to jak postava z parodie.Jirka Mádl se hodně herecky posunul,ale sem taky nepasuje.Ten závěr mi ale udělal docela radost,přál sem jim,aby zmizeli za čárou.Koukatelný,ale s výtkama.60%.(28.4.2013)

Na filmu se mi líbila jedna věc a to parádně vystižená "drž hubu a krok" atmosféra komunistického režimu. Jinak ale to je veskrze průměrný snímek - zejména díky hodně zkratkovitému scénáři a celkové nedotaženosti. Komedie to rozhodně není, člověk se sice občas zasměje nad absurditou situace, ale jinak je to hlavně drama... s parádním Mádlem nutno dodat.(15.7.2013)

• - Když Adam (Jiří Mádl) odposlouchává ve voze Praga V3S, používá radiostanici R-111, která používala automatické mechanické paměti s předvolbou. (ledofredo)

• - Na tvorbe filmu sa aktívne podieľali i majitelia veteránov z Nitry, ktorí poskytli svoje automobily a dodali tak snímke dávku vierohodnosti. (YoZo8)

• - Námět snímku vychází z autentických archivních materiálů Ústavu pamäti národa v Bratislavě. Předlohou hlavního hrdiny byl radioamatér, který se v bývalém Československu dostal do centra pozornosti Státní bezpečnost. (Moco)