poster

Letka 633

 • anglický

  633 Squadron

Válečný / Drama

Velká Británie, 1964, 101 min

 • Mol
  ***

  BLUE LEADER TO ALL SECTIONS. ENEMY ANTI-AIRCRAFT INTACT. KEEP YOUR EYES OPEN. WE'RE GOING IN!!! Takový průměrný válečný snímek, ale jo proč ne? Asi nejvíc mi tam chyběla postava, která by mě uhranula. Roy se snaží a nakonec získá i nějaký ty jizvy na tváři, díky čemuž je pořádnej "tough guy", ale pořád to není ono. Závěrečné peklo v Norsku, kde hořící stroje i s klukama uvnitř padají z oblohy rychleji, než bys řekl "was fuer ein kerl", do toho sviští německé protiletadlové kulomety, to už je něco jiného. Adrenalínek mi to vyhnalo, ne že ne.(18.4.2017)

 • Orlau32
  ***

  Nebudu zde hýřit superlativy, zda se jednalo o dobrý, vynikající nebo průměrný film. Je mi jasné, že je to film z r.1964. Ale je mnoho válečných filmů z tohoto období a přesto tam není tolik pitomých a nelogických ba směšných scén. Tak na př. Při seskoku parašutistů je poledne,protože mu nad hlavou svítí slunce. Přesto partyzáni mu vstříc blikají baterkou o síle s jakou chodím ven se svým psem. No dejme tomu, že to z výšky 100 m parašutista viděl ! Vzápětí však jede po lesní cestě auto naložené německými vojáky, a ti svítí v pravé poledne reflektorem !!! kolem sebe v lese. Dlouho jsem se tak upřímně nezasmála. Bombardování skály a její následné zhroucení a zavalení továrny bylo samozřejmě efektní, ale stálo až příliš mnoho životů. Jsem si jistá, že by se aspoň jedno letadlo pokusilo ve skutečné válce napřed zlikvidovat kulometná hnízda Němců, aby eliminovali útoky na jejich letku. Oni se nechali sestřílet jako hejno holubů. To by Rusové nikdy nepřipustili. Navíc film nemá žádné zvláštní dialogy ani žádné superhvězdy. Z mého pohledu je to typický anglický film, který války moc neuměl točit.(3.5.2013)

 • pafka
  ***

  Neni to zadna velka pecka, ale slusnej valecnej film, kde jsou naprosto spatne udelany triky a myslim, ze v roce 64 se to uz umelo udelat tak, aby nebylo na prvni pohled videt, ze do skaly nenarazil maly modylek. To me cely dojem neskutecne znehodnocovalo. Videl jsem starsi valecne filmy, ale tohle tahalo za oci.(22.9.2012)

 • Big Bear
  ****

  Stydím se, ale film jsem viděl až nyní. Pro leteckého ultra fandu je to stejná ostuda, jako kdyby fanoušek Káji Gotta nikdy neslyšel Lady Carneval .-). No, už dosti filozofování. Letka č. 633 nikdy neexistovala, alespoň ne v RAF. Existovala 613 peruť, která měla Mosquita a prováděla speciální operace a pak elitní squadrona 617, která také prováděla spešl mise - to už ale byli velký kluci s Lancastery. Ano byli to slavní DAM BUSTERS (doporučuji kouknout na film stejného jména)... Tento film je tedy mixem těchto squadron a jejich operací. Naše squadrona je vybavena Mosquity a srdce leteckého fandy u té spousty záběrů jen plesá ! Byly to skvělé stroje, které letectvo původně ani nechtělo do výzbroje podobně jako třeba PBY Cataliny. Všestrannost, houževnatost, snadná opravitelnost, nosnost, dolet a mohl bych pokračovat v superlativech udělaly z tohoto dvoumotorového stíhače skutečně univerzální letoun vhodný i jako podpůrný letoun pro pozemní operace a jako taktický bombardér. Mosquita odtahala za nocí nad města Třetí říše skoro stejně bomb jako Stirlingy, Halifaxy a Lancastery... ---- Jinak jsem byl mírně zklamán, protože ve filmu za protivníky létají cvičné Me 108, Němci používají poválečnou obrněnou techniku (no Britům se tam taky občas mihly Land Rovery Defendery..). Norský odboj byl znázorněn jako parta blbečků, která když jde provést sabotáž, jde v houfu po otevřeném prostoru louky, nebo přímo po asfaltce směrem k maskovaným pozicím flaku .-). Bojové scény byly poplatné své době, zejména letecké souboje a samotný závěrečný nálet. Co bylo naopak skvěle provedeno byla obě nouzová přistání Mosquit. Ve filmu lehce zarezonuje i milostná zápletka, naštěstí nijak výrazně neruší. Němci jsou zde více méně za idioty a nejvíce z nich mne iritovala fešná gestapačka, která z lapeného odbojáře osobně strhala košili před mučením jak kdyby jej chtěla opakovaně znásilnit a ne z něj vymámit informace o odboji (i když tak by možná uspěla více, kdo ví ? .-)... Jak jen tohle skloubit do nějakého hodnocení? Je to spíše průměrný film a i s přihlédnutím k době vzniku a tehdejším možnostem. naopak v roce 1964 se dle mého názoru ještě dala schrastit autentická bojová technika (i kdyby tam Němci měli mít jen jediný SDKFZ.). Bylo by to na tři hvězdy a to ještě s ostříleným lakem. Jen z mé úcty k modrým battledessům a s přihlédnutím k faktu, že tento druh filmů je můj ,,krevní'' žánr přidávám ještě jednu hvězdu. Dávám 4 speciální tříštivé pumy. * * * *(21.1.2015)

 • gogo76
  ***

  Scenár tohto menej známeho vojnového filmu nie je nijako objavný, podobných filmov o skupine vojakov, námorníkov či pilotov vyslaných na nejakú nebezpečnú akciu vznikli stovky. Skúšobné lety ponad krásne hornaté Škótsko dodávali filmu o pilotoch presne to, čo potrebuje. Samotná tajná akcia je pomerne zaujímavá- zhodiť "zemetrasné" bomby na skalnatý previs v Nórskych horách pod, ktorým je továreň...To najlepšie sa už tradične odohralo v závere, Nemci sú tu v polohe gumených panákov a úroveň trikov je dosť kolísavá. To však nevyčítam, nie je to tak dôležité. V úlohe veliteľa RAF poteší H. Andrews známy z výborného filmu Hill. Celkovo hodnotím priemerne, chýbal tomu adrenalín v súbojoch na nebi, napínavejšie scény pri ostreľovaní či haváriách lietadiel. S postavami a dialógmi je to podobné. Nenašiel so tu silný moment, ktorý by ma strhol. Na pozretie fajn, ale na nejaký veľký film o letcoch z RAF si budeme musieť počkať. 60%.(7.5.2013)

 • - Většina letištních scén byla natočena na základně RAF Bovingdon. Scény nácviku mise a bojové scény z útoku na továrnu byly natočeny na Skotské vysočině u jezer Loch Morar a Loch Nevis. (Foxhound#1)

 • - Pro účely filmu byla upravena poválečná Mosquita TT.35 určená k vlečení cvičných cílů. Byla jim zatřena prosklená kabina v předku trupu a doplněny atrapy hlavní kanónů, aby se podobala válečné stíhací-bombardovací verzi FB Mk.VI. (p3tris)

 • - 633. squadrona ve skutečnosti neexistovala. (Foxhound#1)