Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Sandiego

Carrey je zde výjimečný, Kaufmanovy scénky skvěle podané a mystifikace skvěle prostupuje celým filmem, ale přece jen je škoda, že se Formanovi nepovedlo prosadit svoji verzi scénáře zaměřenou na samotný střet dvou osobností - Kaufmana a Cliftona a tím dát jeho postavě hlubší (i snad myšlenkový) rozměr a ne jen přecházet od jedné jeho exhibice k druhé. Připadá mi, že ve svých pozdnějších dělech trochu zapomíná na složku, která kdysi tak skvěle zabírala - samotné postavy a jejich niterné prožitky. Kaufman zde je sice zábavný a nevyzpytatelný, ale trochu plochý a jeho nemoc mě nikterak nedojímala - i když Forman rozhodně nestojí o to být sentimentální, jen pro mě na konci film ztratil svůj drive, jako by mu začal předčasně docházet dech. ()

Laxik

Stejně jako Kaufmanova vystoupení (která znám jen prostřednictvím Muže na Měsíci, ale to se chystám napravit), víc než cokoli jiného diváka Formanův film uvede do rozpaků. Mám se smát, nebo je to už trapné? Tak to nemám absolutně tušení, ta hranice je tak neuvěřitelně tenká, že tenčí není ani řízek za padesát korun v začouzené hospodě. Vše je věc vkusu, osobního smyslu pro humor a taky situace. A přesně to nám ukazuje Muž na měsíci. Ne pro humor, ale pro ty rozpory, pro lidský příběh a pro ten divný pocit v břiše, který už jsem po zhlédnutí filmu neměl snad půl roku, ne-li déle, říkám téhle úmyslně rozpolcené záležitosti ANO. PS: R.E.M. válí. ()

Pierre

Všechny skutečnosti v mém životě  jsou přizpůsobené a pomíchané pro dramatické záměry. Tak jsem se rozhodl vyřadit všechny ty koniny. Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus Muže na měsíci ve  známosti zdaleka překonaly. Forman ve svých pamětech píše, že se pustil do natáčení mnohem slabšího filmu  než jaký mohl natáčel. Měl svoji vlastní představu o scénáři, kde by se více pracovalo s rozpolceností osobnosti Kaufmana a Clintona a Kaufmanově klamání smrtí. Zatímco  nakonec mu byla předložena verze, která více připomínala klasický životopis a kde to, že Andy vlastně umírá výjde najevo až v závěru. A mě stejně tohle příjde (z toho co jsem zatím viděl) po domacích legendách nejlepší Formanův film?  Je to Kaufmanovská provokace? Snažím se to myslet vážně. Tady v ČR má asi málokdo páru o tom kdo nějaký Kaufman byl a já nejsem vyjímkou.  Přesto jsem  jsem ho byl napoprvé i napodruhé při filmu i po něm  plný. A  mám pocit, že toho člověka znám a přesně takhle by chtěl svůj životopis natočit a Forman to takhle udělal. Já si tam ty zákulisní tahanice prostě vůbec neuvědomuji. Pro mě to je skvělá forma, neskutečně zábavný a originální  film a  napodruhé ještě větší zážitek!! Velkou roli hraje už jenom moje záliba v tématu komiků, stand-up vystoupení a showbyznysu. Je pravda, že tohle je na víc ukázka i takové už hodně zašlé podoby showbyznysu 80.let. Líbí se mi i ta poetická teorie o poctě Stand-up komikům. Ale tohle je jízda sama o sobě.  Po mystifikačních titulkách v úvodu se rozjíždí zdánlivě klasický životopis  aby se film v prostředku zaměřil na sérii ryzích Kaufmanovských mystifikačních epizodek, které ale nejsou nikterak přeplácaně a přehnaně stylizovaně, ale prostě naprosto jasně podané... kdy jsem si připadal jako bych se sám stal jejich součástí a dokázal se  nechat i napodruhé nachytat (skeč s feťákem...)...A gradují!  Při vystoupení s babičkou mladou 94let poskakující na koni jsem se   málem svalil smíchy. Do samotného konce pak vyvstává otázka jestli ta rakovina je nebo není další mystifikace stejně jako přelud, který jsem včera viděl u Večerky.  A v závěru se dokonce byl schopen zasmát i při pohřbu. No, Forman/Kaufman/Carrey mě tady prostě dostali a rozjeli hru, kterou zdá se právě rozjížděl právě Kaufman. Nádherná interakce s divákem!  A teď se prostě nedá věřit tomu, že ten Kaufman vážně existoval a neměl podobiznu Jima Carreyho, který se zde převtělil se vším všudy...asi tak na dvě stě procent. Takže já souhlasím: Ten film je vážně senza. Je plný barvitých postav. No jistě, ještě je tady přece Tony Clifton osobně.:o  Takže už mi chyběl snad jenom jeden Robert Pupkin z úplné jiného filmu.:D Ne vážně...tenhle filmu je vskutku úžasný,  zábavný, svižný i dojemný. Prostě Formanovsky geniální. ()

numi

Jim Carrey je neuvěřitelný. Asi nikdo jiný by Andy Kaufmana hrát nemohl a Miloš Forman to dobře věděl. Ale, sakra, jak se mi má líbit film o člověku, jehož humor mě vůbec neoslovuje? A tenhle film je samozřejmě jeho humorem naplněn od sklepa až na půdu. Stejně jako Andy Kaufman osobně, i tento film není pro každého. Mě neoslovil, ale chápu, že se jiným líbí. [červenec 2005] ()

Freemind

Ne, snažil jsem se, ale nezkousl jsem ani Carreyho, ani děj poslepovaný z epizod bez gradace a tempa. Nebavil jsem se, nezasmál, nedojal. ()

erased

Stejně jako diváci samotného Andyho Kaufamana, ani já jsem nevěděl jestli se mám u jeho vtipů smát nebo nadávat. Díky až příliš věrnému ztvárnění Andyho života jsem se dokonale vžil do role klasického amerického diváka - právě proto na mě důvtip tohoto geniálního komika chvílemi působil rozporuplně. Jeho soukromým životem, pointami jeho humoru a "závěrečným vtipem" si mě ale získal. ()

zipper111

Jim Carrey v jeho snad nejlepší roli, skoro se nebojím říct One man show, protože to co tam předvádí, to je prostě neuvěřitelné. Forman točí skvělé filmy, vybírá si velmi zajímavé náměty a hlavně výborné herce. Andy Kaufman byl opravdu vyjímečný člověk, komik jaký se jen tak nevidí a já jsem rád, že mi dvojice Forman-Carrey přiblížila jeho život velmi zajímavým způsobem. 4,5* (nejlepší scéna: típněte prosím své doutníky...:) ()

vorheese

Nejlepší film Miloše Formana spolu s nejlepším výkonem v kariéře Jima Carreyho. Jeden z mála filmů, který si opravdu zaslouží přízvisko "hořkosladký" (narozdíl od pseudohořkosladkých Hřebejků a Svěráků.) ()

SarumanKo

Od Truman Show som mal silného tušáka, že ten Jim Carrey je skvelý HEREC, nie komik, ale muž, ktorému som ochotný uveriť akúkoľvek vážnu úlohu. A ono je to presne tak. V Mužovi na mesiaci, úchvatnej filmovej pocte Andymu Kaufmanovi, je Jim síce vážny len čiastočne a uchvacuje horkosladkým vystupovaním, ale je jedným slovom božský. Skvele mu sekundujú DeVito, Giamatti a ďalší, ale to on je alfou i omegou filmu. Berie si niečo málo z Forrest Gumpa, niečo málo z Eda Wooda, vo výsledku je to ale úplne svojská a originálna biografia. A Miloš Forman? Ten je boh filmárskych nebies. Bez diskusie. Jeho dielo zanecháva a mixuje v divákovi rôzne emócie v konských dávkach a s takou intenzitou, že smiať sa cez slzy pri Man on the Moon nie je nič výnimočné. Thank you very much, Miloš! Thank you very much, Jim! (100%) ()

Makky

Film mnoha tvárí, presne ako Kaufman. Prostý človek s potrebou predvádzať sa zabával ľudí, hoci nepovedal jediný vtip. Chcel byť spevák a tanečník, bol však žijúca hollywoodska fraška, nepochopený jedinec zabávajúci sa na vlastných výstupoch. Mnou doposiaľ neznámy Andy Kaufman, v (ne)oscarovom prevedení Jima Carreyho, nebol muž na Mesiaci. Lietal v oblakoch svojich myšlienok s predstavou, že raz dosiahne vrchol. Dosiahol ho však vďaka nemu len Jim Carrey vo svojom životnom výkone. Tlieskam!!! ()

MajklCZsk

To že Miloš Forman patří mezi elitu nejlepších českých režisérů a světové tvůrce není žádnou novinkou. Tím je totiž to, že Jim Carrey není jen herec do bláznivých komedií, ale také se krasně honosí v dramatu. Ač komediálním dramatu, tak i tak je to úžasné. Ať už tedy zde máme Andyho Kaufmana, či jeho naprosto odlišnou osobnost, Jimi to dokázal uhrát na výbornou! "Jestli věříš, že člověk na měsíci stál, na měsíci stál. Jestli věříš, že nic není trik, cenu to nemá." ()

PogoJoe

Originální film o originálním chlapíkovi. Ten člověk uměl opravdu vymyslet pořádnou šou... Scénář, režie, herecké výkony - nic z toho nemá chybu. ()

swed

Tak jsem podruhé zhlédl "Muže na Měsíci" a musím říct, že to byl stejný pocit jako napoprvé. To znamená směs komedie a dramatu, které ale chybí trochu hlubší zapojení diváka do příběhu. Film je plný vypointovaných scén a událostí ze života kontroverzního komika A. Kaufmana, tyto střípky jsou sami o sobě dobře natočené, ale režisér se stále drží spíše na povrchu a působí na mě tak, jako by se snad bál zařadit pár hlubších emocí (stejný problém mám i u ostatních Formanových filmů, Forman = skvělý řemeslník s příliš velkým nadhledem, který vypráví témata a ne příběhy, to je můj čistě subjektivní názor). Poslední čtvrtina filmu na mě proto dělala dojem, že se Forman snaží něco dohnat, ale už je trochu pozdě. Vše naštěstí povyšuje jako vždy skvělý J. Carrey a hudba skupiny R.E.M. Ve výsledku tak jde o nadprůměrný film, který ale (s použitím jiného pohledu na věc) mohl být něčím víc, než jen obecnou výpovědí na téma výjimečnost. _____ Tenhle komentář jsem psal před pár lety a za tu dobu se mé vnímání tohoto filmu i Formana změnilo...Čím je člověk starší, tím je také moudřejší :) 9/10 ()

Damiel

90 % - Tahle role padla Carreymu jako na tělo ušitá. K tomu si připočtěme vynikající Formanovu režii, promakaný scénář a je to kus jako zvon. ()

Hanyou

Vážně nevím. Nelíbil se mi humor ani o čem film vlastně byl. Je možné, že Kaufman byl skutečně geniální komik, ale mě jeho fórky prostě vytočily a spíše znechutily (což možná bylo i původním záměrem). Film jsem dokoukala v nepříliš nadšeném rozpoložení. Tady jsem zřejmě něco nepochopila. ()

salalala

Další povedený Formanův snímek o komikovi, jenž je a asi i bude pořád nedoceněný, chtěl dělat trošku jinou zábavu a ta běžná ho ničila. Trošku nechápu, že Carrey nebyl na Oscara aspoň nominován, protože tohle je jeho životní výkon a životní role (a to ho moc nemusim), De Vito taky dobrej, Courtney taky. Forman neselhává, jen uprostřed filmu se to trošku vleče a různé Andyho eskapády (hlavně ty wrestlingové), už jsou skutečně trošku otravné. Nicméně výborný začátek a konec to spolehlivě přebijí a výsledkem je jeden z nejméně tradičních životopisů, který se navíc ve druhém plánu zabývá úlohou a smyslem humoru vůbec a tomu, jak těžké je ho dělat. A je to tak, jak uvedla neneka: Pochopil jsem, kde čerpal Zbrožek inspiraci pro České lvy. Zasloužených 80% ()

reqiuem

parádní oslava života a jeho relativnosti..(spoiler)možná, kdyby nechal Forman otázku po smrti Andyho otevřenou dopadlo by to o něco líp(alespoň pro mě) ale jak vidno z hodnocení, to už je detail.. ()

Gann

Přiznám se, že dokud jsem neviděl film, nevěděl jsem o Andym vůbec nic. Tedy, ne že bych o něm teď věděl výrazně víc. Film mi ho ale bravurně představil a myslím, že o filmu nejlíp vypovídá to, že jsem po jeho skončení běžel na internet a hledal videa se skutečným Andym. Jinak scéna ke konci u léčitela byla božská. :) ()