Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Hamaradža

Ži tak aby keď umrieš, prvé slová pozostalých boli "Ten si z nás zasa robí prdel" :) Andy Kaufman to chápal :) A Miloš Forman tiež. Veľmi silné 4*. ()

Lucjen

Meno Andy Kaufman mi bolo známe iba v spojení s týmto filmom. Pred zhliadnutím som si pozrela pár jeho výstupov, aby som mala predstavu, čo ma čaká. Priznávam sa, prvý dojem nebol najlepší, vŕtalo mi hlavou, prečo sa tomuto človeku pripisujú prívlastky ako "génius", "najlepší komik". Forman s Carreym sa mi to pokúsili vysvetliť (ukázať) a nemám im čo vytknúť. Výbuchy smiechu sa nekonali, toto nie je úplne môj štýl humoru, no film nie je postavený iba na vtipných stand-upoch. Andy bol skutočne zvláštna bytosť a kým skutočne bol, to vie zrejme iba on. A túto myšlienku uchopil Forman najlepšie, ako mohol. Netreba asi ani spomínať, že DeVito a Love boli výborní. A pokiaľ ide o Giamattiho, nerozumiem, že nemá vo filmoch viac priestoru, zaslúžil by si ho. ()

dom156

Jim Carrey je bezpochyby jedním z velmi dobrých komiků, bohužel v tomto případě jsem byl svědkem linií nesouvislých scén, některé z nich byly vtipné a u některých jsem jen tupě civěl na obrazovku svého notasu. A takto to bylo pořád do kola, až najednou vše skončilo a já mohl jít spát. Zdejší hodnocení je velmi vysoké, bohužel u mě to tak není a nebude. Všem se to taky líbit nemůže a já nedoporučuji. ()

major.warren

Vtip a zábava v podání Jima Carreyho. Ale Formanův hrdina není tak komický. V tomhle filmu nikdy nevíte, co je pravda a co vtip. Muž na měsíci je na jednu stranu neskutečně kouzelný a lidský film a na stranu druhou na mě působí jako lepší řemeslný brak. Proč? Hned vysvětlím. Miloš Forman si vybral nádherný příběh, ostatně jako vždycky. Natočit film o někom jako byl Andy Kaufman, to je náhodou super nápad a ve Formanově pojetí to je čest. Z toho, co vidíme na plátně na nás Andy Kaufman působí opravdu jako jeden z nejnápaditějších komiků. Herecky je film samozřejmě luxusní. Jim Carrey podává naprosto fantastický výkon v dvojroli Kaufman/Clifton, kterým Carrey na plátně vložil neskutečnou dávku energie a ducha. Člověk si je prostě musí zamilovat, a zároveň je nenávidět. To skvělo doplňuje výtečný Danny DeVito, jako agent George, a hlavně je krásné, že DeVito Kaufmana dobře znal i ve skutečnosti. Courtney Love, tak tam není co dodat. I když měla málo prostoru na rozdíl od Larryho Flynta, ale stejně byla vynikající. Stejně tak Paul Giamatti jako Bob Zmuda. A Vincent Schiavelli, tak bez toho by to samozřejmě také nešlo. K tomu pár přímých účastníků Kaufmanova života a je z toho luxusní obsazení. Stejně jako vždycky Forman a Karaszewski s Alexanderem plně využili potenciálu příběhu a co se fakt týče, stejně jako ve Flyntovi, je všechno tak jak to bylo. Večer po shlédnutí filmu jsem hledal fakta z Kaufmanova života a viděl jsem se ten skutečný wrestlingový zápas, tu skutečnou Saturday Night Live. Prostě Miloš převedl na plátno skutečnou historii a příběh jednoho neobyčejného a kontroverzního člověka. Právě tady jsem měl typického Formanova hrdinu. Andy Kaufman je jeho typický hrdina. Kontroverzní, s dobrým srdcem, vyřazen ze společnosti, považován za blázínka a vyvrhele. Celkově film paradoxně však nejvíce ztrácí právě na scénáři a režii. Scénář i Miloš se ve filmu hodně opakují, a vlastně krom několika fakt jedinečných scén vás všechno to vystupování zas tak moc nenadchne. Vím, že Miloš Forman to chtěl jinak (dramatičtěji), a že ho scenáristé, producenti a Danny DeVito přehlasovali. Zajímalo by mě, jak by asi vypadala Formanova verze o rozpoložení Kaufman/Clifton v posledních letech jeho života, která by dle mého názoru udělala z Muže na měsíci ještě mnohem lepší snímek. Když to srovnám třeba s Edem Woodem, je to slabé. U Larryho Flynta, tento styl seděl prostě lépe, protože tam řemeslnost a skutečnost skvěle seděla, a s Formanovým přičíněním se jí povedlo lépe zachytit konflikt mezi Flyntem a společností, avšak zde by to chtělo více filmařské iniciativy, která ve scénáři prostě chybí. A bohužel i v režii. Vizuálně je film atraktivní, od kamery Anastase Michose, přes skvěle ozvučená vystoupení, a krásné písničky od R.E.M. (Man on the Moon je tak nádherná píseň). Celkově se mi ale film líbil. Je to prostě Forman, a ten nezklame, ale víme, že natočil lepší filmy. Ale aspoň se po ztracení svého konceptu nevzdal, a to je hlavní:-). Sice mě tady Scott a Larry trochu svým provedením zklamali, ale pořád to byl hodně dobrý životopisný film, který umí pobavit i dojmout. A určitě měl být nominován minimálně na Oscara pro Jimma Careyho, který to celé bezkonkurenčně vede - a hodně jsem se nasmál, a to byl vůči Kaufmanovi rozhodně účel. Je to film Andyho Kaufmana, a to doslovně. Už od první černobílé scény:-). Když ho budeme brát jako řemeslně skvělou životopisnou komedii, nemůžeme být zklamáni. Já jsem spokojen a dávám filmu slabších 75% a krásné čtyři hvězdičky. Pět procent na vrh filmu patří za nádhernou finální scénu. Muž na měsíci je film o hodně rozporuplném a těžko uchopitelném člověku, je velká škoda, že Andy Kaufman nikdy z hrobu nevstal a vůbec se nedivím, že film je dnes pro mnohé Kaufmanovy fanoušky kult. Nejlepší scény jsou všechny odhalení Kaufmanových/Cliftonových vtípků, pohřeb a finální scéna, to je typický Miloš. Škoda, že už nám nic nenatočí. () (méně) (více)

JohnMiller

Dlho som tento film odkladal. Teraz toho síce ľutujem ale postavu Andyho Kaufmana som predtým nejak veľkoryso nevnímal. To málo, čo som o ňom vedel ma nedokázalo presvedčiť o tom, že jeho životopisný film stál za viac ako len ksichty Jima Carreyho. No, mýlil som sa. Réžia geniálneho Miloša Formana s Carreym na vrchole, bola dokonalá zmes ktorú okorenili herci, ktorí osobne s Kaufmanom spolupracovali. Nehovorím, že všetko čo tento komik za svoj život stváral, mi bolo sympatické, no tento tragický portrét mal niečo do seba. Ide v skutku o silnú výpoveď. ()

Skip

Miloš Forman natočil skělý film o člověku, který by mě nepřinutil ani k lehkému pousmání, natož k velkému smíchu. Nechápal jsem, čemu se ti lidé tak smějí. Pro mě byl Andy Kaufman obyčejný trapák a nic víc. Nicméně film je to dobrý. Poněkud paradoxně, to uznávám, když je to o blbečkovi. Ale Forman je prostě velký režisér. ()

Dont

Hlavně ze začátku jsem ani tak neviděl Andyho Kaufmana jako spíše Jima Carreyho a pro něj tak typické ksichty a koulení očima. Časem jsem se ale z toho vymanil a užíval si vzestup a pád svérázného „zpěváka a tanečníka“ a také mistra světa ve smíšeném wrestlingu. Geniální byla scénka s poruchou televizního přijímače a vůbec celá vize bavit místo diváků hlavně a především sebe. Návrh Zmudy na pohřbení a zmrtvýchvstání Andyho byl pak vpravdě kaufmanovský. Netvrdím, že z každého vystoupení Andyho bych se zrovna smíchy potrhal, ale to závěrečné představení se povedlo. Líbila se mi i postava Tonyho Cliftona, jeho vystoupení bych asi raději vynechal, ale byl to s ním znamenitý nápad. Obsazení Dannyho DeVita do role manažera také nebylo šlápnutím vedle. Jenom mě tak napadlo, když si prohlížím fotky Andyho Kaufmana, jestli mu vlastně není docela podobný Paul Giamatti… ()

Mickalle

Myšlenka skvělá,po delší době už dost stereotypní ... skoro každá minuta filmu se točí kolem stejnýho středu ...A asi by sme v životě neměli brát všechno,tak vážně,pže kdo ví, co je pravda a co ne, to že nám někdo řekne nebo v tv ukáže ,že to takhle je, neznamená,že to takhle být musí cha cha :P ()

Petroff

Carrey hraje bezvadně, Forman to zkušeně odšéfoval... Nemám rád ten divně pokroucenej křivej obličej Courtney Love, Carreyho taky nějak extra nemusim, ovšem tady zahrál výborně, a ani se u toho nemusel až tak moc pitvořit, i když taky to šlo ještě civilněji. Bezvadnej byl Andyho kamarád a scénárista, kterýho hrál Paul Giamatti. Danny de Vito samozřejmě skvělej, jako ostatně vždy. Film jako celek mě ale nějak extrémně nesestřelil, je to dobrý, jasně, ale neměl jsem z toho pocit, že by mi snad byl Andy nějak sympatickej, že bych mu přál úspěch... Celou dobu jsem věděl, že ten megaúspěch opravdu přijde. Přitom i výstup v Carnegie Hall byl podanej tak nějak, že mi to přišlo jako narozeniny tříletýho kluka, ale nic velkolepýho. Vlastně mi ani nedošlo, proč ho vlastně ty davy tak milovaly? Sakra, vlastnost davu je hromadná demence, a on dělal vcelku inteligentní humor, mám v tom asi trochu zmatek a mimojiné i proto ani náhodou nedám 5*, a upřímně i o těch 4* musím přemýšlet a moc nevím, čím si je budu obhajovat sám před sebou třeba už za měsíc. Uvidíme, časem třeba hodnocení pozměním. Film jako takovej ve finále za moc nestojí, kdyby nebyl o tom, o čem je, nebyl by to možná ani průměr - všechno je strašně zkratkovitý, schématický... Vlastně se mě to skoro nijak nedotklo... ()

Carlossss

Miloš Forman a biografické snímky? To je spojení, které snad nemůže dopadnout špatně. Muž na Měsíci mne v tomto jenom utvrzuje a kdo viděl božského Jima Carreyho a neméně dobrého Dannyho DeVita, musí se mnou souhlasit. Je to zvláštní film. Stejně zvláštní, jako byl Andy Kaufman. Myslí to vážně? Dělá si z nás srandu? To je ale debil... nebo snad génius??? Jako u všeho, na každém je, jak si to přebere. Muž na Měsíci je dokonalá pocta takovému velikánovi, jakým Andy bezesporu byl. Rád bych ještě pochválil vyjímečně silnou poslední půlhodinu, která je dokonalým důkazem, že toto je Formanův šálek kávy. Mít srdce, tak snad i zapláču... ()

BoredSeal

Hodně nudnej utahanej film o zajímavém fenoménu. Soudím, že pokud budete stručně vyprávět děj filmu kámošovi, nepochopí, proč byl film tak příšerná zívačka. A ten sentimentální hollywoodský konec hlavní postavě vůbec nesedl. ()

Cl3ricK

Naprosto famózní výkon Jima Carreyho v roli Andyho Kaufmana. Ale i přesto prostě nemůžu dát plný počet, protože mě ten Kaufmanovský humor prostě neoslovil. Prostě mi nic neříká. Jinak ale skvěle natočeno. P.S. Záverečná píseň od R.E.M. je opravdu parádní no. ()

applause

Bože můj, co to bylo? Úplně jsem u tohoto filmu trpěla a těšila se,jak bude konec. Nechápu, jak může mít tak vysoké hodnocení, ale každému se líbí něco jiného. Já patřila k té skupině, která film nepobrala a cítila jsem se, jak kdybych si něco šlehla. Abych filmu úplně nekřivdila, byly tam i vtipné chvíle, díky kterým jsem chytala záchvaty smíchu. A to vše hlavně díky Jimovým hracím schopnostem. Které i tak film bohužel nezachránily. Ale dostal ode mě za ně, alespoň jednu hvězdičku, jinak bych dala odpad. Nedopuručuji. ()

honajz2

Nadprůměrný životopisný film, ve kterém Jim Carrey ukázal, že skutečně má velký herecký talent a ve kterém se Miloš Forman naštěstí vyhnul svým typickým černobílým postavičkám, na které celou dobu pohrdavě shlíží z vrchu, ale naopak se snažil natočit uvěřitelný příběh života jednoho velmi zajímavého člověka. A naštěstí se mu to povedlo celkem hodně. Sice po Amadeovi u Formana netuším, co z toho je ze skutečného Kaufmanova života (v životě jsem se o něj nezajímal) a co si tam domyslel, budu si jeho osobu muset ještě dodatečně naštudovat, nicméně tady bych neměl problém uvěřit většině věcí. Vadí mi, že to jeho život bere docela dost hopem a něčemu se to věnuje až moc dopodrobna, zatímco něčemu jinému skoro vůbec (hlavně vztah s rodiči a jeho sestrou), ale i tak to má řadu zajímavých scén, má to podmanivou atmosféru, je to skvěle natočené a zahrané a když pominu, že to v závěru už spíš krapet vydírá a tlačí na pilu, tak to je i silné. Navíc jsem rád, že je tu postava Andyho Kaufmana podaná tak rozporuplně a že z něj Forman za každou cenu nedělá bezchybného a silně uvědomělého, jehož genialitu svět nechápe (čehož jsem se dost bál), ale naopak poukazuje i na to, že ani on nebyl svatý. Možná jen škoda, že ohledně něho nebyla v závěru nějaká ta konspirace, to by přeci jenom mohlo být dost zajímavé... :D Jo, a do zhlédnutí Muže na Měsíci mě nenapadlo, že je z toho filmu jedna dost slavná písnička... Za mě tedy překvapivě velká spokojenost a snad poprvé můžu o nějakém Formanově filmu říct, že se mi fakt líbil - a asi je to tím, že bych nepoznal, že ho točil on. 4* ()

Joe321

Pro mě po Přeletu nejlepší Formanův film. Vyzrálý po všech stránkách s úžasným a nezapomenutelným Jimem Carryem. Jak jsem si zpětně čet, tak je to i velmi autentická biografie. Jestli tedy Andy dělal všechny tyhle zvrhlosti, muselo to být pro diváka v té době naprosto k nepochopení. Když to vydíme právě z pohledu Kaufmana, tak se to zdá vtipné, ale na živo to mulo být šokující. Prostě podle mě Muž na měsíci je dokonalým filmem po všech stránkách. -"So, you just pretend to be an asshole." -"It's what I'm good at." ()

Lischai

Z Muže na Měsíci nedělá můj oblíbený film to, že by byl v nějakém svém aspektu naprosto dokonalý a to mě smetlo. Muž na Měsíci je můj oblíbený film, protože je ve všech svých aspekt konstantně skvělý. Nedělá ze sebe něco co není, skvěle rozvíjí téma, překvapuje diváka a na konci mu poskytne nový úhel pohledu na téma filmu (v tomhle případě lidský humor). Je to film, u kterého každá jeho část přesně zapadne na své místo, má všechno co by film měl mít a nic v něm není navíc. ()