Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

lubomir91

Kdo jiný by mohl zahrát geniálního komika Andyho Kaufmana lépe, než geniální komik Jim Carrey. Při obsazování hlavní role museli mít dramaturgové jasno. Jim jej zahrál opravdu skvěle a může být na to pyšný. My sami můžeme být hrdí, že tak vynikající režisér jako je M. Forman je českého původu. Úžasně stvárněné životopisné drama, které pobaví ale i citově potrápí. ()

Doski

Opravdu strašně zajímavé.. nevím co si mám myslet.. snad až to uvidím podruhé či třetí. Určitě skvělá práce Jim Carrey a Miloš Forman. Určitě doporučuji, protože Man on the Moon má takový vlastní žánr.. (pro někoho možná negativní, pro mě pozitivní kouzlo originality a totálního nepochopení a nedocenění). Konec dosti matoucí. Po druhém shlédnutí klobouk dolů. Jestli byl Andy opravdu takový troll, tak byl opravdu nadčasový a absolutně nepochopený (přidávám i hvězdičku). 85% ()

danny_21

Milovníci osobitého humoru a Andy Kaufmana samotého budou tento film hodnotit vysoko a já jsem hrdý, že mezi ně patřím. Ti, co nejsou, budou nejspíš zklamání a zmateni a víceméně chápu jejich hodnocení. Četl jsem, že pro tuhle roli byl jedním z kandidátů Ed Norton, ale přes veškerý obdiv, který k němu chovám, si nedokážu představit, že by Andyho zahrál lépe než Jim Carrey. Díky Miloši za další vydařený filmový zážitek. 90 % ()

10Domik10

Napriek tomu, že životný príbeh Andyho Kaufmana je tu poodaný od Jimma Carreyho brilantne a po biografickej stránke je bezchybný, neubránim sa pocitu ani tak nie sklamania, ale v niektorých a to dosť častých pasážach filmu veľkej nudy. Tento príbeh svojského a nepochopeného komika ma proste nijak zvlášť neoslovil. ()

Ergon

Neuvěřitelně silná kombinace, J.Carrey + M.Forman mi naservírovali opravdu silný filmový zážitek u kterého jsem se skvěle bavil. Těžko bych si v roli Andyho Kaufmana představoval někoho jiného. R.I.P. Andy Kaufmane. 14 899. Hodnocení. ()

balcazar

Príbeh o tom, ako si jednotlivec dokáže podmaniť médiá, spoločnosť, o tom, že nie je všetko také, aké nám médiá ponúkajú, príbeh o Andym Kaufmanovi. (Ako vždy) skvelý Jim Carrey v postave Andyho Kaufmana ukazuje, ako môže preraziť jednotlivec, ak robí to, čo sám chce. Hoci ho neustále tlačila verejnosť a snažila sa mu diktovať, čo smie a čo nie, Andy si zakaždým nastavil vlastné tempo a bol to on, ktorý určoval tempo.. Jeho humor bol však natoľko provokatívny, že po ochorení mu rakovinu neverila ani vlastná rodina, preto sa aspoň na konci svojej cesty rozhodol priniesť niečo naozaj pozitívne do sveta iných. ()

RajAthen

Humor Andyho Kaufmana by mi nebyl vlastní a nejspíše bych jej jako komika ignoroval, ovšem film o něm ignorovat nelze. Jeho roztodivný charakter je vykreslen skutečně brilantně, člověk jej díky tomuto "návodu" dokáže (jistě s notnou dávkou filmařské licence) pochopit, což je velká poklona sama o sobě, pokud se hovoří o tomto pánovi. Jim Carrey odvedl vynikající práci, klobouk dolů. ()

Pathrose

Asi jako každý, kdo o Andym Kaufmanovi jen slyšel, ale do hloubky o nic moc nevěděl, jsem byl zpočátku velmi zmatený. Avšak jak se dostáváme hlouběji do děje, dostáváme se i k jádru Andyho Kaufmana, což je mystifikace. A film je pojat prakticky ve stejném duchu. Miloš Forman musel mít velkou odvahu, aby tento film natočil, ale zvládl to skvěle. Jim Carrey je výborný, opravdu výborný. Andy Kaufman/Tony Clifton a jejich vystupování před veřejností je opravdu jedinečné. Za jeho velmi specifický druh humoru ho mnoho lidí pokládalo za blázna, ale on svým chováním dokázal u diváků rozpoutat opravdové emoce. ()

haWranka

Něco tak absurdního jsem viděla naposledy v Edu Woodovi. Jak nemám ráda Jima Carreyho v jeho ulítle komediální rovině, tak ho žeru v jeho ulítle vážné rovině. ()

Yellyman

Hodně dlouho mi trvalo, než jsem Jimovi Carreymu přišel na chuť. Nakonec se tak ale, zejména díky tomuto filmu, stalo. Precizní filmařina opětovně dokazující Formanovy kvality. ()

0L0V0

Nevkusné, nevtipné, neortodoxné, nebezpečné. Po hodine a pol som sa zamýšľal nad tým prečo to ešte stále pozerám. Čakal som že koniec bude stať zato, ale neprebilo to tú nudu ktorá bola do hodiny a pol, kde človek bol v nemom úžase koho vlastne tento film zaujal. Žánrovo mi to sedelo, bohužiaľ, ale herec nie. Jym Carrey a jeho šaškovanie vo filmoch pobavia tak 12-ročných, a keď už to spadalo do vážnejšieho deja nepresvedčil ma. Tento film ma nezaujal, odradil, zobral mi chuť žiť, nič nové nepriniesol. ()

Inozuka

Napoprvé se mi Muž na měsíci líbil, i když jsem se moc nesmál. Na podruhé jsem nadšený a hlasitě jsem se u toho lámal smíchy. Všechny hlášky jsem si konečně pořádně užil, protože jsem již věděl o co jde a mohl si tak vychutnat absurdity Kaufmanova humoru. Miloš Forman je borec a podle mého film pojal velice dobře - zachoval Kaufmanův humor a zároveň se snažil zachytit tohoto komika jako člověka. Všichni herci jsou úžasní, ale Jim Carrey je opravdovou reinkarnací Andyho Kaufmana. K tomu REM a není co dodat... Pět hvězdiček jako když je vyšije. ()

pulDag

Film o "komikovi", který nemá soudnost natož vtip. Celý film jsem čekal na nějaký zvrat, který by film pořádně rozjel. Bohužel. ()

Ceberus

Kaufman byl natolik divné individuum, že mi tenhle film připadal přesně stejně divný. Nic mi to nepřineslo, jen jsem pořád přemýšlel, jestli ještě pořád jenom hraje, nebo jestli už je to realita - a to ne se zájmem, ale stejně jako aktéři filmu s rozmrzelou unavenou grimasou. ()

Luxocculta

Krásná a emocemi nabitá pocta sympaticky ulítlému komikovi. Závěrečné scény se minimálně bez knedlíku v krku neobejdou. ()

junxi91

Krása střídá nádheru. Jim Carrey v jedné z dle mého názoru nejlepších rolí. V roli komika. Tedy pardon, Andy Kaufman nebyl komik, ale spíše zpěvák a tanečník. Odmalička mu bylo jedno, co si o něm kdo myslí. Slova jako trapnost, ponížení, nedůstojnost, stud, nevhodné chování nebo snad ubohost mu byla naprosto cizí. A to se mi na něm líbilo. Ze začátku nikoho moc nezajímal a úplně jsem si představil sebe samotného, jak povídám o své cestě po dálnici do zábavního podniku a lidé jen udiveně zírají a postupně odcházejí. Nebo čtení Velkého Gatsbyho, během kterého se vyprázdnilo celé hlediště. Sitcomy, které jsou prý nejnižší formou zábavy, ovšem Andyho tvůrčí dohled je povýšil. A hlavně to jeho působení ve wrestlingovém ringu a vyzývání ženských, doprovázeno spoustou sexistických a mysogynních poznámek o tom, že ženské patří do kuchyně. Už jen to nasrání feministek je na tom úžasné. A to jeho alter ego Tony Clifton, který urážel všechny okolo a nebál se ani všeobecného opovržení. Prostě skvělý film o jednom velice neobvyklém baviči, který však bohužel trpěl rakovinou plic, ale humor ani snaha o duchovní obnovu jej neopouštěla do konce života. Kdybych já onemocněl nevyléčitelnou chorobou, choval bych se asi stejně. To mě má jako srát, co si o mně myslí kdejaká rádoby správná nula? Miloš Forman je režisér, na kterého musíme být jako Češi náležitě hrdí! ()

MManual

Formanov film je seria neskutocnych simulacii, ktore v skutocnosti nikdy nekoheruju do regulerneho filmu. Je to priliz konvencne aby to zachytilo Kaufmanove sialenstvo a priliš beztvare aby to zachytillo jeho energiu. Vsetok kredit ide Carreymu a jeho prejavu, ktory zachranuje cely film. ()

driver005

Andy Kaufmann, coby provokatér amerického popcornového publika, byl perfektním námětem ke zpracování a Forman z něj vytěžil asi maximum. Jim Carrey je v hlavní roli naprosto dokonalý. Těžko si na jeho místě dokážu představit nějakou alternativu. Přesto pro mě 118 minut nebylo takovým zážitkem, abych ohodnotil absolutním hodnocením. ()