Haikjú!! (TV seriál)

Animovaný / Komedie / Sportovní

Japonsko, 2014–2020

Předloha:

Haruiči Furudate (komiks)

Ajumu Murase, Kaito Išikawa, Satoši Hino, Miju Irino, Daisuke Namikawa, Hiroši Kamija, Nobuhiko Okamoto, Júki Kadži, Šin'ičiró Miki, Šinnosuke Tačibana, Kazunari Tanaka, Kóki Učijama, Tomoaki Maeno, Hiroši Naka, Júiči Nakamura, Tošiki Masuda, Jošimasa Hosoja, Ai Kakuma, Misako Tomioka, Rjóta Takeuči, Hirojuki Jošino, Ken Takeuči, Sóma Saitó, Kijotaka Furušima, Kanami Sató, Micuaki Hošino, Takaši Óhara, Kaori Nazuka, Nobuaki Fukuda, Rjóta Ósaka, Kanehira Jamamoto, Džundži Madžima, Takanori Hošino, Rjóhei Kimura, Seiró Ogino, Hiromi Igaraši, Nobujori Sagara, Isamu Júsen, Makoto Furukawa, Šúhei Sakaguči, Džun'ja Enoki, Tóru Sakurai, Kazutomi Jamamoto, Takuja Sató, Jui Šódži, Kengo Kawaniši, Kótaró Nišijama, Rie Suegara, Šintaró Óhata, Mika Takašita, Misuzu Togaši, Eidži Takemoto, Jukitoši Tokumoto, Šunsuke Takeuči, Kóhei Fukuhara, Haruki Išija, Čihiro Suzuki, Micuru Ogata, Hiroši Cučida, Ajumi Fudžimura, Sumire Morohoši, Hisafumi Oda, Jamato Kindžó, Šótaró Morikubo, Juka Komacu, Hisajoši Suganuma, Edži Hanawa, Šunzó Mijasaka, Ajako Takeuči, Jó Taiči, Šóta Jamamoto, Takuja Eguči, Šiho Kokido, Jasuaki Takumi, Hisao Egawa, Subaru Kimura, Rjúsei Nakao, Tošijuki Tojonaga, Takuma Terašima, Kendži Fukuda, Terujuki Tanzawa, Akane Fujita, Šója Čiba, Tomojo Takajanagi, Takamasa Mogi, Jošiki Nakadžima, Eidži Takeuči, Masatomo Nakazawa, Taiši Murata, Acuši Tamaru, Takeo Ócuka, Šimba Cučija, Džunta Terašima, Nacuki Hanae, Šóma Jamamoto, Júto Uemura, Mamoru Mijano, Jun Kasama, Kósuke Toriumi, Nobunaga Šimazaki, Rikuja Jasuda, Haruka Jamazaki, Eimi Okada, Jukitoši Kikuči, Nobuaki Kanemicu, Jú Mijazaki, Saori Óniši, Ajaka Óhaši, Kazujuki Okicu, Karen Mijama, Hiroši Janaka, Kentaró Kumagai, Kentaró Tone, Fumijoši Šioja, Kendži Nodžima, Risae Macuda, Sacumi Macuda, Haruka Terui

Skvělá sportovní série s parádní charakterovou chemií mezi hlavními hrdiny, sebestředným Kageyamou a ze všeho nadšeným Hinatou. Zápasy jsou volejbalovými šachami a jsou dostatečně napínavé, aby vás připoutaly k obrazovce. Velkou výhodou téhle série je, že i vedlejší hrdinové jsou neskutečně zajímavý a zábavní. Možná nejlepší sportovní anime všech dob.(27.8.2017)

Přesně mířená dělovka mezi oči všem těm, kteří jsou přesvědčeni, že sportovní anime nejsou nic pro ně a vyhýbají se jim jak čeští voliči volbám do Senátu. Haikjú!! je sportovní anime, ale není to anime o sportu. Ne tedy primárně. Volejbalové tréninky, turnaje a zápasy zde vytvářejí jen příběhový rámec, respektive pozadí, na němž se odehrává to hlavní, oč tu jde – a to je vývoj perfektně napsaných postav a interakce mezi nimi. Ač je zde sice přítomen někdo, koho by šlo označit za hlavní postavu, tlačí se hned v závěsu mnoho dalších postav, z nichž nikdo není upozaděn a každý z nich je vykreslen co nejrealističtěji a co do největší hloubky. Děj Haikjú!! představuje především střet různých motivací, překonávání vzájemných rozdílů a nevraživosti, nacházení společných vlastností a hledání stále nových možností ke zlepšení spolupráce v týmu. Tvůrci nechávají hrdiny vyhrávat i prohrávat, kategorizování na hodné a zlé si hned od prvopočátku odpouštějí a dění, které vidíme na obrazovce, překračuje hranice sportu a dá se zevšeobecnit na jakoukoli skupinku lidí, kteří se snaží něčeho společně dosáhnout a v prvé řadě se o to snaží tím, že se pokouší změnit oni sami. Do popředí zde tak vystupuje především realističnost, takže se ani v samotných zápasech nemusíte bát žádných exhibicí nadlidských schopností a technik s překomplikovanými, směšnými názvy, jak bývá někdy v žánru zvykem. Vše výše zmiňované je ještě okořeněno příjemnou dávkou humoru a napínavými zápasy, které vás nenechají vydechnout, povedenou hudbou, sympatickou kresbou i plynulou animací – a o hodnocení není pochyb. Ač si i ostatní řady drží vysokou kvalitu, považuji právě první řadu za tu nejzdařilejší kvůli tomu, že je zde nejvíce prostoru pro to, v čem tkví působivost tohoto anime – a tím je již zmiňovaný vývoj postav a budování vztahů mezi nimi. Patříte-li tedy mezi ty, kteří se na sportovní anime dívají skrze prsty, doporučuji zříti Haikjú!! jakožto výborný způsob prozření.(9.7.2019)

Haikyuu!! je další dosti povedený sportovní shonen z poslední doby. Přijde mi koncepčně o něco lepší než třeba Kuroko, protože hlavní hrdina zde začíná od nuly a není to tak, že by musel od začátku vše jen vyhrávat. Zajímavá je také volba sportu, nevim jak je volejbal v Japonsku populární, ale vzhledem k jejich somatotypu to asi nemůže být moc masová záležitost.(24.7.2014)

Co jsi budeme nalhávat, úplně jsem z toho měl chuť si jít zahrát volejbal i když jsem v tom byl vždy marný. :D Sportnovní anime mají zvláštní vlastnost člověka nadchnout pro určity sport. Samozřejmě je to trochu místo moc shounen, ale člověk se i při některých situacích zasměje a ústřední team není neporazitelný. 8/10(3.7.2016)

Má to přesně to, co chcete, aby sportovní anime měla – napětí, pot, krev, slzy, snahu se neustále překonávat a skvělý tým. V ničem to tedy žánrově nevybočuje, pokud nepočítáme, že chlapci hrají volejbal a poměrně brzy se z nich utvoří hezky fungující tým. Při sledování si člověk říká, že je škoda, že už není na střední, protože by hrozně chtěl takhle sportovat, dávat do toho maximum a vytvářet si se spoluhráči silná pouta. Seriál je to skvěle naspeedovaný a nepopohání ho jen volejbalový míč, ale i charaktery postav, které se skvěle doplňují. Zároveň je s nimi i sranda a člověku je z celého týmu mile. Na druhou stranu mě zase tolik nezaujaly zápasy. Jistě, občas to bylo napínavé a já byla zvědavá, s čím ještě přijdou, ale nebyla jsem jako na trní a přestože jsem jim přála, aby vyhráli, zase jsem to úplně neprožívala. Zápasy mě nedokázaly zcela pohltit. Přesto určitě velmi dobře koukatelné sportovní anime, které nezanechá pachuť.(23.4.2019)