Haikjú!! (TV seriál)

• Japonsko

Haikyū!!

Haikyu!!

Animovaný / Komedie / Sportovní

Japonsko, 2014–2016, 24 h (Minutáž: 24 min)

Susumu Micunaka

Předloha:

Haruiči Furudate (komiks)

Tošimicu Takeuči

Ajumu Murase, Kaito Išikawa, Satoši Hino, Miju Irino, Daisuke Namikawa, Hiroši Kamija, Nobuhiko Okamoto, Júki Kadži, Šin'ičiró Miki, Šinnosuke Tačibana, Kazunari Tanaka, Kóki Učijama, Tomoaki Maeno, Hiroši Naka, Júiči Nakamura, Tošiki Masuda, Jošimasa Hosoja, Ai Kakuma, Misako Tomioka, Rjóta Takeuči, Hirojuki Jošino, Ken Takeuči, Sóma Saitó, Kijotaka Furušima, Kanami Sató, Micuaki Hošino, Takaši Óhara, Kaori Nazuka, Nobuaki Fukuda, Rjóta Ósaka, Kanehira Jamamoto, Džundži Madžima, Takanori Hošino, Rjóhei Kimura, Seiró Ogino, Hiromi Igaraši, Nobujori Sagara, Isamu Júsen, Makoto Furukawa, Šúhei Sakaguči, Džun'ja Enoki, Tóru Sakurai, Kazutomi Jamamoto, Takuja Sató, Jui Šódži, Kengo Kawaniši, Kótaró Nišijama, Rie Suegara, Šintaró Óhata, Mika Takašita, Misuzu Togaši, Eidži Takemoto, Jukitoši Tokumoto, Šunsuke Takeuči, Kóhei Fukuhara, Haruki Išija, Čihiro Suzuki, Micuru Ogata, Hiroši Cučida, Ajumi Fudžimura, Sumire Morohoši, Hisafumi Oda, Jamato Kindžó, Šótaró Morikubo, Juka Komacu, Hisajoši Suganuma, Edži Hanawa, Šunzó Mijasaka, Ajako Takeuči, Jó Taiči, Šóta Jamamoto, Takuja Eguči, Šiho Kokido, Jasuaki Takumi, Hisao Egawa, Subaru Kimura, Rjúsei Nakao, Tošijuki Tojonaga, Takuma Terašima, Kendži Fukuda, Terujuki Tanzawa

Po prvních třech dílech to byl docela průměr, po šesti mě to chytlo a po deseti jsem věděl, že to bude na pět hvězd. Poslední díly byly přitom na 6. Ze sportovnícho žánru mám rozkoukáno ještě Kuroko no Baske a Haikyuu!! se mi jeví jako o něco lepší. Druhá série byla ohlášena, tak snad si udrží stejnou laťku, která je nastavena proklatě vysoko.(1.2.2015)

Sportovní anime prakticky nesleduji, a proto by možná některý z protřelejších fanoušků tohoto žánru nemusel s mým nadšeným hodnocením souhlasit. Mě ten seriál ovšem nadchnul tou správnou kombinací principů známých ze sportovních filmů obecně, humoru a "frenemy" vztahu dvou hlavních postav. Nemluvě o povedené animaci. Haikyu prostě nastavil jiným sportovním anime která uvidím laťku hodně vysoko. A doufám že bude i druhá série...(6.11.2014)

Haikyuu!! je další dosti povedený sportovní shonen z poslední doby. Přijde mi koncepčně o něco lepší než třeba Kuroko, protože hlavní hrdina zde začíná od nuly a není to tak, že by musel od začátku vše jen vyhrávat. Zajímavá je také volba sportu, nevim jak je volejbal v Japonsku populární, ale vzhledem k jejich somatotypu to asi nemůže být moc masová záležitost.(24.7.2014)

Co jsi budeme nalhávat, úplně jsem z toho měl chuť si jít zahrát volejbal i když jsem v tom byl vždy marný. :D Sportnovní anime mají zvláštní vlastnost člověka nadchnout pro určity sport. Samozřejmě je to trochu místo moc shounen, ale člověk se i při některých situacích zasměje a ústřední team není neporazitelný. 8/10(3.7.2016)

Přesně mířená dělovka mezi oči všem těm, kteří jsou přesvědčeni, že sportovní anime nejsou nic pro ně a vyhýbají se jim jak čeští voliči volbám do Senátu. Haikjú!! je sportovní anime, ale není to anime o sportu. Ne tedy primárně. Volejbalové tréninky, turnaje a zápasy zde vytvářejí jen příběhový rámec, respektive pozadí, na němž se odehrává to hlavní, oč tu jde – a to je vývoj perfektně napsaných postav a interakce mezi nimi. Ač je zde sice přítomen někdo, koho by šlo označit za hlavní postavu, tlačí se hned v závěsu mnoho dalších postav, z nichž nikdo není upozaděn a každý z nich je vykreslen co nejrealističtěji a co do největší hloubky. Děj Haikjú!! představuje především střet různých motivací, překonávání vzájemných rozdílů a nevraživosti, nacházení společných vlastností a hledání stále nových možností ke zlepšení spolupráce v týmu. Tvůrci nechávají hrdiny vyhrávat i prohrávat, kategorizování na hodné a zlé si hned od prvopočátku odpouštějí a dění, které vidíme na obrazovce, překračuje hranice sportu a dá se zevšeobecnit na jakoukoli skupinku lidí, kteří se snaží něčeho společně dosáhnout a v prvé řadě se o to snaží tím, že se pokouší změnit oni sami. Do popředí zde tak vystupuje především realističnost, takže se ani v samotných zápasech nemusíte bát žádných exhibicí nadlidských schopností a technik s překomplikovanými, směšnými názvy, jak bývá někdy v žánru zvykem. Vše výše zmiňované je ještě okořeněno příjemnou dávkou humoru a napínavými zápasy, které vás nenechají vydechnout, povedenou hudbou, sympatickou kresbou i plynulou animací – a o hodnocení není pochyb. Ač si i ostatní řady drží vysokou kvalitu, považuji právě první řadu za tu nejzdařilejší kvůli tomu, že je zde nejvíce prostoru pro to, v čem tkví působivost tohoto anime – a tím je již zmiňovaný vývoj postav a budování vztahů mezi nimi. Patříte-li tedy mezi ty, kteří se na sportovní anime dívají skrze prsty, doporučuji zříti Haikjú!! jakožto výborný způsob prozření.(9.7.2019)