30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Morholt

Precizní, bez emocí a patosu, detailní. A právě poslední položka je ten důvod, proč nemohu hodnotit maximálně. těch detailů bylo prostě až příliš a ne vždy jsou divákovi servírované tak, aby při nich dokázal udržet pozornost. Jinak se ovšem jedná o jednu z nejlepších špionážních a vojenských rekonstrukcí, jakou jsem kdy viděl, to je bez debat. Co se herců týče, tak logicky vyčnívala Jessica Chastain, ale i přes solidní projev si myslím, že je to především díky tomu, že prakticky neslezla ze záběru a člověk se příliš nemohl soustředit na její upozaděné sekundanty. Snad kromě Jasona Clarka. Bigelow se vydařil i druhý výlet na Blízký východ, ale stejně jako u Hurt Locker i tady si myslím, že na Oscara to prostě není. 80% ()

Sawy

Zajímavé srovnání s teď-už-oscarovým Argem. Tam, kde se Affleck schovával za půvabný retro háv, události zlehčoval "hollywoodskou komedií" a míchal žánry, aniž by dokázal dát filmu konečnou tvář, se ZDT nebojí ožehavých témat, jde velmi nediváckou stezkou odosobněného zachycení skutečných událostí, které nemá daleko k dokumentu, a ještě nedokáže v žádné části své stopáže poskytnout divákovi skutečnou satisfakci. A přesně proto nový režijní počin Kathryn Bigelow považuji za mnohem lepší film než do škatulek přesně zapadající a o diváckou přízeň přespříliš usilující Argo. Smrt čeká všude mi byla blíže, ale realizace filmu o jedněch z nejzásadnějších událostí moderní historie je v podstatě dokonalá. Odtažitá, divácky nevděčná, ale technicky vzato dokonalá. 80 % ()

mm13

Ako dramatizovaná rekonštrukcia so zopár údajnými nepresnosťami (no a čo, no tak to chceli mať ešte o čosi dramatickejšie)... môže byť! Pani Kathryn je šikovná režisérka, dokáže pohlcovať aj vo chvíľach, kedy sa zdanlivo nič nedeje, skvele pracuje s náznakmi a v spoločnosti takto charizmatického hereckého obsadenia vlastne ani nebolo kedy nad čímkoľvek rozdumovať a nezostávalo, než si tých 150 minút v inom svete naplno užiť. Prinútiť diváka, aby sa aspoň na chvíľu nadobro stratil, to nejde neoceniť. ()

Lucasion

Po vzoru Hurt Locker (2008) jsem čekal skvělé válečné drama. Bohužel tady mě oscarová režisérka Kathryn Bigelow vůbec nepřesvědčila. Film totálně zrazuje délkou. Příběh je vlastně dopodrobna ukazující pátrání po nejhledanějším teroristovi. Mapuje cestu tajných služeb od 11. záři až po finální akci Seals. Na čtyřdílný seriál ok, ale na dvou a půl hodiny film to skutečně nejde. Celé dvě hodiny to působí jako dokument plný dialogů, informací, mučení, focení a ukazující realitu, tak jaká je. Ano věřím, že americký lov byla jedna velká kapitola, ale běžného diváka to nemá vůbec čím zaujmout. A to mluvím o sobě, který k tomuhle tématu a žánru má velmi blízko. Jessica Chastain, i když vím, že umí hrát, tak tady je studená jak psí čumák. Jason Clarke působí první půlku filmu, aby ho na poslední půl hodinu mohli vystřídat další vousáči Joel Edgerton a Chris Pratt. Finální půl hodinka, tedy poslední operace je naopak skvělá a mě by ke spokojenosti stačil film zaměřující se na tuhle poslední akci. Pratt i Edgerton jsou skvěle vybraní. Jako celek je to, ale nesmírně zdlouhavé. Připomnělo mi to film Odvlečen (2007), který byl veden velmi (špatně) podobně. (60 %) ()

ScarPoul

Tieto skutočné príbehy ma začínajú neuveriteľne unavovať. Úprimne, pozerať sa dve a pol hodiny na konverzačku o tom ako chytiť obávaného teroristu je pre mňa neuveriteľné utrpenie. Bigelow nie je natoľko výrazná režisérka aby priniesla niečo osobité do príbehu. Je to všetko technicky správne zostrihané a nasnímané - herci - keďže nemajú žiadny presah a sú tam len preto aby naháňali, alebo argumentovali, nemajú veľmi čo pokaziť a lokačný manažer sa neuveriteľne vybláznil. To je asi tak všetko. Vyvrcholenie filmu ma nechalo chladným a na konci som si uvedomil, že som pozeral absolútne nezaujímavý film bez výraznejšej dramatickej výstavby, ktorý je ale solídne natočený a tým sa hrá na veľké umenie, čím bohužiaľ nie je. Pre američanov je toto asi citlivá téma, ale pre každého neameričana je to len nedávna história s ktorej cítiť fabuláciu v každom jednom zábere. Takže ani tú snahu o pravdivý príbeh akosi nežeriem. Priemer v tom najlepšom zmysle slova. 2. zhliadnutie. Myslím si, že časom ten film značne dozrel. Aspoň pre mňa. Užil som si ho viac. Ocenil som ho viac. Ale Jessica tu bola pre mňa rovnako neznesiteľná, ako tomu bolo po prvýkrát. ()

Lacike

Tak konečne som si doplnil ďalšiu Adkinsovku v ktorej nakope talibancom riti vo väčšej miere ako keď Rambo kosil Rusov. A potom som sa zobudil o sladkého sna, keďže pri tomto neskutočne nudnom filme som si niekoľkokrát dal šlofíka. To sa fakt nedalo vydržať. Je to ešte väčšia nuda ako The Hurt Locker. Film ukazuje neschopnosť amíkov, ktorý niekoľko rokov mučia chudákov talibancov a ich poskokov, kým konečne nájdu nejaké zmysluplné vodítko k Usámovi, aby ho mohli víťazoslávne doraziť. Ale je to podané totálne sterilne. Ešte aj tie mučiace scény ma po pár minútach začali uspávať. Po čase som začal fandiť talibancom a tešil som sa z každého výbuchu, ktorý aspoň trochu oživil film. A okrem toho som si fákt dlhú chvíľu skracoval počítaním hviezd, ktoré sa tu zbytočne ukázali, keďže aj tak každý z nich predvedie absolútny prd. No a Adkins? Stačilo raz mrknúť a skoro som o jeho výstup prišiel. Vau. 1/10. ()

6thSun

Sto padesát sedm minut, ještě jednou prosím: STO PADESÁT SEDM MINUT se po nás chce, abychom čuměli na něco, co víme, jak dopadne. OK, to jsme věděli u Affleckova Arga taky, jenže to bylo kratší a daleko zábavnější. Tohle je chladný a příšerně prvoplánově akademický: Amíci milujou, když se trochu buší do vlastních řad, ale zase ne moc, takže to sice všechno začíná mučením teroristickýho zajatce a posléze v televizi Obama popírá, že by jeho vojáci někdy někoho mučili, jenže to ve skutečnosti stejně k ničemu nevede (Obama je nejen v Americe, ale po celým světě v podstatě celebrita, k čemuž mimochodem stačí pouze jeho barva pleti), čili je to všechno navíc falešný jako Klausova amnestie. Nejsem zastáncem spikleneckých teorií a Americe dám vždy přednost před Ruskem, ale takto podaná filmařina na mě nefunguje, zaplaťpánbů, že to aspoň převčírem nedostalo Zlatej globus za nejlepší drama (dostal jej Argo) a nezbývá než doufat, že to nevyhraje ani Oscara. Odmítám vyzdvihovat řemeslnou stránku tohoto filmu, aniž bych nijak zvlášť nezohlednil jeho NUDOPUDNOST. Proto dvě hvězdy, víc ani Ň. 40 - 50% ()

maseer2

bez napětí, akce, emocí a vlastně všeho, co by měl správný biják tohoto typu mít.. Zero Dark Thirty je namísto toho ukrutně dlouhá, "suše" natočená a k uzoufání nudná podívaná, která má sice pár světlejších či šokujících momentů, ale jinak jede celou dobu podle jasně dané šablony a nenabídne vůbec nic navíc, takže veškerá její kvalita (která zde sama o sobě bezpochyby je) nemá vůbec prostor vyniknout.. P.S.: musel jsem si to dát na dvě části, protože na jeden zátah to prostě nešlo.. ()

PROROK14

Mokrá handra, kecy, kecy, výbuch v reštaurácii, kecy, kecy, výbuch na základni, kecy, na redhead strieľajú, kecy, nasratý šéf, kecy, redhead sa učí počítať, náznak posunu vpred a nakoniec priemerná akcia. ()

Tommassi3

"Dělejte, kurva, svoji práci !! A přiveďte ty, co máme zabít !!" Vážení, ty rádoby intošské oslavné bláboly, že Cameronova bejvalka točí nejchlapáčtější filmy současnosti, si strčte do řiti !! A co jen namátkou takový Oliver Stone, Paul Greengrass či Ben Affleck ?? Nic ?? Jo, pamět je svině..;) To my Češi moc dobře víme !! Tahle profeministická póza mě jako chlapa i myslící bytost naprosto uráží skoro stejně tak jako tohle nudné, či nutné, chcete-li, vyobrazení americké zahraniční politiky, potažmo tedy toho jejího slavného boje proti terorismu !! S rukama od ropy a vlajkou hvězdnatou přes oči to asi jinak nejde, že ?! Jen tak zlehka naznačit a pryč, jen aby jednoho nezačali nazývat nový levičákem Stonem !! Cathrynina křečovitě proakademická snaha nazvracet neznalému divákovi co nejvíc informací má stejně paralyzující efekt jako ten otřepaný maraton waterboardingu, na jehož konci ani nevíte, jak se jmenujete !! Přepálená stopáž spolu s vypravěčem skákajícím toho dějového panáka po jedné noze mě jen utvrzuje, že Smrt čeká všude byla pouze hlasitým výkřikem do tmy.. A na tom nic nemůžou změnit ani velmi dobré herecké výkony, zejména stále obsazovanější Jason Clarke se mi opravdu líbil, Jessica Chastain mi naopak nesedla do své role ani trochu, ani fantastický soundtrack Alexandra Desplata, znovu totiž říkám, že nesnáším filmy, které si hrají na něco, čím ani zdaleka nejsou, a neskutečně chladné a vykalkulované Zero Dark Thirty je toho učebnicovým příkladem !! ()

Avalon820

Ledový styl Kathryn Bigelow se v tomto filmu projevil v plném rozkvětu a je hlavním důvodem mého "jen" průměrného hodnocení. Pro tuto režisérku je natáčení jako hraní bowlingu, zvraty jsou koulí a postavy kuželkami - koule je vržena a kuželky buď padnou, zakymácejí se, nebo zůstanu nehnutě stát. Ať se však stane cokoliv, diváka se to absolutně nijak nedotkne... A to je podle mě (navíc vzhledem k síle tématu) opravdu velká chyba. Někdo to možná nazve prospěšnou syrovostí, já to vnímám spíše jako projev absence empatie. Ale abych pouze nekritizoval - film má i své nesporné kvality. Kupříkladu příběh je zpracován naprosto skvěle a podrobně (aby také při dvou a půl hodinách stopáže ne) vypráví o dopadení Bin Ladina. Obsahuje sice pár hluchých míst, ale to lze přičíst snaze o onu podrobnost a s tím související věrohodnost. Rovněž herci (zejména Jessica Chastain a Jennifer Ehle) hrají jako o život, limitováni jsou pouze režisérským přístupem. A tak bych mohl pokračovat dál... Pro příště bych si však ze strany Kathryn Bigelow přál aspoň kapku patosu a nepříjde-li, ať se paní režisérka vrhne raději na válečné dokumenty. ()

Terva

Další hon na Usámu Bin Ladina Něco jako Code name: Geronimo. Polodokument dlouhý tři hodiny, kde se skoro vůbec nic neděje. Mě to nebavilo. Konec je dobrý, ale nezachrání celý příběh. Já to dokoukal je z krajním odporem. ()

Johny_fork

Smrt čeká všude se mi určitě líbila víc, ale Kathryn Bigelow se opět trefuje. Přestože se 30 minut po půlnoci pohybuje na hranici hraného dokumentu, dokáže na dvě a půl hodiny udržet hutnou atmosféru a napětí. ()

JohnCZ

Celovečerní variace na seriálový Homeland (Maya je variací na Carrie Mathison) opírající se o skutečné události, ale kvalitativně se nacházející o třídu níže. Co se týče příběhu, v tom je Zero Dark Thirty poměrně precizní, ale po filmové stránce na mě působil tak nějak unyle. Chybělo mi nějaké to napětí a moment, který by mě nadchnul. Dokonce i ten dlouho očekávaný zásah v závěru je celý ponořen do tak otravné tmavé tmy, že jsem sotva přemáhal zklamání. Na druhou stranu oceňuji hodně věrné zpracování a neamerický přístup - tedy žádný patos, žádné hrdinné proslovy, ale nekompromisní a tvrdý zásah prost jakýchkoli prvoplánových emocí. ()

Bubble74

Na Kathryn Bigelow se našinec může (zatím) spolehnout. Jako jedna z mála nám neservíruje žádné ukájení všemocných bohatýrů, ale poctivou porci napětí a akce. Především cením nezaujatý a obsažný pohled na skutečnost. ()

tomeš

I tak dlouhý film uteče jako voda, natočené je to báječně, korunované mně neznámou Jessicou Chastainovou. Stejně to ale bylo maličko dlouhé a nabírá to spád teprve postupně. I když lidi v kině i tak zapomněli popcorn žvejkat. ()

Hoyt

Chladný film s minimem emocí a docela i přepálenou stopáží ale i přes tyto lehké zápory mě dokázal příběh skvěle vtáhnou do děje. Za to hlavně vděčí výbornému začátku, kde kraluje Jason Clarke. Prostřední pasáž až tak záživná není ale všechno zachraňuje bravurní Jessica Chastain a příprava na závěrečnou akci, která snad už bude zajímat většinu diváku. Hodně záleží jak toto vyšetřování koho zajímá jinak to až na herecké výkony nemá skoro co nabídnout. Mě to celkově zaujalo a hodnotím nadprůměrně. ()

corpsy

Oproti predchádzajúcemu opusu pani režisérky ( THE HURT LOCKER ) výrazné zlepšenie. Film má príbeh, technicky niet čo vytknúť. A v tomto prípade ani nevadí trošku premrštená stopáž, keďže snímok ponúka napätie od začiatku až do vynikajúceho záveru. ()

Kryton

Letos je Hollywood ve znamení patriotismu a oslavy výhry nad diktaturou, terorismem a rasismem. Trojka filmu Argo, Lincoln a nyní Zero Dark Thirty si jsou vlastně podobná ač to není ihned vidět. Vždy je to příběh jednoho člověka (muž,žena), která si dal za úkol osvobodit lidi či lid. Všechny tyto filmy jsou točeny více dokumentárně než filmově a všechny se drží stopáže přes 2 hodiny. Více se kecá než něco dělá. To je příklad i Zero Dark Thirty. Pokud se pomine konec filmu, který každý západní člověk četl anebo viděl, tak je to po celou dobu kecání, čekání a zase čekání. Do finální půlhodiny je to neskutečné natahování vzduchoprázdna. Nezajímavá agentka a její příběh je snad výplodem režisérky, protože je oproti všem v totální opozici a její reakce na určité situace budí více úsměv než sympatie. Zřejmě stačí trochu zabrečet a už vám budou dávat ocenění. Pokud se i tento film od režisérky Bigalow dočká ceny jako předchozí, pak je jasné, že se stejně jako v EU dává přednost díky pozitivní diskriminaci. Pokud se budou průměrná díla protlačovat, protože to natočila žena, tak to jen pošle image oskara až na dno. Dalo se to podat daleko lépe. Nemyslím způsobem alá seriál 24 hodin. Spíše je vidět, že scénář neměl tolik stran a jen myšlenka - natočit film podle zabití Ladina - potřebuje více. Nevýrazné postavy, nevýrazný dojem a vlastně nevýrazný film. Pořád nechápu nominaci na oskara u filmů - Zero Dark Thirty a Argo. Takový Sedm psychopatů je daleko lepší práce. Jak je vidět, že v rukou někoho zručnějšího by (národně-politický) thriller dokázal držet po celou dobu. Takto bych v kinech, na DVD a Blue-ray nechal tlačítko - skočit na poslední scénu. Jako bonus bych ponechal i tlačítko - vymazat/ztlumit hlavní hrdinku. Hodnocení OST: šedý průměr, kdy i televizní kriminálka má lepší podkreslení. 5/10 ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu