30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Happens

Nebudu hodnotit obsah, ani to, jak moc to sedí s "oficiálním vyjádřením", ani jak to doopravdy bylo. Protože to prostě nevím a dávat domněnky je fabulace. Film jako takový je povedený, drsný, upřímný, nemazlí se, zamrazí a rozhodně atmosférou pasuje do tamního nehostinného prostředí. ()

dopitak

Dvě a půl hodiny? Závěrečná část je dobře akční (i celkem přehledná), a rozumím i tomu, že bylo potřeba divákovi ukázat vývoj, kterým vyšetřovací tým po jedenáctém září prošel až do současnosti (proto to mučení, slepé cesty, diskuze s nadřízenými), ale stejně, stopadesátsedm minut? Letos se na Oscarech soutěží, kdo dál? Dvě a půl hodiny projdou Tarantinovi, který si s žánry vyhrál a diváka to baví, ale vyšetřovatelka Jessica Chastain je tak trochu suchar. Mladší klon Julianne Moore by letos oscarovou sošku získat neměla, i když na Glóbus to stačilo. Oceňuji, že film o Američanech mohl být ještě víc "americký" a našinec by z toho měl ještě víc kulový, ale tohle téma a způsoby asi přeci jen ocení USáci víc než my. ()

Chrustyn

Jeden ze žhavých oskarových kandidátu, který však v sobě skrývá mírně nadprůměrný thriller o honu na Usamu bin Ladina. Délka snímku je trochu zbytečná, na druhou stranu se film snaží do detailu popsat, jak takový boj proti terorismu vypadá z pohledu kancelářských krys ze CIA, což je to hlavní, čím film zaujme. Z herců si pozornost zaslouží jen Jessica Chastain, která sice nestrhne ale je jediná, kterou si ze snímku zapamatujete. I přes určitou přeceňovanost, film stojí za vidění a je na něm vidět pořádný kus práce i peněz. ()

klerik

Podobne ako pri UNITED 93 som sa nudil ako pes. Postavy vôbec nie sú vykreslené, vzťahy tak vôbec nefungujú. Spravodajská práca bola zobrazená možno reálne, ale filmové médium má baviť a vyvolávať emócie, nie ukazovať otravnosť reality. Vzhľadom na to, že film si ale stále držal svoju rozvleklosť a chladnosť, chápal som to ako zámer (navyše pár scén bolo slušne natočených), a chcel som dať tri. Lenže potom prišiel útok na Usamu a tempo ešte viac kleslo (možno mal byť pôvodne celý film len o samotnom zásahu), nové postavy ma vôbec nezaujímali, dianie v dome bol jeden veľký guláš. Nechápem, ako niekto dokáže dať peniaze na takto zbytočný film, ktorý má asi rovnaký emociálny dopad na diváka ako tlačová správa v novinách... CÍL: BIN LADIN bol patetický ako sviňa, ale bol podstatne svižnejším a zábavnejším filmom... Pozrite si radšej seriál HOMELAND... ()

Arsenal83

Mučenie ako demokratický spôsob zisťovania informácií, potom niekoľko výbuchov po celom svete a nakoniec neprehľadná streľba. O tom sú dve a pol hodiny politicky motivovaného vraj thrilleru, z ktorého je už úplne jasné, že Bigelow točí filmy na objednávku. Výkon Chastain je úplne tragický, absolútne nesympatický. Príbehu môže uveriť len nerozhľadený americký Redneck. ()

packa

Pro mě není důležitá absolutní historická věrnost, nekoukám na dokument, koukám na hraný film, který si čas od času může dovolit v zájmu příběhu malinko přiohnout fakta (viz Amadeus). Nezbývá proto než hodnotit samotnou filmařinu - a ta je prakticky bezvadná. Snad jen tempo vyprávění mohlo být v první polovině filmu vyšší, vše ale vynahrazuje závěrečná půhodina - samotná několikaminutová sekvence s přeletem vrtulníků, z vojenské základny do Abottabádu, je filmařský skvost, kvůli kterému jsem na film vyrazil dvakrát. Kathryn Bigelow je jediná žena, která točí filmy jako chlap, ba co víc, řemeslo zvládá lépe než drtivá většina hollywoodských režisérů a na tomhle filmu je to sakra vidět! Silné čtyři hvězdičky. ()

mcb

Jinak, než jako odosobnělá sonda do procesu, který vedl k zabití bin Ládina, to dopadnout nemohlo. Kathryn Bigelow přichází po Hurt Lockerovi s dalším realistickým a chladným thrillerem, který ale tentokrát rezignuje i na přiblížení postav divákovi a různé podzápletky v zájmu zpracovávání informací. Díky tomu je Zero Dark Thirty vcelku divácky nevstřícný procedurální rozbor událostí, ale na druhou stranu nelze neocenit kvalitu a nestrannost (žádná propaganda) jeho zpracování. Navíc, ten závěrečný zátah je zpracován na nejvyšší možné autentické úrovni - skoro jsem nedýchal. ()

Flakotaso

Dobře, skoro tři hodiny sledujeme velmi nefilmový (rozuměj téměř dokumentární) záznam toho, jak jedna nepříjemná zrzka obětuje deset let svého života lovu na pochybný cíl, jehož zabití stejně nic nevyřeší a na konci z ní po deseti letech (!) vypadne první náznak emoce! Je to natočené slušně, v pořádku, ale nic rafinovaného ani výjimečného. Že to není klasická americká oslavná "náborovka"? To by u filmu, zvláště podle "skutečné události" měla být přece samozřejmost, tudíž to nepovažuju za nic zásadního. Když si to shrnu - absolutně chladně natočený hraný dokument o tom, že jeden z mnoha teroristů byl, deset let se po něm pátralo a už není. A dál? Nevím, nerozumím tomu, proč měla Kathryn Bigelow potřebu investovat síly do tak popisného filmu a přitom paradoxně tak nicneříkajícího a nicneřešícího (napadá mě, že kdyby se všechen natočený materiál hodil do nějakého nejnovějšího počítačového programu, tak vypadne úplně stejný film, včetně použití hudby, střihu atd.). ___ btw: hlavní roli měla hrát Mia Wasikowska, aby ta "poetika nezajímavosti" byla dokonalá, protože na Chastain vizuálně přece jenom cosi zajímavého je...ale to už rýpu moc :). ()

jojinecko

4,5*/5 Tak mňa to riadne bavilo! Viem si domyslieť, že Kathryn Bigelow asi nebude jemné žieňa, práve naopak, tá ženská má riadne "gule" a jej filmy sú tak maskulínne ako sa len dá. Jej chladný štýl, dôraz na faktickú stránku a militantný štýl mám v podstate rád. ZDT mohol byť patetický až hrôza, našťastie ani náhodou nebol. Výborná gradácia, práca s dynamikou vs. tichom, prepracovaný scenár, podľa mňa výborný casting, všetko tu má hlavu a pätu... Nenachádzam chýb, lepšie ako predchadzajúca snímka z Iraku, skvelé! ()

Darneth

Brilantní nakládačka džihádu, tímhle přesně jsem se potřebovala nadopovat už několik měsíců. Na konci se všichni zlomíme, to je prostě přírodou dané. But not today. ()

Flego

Mapovanie udalostí od 11. septembra po zabitie UBL je príliš technokratické a chýba tomu emócia. V každom prípade ide o remeselne zvládnutú látku, kde ma presvedčila aj Jessica Chastain. ()

BMW12

Povedený snímek o tom jak dostali Američané Bin Ládina. Ve filmu je zobrazena ta předlouhá cesta k Usámovi, museli mučit vězně, aby z nich dostali nějaké informace, museli hledat jistého Abu Ahmeda, který byl klíčem k velkému šéfovi. Jessica Chastain se několik let snažila dopadnou Ahmeda, ale nedařilo se jí to až ho nakonec našli a dovedl je k domu kde žil i Usáma. No a místo toho, aby tam zaútočili, tak to odkládali a odkládali, prrotože nikdo nevěřil Jessice, že tam opravdu Bin Ládin je, až jí nakonec po xxx dnech uvěřili a dostali ho. Za pozitivní bych označil to, že se veřejnost mohla dozvědět, jak to opravdu probíhalo, jak ta cesta k polapení nejhledanější osoby na světě byla dlouhá. Je to velice dobře natočeno, ty akční scény jsou perfektní, stejně jako ta největší akce na konci filmu. Za negativum bych označil totálně přepálenou stopáž, díky tomu tam byla půl hodinka kdy jsem se totálně nudil. Mělo to prostě být o 30 minut kratší. ()

rikitiki

Snaha o maximální autenticitu si vyžádala sáhodlouhý úvod, než dojde k akci. Většinu filmu umanutá a značně nepříjemná agentka hledá spojení s Usámou mezi stovkami fotek a interakcí, a hádá se se šéfy a vůbec každým. Téměř žádné osobní linky a vztahy. Samotná akce je až naturalisticky realistická, žádné okaté hrdinství, žádné vyzdvihování zákeřnosti nepřítele. To, co vidíme, je, že vojáci v maskáčích přepadli obyčejný dům s normálními rodinami. Až na to, kdo ve skutečnosti byl jeden z těch obyčejných mužů, jehož zastřelení a mrtvému tělu věnuje režisérka záměrně stejnou či dokonce ještě menší pozornost než ostatnímu ději. Protože ona nechce ani v nejmenším upozorňovat na teroristu, jejím záměrem je vyzdvihnout práci speciálních jednotek, což činí bez patosu a glorioly. ___ V úvodu je dost kruté vyslýchání zajatce, kdy záleží na nás, jestli to posoudíme jako míru nezbytnou k dosažení život zachraňujících informací. Nicméně, neměli bychom se pak ušklíbat nad středověkem a jeho právem útrpným. SHRNUTÍ: K dosažení cíle vede umanutost a neústupnost. ()

honajz

Nějak netuším, co je na tomhle filmu k opěvování. Když pominu feministickou agitku, která trvá zhruba hodinu čtyřicet, zbývá dvacet minut nijaké akce, kde prostě stačí zašeptat něčí jméno a teroristé vám vběhnou do náruče. "Usámo? Usámo?" Prásk, prásk. Hotovo. ()

TheEvilTwin

30 minut po půlnoci nebo spíše 30 minut po dvouhodinovém chaosu? Ať už tak, či tak, asi se se všemi zde shodneme, že takhle podané fakta nejsou nijak divácky friendly a celé je to hodně těžké přežvýkat, natož tak se ve všech těch postavách vyznat, a ačkoliv to není film, který by si divák bůhvíjak užíval a toužil po tom si jej pustit někdy znovu, bezesporu je to podáno věrohodně a s vysokou kvalitou. Posledních 30 minut naštěstí alespoň udrží diváka dál od spánku a stejně tak zvedá film z příběhové roviny do solidní akce, na kterou bych se díval i hodiny. Potěší skvělá Chastain ve výborné roli a zbylá áčková sestava herců, stejně tak celá poslední třetina už se naštěstí více rozjíždí, a zde se s hodnocením asi láme chleba, jelikož kdyby nepřišla, asi bych film nezvládl ani do konce. Historicko-fakticko-váleční nerdi budou rádi, no běžný divák bude místy zívat. Kam se řadím já, těžko říct - nejspíš někam mezi a vlastně dost váhám se svým názorem, ale konec to celkem zachraňuje. ()

Othello

No a nám formalistům vadí, že film není "realistický" a naopak se drží některých konvencí klasického vyprávění. Prostě těch pět záběrů na jeden výbuch helikoptéry Bigelow neodpustim. Ne ale vážně. Problém Zero Dark Thirty je, že se v něm tříská snaha o obsedantní a dokumentaristický dávkování informací bez ohledu na diváka se špatně skrývanými sympatiemi režisérky vůči hlavní hrdince (tomu klišé ženský v mužskym světě se tady bohužel nedá vyhnout, což jsem právě doufal v opak) a promyšleně kontroverzním balancování diskutabilních aspektů celé situace. Jakkoli totiž první nelítostná torture hodina nahrává odpůrcům americké integrace, pozdější flustrace hlavní hrdinky z nedostatku informací kvůli zarachu na waterboarding funguje opozitně, protože už s postavou nutně nějakým způsobem sympatizujeme. Tedy to, čemuž se třeba Fincherovi v Zodiacovi nebo Padilhovi v jeho svěže fašounských Tropa de Elite podařilo vyvarovat. Navíc vztah k hlavní postavě si divák vytvoří prakticky jenom díky její agresi spočívající ve využití vulgarity v naprosto neočekávanou chvíli. Ovšem ta systematická brilantnost závěru (jsem přesvědčen že celá závěrečná scéna ve vile je natočena bez jakéhokoli přidaného nasvícení) a provokativní nediváckost (výbuch autobusu) je imponující. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu