Cestování časem je vděčné téma pro vklínění nového dílu do jinak už vcelku nabité série. Historie je přepsána a budoucí minulost má tedy volné pole působnosti. Starých postav si zde příliš neužijeme, i samotný Wolverine zde plní spíše funkci odhlečení, místy dokonce humoru. Zápletka není příliš sofistikovaná, což je trochu škoda, ale o to ladněji a rychleji se sune vpřed. O zábavu je tedy postaráno, akční scény jsou natočeny velmi dobře a na konci se dočkáme i nějakého toho povinného zvratu. X-Men 2 stále zůstávají nejlepším dílem série... 8/10(25.8.2014)

• Morien

No, takže bezprostředně po skončení mám dojem, že bude trvat několik dní, než svoje myšlenky zkoncentruji do jednoho soustředěného proudu vědomí, který bude dávat smysl. Teď mě napadá hlavně následující: Na to, že je to film o tom, jak je důležité, aby se každý choval podle svých vlastních rozhodnutí, všichni vypadají hodně moc jenom jako loutky, které podléhají zlovůli zvenčí (od tvůrců) a nikoliv jako živoucí postavy, které by opravdu prociťovaly všechny ty emocionální a morální situace. Teď se domnívám, že výsledek působí asi "dospělejším" dojmem než První třída, ale zároveň si také myslím, že tomu tak reálně není a že za to nejvíc může "temnější" ladění. U První třídy jsem se několikrát rozplakala, protože určité jednotlivé scény při čistém pohledu obsahovaly prosté a silné sdělení, které má smysl i samo o sobě (většina je myslím spojená s Erikem, některé s Raven). V Budoucí minulosti jsem žádný takový dojem neměla (ale zatím jsem viděla film jen jednou, tak uvidíme, co přinesou opakovaná promítání a detailnější pitvání). Aktuální film mi přijde plytký a prázdný v tom smyslu, že se jenom utápí v sentimentálním poukazování na předchozí díly nebo na budoucnost, a hlavním obsahem je posmrkávání, že když to nevyjde, tak nám všichni umřou a nebude o čem točit další filmy (což divák od začátku ví, že nenastane, takže si nemůže během sledování filmu prožít nic zásadního). Jako další špatnou věc tady vidím to přeplnění postavami, respektive to je vlastní každému X-Men filmu, ale tady se s ním špatně pracuje. V První třídě to bylo taky jako na Václaváku, ale tam sidekickové byli prostě sidekickové a hlavní linie se soustředila na vývoj vztahů Erik x Charles x Raven, od toho nikdo neodváděl pozornost žádným zásadním směrem, hlavní záporák sice přinesl pár podnětů do diskuze, ale jinak se držel zpátky. Tady tomu tak není. Ústřední postava je přirozeně Wolverine, protože on jediný si uvědomuje všechno, co se všechno děje. Ale do toho tvůrci míchají opět spory Erika a Charlese, které tentokrát působí silně kategoricky, protože není čas nic prohlubovat, Raven, která se má jakože emancipovat a ukázat jim všem, zač je toho osel, ale kromě toho, že umí někoho uspat chodidlem, toho vlastně moc nepředvede a stejně ji ke všem rozhodnutím někdo zmanipuluje, Traska, který zajímavým a výrazným hereckým představitelem aspiruje na jednu z hlavních a silných postav místo obligátního plochého záporáka, ale opět kvůli nedostatku času vyšumí do prázdna a nemůže se pořádně rozjet. Uff. Výsledek tedy hodnotím spíš v kategoriích jako "byl tam jeden hezký dlouhovlasý Indián", "byl tam jeden hezký šedovlasý chlapec" a "James McAvoy je vždycky větší fešák s delšími vlasy", místo abych měla dojem, že jsem dozvěděla něco o sobě nebo o lidech nebo že jsem se dívala na příběh se začátkem, prostředkem, koncem a nějakým smyslem. Čímž je pro mě film rozhodně méně kvalitní než První třída.(13.9.2014)

Singer si to v matrixovském Návratu do Budoucí minulosti dělá po svém. Ačkoli je narativně, stylově i významově odlišný od Vaughnovy První třídy, snaží se na ni přesto svým způsobem navázat a hlavně pak napojit na původní x-menovský svět a vytvořit jeden funkční celek připravený na další pokračování mutantní odysey. Právě tento sjednocující přístup dvou odlišných vývojových větví je asi nejdiskutabilnějším a zároveň nejcharakterističtějším rysem celého díla. Zda pak výše zmíněné znamená klad či zápor je čistě na subjektivním vnímání, resp. hodnocení každého diváka.(12.6.2015)

To, že tahle parta není mou krevní skupinou, vím už dávno. Tak moc nechápu, proč neustále pokouším štěstí. Znovu se to potvrdilo. Stejně jako to, že si Singer vždycky uměl vybírat herce a ještě z nich vymáčknout maximum, stejně jako to, že se tu znovu pracuje na pečlivě budovaných vztazích mezi postavami, stejně jako to, že se tu na několika místech zase polevilo v tempu a přepísklo s dialogy. Quicksilver a jeho show v kuchyni samozřejmě výborná, Jennifer Lawrence zrovna tak, ale jinak? No, nebudu dráždit tu masu příznivců okolo. Prostě tři hvězdy!!(9.6.2014)

|| Scenár: Simon Kinberg / Predloha: Chris Claremont, John Byrne - Days of Future Past | Hudba: John Ottman | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: 20th Century Fox, Marvel Entertainment, Bad Hat Productions, The Donners Company, TSG Entertainment | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 746 miliónov $ || Projekt s tak obrovským potenciálom, že len ťažko mohol naplniť očakávania. Days of Future Past je vynikajúci film, s obrazovou vyšperkovanosťou a filozoficky plnohodnotným obsahom. Niečo mu i napriek tomu chýba. 80% | CineStar Anděl Praha, 21.5.2014 | Čo je chýbajúcim článkom k dokonalosti, neodhalila ani druhá projekcia. Je to jednoducho skvelý film, ktorý ale nikdy nebude výnimočný. Nie tak, ako jeho trailer. Ten je dychberúcejší, než celý film. A možno práve to je ten problém. Ukážka obsahuje najstrhujúcejšie momenty filmu, a najlepší hudobný motív celku. Každopádne, napodruhé bol zážitok ešte lepší. 85% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(21.5.2014)

• Halle Berry

• - Spoiler: V potitulkové scéně se nachází záběr na asi nejsilnějšího mutanta celého X-Men univerza. Jedná se o Apocalypse (Brendan Pedder). Jeho pravé jméno je En Sabah Nur, původem člověk, pravděpodobně první z mutantů. Umí ovládat čas a používá mnoho mimozemských technologií. (Zdroj: Edna.cz) (cze.Oi)

• - Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporila viac ako 15 000 pracovných miest. (Laslo)

• - Ve scéně, kdy začne Wolverine (Hugh Jackman) mluvit s ochrankou, která vtrhne do jeho bytu, osloví jej dcera bosse jménem "Jimmy", čímž odkazuje na skutečné jméno postavy Wolwerina "James Howlett". (Zdroj: screenrant.com) (Charpy)