Pád

Drama / Thriller / Psychologický
Velká Británie, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvůrci:

Allan Cubitt

Scénář:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (více)

Série(3) / Epizody(17)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

ricardo2803

Po delší době vážně kvalitní detektivka. Zajímavý příběh, dobré kvalitní výkony. Jen ten závěr jsem chtěl jiný. Ale to je čistě můj problém. :-)  Snad poprvé v životě jsem u sledování nahlas nadával hlavnímu (zápornému) hrdinovi a snažil se napovídat detektivům. Až tak mě to vtáhlo. ()

Thamilka

Super seriál, napínavý až do konce. Velice mě překvapil skvělý výkon Jamieho Dornana, až až zde prokázal,že má velký talent a role mu velice sedla. Sice mě překvapil konec, další díly holt už nebudou... :) ()

mdf

Je skvělé vidět Anderson po dlouhé době, než jenom v Akta X. První dvě série to bylo poutavé i napínavé,ale ta třetí to už fakt bylo jenom natahování ničeho, takže poutavost a originálnost de facto skončila. ()

1308boddah

Nic moc hraní, nic moc děje. Celý seriál by vystačil na jeden celovečerák. Alespoň bychom se vyhnuly nudným zdlouhavým pasážím, předlouhým záběrům spíš na haldu pudru než na obličej G.Anderson a nesmyslným doplňkovým postavám, které v reálu nijak nepřispívají k ději, jen protahují stopáž. Postavit to na přimhouřených modrých očích agentky X a rádoby sex-apílu pana Šedého, který je stejně toporný jako ve zmíněném filmu za mě nestačí. ()

KarlN

První dvě série výborné, jak po stránce děje i jeho gradace, napětí, střihu i vysvětlivek v retro pohledu...vše funguje na výbornou. Ale třetí série je, dle mého, již jen nastavovaná kaše která nic objevného nepřidává a ze skvělého seriálu se stává vztahová telenovela, něco mezi Modrým kódem (zdlouhavé a zbytečné scény z lékařského ošetřování a operací) a Policií Modrava. Jako by se úplně změnil scénárista anebo nevěděl jak vše ukončit. Nesmysly se kupí...jen namátkou, usvědčeného vraha dají na stejné oddělení jako jeho oběť, ke všemu pár metrů od sebe, aby se co nejdříve mohli potkat, asi...ačkoliv pro tento případ se užívá jiných zařízení, pokud vybavením dostačují, tak ta vězeňská. Navíc to s pokračujícím postupem vypadá, že nakonec všichni ještě budou chudáčka vraha a jeho ulhanou manželku v slzách litovat. Bože. A aby toho nebylo málo, jako ošetřující sestru mu tam naservírují přesně typ jeho obětí (která, jakožto správná blbka na něj bere a doslova mu visí na rtech) atd. Dost to sráží celkovou úroveň seriálu. Jinak, celkově mne zarazil zvláštní herecký projev Gillian Anderson, která se tváří neustále stejně a vůbec jsem chvílemi netušil jestli chce zatáhnout do postele dalšího kolegu, nebo má zácpu. ()

AtemuLukas

Opravdu hodně povedený krimi seriál. Myšlenka znat vraha hned od začátku a sledovat obě scény a to jak že strany policie, tak že strany vraha tu opravdu funguje. Je tu i vidět postupný vývoj obou stran. Co se týká hereckých výkonů, tak Anderson a Dornan tu odvádí opravdu skvělou práci. Co se týká jednotlivých sérii, tak si myslím, že první dvě série byly lepší jak ta třetí. Třetí série mi přišla trochu zdlouhavá a už trochu bez děje.  Nicméně jsme se v ni dozvěděli zase o trochu více že Spectrovi minulosti, za což dávám jednoznačně palec nahoru. ()

Forrestovi

Brilantní seriál! Konečně děj není uspěchaný s rychlými střihy a rychle odbytými dialogy, jak se to v dnešní době „sluší a patří“ pro dobu plnou tiktokerů a youtuberů (a tím bohužel vůbec nemyslím pouze mladou generaci, ale společnost jako takovou), kteří nedokáží udržet pozornost a přemýšlet déle než 30 vteřin. Stella v podání Gillian Anderson mě naprosto nadchla a srovnání se Ságou Noren (Most) není zcela na místě. Stella ztělesňuje ženu na vedoucí pozici kriminalistiky, která má už leccos za sebou a proto jedná leckdy přímočaře (jako chlap). Ale je lidská! A Jamie Dornan zahrál Paula Spectora také naprosto excelentně! Zpočátku svým způsobem „mírný“ vrah se vyprofiluje – a nutno dodat, že zcela logicky a přirozeně – v člověka hodného nejvyššího opovržení. Ke konci 3. série mi z něj až běhal mráz po zádech a bála jsem se, co dalšího ještě Hezounek vyvede. Pro někoho „vleklé scény“ byly pro mě naopak realistické, uvěřitelné a dokreslující děj a charaktery jednotlivých postav, kdy si pak člověk připadá vtažený do děje a nikoli jako divák před obrazovkou sledující rychle se míhající zmatené obrázky. Šílené bylo také sledovat, jak jeden vysoce inteligentní, manipulativní a silně charismatický člověk ničí životy lidí kolem sebe… a jak je mu to úplně jedno. Bohužel v tom také částečně vidím paralelu dnešní společnosti, kdy se čím dál tím víc setkávám se sobeckostí, lhostejností a nulovou sebereflexí z odpovědnosti za své činy. Ale to už se dostávám k jinému tématu. Závěrem: The Fall mě zcela pohltil, přiměl mě hodně přemýšlet o lidskosti a životě vůbec a jako jeden z mála seriálů stojí za shlédnutí i podruhé. Už jen kvůli brilantním dialogům (především mezi Stellou a Paulem, res. Paulem a vyšetřovateli) a také z hlediska detailně zachyceného vývoje charakterů jednotlivých postav. Jedná se o kriminální seriál, člověk sice od začátku ví, kdo je vrah, a přesto ho The Falll dostane a jen s napětím očekává, jak to celé dopadne. Fascinující! ()

Karel321

První řada v pohodě, ikdyž těžce feministická. Druhá řada roztahaná a nelogická. Třetí řada totální sračka. Odpad. ()

Tomgunses

Hodně dobrej krimi seroš, Anderson je úplně vynikající, příběh špica, trochu to ve 4/5 ztráceli dech, ale závěr opět ok. Délka tak akorát, aby se už člověk nezačal nudit. 80 % ()

Leopard12

Vynikající. Anglicky syrové, nenačančané a zejména pro otce a matky psychologicky velice silné. Navíc Gillian je třída a Jamie až překvapivě skvělý a uveritelný v roli rozpolcené osobnosti otec vs uchylný vrah. Z toho kontrastu až mrazí. Naprostá špička detektivek. ()