Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Ogen

Za mě je tento díl tím nejlepším z celé triologie. Řežba pěti armád stojí za to. Bylo mi líto,. že jsem si draka užil pouze v jednom díle, ale za nedlouho jsem byl opět vtažen do skvělých efektů boje, krajiny a nádherného souznění s přírodou. Pohadkový kraj, změněný do bitevní řvavy a krve je nezapomenutelný. Jak to začalo tak to i skončilo - starý Bilbo s pohledem na prsten jako relikvie dávné etpay života. ()

TheBalrog

Po shlédnutí prodloužené verze filmu, jsem se ujistil, že 4* jsou zcela zasloužené. Prodloužená verze dává filmu úplně jiný rozměr a zážitek a to hlavně v jeho druhé polovině. Hobit nikdy nedosáhne kvality PP a ani nemůže ale tohle rozloučení se středozemí je aspoň trochu dostačující. ()

Lachtaan

Důstojné zakončení velkolepé Jacksonovy ságy podle veleslavných románů J. R. R. Tolkiena. Martin Freeman se ze zaprdlého britského ňoumy vyhoupl do hvězdných hereckých výšin a od dob Hobita ho vídám v každém cirka 4. filmu. Nebudu zazlívat, že zrovna u poslední části jsem se již krapet nudil, přeci jen jsem měl po celé dvě a necelých půl hodiny tendenci Battle of the Five Armies srovnávat s předchozími částmi, které byly výpravou i exteriéry o ždibec napřed a poslední Hobit je již dozněním úspěchu těch předchozích. A také samozřejmě kultu Lord of the Rings, kterému se po letité odmlce Jackson rozhodl předhodit ve velkém stylu jeho knižního předchůdce. Podtrženo, sečteno je třetí hobiti dobrodružství nejméně památným dílem celého Jacksonova univerza ze Středozemě, ale pro své kouzlo, herecké výkony a až neuvěřitelnou směsici kostýmů a efektů stále stojí na vrcholu fantasy žánru. [viděno v Kino Šumava Klatovy 14.12.2014] ()

Script

Ze začátku se to zdálo, že Hobit nabral špatnýho scénáristu. Na začátku se všichni chovali doslova jak debilové, ale po té film nabral na obrátkách a začal být dobrý. Nic méně závěr nesplnil tak úplně mé očekávání. Čekal jsem, že z toho vybruslí něco lepšího. Kdyby začátek nebyl tak zkomolený, tak bych klidně i přilepšil. ()

Motinski

Najslabší diel. Množstvo CGI v záverečnom súboji armád aj celkovo mimo neho. A pritom ich tam podľa mňa nebolo treba a pôsobilo by to aspoň trochu prirodzenejšie. Takto už ide len o tuctové fantasy kde cítiť že sa dej umelo naťahuje a všetky komparz postavy počas bitky sú počítačové animácie čo bijú do očí. Schválne, skúste si po dopozeraní pustiť Spoločenstvo prsteňa a zistiťe že ajkeď je o 13 rokov staršie tak efektami pôsobí nadčasovo a reálne ako v žiadnom fantasy ever. Najväčším plusom tu bol dobrý začiatok a emotívny koniec. Ten stred už nebol to načo sme boli zvyknuti . ()

DragonnCZ

Asi se nebudu přiklánět k lidem, kteří tento film odsuzují a zklamal je, protože já kdysi býval tím kdo i tento snímek oceňoval, a snažím se ho ještě docenit teď, protože to výborné finále, které alespoň z části se snaží připodobnit Návratu Krále, tak Jacksona snaha tu vidět byla, jenže jeho unavenost je zde vidět, protože film není dotažen k dokonalosti. Finále s trpaslíky ne třeba, bitevní scéna a Bitva pěti armád taky skvěle postavená scéna, jenže to co tomu předchází zavání nudou a také velkou nekompetentností, která tomu trošku podráží nohy. I přesto aspoň valná většina pozdější části filmů to celé zachraňuje a baví. Pořád mám strašně rád celý svět Pána Prstenů a celý lór a přál bych si aby z něj ještě něco vzniklo podobně jako Prsteny moci, které se, ale zase tak moc nevydařili a samotně mám na ně zpracovanou recenzi. Co se týče Bitvě pěti armád, ano mohlo to být lepší a kdyby Jackson si to udělal převážně po svém, mohli by jsme dostat dva kvalitní snímky. Já uděluji 8/10.  ()

exhoubus odpad!

Po druhém díle jsem už od Bitvy pěti armád nečekal skoro nic, ale i tak jsem dostal míň, než jsem čekal. Na to, že se elf zamiluje do trpaslíka, jsem si už nějak zvyknul a jsem rád, že se tomuto tématu Jackson nevěnoval tolik, jak jsem čekal. I když ve filmu to byl vlastně důvod, proč Kili zemřel. Nicméně i přes to, že film má skoro dvě a půl hodiny a je v něm spousta zbytečných scén, některé důležité scény naopak chyběly. Třeba co se stalo s Arcikamem? Ten nějak ze scény zmizel a už se ve filmu neobjevil, všechny nějak přestal zajímat. Což souvisí s Thorinovým pohřbem, který by podle mě ve filmu také neměl chybět. Bitva byla v plném proudu, čtyři trpaslíci odešli o kus dál, zabili pár nově příchozích skřetů a najednou byl konec Bitvy. No a co mi přijde jako ze všeho nejhorší a proč jsem se rozhodl dát filmu odpad! místo jedné hvězdičky, je, že ve filmu chybí pátá armáda – tedy vrrků. Podud vím, ve filmu se objevují asi tři vrrci, a to ještě ani ne jako samostatná armáda, ale jen jako dopravní prostředek skřetů. Další věc je boj, který v Pánu prstenů vypadal jakž takž přirozeně, v Hobitovi mi spíš připomínal Star Wars (hlavně Saruman mi připomínal hraběte Dooku). Je pravda, že v tomhle ohledu nebyl ani Pán prstenů nijak zvlášť realistický, ale že Legolas dokáže nožem odrazit ránu asi stokilového kladiva je na mě už trochu moc. A pro ty, co si myslí, že pátá armáda byli orli, tak ne, nebyli. V knížce je to přímo napsané. Orlové navíc podle mě nikdy neměli nic jako armádu a jestli to tak Jackson bere, tak je idiot. Což je tak jako tak, protože si myslím, že má talent a schopnosti natočit dobrý film, jako byl třeba Pán prstenů, ale on (asi pod vidinou peněz) zkazil, co mohl. ()

Haretix

Ano, sem fanoušek Středozemě a Pána prstenů považuji za nejlepší fantasy všech dob, ale je potřeba být střízlivý a u Hobita to platí dvojnásob. Bohužel Jackson se upíchl více k digitálním trikům, než aby hezky vše natočil reálně jako za dob předchůdce a Hobit je jedna digitální mašina a v posledním díle je to hodně znát. Ona bitva je digitální mišmaš, díky bohu, ale Jackson pochopil, že tu má menší měřítko a zaměřil sem na duely jeden na jednoho. Útok Bílé rady naprosto epesní zážitek, kde se Jackson vyřádil. I přes ta negativa, ale dokážete režisérovi odpustit, jelikož v každém záběru je vidět, jak se o to své dítě rád stará, jak mu dává péči. Je to jeho film a i když to nejlepší ho asi opustilo, tak jeho Středozem dokáže pohladit po tváři. ()

Johnny.ARN

Ešte stále neverím, že sa už do Stredozeme nevrátim. Lebo si myslím, že sa tam vrátim. Aj keď už nie asi pod Jacksonovím vedením. Na druhej strane, bilancia 5/6 je ohormujúca. Rozumej, 5 skvelých filmov zo šiestich. Posledný Hobbit totiž priniesol rozpačité pocity, jeden skvelý záber, ale celkovo sa to nesie v takom WTF ponímaní. Epická bitka, všetko sa seká a on tam švácne štúdiu hlavnej postavy, o tom či je či neni aby zistil že neni. Mám pocit ako keby to ani nerežíroval on, ale druhý štáb. Záver však už bol opäť to, čo každý očakával. Súboj jeden na jedného, meče, šípy, emócie. To čo paradoxne malo byť inde a nebolo to tam. Vizuál pekný, to áno, ale tie dotáčky tomu nepridali. Hobit však ako celok potešil a jednotka s dvojkou zatienia tento diel a udržia tak sériu nad vodou. Žiaľ, čakal so viac. Zo zotrvačnosti a úcty 5 z 5. ( CC, Eurodiera, 3D, BA ) ()

kumpi

Po třech letech jsme se my, skalní fandové Tolkiena, konečně dočkali a jeho první "dítě" je konečně kompletně odkryto veřejnosti i ve filmové podobě. Na místě je tedy kompletní zhodnocení všech dílů této trilogie. První díl mně hodně namlsal a byl přesně takový jaký jsem čekal. Kouzelná pohádková atmosféra Středozemě se povedla na jedničku. Jediná chybka, jak jsem komentoval právě o dílu číslo jedna, byla absence "lidských" skřetů a nahrazení jich počítačem. Bohužel to byla předzvěst toho jak se budou další díly ubírat. Dvojka začala skvěle. Návštěva u Medděda mě velmi zaujala a i následné pokračování cesty k hoře, ale jen do té chvíle než nastoupili na scénu opět grafici. Druhý díl přinesl více akce, ale tím pádem šla kvalita dolů. Před třetím dílem jsem již byl v nejistotě co mám vlastně očekávat. Ano Bitva pěti armád by měla být velkým tahákem, ale pořád mi něco říkalo, že nedostanu to co bych měl. ... Přesně to se stalo! ... Při vzpomínce na Návrat krále a nástup Theodenovi armády mi okamžitě vyjede po celém těle husina. Letošní Hobit? Ani náhodu! Příchod trpaslíků, odkojených válkami, tvrdých chlapíků se sekerami a kladivy, byl naprosto nudný a být v bitvě tak si ho možná ani nevšimnu. Bitva sama o sobě je o ničem a je tu spíše jako pozadí několika soubojů hlavních aktérů, které radši nebudu rozvádět, protože někdy byly až k pláči. Někdo může namítat, že v knize bitva vůbec není díky omráčení Bibla, ale když už podle ní pojmenujete film, tak byste si měli dát více záležet a ne jenom zapojit moderní techniku a nechat Legolase, kamzíky a skřety lítat po horách jak divý. Hobit v celku je tedy pro mně spíše celkovým zklamáním, ale pořád zůstává ve svém žánru hodně vysoko. Bohužel poprvé dávám Středozemi jen slabší 4*. ... Pořád ale doufám a mám jedno velké přání, mít tu čest si pustit další a pro mně nejlepší dílo pana Tolkiena, Silmarillion! K tomu podotýkám, že je dnes velmi populární styl seriálu Game of Thrones, Band of Brothers apod., takže páni režiséři, kdopak to bude? :) ()

Mrkvič

Byla by to strhující řež, kdyby nebyla pořád ta snaha držet se dětského diváka. Přitom pro něj je tento díl absolutně nejméně. Takže škoda že se to v tu řež nezvrhlo. Připraveno to na ni bylo úžasně. Ve výsledku na mě celá trilogie působí jako taková lákadlo si znovu dát celého Pána prstenů. A že tu chuť mám. ()

skrblik007

Chce se mi plakat. Peter to dosral až do samého závěru přesně podle očekávání. Je až k neuvěření, že ten samý člověk natočil úžasnou trilogii LOTR. The Hobbit: The Battle of the Five Armies je sice nejakčnější částí hobbití trilogie, ale na druhou stranu je nejzdlouhavější, nejpatetičtější a zdaleka nejnapěchovanější CGI, které ale už brutálně leze na nervy (i mně!). Navíc tu asi nejcitelněji ze všech dílů absentuje cokoliv, co by se dalo nazvat dějem nebo dokonce emocemi. A také jsem se při poslední části nejvíce smál... na místech, kde to asi autor jako humor nezamýšlel. Sorry, Petere, ale celý tenhle podnik byl fatální přešlap. Mohlo to být zajímavé, nostalgií nasáklé dobrodružství ze Středozemě. Místo toho se nám dostala tahle roztahaná, nekonzistentní, odtažitá CGI břečka postrádající sebemenší náznak invence či filmařské zapálenosti. ()

FaceMan

Máme to konečne za sebou. Pochybujem že v blízkej budúcnosti zas uvidíme návrat do stredozeme. Preto som sa aj na tento film tak veľmi tešil. Určite to je pre mňa asi najlepší diel tejto bezvýznamnej trilógie. Stredozem mám veľmi rád, ale tento príbeh ma až tak moc neoslovil. Som aj trochu rád že tento diel netrval tak dlho ako predchodzie. Aspoň to nebolo zbytočne naťahované. Vizuálne spracovanie mi už v niektorých momentoch ani tak pekné neprišlo, skôr som sa nad tým pohoršoval. V niektorých momentoch bolo aj vidieť ako sa ho pomaly ani nedotkne a škreti padnú k zemi. Ďalej tam boli citovo nudné postavy. Ani k jednej som si nedokázal nájsť vzťah a bolo mi vlastne úplne jedno čo sa s kým stane. Niekto zomre? Fajn nevadí mi to. Je mi jasné že Jackson tieto príbehy miluje. Mi ich tiež máme radi, ale toto nebol zrovna jeho najlepší počin. Aspoň sme sa dozvedeli že postavy zo stredozeme dokážu jazdiť vážne na akomkoľvek zvierati. Ak by sme sa ešte niekedy mali vrátiť do stredozeme, tak dúfam že to už nedopadne ako "veľkolepý" HOBBIT. Lepšie tri hviezdy. ()

arbitr

Po Společenstvu konečně nejlepší zpracování příběhu Středozemě. Škoda, že až na poslední pokus. 3D TITL. HFR ()

Ryuuhei

Čekal jsem víc. Pomalý rozjezd z náhlým dojezdem, kdy se děj následně ubíral až trochu zbytečnou cestou, která namísto velkolepé bitvy známé třeba ze třetího dílu Pána prstenů působila spíše komorněji. Navíc, dost věcí těžce předvídatelných, sice mnou opomenuté, ale i tři závažnější technické chyby. Samozřejmě, díkybohu za vůbec takovéto zakončení. Ale 4*, které jsem udělil, jsou tentokrát velmi slabé a přihlížím na to, že i přes veškeré zklamání to přece jenom bylo zábavné a napínavé. A vůbec, že mi téma Hobita jako takového přirostlo k srdci. Úprava: Nakonec sníženo na 3*, protože si to ty 4 prostě nezaslouží. Možná změním názor, až to uvidím podruhé. ()

miguel_111

Koniec Hobitej trilógie celkom vyšiel je to vizuálne nádherné, hudobne podmanivé, bitky tiež v skutku pekne vizuálne zvládnuté ako aj dračí nálet na mesto zo začiatku filmu bol pekne zvládnutý. Niektoré postavy ma fakt neskutočne štvali napr. Thorin či starostov sluha bol fakt neskutočne otravný a ako už bolo v niektorých komentároch spomenuté tak si človek okrem Bilba nevytvoril aspoň ja nie nejaký ten bližší vzťah ku niektorej postave tak mu ani smrť ktoréhokoľvek protagonistu nejako vážne nevadila ako to to bolo napr. v trilógii LOTR, ktorá je pre mňa osobne o nejaké úrovne vyššie ako Hobitia trilógia, ktorá na mňa už od začiatku pôsobila strašne umelo, ale kedže mam strašné rád kvalitne spracované fantasy musím dať 75% hoci si možno toto dielko ani také hodnotenie nezaslúži. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin