Expendables: Postradatelní 3

Expendables 3

The Expendables 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

Nevím, kdo měl od třetího dílu jaká očekávání, ale já se dočkal přesně toho, co jsem očekával, co jsem si přál a co jsem vidět chtěl, tudíž pod 5* nepůjdu, ani kdyby to tu hanělo milion estétů. Trojka začíná klasicky perfektní akcí, která má rychlost, spád a sálá z ní testosteron starých a poctivých akčních hrdinů 80. a 90. let. Wesley Snipes tu dostává svůj největší podíl prostoru v celém snímku, ovšem i nadále se dokáže příjemně předvést před kamerou. V úvodní pasáži shledávám pouze jediný nedostatek, který dost možná způsobil rating PG-13. Konkrétně mi neštymovalo, že natažené ocelové lano, jenž se stalo překážkou pro ozbrojence ze záporné strany stojící na obrněném vlaku, nezpůsobilo větší paseku na jejich tělesných schránkách. Tam vskutku mohlo být více krve, a to podotýkám, že nejsem krvelačná šelma, která to potřebuje ve filmech vidět. Následující část a la Sedm statečných či Tucet špinavců, kdy si Barney Ross vybírá nový tým, je sice pomalejší, ale to mi vůbec nevadilo. Naopak. Po hlučné akci je prostor pro tišší scény, což není na škodu, krom toho se nám tu představují noví hrdinové snímku. Akce Slye s nováčky je zdařilá, baví diváka od začátku do konce a je nad slunce jasné, že něco se zvrtne, aby na plac mohla naběhnout opět ta stará dobrá parta, jež mladíkům ukáže, jak se to dělá postaru a naopak, aby viděla, že 21. století má i jiné metody, které jsou rovněž potřebné, možná spíše n e p o s t r a d a t e l n é! Rozhodně bych netvrdil, že si Ex 3 hrají na něco vážnějšího než v prvních dvou dílech, že by tu chyběl humor a akce bylo málo. Určitě ne! Za doprovodu vynikající hudby, která těží ze skvělého soundtracku prvního a také druhého dílu, směřuje příběh k velkolepému akčnímu finále, které nepostrádá naprosto nic! Divák se pobaví jak u scén s Antonio Banderasem, jenž je tu vtipálkem numero uno, tak u rozdělení týmu na Barneyho část a Trenchovu část spolu s perfektním Harrisonem Fordem a poněkud pozapomenutým a bohužel nevýrazným Jet-Lim, jež tu alespoň nějaký ten souboj mít mohl. Škoda. Přesto se však lze pobavit u destrukčních scén, které s klasicky těžkými zbraněmi vede Arnold Schwarzenegger a jeho téměř dětský smích, když sundá helikoptéru, je k popukání. Pobaví také řada hlášek a choreografie soubojů, kterým ovšem mírně láme vaz rychlý střih, což veškeré bitky znepřehledňuje, ale zato zase dodává na zběsilém tempu. Nyní je potřeba vychválit, ba přímo do nebes vyzdvihnout hlavního padoucha, fanatického a perfektně ztvárněného Stonebankse, v jehož kůži se Mel Gibson patřičně vyřádil. Po Van Dammeovi, jakožto padouchovi ve dvojce, jsem si myslel, že trojka bude mít slabého záporňáka, ovšem s uveřejněním obsazení a skutečností, že Gibson si střihne zápornou roli, jsem začal tušit, že belgická akční hvězda bude překonána. Mel je totiž vynikající herec a předvádí to v každé scéně, v níž se objeví. To, že působí neskonale ve formě, dodává snímku patřičné koule a kdykoli je v nějaké interakci s postradatelnou bandou (ale i sám), film jde kvalitativně prudce nahoru. Holt, kdo umí, umí. S blížícím se Gibsonovým koncem je měrka zábavy na naprostém vrcholu, neboť nas*aná grimasa Stonebankse, nastoupení do náklaďáku s tím, že on Rosse a jeho lidi vyřídí, dále pak perfektní souboj se Slyem, natolik přikovává fanoušky do sedaček, že je divákovi líto jen jedné věci - že to tak rychle uteklo! Střet těchto dvou herců mohl být vskutku o něco delší. K ostatním hercům není moc co dodávat, protože Statham, Lundgren a spol. hrají to, co jim neskutečně sedí a možná právě proto, že je jejich prostor ochuzen o pasáže, kde je mladý tým, o to víc si je divák vychutná a užije, poněvadž svým charismatem strčí do kapsy i dvacet takových mladíčků, jací tvoří mladou krev Expendables. Dle mého názoru je však film vyvážený, zábavný, dostatečně akční a strhující, takže nezbývá nic jiného, než si dát repete spolu s prvními dvěma díly a lačně se těšit na to, co nám Stallone naservíruje ve čtyřce o dva roky pozdějí! [v kině 30.8.2014; 19:30](31.8.2014)

Tak po dvou letech jsem se s tou partou zase konečně sešel. Sice se dost obměnila, ale to vůbec nevadí. Wesley Snipes a Antonio Banderas stařešiny naprosto parádně doplnili a bylo o zábavu postaráno. Horší už to bylo s mlaďáky, na které se těžko zvyká. Spíš nezvyká a docela rád bych si je pro příště odpustil. Ale tak třeba příště přesvědčí, že na to opravdu mají. Tady jsem se přesvědčit nedokázal vlivem jediné opravdové chyby celého filmu. A to je ta, že akčních scén je docela dost, ale málokdy v nich máte přehled takový, abyste si mohli říct, že to byla dobrá akce. Neřekl bych, že kamera byla rozklepaná. Prostě mi jen přišlo, že to bylo pitomě sestříhaný. Dost. A od toho se odvíjel i celý film, kterému nejsem schopný dát plný počet. Všechno ostatní totiž byla totální klasika, kterou jsem chtěl a na kterou jsem se těšil. A taky jsem si ji parádně užil. Scény s Slyem, Stathamem, Snipesem, Banderasem, Lundgrenem a Fordem neměly chybu. Stejně tak ale neměl chybu ani Mel Gibson, který se zároveň stal dosud nejlepším záporákem Postradatelných. Uvidíme, co předvedou do příště. Doufám jen, že to bude s lepší kamerou a bez úniku DVDripu na internet měsíc před premiérou v kině. O to víc mě pak mrzí, že tu zdejší rádoby fanoušci akčních herců film stáhnou, zkritizujou, ale kinem jejich oblíbené herce rozhodně nepodpoří. Vždyť já šel do kina na tenhle film hned první den po české premiéře a tady bylo bez mála 2000 hodnocení. Jděte do hajzlu. Tohle si tahle banda nezaslouží a s Vaší pomocí půjde dřív do sraček. Hlavně, že si říkáte fanoušci! Jo a mimochodem. Neuvěříte mi, jakou jsem měl radost, když jsem sledoval, jak Postradatelní všude popíjejí českej Budvar. To mi udělalo vysloveně radost. Škoda, že ten náš pivovar se tím pořádně ani nepochlubí.(15.8.2014)

To je taká paráda vidieť Welsleyho Snipesa opät v akcii a nie v nejakom nízkorozpočtovom shite a že si to aj poriadne užíva. Podobne Antonio Banderas a jeho neznesiteľná postava ukazuje ako na seba strhnúť pozornosť. Či už to niekomu vyhovuje alebo nie, to už je len jeho problem. Zahral čo mal a to s poriadnym entuziazmom. Z mladých najviac zaujme Ronda Rousey. Ďalší záporácky part Mela Gibsona spadne opäť len do priemeru, pretože skrátka nie je vykreslený podobne diabolsky ako postava Van Dammeho či Davida Zayasa. Ešte dobrý ťah bol Kelsey Grammer, Arnold Schwarzenegger má opäť o niečo väčšiu úlohu a poteší aj Harrison Ford a na ostatných skrátka už nezostalo miesto (predviedli sa v jednotke a dvojke tak čo). Dej je zatiaľ nejjednoduchší z trilógie a po dopozeraní som pôvodne chcel zadeliť o bod menej ale keď som uvidel tú nenávisť v diskusii… ja by som bol spokojný aj keby sa celý čas týto páprdovia ostreľujú hláškami za barovím pultom. Akcie je dosť a je veľmi solídna, hneď na úvod dve akčné scény za sebou porfektne vtiahnu do deja a záverečné inferno je tiež v fajn, súboj Expendables s malou armádou v obrovskom baráku za ostreľovania tankov a vrtuľníkov sa často nevidí. Treba sa skrátka zmieriť s tým, že takú surovosť full kontakt súbojov ako aj cool vedľajších scénok (Statham a basketbalisti) už zrejme nedostaneme.(8.8.2014)

Žádný díl pro mě nebyl vyloženě bombou, ale hlavně u dvojky jsem se u solidního příběhu výborně bavil. Trojka zaostává, a to jak dějem, tak i po stránce zábavnosti. Už je to prostě po třetí to samé, takže člověk už není z té plejády akčních es tak odvařený. Navíc ten děj je v tomto případě celkem hrozný a samotné postavy jako jednotlivci také ničím nezaujmou (kromě Banderase). Určitě nejslabší díl. Jsem opravdu zvědavý, co se na nás chystá ve čtyřce. Těžko očekávat nějakou změnu k lepšímu... 55%(2.9.2014)

• golfista

Možná moc přísné hodnocení, ale každá série má svou nejslabší část. ... Po vynikající dvojce jsem ovšem tak velký pád nečekal. Kouzlo prvních filmů je pryč a vzniknul pouze průměrný akční film. A nebýt toho, že se na plátně sem tam objeví známá tvář, tak by tohle dílko patřilo rovnou do televize. ... Právem.(28.10.2014)

• - Při závěrečné bitvě má Lee (Jason Statham) na zbrani kolimátor a grip s baterkou. O pár sekund a střihů později je kolimátor pryč a grip je nahrazen podvěsným granátometem. (Patrik256)

• - Ve filmu se měl objevit také Jackie Chan. Zvažování byly také Tom Sizemore, Gina CaranoSigourney Weaver. (S.W.A.T)

• - I napriek tomu, že si tvorcovia zakladali na praktických efektoch, bolo využitých až 2000 trikových záberov. V "dvojke" to bolo zhruba 1400-1700. (Zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)