Expendables: Postradatelní 3

Expendables 3

The Expendables 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

Zase pěkně pohromadě. Nějaký velký kvalitativní sešup jsem teda nezaznamenal. Dvojka mě bavila víc, než jednička. Trojka je zase trochu jinde, ptákovina trvá, je znovu poctou béčkové akce a jednotliví lišáci si ze sebe zase dělají příjemnou legraci. I když přátelské popichování mezi Stathamem a Stallonem ve větší míře schází. U dvojky jsem měl problém s akcí. Střihač měl tehdy dostat pořádně přes prsty, akce lehce štvala, protože se střílelo a nemířilo, nikdo neměl ani šrám, ale soupeři do kulek naskakovali jako snad nikdy předtím. Trojka (vyjma závěru) taková není. Možná nazvedne ze židle nevěrohodnými výbuchy i místy rezignací na vyšší level. Stallone, který naštěstí shodil pološílený knír, dál pokračuje v oživování stagnujících kariér svých kolegů, dál vzdává poctu žánru osmdesátých a částečně i devadesátých let, jen až moc svolil ke snaze vyjít vstříc mladým divákům. Nižší věková přístupnost je jednoznačně špatným krokem. Dlouhé scény rekrutování mladých posil jsou nudné. Dočkáme se tak situací hloupých (mračící se vyhazovačka v červených šatech), stejně jako herců z kategorie zbyteční (takový Jet Li jen tupě střílí a pronese zhruba desítku slov). Potěší naopak nové slavné posily (dočasný návrat do první ligy si zejména v úvodu užívá Wesley Snipes a v druhé polovině zase ukecaný Španěl Antonio Banderas). Některé staré gardy bohužel melou z posledního (hodně neesteticky vypadá Dolph Lundgren, u kterého to tvůrci maskují zřejmě tím, že mu neustále cpou do ruky flašku; sešle a unaveně vypadá i Arnold, který v Konečné předváděl něco úplně jiného), ostatně i závěrečný duel mezi Slyem a Melem je dost odbytý. Pozitiva nicméně určitě převyšují ty mírné i velké přešlapy. Čtvrtému setkání se tak bránit rozhodně nebudu. Uvidíme!!(31.8.2014)

Už sem to psal zde jednou a nechce se mi to sakra vypisovat znova ... tak prostě, ... Za málo peněz hodně muziky a to teda posledních asi 20 min na konci, který mě stojej za to dát plnej počet, protože takovej masakr, kterej furt a furt graduje je jedno velký ultra akční kombo a hotovo. Jinak film jako takovej už nemá svoje kouzlo jako jednička (pro mne nejlepší díl ...) a někteří herci nedostali absolutně prostor ... Proč Snipes nepoužívá svoje bojový umění, když je TAK dobrej a schopnej. Postava Banderase mne spíš srala, proč Jet Li střílí a nekope?! Jinak nejlepší výkon naprosto předvedl Gibson jako hlavní padouch, fakt z něj šlo zlo, zákeřnost a chlad ...(4.8.2014)

Scénář, na kterém se Sly spolupodílel, je slabší než předchozí díly. Humor není vtipný a popichování nemá grády, za což možná může PG-13. Úvodní akční scéna s vlakem je zábavná stejně jako závěrečné inferno v opuštěném objektu, ale koncept sešlosti akčních bohů let dřívějších je zcela vyždímán. Dlouhé scény rekrutování mladých jsou předvídatelné a nudné. Nadsázka se téměř vytratila, vše je vážnější, ale samozřejmě ne natolik, aby z toho bylo tíživé drama. K tomu ještě mizerné efekty a necharismatičtí nováčci. Chybí choreograficky strhující souboje, šílené kousky a nápaditá akce, kterou rozklepaná kamera a rušivě burácivá hudba Briana Tylera nevykompenzuje. Herci téměř nemají šanci demonstrovat své dovednosti, z nichž předchozí díly těžily. Dar výmluvnosti jim scénář nepropůjčí, takže opravdu nemají čím zaujmout. Postavy jsou navíc takřka nesmrtelné, takže akční scény jsou spíše jen pobíhání postav z patra do patra, aby to vypadalo, že se něco děje, což navíc podporují nesmysly jako vojáci na motorkách uprostřed válečné vřavy. Plusy: energický Banderas, cáklý Snipes, Crews a jeho rotačák Gatling./// Desperado, Blade, Rocky, Terminátor, Indiana Jones, Kurýr, Šílený Max jsou podle jednoho z herců prý Slyova osobní verze Avengers, což jen dokazuje, jak mimo celý štáb je. Na plátně (až na výjimky) všichni ze staré gardy melou z posledního, vypadají opravdu neesteticky, což podtrhují časté velké detaily kamery, a už ztrácí i charisma, kterým dříve překypovali./// Z předpojatosti mě nikdo obvinit nemůže, neboť jsem po jedničče vykřikovala, že chci mít penis a u dvojky se královsky bavila. Pokud se však nic radikálně nezmění, tak v sobě chystaná čtyřka bude mít asi tolik vzrušení a energie jako odpolední sjezd důchodců v chodbičce pečovateláku, kde si geronti porovnávají, kdo má lepšího bažanta... [Kino](19.8.2014)

Třetí Expendables, třetí režisér...Stallone pokračuje ve své poctě 80. a 90.tých let a servíruje nám ještě větší, velkolepější a akčními legendami naplněnější kousek. Stojí to ale do třetice za to? Je tu stará parta, ta je jako vždy v pohodě; pak je tu omladina, která prostě má asi do kin nalákat mladší publikum; a pak jsou tu resty v podobě hvězd let minulých, kteří se v předchozích dílech neukázali. Z čeho pramení tato nelinearita a fakt, že jen pár z nich má opravdu velký prostor? No protože sešikovat tolik známých jmen na jedno místo není jednoduché a jelikož hodně z nich natáčí jiné projekty, natáčení se mnohdy muselo obejít bez důležitých herců, takže někdy podivně zmizí nebo nejsou vidět s těmi, kdo zrovna na natáčení byl. Každopádně ale slušně natočené (od Patricka Hughese jsem zatím jeho Red Hill neviděl, ale první velký projekt zvládl obstojně) a asi největší devíza trojky jsou prostě posily a o tom to celé je. Jedná se hlavně o Wesleyho Snipese s Antoniem Banderasem, kteří jsou naprosto super. Banderas je skvělej hláškař a jak se o něm proslýchalo, že si roli přizpůsobil na tělo, tak je to pravda. Naproti němu u Snipese je cítit, že se na roli těšil, užívá si opět herecké pozornosti a do týmu se hodí, takže doufám, že už tam zůstane na pevno. "Mladí" mi nijak zvlášť nevadili, ale celkově mi tam přišli tak nějak navíc a kradli prostor mým oblíbencům. A abych nezapomněl na Forda - ten konečně vypadá, že projednou si natáčení užil a je to na něm cítit. Co se týče Mela Gibsona, o něm snad nikdo pochyby neměl, dobrý záporák. Po JCVD měl nelehký úkol pojmout hlavního protivníka Expendables trošku jinak, ale na druhou stranu se vždycky vědělo, že je dobrý herec, takže bude spíš chtít vytěžit z tohoto faktu než z velkolepé bitky, kde ani mistra taekwondo Van Damme překonat nemohl. Jenže, pak je tu ta technická stránka věci. Ve dvojce mi to tak nepřišlo, ale v tomhle dílu mi ty triky připadaly naprosto příšerný. Béčkový asi není ten správný výraz, ale ty výbuchy všeho se mi teda vůbec nelíbily. Vím, že ve dvojce nasadili CGI ve velké míře a rozlítil tím mnoho fanoušků, ale trojka je v tomto ohledu umocněná. Teď ale záleží na tom, zda-li na tom člověku bude záležet, nebo si prostě řekne, že to k tomuto žánru patří, což do jisté míry ano, ale přecijen je rok 2014 a blockbuster podobného střihu by asi takto vypadal neměl....Expendables ale jsou a vždycky byly točené pro fanoušky a pro ty je návštěva kina povinnost. Ve svém komentáři jsem se věnoval převážně obsazení a nebýt jeho, tak průměrné hodnocení všech tří snímků bude tak 30%. Ex nejsou o propracovaném scénáři (byť osobní pomsta a zrod Postradatelných je nejlepším tématem z trilogie), nejsou o realističnosti nebo dobrých tricích...jsou o té nostalgii. Ačkoli pár hvězdných jmen ještě chybí, trojka opět řady rozšířila a připravila prostor pro pokračování, kterého se doufám dočkáme...75%...[15.8.2014_Kino Šumava_Klatovy](4.8.2014)

• Tom Hardy

Největší nesmysl, jaký lze o Expendables 3 napsat, je to, že jde o další poctu osmdesátým létům, neboť právě tenhle koncept většinu času film (nutno říct, že zcela úmyslně) nabourává. Pryč je okázalá akce plná testosteronu, krve a hlášek. Nadsázka se, až na pár dobře mířených slovních střel, vytratila a ten jediný, kdo trochu připomíná energii předchozích dílů, je přepálený (ale dle mého poměrně zábavný) Antonio Banderas, jehož role byla nejspíš psána na tělo Eddiemu Murphymu. Klasici jsou tentokrát bohužel naprosto nepodstatní. Buď je jejich prostor na hraně camea (Li, Arnie, Crews, Statham, Lundgren), nebo zkrátka nemají jak excelovat. Mladíčci jsou NAPROSTO nezajímaví a to do jednoho a jediný, kdo celkový dojem trochu zachraňuje, je Mel, který má zase minimum prostoru a totálně nedůstojný finální fight. A Sly poprvé vypadá, že se celé natáčení nevyspal. Není to vyložený průšvih, jen skrz naskrz průměrný akčňák, který upozadil legendy, aby se přiblížil nové generaci. Děkuji, nechci. Expendables vznikli jako připomínka velké akční éry a jejich úspěch dokázal, že pořád ještě žije dost fanoušků, kteří na tuhle partu rádi vyrazí do kin. Trojka se původně zvoleného konceptu vzdává. Nic proti tomu, ať si série žije vesele dál. Ale už není paradoxně pro fanoušky osmdesátek. 50%. K UNRATED verzi: Jen pár fuck navíc, žádná krev, žádné drsnější scény. Jen více padlých a tím to končí. Tak jsme se ani na Blu-ray pořádné necenzurované verze nedočkali. Takový podraz na fanoušky jsem vážně nečekal.(14.8.2014)

• - Když se během propagačních rozhovorů ptali novináři Dwayna Johnsona proč ve filmu nehraje, s humorem odpověděl, že na něj Expendables ještě nejsou připraveni. (S.W.A.T)

• - Jet Li se objevil v Bulharsku pouze na pár dní. (Zdroj: fandimefilmu.cz)

• - Pivo, které v závěru postavy pijí, je český Budvar. Na etiketě je dokonce patrná pečeť "Chráněné zeměpisné označení - České pivo" ve formě žlutomodrého kolečka. (Nevka)