Expendables: Postradatelní 3

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

Žádný díl pro mě nebyl vyloženě bombou, ale hlavně u dvojky jsem se u solidního příběhu výborně bavil. Trojka zaostává, a to jak dějem, tak i po stránce zábavnosti. Už je to prostě po třetí to samé, takže člověk už není z té plejády akčních es tak odvařený. Navíc ten děj je v tomto případě celkem hrozný a samotné postavy jako jednotlivci také ničím nezaujmou (kromě Banderase). Určitě nejslabší díl. Jsem opravdu zvědavý, co se na nás chystá ve čtyřce. Těžko očekávat nějakou změnu k lepšímu... 55%(2.9.2014)

"Jak těžké může být zabít deset lidí? Můžete jich aspoň, pár zranit? Jste k ničemu!" Gibson jako bývalý člen postradatelných na opačné straně barikády. Jeho výkon byl ok, ale závěrečná bitka Stallone versus Gibson zklamání. Celkově oproti dvojce je zde akce průměrná. Sly přitáhne do příběhu i omladinu, nicméně nadšený jsem nebyl, ale spíše mi tam překážela. Proč? Možná proto, že to byli nezajímavý herci, kteří ve finále měli minimum prostoru. "Dejte mi práci! Umím jen zabíjet lidi! A dělám to velmi dobře!" Banderas, kterému se po celou dobu filmu nezavřela huba - byl asi jediné plus. Málem bych zapomněl na vrhače nožů Snipese. "Za co tě dostali?" - "Daňové podvody." Ten krásně zapadl do týmu. Jinak to nic nového nepřineslo a ve srovnání s bezchybnou dvojkou je to velké fiasko. "Tváříš se jako pyšnej, dementní taťka." - "To slovo dementní sis mohl odpustit." - "To byl kompliment." - 50%.(22.4.2018)

Morons need friends. Zatímco druhý díl překonává jedničku v tom, že zmutoval do dlouhých akčních orgií, které může přerušit jen trefná hláška či menší dějový zvrat, poslední výjezd do osmdesátkových vzpomínek na to jde překvapivě - úplně stejně. Nezastaví, nenadechne se, dvě hodiny do diváka pere tu či onu bojovou taktiku, jen celý koncept obepíná rozmrzelou důchodcovskou linkou. Navíc Gibsonův zneklidňující ex-Expendable funguje na výbornou tím spíš, že nejde o záporáka v klasickém slova smyslu, ale o chlapíka, kterému to nebezpečně pálí (jen ho občas lehce zrazují vlastní nervy). Díky nezlomné buddy chemii Stalloneho s kýmkoli to parta chodících výstřelů dotáhla takhle vysoko. Vzhledem k nulovým tržbám tam také zůstane - a vzhledem k maximální spokojenosti a pocitu uzavřenosti u závěrečných titulků s tím vlastně dokážu žít.(20.8.2014)

• Gemini

Na třetí pokus už bohužel můžu říct: "A je to tady." Třetí Expendables jsou hlavně oproti dvojce velké zklamání. Samozřejmě že o příběh tu moc nejde, ale pospojování jednotlivých scén je prostě něco, čemu se určitá pozornost věnovat musí - zvlášť když už existuje něco jako Serbuan Maut 2. A pokud tohle není úplně na té správné úrovni, a hlavně nezbytný výběr kandidátů probíhá tak, že k angažmá stačí nakopat zadek pár ožralům na parketu, pak se můžete upínat už jen ke hláškám, týmové chemii a vizuálním vychytávkám v akčních scénách. Jenže... původní tým se "radši" ze Stalloneho vůle rozpustí, aby nepomřeli ve válce (ano, válce) s opravdu povedeně zlou sviní Melem Gibsonem, mlaďáci jsou až na Rondu Rousey nezapamatovatelní a mně zcela ukradení a Banderas hraje překvapivou roli, která se kvůli kulometné dikci ale hodí spíš pro Policajta Z Beverly Hills než Mariachiho. Jenže2... přibyly tuny CGI (hlavně "spektakulární" tankové a davové scény a demolice budov, ale taky helikoptérová mise pro staříka Harrisona Forda, usazeného zcela viditelně v simulátorové sedačce, kolem které se kývalo s kamerou...) a podivných kamerových vyfikundací. A Jenže3... je to celé PG-13. Nutno ale uznat, že bojové scény "tělo na tělo" jsou svižné a oku libé (tedy až na Gibsonův final fight, kterým má film vrcholit, ale místo toho jde o největší výsměch v celém filmu) - čímž se oklikou vracíme k Serbuan Maut, protože režisér Hughes (jehož bych nejraději přejmenoval na Huggies) má přivést na svět jeho americký remake... S tím, co jsem viděl tady, o něj mám docela obavy, protože na rozdíl od prvních dvou dílů Expendables bych u třetího hořce litoval, že jsem vyhodil peníze za lístek do kina. Dobrého je tu pomálu, a většina toho, co v téhle sérii bylo a fungovalo, zmizelo a bylo nahrazeno něčím slabším/nefunkčním. 50%(30.11.2014)

Z týmovky Expendables rozhodně ta nejslabší část, která jede bohužel už příliš "Over The Top". Koukat totiž na třináct neprůstřelných super lidí (z nichž jeden je po celou dobu uvízlý ve výtahový šachtě), jak úspěšně vzdorují tisícové přesile a masakrují Gibsonovu armádu (která navíc vlastní bojové helikoptéry a tanky), automaticky se musí dostavit pocit sebeparodie a humorného flashbacku do let osmdesátých, kdy vládli právě dva Johnové - Rambo s Matrixem. Očividně se to tak ale musí brát, i když přibylo až příliš CGI. Posila v podobě Bladea a Zorra vítána, naopak mladá parta se ukázala jako právě ta postradatelná. Takže jako oddychovka slušná, i když samosebou už ne tolik konzistentní jako jednička.(4.1.2015)

• - Kellan Lutz (Smilee) mal hrať už v druhej časti série, jeho postava však bola kvôli "preľudneniu" vyškrtnutá. Neskôr sa pre neho miesto našlo, natáčať mu ale nedovolili záväzky k Twilightu a rolu dostal Liam Hemsworth(Zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Pískaná písnička v traileru je "Colonel Bogey March", pochodová skladba sepsaná původně roku 1914 poručíkem a britským armádním kapelníkem F. J. Rickettsem žijícím v letech 1881 až 1945. (Fary)

• - Arnold Schwarzenegger (Trench) natáčal v Bulharsku vyše týždňa, pričom prvý film nakrúcal pol dňa a ten druhý štyri dni. (Zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)