Expendables: Postradatelní 3

• Nový Zéland

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

• -bad-mad-wolf-

Postradatelní přidali hvězdy v obsazení, zrušili erkový rating, natáhli stopáž a rozplizli se v něčem, co není ani sranda, ani cool, ani nostalgická vzpomínka. Na jednu stranu kupodivu funguje pokus o jakousi psychologii/hlubší charakterizaci postav, na tu druhou to nikoho moc nezajímá, jelikož si všechno ukradla trojka Gibson, Snipes a Banderas. Všichni tři jsou velice zábavní, byť každý jiným způsobem a nejspíš o to nikdo z nich moc nestál. Sly Stallone, statečně vzdorujíc rozpadu těla i tváře akční superstar, je stále zdatný tahoun. A to je vlastně všechno, oč je možno zakopnout. Příběh je přímočará kopírka ustřílených béček z osmdesátek a akce má místy živočišný drajv, ale povětšinou je spíše debilní, než efektní. Navzdory veškerému myslitelnému nadhledu je poněkud fail, když kamarád v helikoptéře rozstřeluje tanky a já si do jednoho vlezu, protože "žjova, teď mám tank a střílim z velkýho kanónu!" Jiný příklad: na place pobíhá kluk - motorkář. Jsme v zaminovaném paneláku, do kterého střílí deset tanků a celá armáda fiktivní země, ale stejně do něj vlítne několik borců na motorkách, protože vjíždět do paneláků na motorkách uprostřed válečné vřavy je báječná taktická vychytávka. Důvod je samozřejmě jediný - jeden z borců dostane do čuni a přijde o motorku, aby si mohl zablbnout kluk - motorkář. Teď už je jen na divákovi, zda mu podobná z prstu vycucaná nahodilost vadí, protože provedení proti konkurenci nikterak nevyčnívá. Připočíst je třeba také otřepané fórky alá "drsňák dělá oplzlé fórky na akční sexbombu a akční sexbomba dělá znechucené ksichtíky" nebo "celou dobu jsem jen šašek, ale musím si alespoň jednou vylít srdíčko". Jinak by to asi šlo, co já vím. Možná stárnu rychleji, než ti pánové před kamerou. P.S. Arnolda Schwarzeneggera je podezřele málo. Skoro jako by mu kamarádi zapomněli říct, že se něco točí. 5/10(18.8.2014)

Hm, neřeknu nic novýho, když prohlásím, že tenhle třetí přídavek už chutnal věru mdle, asi jako neochucená ovesná kaše. Krom úvodní Wesleyho akce (potěšivé), psycho Gibsona (proč nehrál víc psycho rolí?) a pár pidi scének s koframa jako Lundgren, Jet Li, Ford apod. (to vžene slzy do očí) tam za něco stál jen naspeedovanej ultrapošuk Banderas, scény s ním jsou fakt prdel. Jo, a ty mlaďoši byli tak neuvěřitelně nudný, otravný, na prd a bez charizma schválně nebo se to stalo omylem? Radši snad, aby to Sly už pustil...(21.12.2014)

Tak po dvou letech jsem se s tou partou zase konečně sešel. Sice se dost obměnila, ale to vůbec nevadí. Wesley Snipes a Antonio Banderas stařešiny naprosto parádně doplnili a bylo o zábavu postaráno. Horší už to bylo s mlaďáky, na které se těžko zvyká. Spíš nezvyká a docela rád bych si je pro příště odpustil. Ale tak třeba příště přesvědčí, že na to opravdu mají. Tady jsem se přesvědčit nedokázal vlivem jediné opravdové chyby celého filmu. A to je ta, že akčních scén je docela dost, ale málokdy v nich máte přehled takový, abyste si mohli říct, že to byla dobrá akce. Neřekl bych, že kamera byla rozklepaná. Prostě mi jen přišlo, že to bylo pitomě sestříhaný. Dost. A od toho se odvíjel i celý film, kterému nejsem schopný dát plný počet. Všechno ostatní totiž byla totální klasika, kterou jsem chtěl a na kterou jsem se těšil. A taky jsem si ji parádně užil. Scény s Slyem, Stathamem, Snipesem, Banderasem, Lundgrenem a Fordem neměly chybu. Stejně tak ale neměl chybu ani Mel Gibson, který se zároveň stal dosud nejlepším záporákem Postradatelných. Uvidíme, co předvedou do příště. Doufám jen, že to bude s lepší kamerou a bez úniku DVDripu na internet měsíc před premiérou v kině. O to víc mě pak mrzí, že tu zdejší rádoby fanoušci akčních herců film stáhnou, zkritizujou, ale kinem jejich oblíbené herce rozhodně nepodpoří. Vždyť já šel do kina na tenhle film hned první den po české premiéře a tady bylo bez mála 2000 hodnocení. Jděte do hajzlu. Tohle si tahle banda nezaslouží a s Vaší pomocí půjde dřív do sraček. Hlavně, že si říkáte fanoušci! Jo a mimochodem. Neuvěříte mi, jakou jsem měl radost, když jsem sledoval, jak Postradatelní všude popíjejí českej Budvar. To mi udělalo vysloveně radost. Škoda, že ten náš pivovar se tím pořádně ani nepochlubí.(15.8.2014)

Akční nářez pokračuje a i potřetí tu máme nálož akčních scén a vtipných hlášek. Jsem docela překvapená, že hodnocení je nižší než u předchozích dílů, ačkoliv si podle mého udržuje laťku kvality stále velmi vysoko. Na jednu stranu chápu, že se potřetí to stejné schéma může někomu zajídat, ale zase proč hodnotit níže jen z principu, že je to už trojka? Bylo to zábavné a i přes delší stopáž nenudilo, dostala jsem přesně to, co jsem očekávala a Sly a jeho parta mě pořád dost baví.(1.9.2014)

První dva díly této série si více méně na nic nehrály a byly to jen čistokrevné béčkové filmy, kde stříkala digitální krev a sešlo se tam pár velkých hvězd minulosti. Tento díl vedle nich působí jako vykastrovaný bratránek z osmého kolena, který je ještě ke všemu nudný. Ano, i přes ten neskutečný casting se nějakým způsobem podařilo Patricku Hughesovi vycucnout to, co dělalo první dva díly skvělými. A fakt, že to je on, kdo momentálně pracuje na remaku filmu The Raid mě opravdu vytáčí a už dlouho jsem si tak nepřál, aby něco nebylo natočeno… 50 %.(5.10.2015)

• - I napriek tomu, že si tvorcovia zakladali na praktických efektoch, bolo využitých až 2000 trikových záberov. V "dvojke" to bolo zhruba 1400-1700. (Zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Přestože se úvodní akční scéna filmu odehrává v somálském Mogadišu, má Stonebanksova (Mel Gibson) helikoptéra bulharské výsostné znaky. (p3tris)

• - Jet Li se objevil v Bulharsku pouze na pár dní. (Zdroj: fandimefilmu.cz)