Expendables: Postradatelní 3

The Expendables 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

• Tom Hardy

Největší nesmysl, jaký lze o Expendables 3 napsat, je to, že jde o další poctu osmdesátým létům, neboť právě tenhle koncept většinu času film (nutno říct, že zcela úmyslně) nabourává. Pryč je okázalá akce plná testosteronu, krve a hlášek. Nadsázka se, až na pár dobře mířených slovních střel, vytratila a ten jediný, kdo trochu připomíná energii předchozích dílů, je přepálený (ale dle mého poměrně zábavný) Antonio Banderas, jehož role byla nejspíš psána na tělo Eddiemu Murphymu. Klasici jsou tentokrát bohužel naprosto nepodstatní. Buď je jejich prostor na hraně camea (Li, Arnie, Crews, Statham, Lundgren), nebo zkrátka nemají jak excelovat. Mladíčci jsou NAPROSTO nezajímaví a to do jednoho a jediný, kdo celkový dojem trochu zachraňuje, je Mel, který má zase minimum prostoru a totálně nedůstojný finální fight. A Sly poprvé vypadá, že se celé natáčení nevyspal. Není to vyložený průšvih, jen skrz naskrz průměrný akčňák, který upozadil legendy, aby se přiblížil nové generaci. Děkuji, nechci. Expendables vznikli jako připomínka velké akční éry a jejich úspěch dokázal, že pořád ještě žije dost fanoušků, kteří na tuhle partu rádi vyrazí do kin. Trojka se původně zvoleného konceptu vzdává. Nic proti tomu, ať si série žije vesele dál. Ale už není paradoxně pro fanoušky osmdesátek. 50%. K UNRATED verzi: Jen pár fuck navíc, žádná krev, žádné drsnější scény. Jen více padlých a tím to končí. Tak jsme se ani na Blu-ray pořádné necenzurované verze nedočkali. Takový podraz na fanoušky jsem vážně nečekal.(14.8.2014)

No a máme to tady! Trvalo to kurevsky dlouho, ale konečně jsme se dočkali filmu roku 2014. Kterým jak jsem od začátku nepochyboval tohle pokračování důchodců v akci nepochybně je. Pro všechny akční gerontofoby další splněný sen a místní vypatlaná omladina nechť od toho dá ruce laskavě pryč. Stejně nikdy nepochopí o čem je tahle série. Já to naštěstí vím a taky moc dobře tuším, že navěky s námi hrdinové našeho filmového dětství nebudou a proto je potřeba si jich vážit a užít si každý další film ve kterém se objeví a taky projevit trochu toho zasranýho respektu místo plivání a házení špíny na ně. pánové jsou i v pokročilejším věku pořád borci a tentokrát nám servírují nejvážnější a nejtemnější pokračování série který zatím jak pozoruji vyvolává v lidech hodně rozporuplný pocity. Ono totiž největším průserem je, že všichni to srovnávají z dvojkou která je po všech stránkách kultovním akčňákem a pro tento účel byla stvořena. Já ten film žeru o tom žádná, ale pokud bych se na to podíval z odstupem, tak musím konstatovat, že po stránce obsahu a nějaký přidaný hodnoty prostě nenajdete hloupější film než je Exp 2 to není žádná kritika přemoudřelýho intelektuála kterým rozhodně nejsem to je prostě fakt. Jinak upřímně řečeno moc se mi do toho srovnávání nechce, ale když už bych se do něj pustil, tak musím konstatovat, že dvojka i když asi zůstane v jistém směru nejikoničtějším akčním filmem poslední doby, tak po stránce atmosféry, příběhu a propracovanosti postav si s ní trojka zcela vytírá prdel. Problém je v tom, že jenom málokdo to ocení. prostě tohle pokračování si jde svou cestou a úplně novým směrem a možná, že právě tohle tu někteří chytráci co to svrhávají do hlubin pekelných nedokážou akceptovat a v tom je právě ten problém. A víte co? já vám na to jebu. Po opakovaných shlédnutích kdy si čím dál tím víc všímám nejrůznějších detailů a i když jsem měl napoprvé taky lehce rozporuplné pocity musím konstatovat, že ten film se mi líbí víc a víc. A dokonce musím konstatovat, že pokud dvojka byla extrémně hloupá po stránce děje a scénáře, tak trojku bych se nebál klidně označit chytrým filmem. Možná, že na tom příběhu není nic extra originálního,ale to zpracování a způsob jakým je film pojatý mě trefuje na komoru. Hlavně se mi líbí jak je tu vyřešený ten střet generací to jest mladí vs staří. důchodcům už možná nepatří budoucnost, ale když na to přijde, tak jsou pořád schopní všem těm adolescentům nakopat řitě. Takže i když Sly víceméně natočil spíš modernější akčňák, tak ten oldschol duch je z toho pořád na míle cejtit a to je nejdůležitější. Pokud mám hodnotit nové tváře, tak samozřejmě jsou tu ti kteří se předvedli pozitivně i ti kteří se nemuseli předvádět vůbec. Ano řeč je o těch mladistvých delikventech kteří si sice hrajou na super hi tech vojáky kterým by měla patřit budoucnost, ale nakonec to jsou stejně staří dědci kteří musí zachránit jejich neposkvrněné řitní věnce a blány před narušením. Já nevím nebudu prostě ty dementály komentovat. Líbila se mi Ronda Rousey ta se aspoň předvedla v bitkách a pro zlý holky v akci mám prostě slabost. Ti zbývající jsou tu úplně k prdu a úplně nejvíc z nich nežeru Lutze kterej si hraje na hroznýho drsňáka co má problém z autoritami a neposlouchá rozkazy... brrr no ten byl na odstřel, ale dobrý dalo se to čekat já se z toho nepodělám a jak říkám je to celý opravdu chytře podaný a zpracovaný. Navíc velice zajímavě tu svoji postavu vykreslil i Sly jehož Barney Ross tu není žádným bezchybným borcem spíš naopak od začátku dělá píčoviny. vyrábí jeden fail za druhým. Když jsem to viděl poprvé říkal jsem si kurva co to je?! Vždyť Stallone se chová jako největší dement... Co to má bejt?! Až po opakovaném zkouknutí jsem pochopil, že je to prostě velmi chytrá a velmi odvážná sebekritika jeho postavy a mě se tenhle nový přístup prostě líbí. No nic ty nezletilý gáje už jsme probrali, teď je na čase probrat i ostatní nový postavy tentokrát ty co se rekrutují z té důchodcovské generace o které je stejně pořád a především tenhle film. Tak jako prvního je samozřejmě třeba zmínit Mela Gibsona. už od začátku byla jeho postava tou nejvíc očekávanou a bylo mu prorokováno, že si pro sebe nekompromisně ukradne titul nejlepší záporák série no a světe div se ono to tak dopadlo. Sice JCVD ve dvojce podal svůj pravděpodobně životní výkon, ale musel si k němu dopomoci pronášením drsňáckých hlášek a nošením černých brejlí zatím co u Mela stačí aby nasadil svůj typickej výraz jenom se tvářil, tak jak to umí pouze on a po stránce respektu a charizma prostě Žán nemá nárok. navíc kromě toho je postava Conrada Stonebankse kurevsky dobře napsaná. to jak dokáže v podstatě jenom on sám (ta armáda neschopných žoldáku kterou má k dispozici je tu jen od toho aby měli postradatelní koho likvidovat) hlavním hrdinům zatopit a způsobit nemalý problémy je prostě dokonalý. na co všechno tenhle chlap stačí je neuvěřitelný no prostě je to pan machr. Další kdo se konečně přidal k partě je pak Wesley Snipes. sice se z výjimkou začátku zase až tak extra nepředvede, ale jeho postava sem zapadne dokonale. totéž lze říct i o Banderasovi ktrerej kromě toho, že převzal po Lundgrenovi roli vrchního šaška a je pekelně šílenej a zábavnej, tak se dokáže i v akci velice slušně utrhnout ze řetězu a předvádět kousky kterých bych ani netušil, že je schopnej. Co se stálých účastníků týče, tak Slye už jsme proprali dost no a ti ostatní? Crews a Couture jsou opět jako tradičně za křoví. Dolph je bohužel snad ještě víc upozaděnej než ve dvojce, ale to je fuk stejně se mi pořád líbí ze všech nejvíc. No Arnold už si jak je jeho tradicí v této sérii dává jenom další cameo. nicméně opět ho opepří kultovní hláškou a dá po citování Terminátora ve druhém díle do placu jinou svoji legendární hlášku. tentokrát pro změnu z Predátora takže ok i to beru. jediný kdo je tam opravdu zbytečný a navíc je na něm vidět, že hraní v tom si opravdu neužívá je Jet Li. doufal jsem, že bude mít větší roli než ve dvojce. No co už chyba lávky není to tak. V podstatě se tu jenom vyskytne aby si párkrát vystřelil a zahláškoval jinej účel to nemá, takže kdyby se tu neobjevil vůbec tak se nic nestane. Ford kterej pak nahradil Willise je celkem v pohodě sice je na něm už vidět, že je ze všech nejstarší vypadá už jako totální dědula, ale taky to v sobě ještě pořád má. No nic tak jsme probrali snad všechno co se dalo sice bych ještě věděl o čem se rozepsat, ale už na to kašlu. I tak už z touhle šílenou recenzí riskuju, že se to nebude chtít nikomu číst, ale to je mi fuk prostě mi to nedalo a nebyl jsem to schopný odbýt pár řádky. Takže abych to shrnul třetí díl nepostradatelné série opět přišel z něčím novým a i když na to hromada lidí bude nadávat, tak na mojí spokojenosti se nic nemění a jsem rád, že každej díl z téhle série je svůj a originální. Tak je to správné, tak o má být. Možná by tu někteří chtěli vidět další kopii dvojky nebo rovnou tři stejný díly, ale já říkám, že by to byla nuda. Každopádně doufám, že se dočkáme i čtyřky eventuálně i pětky, protože Expendables mají pořád co nabídnout a je tu ještě hromada herců co se v sérii neobjevila. Takže jenom takhle dál dědci mě jste rozhodně nezklamali a budu netrpělivě vyhlížet další vaše projekty.100%(7.8.2014)

Po ne úplně vydařené dvojce rozhodně krok správným směrem. Hrozně tomu pomáhá skvělý záporák Mel Gibson. Je to prostě dobrej herec a i ty dialogové výměny se Stallonem, měli díky němu sílu. Samotná akce a hlášky jsou fajn, akorát škoda, že Arnold měl opět málo prostoru. Každopádně noví členové Wesley Snipes a hlavně Antonio Banderas jsou super. Nečekal jsem, že z Banderase udělaj komickou postavu, ale bylo to příjemný oživení a navíc se dal do formy a vypadá o hodně mladší, než třeba v reklamě s mluvící koblihou. A i ten Harrsion Ford by fajn. Když kosil tanky z vrtulníku a zahlásil Drummer's in the house, tak jsem fakt upřímě zagebil. Mimochodem ty bitky vrtulníků mezi továrnímy komíny vypadaly nečekaně efektně. Za mě velká spokojenost, rád si to dám znovu.(17.8.2014)

Nejslabší Expendables. Někomu ten směr možná vyhovuje, Patrick Hughes ale podle mě natočil úplně standardní velkolepý akčňák, který už výrazněji netěží z faktu, že se v něm sešly obří akční hvězdy. Prostě je tu parta ostrých borců různého věku, kteří se musí naučit táhnout za jeden provaz, a kolem nich pobíhá spousta postradatelných ozbrojených ňoumů. Ne že by to minule a předminule bylo výrazně jiné. Jako nadstavbu jsme ale dostávali stathamovské exhibice, ultimátní nahláškovaná setkání nebo vychutnávkové duely, což do trojky ne a ne zabloudit. Všichni tu jen ladně přebíhají z akce do akce, aniž by po nich nepřátelé začali střílet (!), přičemž v kecacích částech vlastně excelují pouze Ford s parádním Gibsonem. No a co nějaké kulervoucí scény? Kdepak. Akorát se vrší střelecká rutina a slabé trikařské hrátky, které vyloženě rozbíjejí jinak fajnový retro feeling. Měli se Expendables pokusit o podobný krok kupředu? Určitě. Bohužel z toho ale nevypadl moderní nářez, nýbrž překvapivě mdlý závěr trilogie. Vážně netuším, kam to dovede případná čtyřka... (6/10)(13.8.2014)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $39,322,544Tržby Celosvetovo $214,657,577Tržby za predaj Blu-ray v USA $11,815,517Tržby za predaj DVD v USA $15,941,892║ Patrick Hughes a jeho zlá ničim zaujímavá réžia a prvoplánový scenár bez nápadu to celé odstrelili do béčkovitosti ale pre tento krát nezábavnej narozdiel od druhého dielu, nuž ide o najslabší diel, kde skutočne poteší len málo /videl v kine: 50%/(20.8.2014)

• - Milla Jovovich svou účast na natáčení podmínila tím, že bude mít jednu z nejdůležitějších rolí ve filmu. Režisér Patrick Hughes na to ale nepřistoupil, a tak se ve filmu neobjevila. (S.W.A.T)

• - Necelé tři týdny před premiérou unikla kopie filmu na internet. Během 24 hodin zaznamenala na peer-to-peer sítích přes 190 000 stažení. Daleko většího čísla ale dosáhla ještě na serverech pro sdílení souborů a celkový počet stažení tedy může být několikanásobně vyšší. (nowizz)

• - Jako letoun Postradatelných tentokrát posloužil Antonov An-26 s bulharskou registrací LZ-ABR. Letoun se na konci srpna při přeletu do Bulharska na natáčení zastavil v Bratislavě. Při cestě z Bulharska na počátku října pak provedl palivovou zastávku v Praze, stále ve svém filmovém zbarvení včetně loga havrana s lebkou. (Foxhound#1)