Expendables: Postradatelní 3

The Expendables 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

• Gemini

Na třetí pokus už bohužel můžu říct: "A je to tady." Třetí Expendables jsou hlavně oproti dvojce velké zklamání. Samozřejmě že o příběh tu moc nejde, ale pospojování jednotlivých scén je prostě něco, čemu se určitá pozornost věnovat musí - zvlášť když už existuje něco jako Serbuan Maut 2. A pokud tohle není úplně na té správné úrovni, a hlavně nezbytný výběr kandidátů probíhá tak, že k angažmá stačí nakopat zadek pár ožralům na parketu, pak se můžete upínat už jen ke hláškám, týmové chemii a vizuálním vychytávkám v akčních scénách. Jenže... původní tým se "radši" ze Stalloneho vůle rozpustí, aby nepomřeli ve válce (ano, válce) s opravdu povedeně zlou sviní Melem Gibsonem, mlaďáci jsou až na Rondu Rousey nezapamatovatelní a mně zcela ukradení a Banderas hraje překvapivou roli, která se kvůli kulometné dikci ale hodí spíš pro Policajta Z Beverly Hills než Mariachiho. Jenže2... přibyly tuny CGI (hlavně "spektakulární" tankové a davové scény a demolice budov, ale taky helikoptérová mise pro staříka Harrisona Forda, usazeného zcela viditelně v simulátorové sedačce, kolem které se kývalo s kamerou...) a podivných kamerových vyfikundací. A Jenže3... je to celé PG-13. Nutno ale uznat, že bojové scény "tělo na tělo" jsou svižné a oku libé (tedy až na Gibsonův final fight, kterým má film vrcholit, ale místo toho jde o největší výsměch v celém filmu) - čímž se oklikou vracíme k Serbuan Maut, protože režisér Hughes (jehož bych nejraději přejmenoval na Huggies) má přivést na svět jeho americký remake... S tím, co jsem viděl tady, o něj mám docela obavy, protože na rozdíl od prvních dvou dílů Expendables bych u třetího hořce litoval, že jsem vyhodil peníze za lístek do kina. Dobrého je tu pomálu, a většina toho, co v téhle sérii bylo a fungovalo, zmizelo a bylo nahrazeno něčím slabším/nefunkčním. 50%(30.11.2014)

,,CO SE STALO?“ … ,,SPADLI JSME DO PĚKNEJCH SRAČEK. A BUDE TO HORŠÍ…" /// Úvod dobrej – včetně Snipese (a fóru s vězením). Další pozitiva jsou, že se mi Sly nezdá tak voteklej, pršící Somálci, svině Gibson – tohle beru, má to bejt akční zábava. Pak sice zamrzej ty mladý náhražky, ale naštěstí ,,Španělovi“ bláznivý kreace připomínaj, že jsou to Postradatelní a ne nějakej (ucházející) akční film. Nechybí pár dobrejch hlášek, neplká se vo sračkách a zničení armády jak z Ramba celkem jasně hovoří, že tahle parta je u nás doma nepostradatelná. Za mě lepší než dvojka. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hledám tým s přáním umřít. 2.) Zjistím, že Sly ještě furt nenašel toho pravýho režiséra. (Scénáristi už celkem jdou…) 3.) Thx za titule ,,fceli medvidek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ ne(31.10.2014)

Nostalgický osmdesátkový béčkový ohňostroj o chlapském přátelství pokračuje. Úžasně rozporuplný film, který v mnoha ohledech silně zadrhne a přesto slušně šlape a člověk si nad tím vážením pro a proti div nezavaří mozek. Parádní rozjezd se stařešiny (osvobození Snipese, Snipes v letadle, akce v přístavišti), stejně jako u dvojky poslabší, ale ne tragický prostředek s omladinou (jedinou zajímavou novou akvizicí je Roussey, které to v těch brýlích fest sekne), a epické společné finále v lokaci, která vypadá, že už se na ní v minulosti několik takových finále odehrálo. Chápu, že se téma stáří vs mládí zdálo na papíře fajn, ale v praxi na no name nevýrazné mlaďochy nejsme nikdo zvědaví, obzvlášť, když to v důsledku znamená, že polovina těch, na které jsme do kina reálně přišli, se pak filmem jen nedůstojně mihne (Arnold, Lundgren, Li, Crews). A zatímco Snipes a Banderas vyfasovali ranec hlášek a role si užívají, na podstatně těžší váhy Forda a Gibsona vyšly nudné postavy a nijak extra to nerozsvítí. Akční scény by byly super, kdyby nebyly dokurvené nějakým střihačským polobuzerantským smaž-se-v-pekle hovadem, které chybělo ve škole, když se učila přehlednost. Tak jako tak mi trojka sedla výrazně víc než dvojka, kterou už jsem si podruhé nepustil, a díky tomu - a jelikož soudě podle hubených tržeb by mohlo jít o poslední díl série - přihodím i tu spornou čtvrtou hvězdu.(21.8.2014)

• -bad-mad-wolf-

Postradatelní přidali hvězdy v obsazení, zrušili erkový rating, natáhli stopáž a rozplizli se v něčem, co není ani sranda, ani cool, ani nostalgická vzpomínka. Na jednu stranu kupodivu funguje pokus o jakousi psychologii/hlubší charakterizaci postav, na tu druhou to nikoho moc nezajímá, jelikož si všechno ukradla trojka Gibson, Snipes a Banderas. Všichni tři jsou velice zábavní, byť každý jiným způsobem a nejspíš o to nikdo z nich moc nestál. Sly Stallone, statečně vzdorujíc rozpadu těla i tváře akční superstar, je stále zdatný tahoun. A to je vlastně všechno, oč je možno zakopnout. Příběh je přímočará kopírka ustřílených béček z osmdesátek a akce má místy živočišný drajv, ale povětšinou je spíše debilní, než efektní. Navzdory veškerému myslitelnému nadhledu je poněkud fail, když kamarád v helikoptéře rozstřeluje tanky a já si do jednoho vlezu, protože "žjova, teď mám tank a střílim z velkýho kanónu!" Jiný příklad: na place pobíhá kluk - motorkář. Jsme v zaminovaném paneláku, do kterého střílí deset tanků a celá armáda fiktivní země, ale stejně do něj vlítne několik borců na motorkách, protože vjíždět do paneláků na motorkách uprostřed válečné vřavy je báječná taktická vychytávka. Důvod je samozřejmě jediný - jeden z borců dostane do čuni a přijde o motorku, aby si mohl zablbnout kluk - motorkář. Teď už je jen na divákovi, zda mu podobná z prstu vycucaná nahodilost vadí, protože provedení proti konkurenci nikterak nevyčnívá. Připočíst je třeba také otřepané fórky alá "drsňák dělá oplzlé fórky na akční sexbombu a akční sexbomba dělá znechucené ksichtíky" nebo "celou dobu jsem jen šašek, ale musím si alespoň jednou vylít srdíčko". Jinak by to asi šlo, co já vím. Možná stárnu rychleji, než ti pánové před kamerou. P.S. Arnolda Schwarzeneggera je podezřele málo. Skoro jako by mu kamarádi zapomněli říct, že se něco točí. 5/10(18.8.2014)

Z týmovky Expendables rozhodně ta nejslabší část, která jede bohužel už příliš "Over The Top". Koukat totiž na třináct neprůstřelných super lidí (z nichž jeden je po celou dobu uvízlý ve výtahový šachtě), jak úspěšně vzdorují tisícové přesile a masakrují Gibsonovu armádu (která navíc vlastní bojové helikoptéry a tanky), automaticky se musí dostavit pocit sebeparodie a humorného flashbacku do let osmdesátých, kdy vládli právě dva Johnové - Rambo s Matrixem. Očividně se to tak ale musí brát, i když přibylo až příliš CGI. Posila v podobě Bladea a Zorra vítána, naopak mladá parta se ukázala jako právě ta postradatelná. Takže jako oddychovka slušná, i když samosebou už ne tolik konzistentní jako jednička.(4.1.2015)

• - Ve scéně v úvodu filmu, kdy je osvobozován Doc (Wesley Snipes), zastřelí Lee (Jason Statham) skrze dveře 5 výstřely vojáka. Na vojákovi však poté nejsou vidět žádná zranění. (Butcher of Blaviken)

• - Stonebanks (Mel Gibson) má ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 500 ráže .500 S&W Magnum. (dc125)

• - Spoiler: Mel Gibson hraje již podruhé postavu se stejným osudem. Ve filmu Odplata (1999) ho parťák zdánlivě zabil a Gibson se následně mstil. V tomto filmu je to stejné. Barney Ross (Sylvester Stallone) si myslí, že Conrada Stonebankse (Mel Gibson) zabil, ale opak je pravdou a Stonebanks chce pomstu. (S.W.A.T)