Pohledný a úspěšný vědec Will Caster (Johnny Depp) má velký celoživotní sen: vytvořit stroj obdařený umělou inteligencí i schopností vnímat emoce, který by dokázal soustředit kolektivní vědění a vědomí lidstva. Jeho kontroverzní experimenty z říše snů mu přináší slávu i nepřátele. Extremisté z řad odpůrců umělé inteligence se ho pokusí zastavit a spáchají na něj atentát ve chvíli, kdy je jeho dílo téměř u konce. Sami tím však „božský experiment" uspíší a Will osobně se v projektu transcendence stane hlavním hrdinou. Pro jeho ženu Evelyn (Rebecca Hall) a dalšího vědce Maxe (Paul Bettany) zde totiž neleží otázka, zda je to možné, ale zda je to správné. A co se vlastně stane. Willovo vědomí připojí k super počítači a obřímu vesmíru umělé mysli, kterou sám vytvořil. Důsledky záhy pocítí celý svět. Willova původní touha obsáhnout vědění celého světa se však rychle mění v jiný cíl: získat nad celým světem kontrolu. (Bontonfilm)

tron

WTF hovadina s elektronickým Johnnym Deppom. Paranormálny zážitok s extra blbým názvom. I keď to vyzerá ohromne inteligentne, mega-vizionársky a nadčasovo, v skutočnosti ide o bizarný, hlúpy, nudný a nezáživný film. Hoci... to posledné nie je tak úplne pravda. Scenár je natoľko šialený, že sa napriek robustným dvom hodinám nestíhate nudiť. Namiesto toho totiž zúbožene a perverzne nasávate jednu blbosť za druhou. Kreténskosť scenára dosahuje obrích, ba priam až závratných rozmerov. Nie som expert na IT, ale pri vete „musíme vypnúť internet na celom svete“ som zostal zaskočený i ja. Ešte som nespomenul koniec sveta, "dážď" a kyborgov. Scenár je strašný bordel. Baba leží v hotelovej posteli a zrazu dnu vtrhne komando v skafandroch a unesie ju. Mohlo by sa zdať, že je fenomenálne vidieť v jednej scéne Deppa, Cilliana Murphyho a Morgana Freemana, ale nie je. Proste chujovina á la Trávnikár. Nechápem, ako takáto sračka mohla zarobiť na celom svete až 109 miliónov (hoc slovo "až" treba dať do úvodzoviek, keďže rozpočte bol rovných sto). ()

dO_od

// Film, kterej se snažil být chytřejší, než všichni ostatní. Snaha pěkná, realita je ale trochu jinde. Za plus považuji téma, kameru a herce, proto víceméně aspoň ty dvě hvězdy. Teď k tomu zbytku: A) počet postav - really guys? Kate Mara je jedna z nejvíc sexy sympatických hereček současnosti a zde hraje suchou krávu s blbou parukou, která nemá žádnej význam. Cillian Murphy - awesome herec, který si zde zahraje agenta FBI spolupracujicího s Morganem Freemanem. Pět minut na plátně, nulová podstata. Cole Hauser, dont get me started on him. Morgan Freeman, oukej, nechte ho naratovat mojí ranní potřebu a budete jásat, jak je to cool. V tomhle příběhu ale opět, minimální význam pro jeho postavu. B) posouvání děje - postavíme deset charakterů do půlkruhu, jeden bude pitomě vysvětlovat, co se zrovna děje zatímco těch zbylých devět na něj bude civět, pak ukážeme, co se děje na druhé straně, vrátíme se zpět, nasednem do kamionů a jedem. Jako vážně? a za C) logika příběhu - respektive, celou dobu budujeme anti-hrdinu s deus ex machinou k jeho plné dispozici, víceméně z něj uděláme nefalšovaného záporáka a pak, jelikož jsou lidi zjevně zaostalí hlupáci neschopní studia, komunikace, výzkumu (aneb hlavních pilířů vědy, o kterou se snímek TAK MOC opírá) zjistíme, že jsme se vlastně mýlili. Že nám fešák vlastně zachraňoval planetu. Oh well, nevermind. Vypnem internet, vypnem proud, strčíme klávesnice pod dveře a jdem žebrat na ulici o jídlo. Finální tečka byl ten otevřený pohled na kaluž vody, fakt někdo skočil na ten trapný pokus vyvolat cliffhanger? Takže abych to shrnul, dobře natočená (a snad i ne úplně špatně myšlená) sračka, která stojí za podívání, protože si vyzkoušíte, co všechno jste schopní u filmu ignorovat aby se vám eventuelně líbil. Moje hranice byly tímto vytyčeny. 2/5 ()

Gimli

Slibný start, ale co měl být ten zbytek? Vždyť to postrádalo jakoukoli logiku. Naprosto nesoudržná a nečekaně hodně naivní velkohubá slátanina, kde se samozvaná parta ajťáckých partyzánů a několika vojáčků pokouší zachraňovat svět před nebezbečím, které si vycucali z prstu. To nejhorší je drzost, s jakou tvůrci tohoto filmu, zejména scénárista, pokládají diváka za úplného pitomce. Druhá možnost je, že jsou tak pitomí samotní autoři. ()

Jara.Cimrman.jr

Pokud chce kdokoli nezištně pomoci lidstvu, tak se vždy najde dobrák, který tomu dokáže zabránit. Asi to tak má být, ale přece jen mám takový pocit, že kdybych měl na zahradě čistou vodu, vzduch i půdu, tak by tím kvalita mého života nijak zvlášť neutrpěla. Na tomto snímku mne však nejvíc bavilo to, že dlouho nebylo jasné, kdo je hodný, kdo je zlý a kdo je zmatený. A jelikož jsem si to tápání užil, tak také udělám něco pro lidstvo - přestanu vypuštěním agresivních plynů z mého řitního otvoru zvětšovat ozonovou díru. ()

xxmartinxx

Když se poprvé řeklo "film od kameramana Christophera Nolana", napadlo mě něco přesně takového. Snad jen je výsledek ještě o kus hloupější. Kdybych já byl na Pfisterově místě, spíš bych se snažil vyhnou srovnávání, ne jim jít naopak co nejvíc vstříc. Transcendence je každopádně do sebe zahleděná blbůstka s šíleně anticharismatickým Deppem, přesvědčená o svojí chytrosti a důležitosti. Podobně jako v Kapitánovi Americe jsou však všechny konspirační čachry tak naivně povrchní a nepřesvědčivé, že výsledek nejde brát vážně, dá se mu jen vysmát. Komiks si to však na rozdíl od tohohle... nevím čeho... může aspoň trochu dovolit. Transcendence je takový Prometheus pro tuto sezónu. ()

Morien odpad!

Děti, děti, ten film vůbec nemá dějový oblouk! Byly časy, kdy jsem si myslela, že není fyzicky možné, aby mi film stvořený z přítomnosti Rebeccy Hall, Paula Bettanyho a Cilliana Murphyho působil cokoliv jiného než absolutní radost. Tyto časy jsou pryč. Transcendence disponuje něčím jako vágní myšlenkou, co by chtěla pojednat, ale to zpracování... to zpracování. Nehotový, nedospělý polotovar. ()

ORIN

Nejde o vyložený průšvih, ale s podobnou látkou se dalo naložit mnohem promyšleněji a komplexněji, i když chápu, že ve své podstatě jde o intimní drama dvou manželů se sci-fi-eko podtextem. ()

gudaulin

Mám pocit, že si Wally Pfister ukrojil příliš velké sousto a své ambice nedokázal přetavit do podoby, která by o Transcendenci umožnila hovořit jako o silném zážitku. Pozice režiséra je zkrátka náročnější než pozice kameramana. Pfister se evidentně snažil natočit nejen zábavnou žánrovku, ale především film s přesahem. Výsledkem je divný kočkopes, který příliš nebaví ani nevzbuzuje dojem uměleckého díla. Co je platné zangažovat významnou osobnost a hereckého chameleona Johnnyho Deppa, když se ho režisér snaží tlumit a do podobné role se vlastně typově ani nehodí. Je ho v ní prostě škoda, napadá mě tucet lepších kandidátů, kteří by se uplatnili nepoměrně líp. Převažující pocit je nakonec zklamání a dojem, že mám před sebou velkohubé pateticky se tvářící béčko. Celkový dojem: 40 %. ()

choze

Až strašidelně prokoučovaný potenciál na zajímavou sci-fi se solidním hereckým obsazením. Děj nudný, audiovizuálně to nudí, Freeman a Murphy nemají co hrát. ()

whack

Ten koniec je naozaj extrémne rozporuplný, pretože priamo naznačuje, že stroj môže oživiť mŕtvy organizmus (od rastlín po človeka), ospravedlňuje nie len pokusy na zvieratách, ale najmä celý vývoj umelej inteligencie a priame spájanie človeka s technológiou. Je veľmi kontroverzné romantizovať túto problematiku. Stroj nikdy nemôže mať ľudské city, človek, ktorý má v sebe niečo čo nevzišlo z prírody, nie je človek, ale robot. Takisto strom, ktorý vyrastie za pár sekúnd, nie je strom (preto nesúhlasím s využitím takýchto technológií ani pri "záchrane sveta"). Veľký plus za Maxa (Paul Bettany), ktorý si uvedomil situáciu a za Bree (Kate Mara), ako vodkyňu skupiny anti-technologických vzbúrencov. Kedy sa na scéne objavia skupiny ako RIFT? ()

Segrestor

Tvurci se zřejmě rozhodli nezpracovat látku ve velkém stylu plném výbuchů a masových scén poslední apokalypsy, ale spíše šli v duchu Krajních mezí nebo Alfred Hitchcock uvádí, zkrátka takové to odpolední koukání. Navíc si evidentně neujasnili, o čem to vlastně jako bude. Jestli o lásce nebo o poučení, že přílišná moc a technologie může škodit. Je to vcelku jedno, jelikož příběh byl fakt dobrý. Stojí za zamyšlení. Rebecca Hallová však u mě vyvolávala anihilaci s hilací halových relací. Depp mě také mrzel. Deppa, prosím, už do sci-fi ne e. Přimalujte mu oči navíc a šup s ním do fantasy. Jo, a ještě jedna věc. Jestli ještě v nějakém dalším sci-fi uvidím Morgana Freemana v roli vědce, vypínám televizi oknem, jestli mi rozumíte. ()

Gilmour93

Takže si ten netranscendentální zážitek shrňme. Než vědec Johnny Depp umře, vleze si jeho vědomí do počítače podobně jako Rumburak do televize a následně se propojením s celosvětovým internetem stane samozvaným CML. Sice dobře slouží lidem pomocí nanotechnologií, ale zároveň se stává jejich zlým pánem a protože není poblíž děda Drchlík, aby ho podložil, použijí se výbuchy, dělostřelecká palba a virus k jeho zastavení. No a než stačí padnout: „Už jsem se omluvil...“, je tu Pyrrhovo vítězství ekoterorismu nad pravdou a láskou.. Krásné obrazy vyprávějí hlavně ke konci docela pitomý příběh, při kterém se přetahují lanem existenciální sci-fi a povadlý melodram. Zdá se, že Nolanův dvorní kameraman trpí stejným neduhem jako občas sám pan král. Stojí s vodou po prsa v bazénu městských lázní a tváří se, že je pod ním Mariánský příkop.. No nic, alespoň že zůstanou dvě ponaučení: 1.) Pokud se lidstvo bude bát toho, čemu nerozumí, nikam se neposune, 2.) mít fotovoltaickou elektrárnu a hrát si při tom na boha lze jen u nás v České republice.. ()

somnar

Nabubřelý nic, který je tak dementní, že by ho Věra Pohlová měla zakázat, protože otravuje stokrát víc než aféry spojený s Nevědomím nebo Prometheem. Depp je definitivně za zenitem a Wally by se měl odvalit zas někam za kameru nebo aspoň vyrazit scenáristu. 30% ()

Mertax

Her naruby. Film má perfekcionisticky vyrovnané tempo – bohužel to však znamená pravidelné střídání nudných a mírně nudných scén. Vůbec se nedaří napojit na žádnou z postav, a mozek tak při sledování vysílá spíše slabé impulsy. Chybí jakákoli výraznější scéna, zásadní myšlenka, šokující zvrat. Řada atraktivních témat je jen naznačena (kolektivní vědomí, kyberzločin, netělesná láska). Režiséra tak zrazuje scénář debutanta a filmu nepomůže ani pár charismatických herců (Bettany, Murphy) nebo sem tam působivý záběr na přírodu./// Triky jsou dosti věrohodné (nanotechnologie), ale v 21. století to už v kině nikoho nedojímá./// Skupina, jejíž členové nabíjeli minomet z barevného batůžku na zádech, v oblečení horším než můj army kostým a téměř s nulovým vybavením a organizovaností, měla být jako špička FBI zachraňující lidstvo? Už jsem jen čekala, kdy místo termovize vytáhnou dalekohled z Lidlu a igelitku z Alberta místo pláštěnky. *Spoiler* Po několika výstředních partech dostal Depp konečně civilní roli, geniálního vědce Willa, o kterém se však po dvou utahaných hodinách dozvíme, že je to vlastně jen obyčejný grýnpísák... [Kino] ()

TeeAge

|| Scenár: Jack Paglen | Hudba: Mychael Danna | Distribúcia: Warner Bros. Pictures (US&CA), Summit Entertainment (International), Entertainment Film Distributions (UK) | Štúdio: Alcon Entertainment, DMG Entertainment, Straight Up Films | Rozpočet: 100 miliónov $ | Tržby: - $ || Nolan chcel čiastočnou produkciou pomôcť svôjmu dlhoročnému kameramanovy a priateľovi, Wallymu Phisterovi pri jeho režisérskej prvotine. Nemuselo to vôbec dopadnúť zle, hlavne keď sa človek pozrel na herecké obsadenie. Základná myšlienka je veľmi aktuálna, ktorá tu už niekoľko krát bola, no napriek tomu má plno nevyužitého a zatial nespracovaného potenciálu. Žial, práve scenár je najslabším článkom celého diela, ktorý znemožňuje dielu rásť k akémukoľvek vyvrcholeniu či bádaniu nových sfér v kybertematike. Všetko je vo filme samozrejmé, okamžite funkčné, bez psychologického alebo fyzického vysvetlenia. A pritom všetkom dokáže tento film pôsobiť prázdne, so scénami navyše, ktoré dej nikam neposúvajú. Mať vo filme Morgana Freemana a Cilliana Murphyho pre tak ploché, bezvýznamné postavy je hriech najvyššiej kategórie. Scenár Jacka Paglena si rozhodne nezaslúžil takýto produkčný tím, a keď si túto látku vybral Wally Pfister, tak ten by zas mal radšej zostať kameramanom... Napriek tomu všetkému je Transcendence stráviteľným filmom, ktorý zaváňa titulom najväčšiej premárnenej príležitosti za posledné roky. ?% | SterCentury Cinemas Košice, sál 1, 2D, EN 7.1, 17.4.2014 | ()

sniper18

Je to celkom dobrý sci-fi thriller. Má výborný príbeh o špičkovom vedcovi, ktorý spolu so svojou ženou pracuje na rozsiahlom výskume, ktorého cieľom je vytvoriť umelú inteligenciu na neporovnateľne vyššej úrovni, než je tá ľudská, čo by ľudstvo výrazne posunulo, lenže radikálna skupina je proti tomu a pri útoku vedca ťažko zraní a zostáva mu len mesiac života. S tým sa jeho žena nehodlá zmieriť a pred jeho smrťou sa jej podarí dostať jeho vedomie do počítača, ale po mnohých výhodách si postupne nielen uvedomuje, že to nie je presne to, čo chcela, no hlavne vedcove vedomie chce neustále viac a pre ľudí sa stáva hrozbou. Spracovanie je celkom slušné, ale potenciál bol ešte o niečo väčší. O nejakej výraznejšej dynamike sa tu určite hovoriť nedá, film sa po celý čas nesie skôr v takom pomalšom tempe, ale s týmto nemám problém, dej sa zaoberá síce neoriginálnymi, ale aj tak zaujímavými myšlienkami, pričom ma to nestále bavilo a určite musím pochváliť aj ideálne zvolenú gradáciu celého priebehu, kde postupne vidno mnohé výhody aj nevýhody tohto rastu. Je síce pravda, že to nie je až tak inteligentné, ako by chcelo, je tu viacero výrazných nelogických prvkov, ale len predsa stále je to len vysokorozpočtový blockbuster, takže niečo viac som ani nečakal. Ale navyše to miestami pôsobí aj tak zbytočne béčkovo, napríklad tie ovládané telá a tiež by som ocenil, keby šiel film v tom postupnom rozvoji ešte trochu ďalej, aby to získalo to správne katastrofické čaro a pocit ohrozenia ľudstva, ale aj tak je pre mňa hlavné, že ma to bavilo a nenudil som sa ani na okamih. Inak o nejakej akcii sa tu moc hovoriť nedá, sú tu len dve, tri menej výrazné sekvencie, ktoré nie sú zlé, ale ani moc nenadchnú, no v tomto prípade ide predsa len o príbeh, takže s tým nemám problém. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Johnny Depp by si síce mal radšej vyberať projekty, kde môže aj hrať, tu mi jeho prejav dokonca prišiel aj celkom unavený, ale tu mi to kvôli odlišnosti jeho úlohy ani moc neprekáža a navyše to vynahraduje plno dobre zvolených vedľajších postáv, ako Rebecca Hall v úlohe manželky, Paul Bettany, Cillian Murphy, Morgan Freeman, Kate Mara a Cole Hauser. Čo sa týka réžie a technickej stránky, na pomery blockbusterov sa jedná o solídny nadpriemer, kvalitná vizuálna stránka, seriózne prevedenie a pár dobrých nápadov. Takže Transcendence nie je až tak dobrý film, ako by mohol byť, ale aj tak som príjemne prekvapený, určite kvalitnejšie dielo, než väčšina súčasných amerických filmov podobnej rozpočtovej kategórie. 71% ()

genetique

Inteligentné scifičko, ktoré je dôkazom toho, že pokiaľ sa umelá inteligencia pokúsi prebrať kontrolu nad svetom, tak to nemusí mať nutne scenár robotických strojov bojujúcich s ľudmi na sklonku populácie. 70%. ()

StarsFan

Navzdory ohlasům kritiků z Rotten Tomatoes musím říct, že Transcendence z hlediska žánru dopadla velmi slušně. Čekala jsem zlomyslný počítačový systém snažící se zničit lidstvo a polovinu stopáže zasekanou akčními scénami, scénář se ale namísto cestou blockbusteru vydal cestou myšlenek a vysoce zajímavě zobrazil hlavní konflikt ve filmu, aniž by dal divákovi přímo najevo, kdo je v něm antagonistou. Ano, logických přeslapů je v Transcendence požehnaně, ale za tu originální stavbu centrálního příběhu a jako opozici proti kritickým ohlasům tentokrát těch 7/10 zaokrouhlují nahoru. ()

Eliott

Tento film má mnohem větší potenciál než se může zdát. Bohužel mu hodně ubližuje jisté nelogické chování hlavních postav a trochu mi na filmu chyběl lepší konec, než pouze náznak co se mohlo stát. ()

Sherlock jako Deppův brácha

Sherlock jako Deppův brácha

27.05.2014

Reboot Battlestar Galacticy má scenáristu

Reboot Battlestar Galacticy má scenáristu

11.04.2014

Seriálová válka lidí a Cylonů začala už v Battlestar Galactice z roku 1978, její nejpamátnější okamžiky však přišly až po roce 2003. Stejnojmenná televizní minisérie totiž nastartovala temnou… (více)

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Avengers 2, Prometheus 2, Spider-Man 3 a 4...

Avengers 2, Prometheus 2, Spider-Man 3 a 4...

19.06.2013

Co nového u pokračování (nejen) komiksových hitů? Nebudeme to zbytečně natahovat. Sin City: A Dame to Kill For mělo mít premiéru letos v říjnu. Rodriguez a Miller ale údajně pořád nedotočili a to je… (více)