Bible

USA / Velká Británie, 2013, 7 h 15 min (Minutáž: 40–48 min, Alternativní 5x90 min)

Keith David (vypravěč), Diogo Morgado, Jake Canuso, Darwin Shaw, Greg Hicks, Amber Rose Revah, Roma Downey, Paul Freeman, Francis Magee, Hugo Rossi, Paul Knops (více)

Epizody(10)

Bible ožívá v tomto novém epickém seriálu na kanálu HISTORY. Od Genesis po Apokalypsu, nezapomenutelné příběhy se před vámi odvíjejí živě zahrané i animované nejmodernější počítačovou technikou, nabízejíc nový pohled na slavné scény a ikonické postavy. Toto desetihodinové dokumentární drama z dílny producenta Marka Burnetta s mezinárodním obsazením popisuje vybrané kapitoly z posvátného textu, počínajíc stvořením Světa, přes starozákonní příběhy o Noemovi a Abrahamovi, až po ukřižování Ježíše Krista. (History Channel)

jefff

Po prvních dvou dílem musím suše konstatovat, že jsem čekal vše, ale takhle divně natočený mix fantasy/akce a dramatu tedy ne. Vyprávění je zbrklé, nesourodé, přeskakuje se od jednoho k druhému. Postavy jsou ploché, nebudí zájem ani respekt. Bible měla být velkolepou několikadílnou ságou a ne slepencem všeho, co se v ní naskytne. Strašné zklamání. Snad se ještě dokopu k dalším dílům. ()

DavidS.

Věřící si zaplatili něco hudby z Zimmerovy velkovýrobny, přihodili nějaký ten odpustek na triky i výpravu, takže i neznaboh musí konstatovat, že History Channel odvedl slušné televizní řemeslo pro ty, kterým se nechce číst Biblické příběhy nebo listovat Biblickým slovníkem...O primárním pramenu nemluvím, protože už Sklepáci naznali, že je literárně nevyvážený :)... Pomíjím jasné evangelizační poselství a hodnotím jen jako hraný doplněk pro obecný kulturně - historický přehled...Rytiny Gustava Dorého to ovšem nenahradí... ()

Kuny27

opravdu se snaží zachovávat ducha Bible, přestože by se určitě našli nepřesnosti, ale zdaleka ne klíčové. První díl mě opravdu velmi nadchnul, ale to, co mě teprve čekalo, o tom jsem neměl tušení. Patý až desátý díl o Ježíši mě naprosto fascinovali. Nečekal jsem, že to bude ažý tak pekně. Hudba - myslím, že Hans je záruka :). Efekty, jako jsou velice dobré, ale někde možná kapku zbytečné, nebo jsou dány na místo, kte by třeba být nemuseli. Duch Bible je opravdu zachovaný. Herecky, myslím, že třeba ztvárník Ježíše, se opravdu vytáhl a zahrál to parádně. Mě osobně se to líbilo více, než Umučení, které bylo až doposud nepřekonané. Jeden z mála opravdu velmi dobře ztvárněných a moderně udělaných snímků, které zachytávají biblické příběhy. ()

Scevola

Cenim si, ze niekto sa rozhodol komplexnejsie spracovat Bibliu. Najma jednotlive epizody stareho zakona ako aj skutky apostolov boli vhodne zvolene a slusne spracovane. Zial ucenie a smrt Jezisa sa v mnohom rozchadzali s oficialnymi 4 evanjelmi, cim utrpela kredibilita celej miniserie. Skoda...6/10 ()

Oňďo

l Part1 + Part2 » 90% l l Part3 + Part4 » --% l l Part5 + Part6 » --% l l Part7 + Part8 » --% l l Part9 + Part10 » --% l ()

embecka

Je rozdiel hodnotiť takéto filmy ako iba filmy a ako niečo vypovedajúce diela, lebo pre každého majú inú hodnotu. Nakoľko sme tu vo "filmovom svete", pozriem sa na to iba ako na film. Veľmi chválim celkové spracovanie, dynamiku, tvorcovia sa nebáli realistických krutých zobrazení, scéna je veľkolepá, herecké obsadenie vhodné (černošský Samson ma dostal), hudba je honosná a slávnostná. Páčila sa mi snaha vtesnať do aj tak stále malého priestoru, čo najviac. Starý zákon mi sadol akosi menej, ale tak to mám aj s knihou samotnou. Najočarujúcejšie je rozprávanie o Ježišovi, niektoré pasáže sú rovnako pôsobivé, dokonca miestami lepšie, ako v Umučení Krista. Celkovo je to zatiaľ najlepšie vymakaná verzia filmových biblických príbehov, ako formálne, tak aj obsahovo. ()

Echelon1

Jajx. Prvých 20 min. 1. dielu som bol nadšený, že oproti multimiliónovým flákom typu Noe či Exodus, sa to celkom pekne drží Biblii. Boli tam nejaké, no nič zásadné. Ale od Sodomy a Gomory to išlo do kytičiek. Akože asi brat Jet Liho a nejaký černoch (korektnosť) ako zhmotnení anjeli, ktorí v kung-fu štýle s mečmi kosia sodomských debilov? Aha. :D Či už historická presnosť dialógov zaznamenaných v Biblii, či udalosti samotné tu už boli príliš menené a vynechané, vrátane mnohých zázrakov. Taký rozhovor pri horiacom kre som nevidel v presnej podobe nikdy. Ak by som mal rozpísať všetky nepresnosti, zmeny obsahu a výkladu spôsobené cirkevnou manipuláciou počiatkom stredoveku, či nepochopenia textov, napísal by som vo Worde asi pár strán. A kvôli jednému komentu na nejakom CSFD fakt nejdem zabíjať čas. Mrzí ma hlavne, že plno zázrakov vôbec neukázali, čo sú vždy najočakávanejšie scény. Hudba je mimochodom skvelá a celková atmosféra biblického prostredia na bežnú produkciu tiež. Čiže jednoducho povedané, v rámci svetského produktu o Biblii, nie najhoršie. Inak, pozeral som to v SK, ale pre scény, kde rozpráva Boh, odporúčam skôr ENG, má tam celkom dobrý hlas (Princ Egyptský ale stále vedie). ()

Dejwosz

Bible je kniha, ve které je všechno: akce, milostné příběhy, vraždění, dobrodružno, komedie, ... Je skvělým scénářem. Tento počin ukazuje, že není jen nějakou starou knihou, která má ležet zaprášená na dně skříně. Zprostředkovává filmovému divákovi pocit lákavosti a jedinečnosti této knihy. ()

Ben Nevis

Pilot: Je fajn, že někdo točí biblické příběhy, protože odkazů v běžné mluvě je spousta a ateisté neví, odkud které pořekadlo pochází (například stojí tam jako solný sloup/Lotova žena). Ve zpracování se mi líbily efekty, třeba rozestoupení moře, ale jinak musím dát průměrné hodnocení kvůli zpracování příběhu. Víc by se mi líbilo, kdyby vzali jednu postavu a pořádně ji rozvinuli, třeba nad rámec bible. Takhle to vypadá jako ilustrace k biblickému textu, kdy vidíme jak Abrahám obětuje Izáka a pak skok na Mojžíše. Jsou vypíchnuté momenty, které stály za zaznamenání do Bible, ale jako životní příběh důležitých biblických postav pokulhávají. Třešničkou na dortu je pak Ježíš, který jakoby vypadl z obálky Strážné věže. :-) ()

brumbrum

Dobre spravene. Jedine, co sa da tomu trocha vycitat je, ze Stary Zakon mali spravit ovela podrobnejsie. No ale asi by sa to tam nezmestilo ani na 20 dielov ;-). Ale i tak skoda, takto to osekat.. Kto cital Stary zakon, tak mu bude chybat hodne veci. Ale aspon Novy spravili podrobnejsie, aj ked sa reziser nie vzdy drzal naozaj Pisma. No ale budiz; radsej takto, ako nijak. Keby sa jednalo o vec menej vyznamnu nez Biblia, nedal by som 5*, ale takto si to nametovo zasluzi 5*. ()

MikeeTheory

Zpopularizovat bibli podobným způsobem to chce odvahu! Tady to ale vychází na jedničku. A to by si obyčejný člověk, resp. ateista, mohl říct, co by ho mohlo oslnit na biblických příbězích. Stačí tomu dát tu správnou epickou atmosféru, efekty a schopné herce a světe div se, ono to funguje! Komentář k hudbě: Sakra, jak já tomu Balfeovi závidím. Mít školu od samotného mistra soundtracků, to se nepoštěstí jen tak někomu (i když Zimmer talentovaným skladatelům rád pomáhá poměrně často). Je ale vidět, že tato spolupráce přináší své ovoce. Hudba je poměrně logicky duchovně zaměřená, o to víc je ale epičtější a atmosféričtější. Zapomenout nesmím ani na božskou Lisu Gerrard. Ta mě se svým hlasem vždycky odrovná a ani tady to není výjimka. Ona vlastně všude, kde se objeví, tak to má své jedinečné a nezapomenutelné kouzlo. Opět neskutečný zážitek! PS: Myslím, že se nám nabízí zajímavé srovnání s nedávným soundtrackem k filmu Noah, který si vzal na starosti další velikán Clint Mansell. Schválně - který z nich je lepší? ()

Blaogranas

Musím uznat, že potenciál byl v seriálu patrný. Bohužel na to, aby věrně natočila bible, bylo by potřeba o trochu více než 10 dílů. Starý zákon byl probrán skutečně "letem světem" a působil na mě značně nízkorozpočtově (slabé 3*). Nový zákon byl ale ztvárněn o mnoho lépe (s přehledem 4*), a to především zásluhou jeho hlavní postavy. Díky druhé polovině minisérie bych se ji rozhodně nebál doporučit (i když asi s titulkami od někoho, kdo ví o čem píše a nepřekládá doslova ;-). ()

gazogazo

Shame. Vlastně nevím jak jsem mohl vůbec doufat v jiné zpracování než pohádky - přeskoky - Matouš - vánoce. Real Bible yet to be revealed! Na druhou stranu je tam snaha nacpat do Basic Amíka nějakou tu Kannánskou legendu, tak co. ()

Parm1

Čekal jsem, že se něco podobného v budoucnu natočí, ale především první půlka, tedy starý zákon, překonala moje očekávání, protože Biblický příběh, ve kterém není alespoň 10 000 mrtvých, nestojí za nic a izraelci bojovali stovky let. ()

ppospisil

Když pomineme fanatické pasáže některých dílů a historické nepřesnosti ve většině dílů, jedná se o povedenou nábožensko-historickou sérii.Pokud nejste znalec, doporučuji shlédnout toto drama s "fantasy prvky", jak trefně uvedl DaViD 82 a to, se strhující atmosférou židovského těžkého údělu, kterou skvěle doplňuje hudba Hanse Zimmera. 70% ()

Kritik.

Konečne je táto tematika spracovaná kvalitne po stránke filmografickej. Avšak historické fakty nie sú úplne presné a dej je príliš rýchly a plytký. ()

Hellknight12

Včera pozreté po rokoch. Celkom zaujímavý seriál, ktorý je docela slušne spracovaný. Tento päťdielný miniseriál je dosť rýchly. Snaží sa síce o presnosť ale nie je to úplne ono. Kebyže to má byť presne seriál by nemohol byť 12+ ale -R-kovy a za ďalšie musel by mať aspoň desať časti, ktoré by mali po 90 min. Teraz je to 5x90min. Hudobne, herecký je to pekné spracované. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. ()

Televizní Ježíš vstane z mrtvých na plátnech kin

Televizní Ježíš vstane z mrtvých na plátnech kin

27.11.2013

Můžete za tím vidět snahu tvůrců vytěžit ještě pár dolarů z už tak úspěšného projektu. Ale možná jde jen o to, aby bylo slovo Boží zprostředkováno dalším divákům. Ehm. Tak nebo tak, stanice History… (více)