Bible

USA / Velká Británie, 2013, 7 h 15 min (Minutáž: 40–48 min, Alternativní 5x90 min)

Keith David (vypravěč), Diogo Morgado, Jake Canuso, Darwin Shaw, Greg Hicks, Amber Rose Revah, Roma Downey, Paul Freeman, Francis Magee, Hugo Rossi, Paul Knops (více)

Epizody(10)

Bible ožívá v tomto novém epickém seriálu na kanálu HISTORY. Od Genesis po Apokalypsu, nezapomenutelné příběhy se před vámi odvíjejí živě zahrané i animované nejmodernější počítačovou technikou, nabízejíc nový pohled na slavné scény a ikonické postavy. Toto desetihodinové dokumentární drama z dílny producenta Marka Burnetta s mezinárodním obsazením popisuje vybrané kapitoly z posvátného textu, počínajíc stvořením Světa, přes starozákonní příběhy o Noemovi a Abrahamovi, až po ukřižování Ježíše Krista. (History Channel)

Marty_v.S.

Zajímavé a dobře ztvárněné postavy - Mojžíš, Saul, Nabukadnezar (ten především!). Samson mi svou vizáží připomněl jednoho známého :D .. Herodes Veliký mi zase, nemůžu si pomoct, připomněl barona Vladimira Harkonena z Lynchovy Duny .. ()

Faither

No nevím. Nebylo to zas tak špatný fantasy, ale je tam až moc mezer a občas už se autor předlohy nechal unést a zacházel do extrémů a groteskních situací a to se páni režiséři ještě oproti předloze drželi při zemi. Tolkien svoje dílo pojal mnohem realističtěji a měl ho více promyšlené. Teď mi přijde hrozně nedoceněn, když je mnohem méně Tolkienovců než křesťanů. To nechápu :-( ()

MadMax3

Hodnotene po dvoch dvojdieloch, 80%. Prekvapivo kvalitny historicky serial, s velkymi scenami, velmi dobrou hudbou. Keby som nevedel podla coho je to robene povedal by som, ze predloha a samotny serial je kvalitne fantasy. ()

Gig

Hodnoceno po prvních dvou dílech. Rozhodně vyjímečný seriál. Hudba, děj, epičnost. Ale hlavně emoce. Když Abrahám obětuje Izáka, ukápla i slza. Jen jedno bych yatím tomuto seriálu vytkl - je moc přímočarý. Nejde někdy do detailů proč to a prooč ono - ala Mojžíš. Kdybych neznal onen příběh, ptal bych se proč a zač... Možná to je tím, že jsem ovlivněn filmemn Desatero přikázání, možná to je tím, že je dnes hektičtější a akčnější doba... Nicméně nechávám si jednu hvězdičku k dobru a uvidím, kde nás biblické příběhy dovedou a hlavně jakým zhpůsobem. ()

ZajoMajo

Človek po svojom páde Boha nenávidí, hovorí Biblia. Nenávidí Ho až tak, že Ho popiera i keď zo srdca Ho vymazať nemôže, napriek všemožným pokusom to vykonať. Človek sa rodí už s nenávisťou voči Bohu, ako hovorí Dávid - z lona matky som vyšiel skazený a hriešny. Preto si žiaden človek nezaslúži novú zem a nové nebo, ktoré Boh sľúbil. Je humorné počúvať ľudí, keď hovoria, že ak niekto zomrel, a ak náhodou existuje nebo, on je v tom nebi. Taký človek sa nikdy nenarodil a Biblia hovorí, že ani sa nenarodí v budúcnosti. Najväčším hriechom, najväčšou ohavnosťou nie je vražda, alebo pedofília, ako by sa mohlo veľa ľudí domnievať, ale popieranie Toho, kto všetko stvoril, kto stvoril každého jedného človeka. Je to podobné, ako keby ste prišli k svojej matke, a povedali by ste jej, že nie je vaša matka, pretože neveríte že ste sa jej narodili. Biblia je najnenávidenejšia kniha na svete preto, lebo človek nenávidí Boha a nenávidí Jeho slovo. Aby umlčal Slovo Boha zapísané v Biblii, vymyslel si svoje náboženstvá, filozofie, viery. Utieka sa k týmto vieram ktoré sú vymyslené človekom a postavil ich proti Bohu a Jeho Slovu Biblii. Tak vznikli náboženstvá ľudí ako hinduizmus, buddhizmus, islám. To ale nestačilo a tak človek vymyslel vieru v evolúciu - na oko dobre znejúcu vedu, ktorá je však iba vierou a to dosť odvážnou. Táto viera však stojí a existuje len vďaka tomu, aby bol popretý Boh, Jeho Slovo a stvorenie ktoré učinil. Je zábavné obdivovať pohanské pyramídy, ktoré sú iba kopou kameňa a uctievať ich. Kto by povedal, že tieto pyramídy vznikli náhodou? Len blázon! Ale jedna bunka, ktorá je zložitejšia ako všetky pyramídy sveta, sú podľa padlého človeka vytvorené miliónmi rokov a náhodou. Aj keď jedna buka obsahuje zložitý program, má svoj stavebný systém, stavebný poriadok, prvky ktoré vylučujú postupný vznik - napriek tomu padlý človek nenávidiaci Boha, popiera že by mali bunky mať Stvoriteľa. Človek sa skladá z 800 miliónov týchto buniek, ale podľa obrovskej viery ľudí, to všetko vzniklo iba náhodou. Biblia tvrdí - blázon vo svojom srdci hovorí - Boha niet. Človek sa stal takýmto bláznom a verí v zázraky ako napríklad veľký tresk, voči ktorému Biblické zázraky sú iba nepodarené kúzla kúzelníka-začiatočníka. Boh videl, že človek Ho nenávidí, že nikto nepríde do Jeho zasľúbenej zeme, pretože tam môže prísť iba človek, ktorý nikdy nezhrešil. Vesmírny zákon znie - odplata za hriech je smrť. Nielen smrť fyzická, ale smrť duchovná, kde smrť znamená oddelenie od Stvoriteľa na večnosti, večné trápenie, večný hnev, večná zlosť, večná nenávisť, večná neprávosť, večná nespravodlivosť. Človek si žiaľ vyberá túto cestu. Boh nemusel nikoho zachrániť, mohol nad padlým ľudstvom vyrieknuť súd a bol by s človekom pokoj. Blízko k tomu mala potopa sveta, kde sa Boh zmiloval a zachránil jednu rodinu, aby nevymrel úplne rod ľudský. Napokon však sám Boh podnikol iniciatívu smerom k človekovi a sám zostúpil v tele človeka na zem, aby túto smrť, ktorú mal každý podstúpiť a byť naveky oddelený, sám podstúpil a vyniesol hriechy ľudí na drevo kríža Golgotského. Boží Syn čoby Boh - Ježiš Kristus, sa obetoval za človeka, aby bol človek pred Bohom spravodlivý. Na kríži sa udiala podľa Biblie dvojaká zámena - človek, ktorý pácha denne stovky hriechov, o tieto hriechy prišiel, pretože ich Kristus z neho vzal a bol na ne uvalený Boží hnev, ktorý mal byť uvalený na človeka. Človek, ktorý nepoznal spravodlivosť, mu bola pripočítané spravodlivosť Krista. Človek nepozná spravodlivosť a opovrhuje ňou, ale Kristovou obetou túto spravodlivosť získava. Naopak Kristus, ktorý nepozná hriech, mu je pripočítaný hriech všetkých ľudí. Všetkých ľudí je ale obmedzené iba na všetkých ľudí, ktorí uverili Bohu a tomu, že poslal svojho Syna na svet, aby zachránil svet. Pre človeka je ale toto bláznovstvo ako hovorí Biblia. Človek neverí že takto by mohol Boh konať. Boh naopak odkazuje človekovi, že každý kto sa na Neho obráti skrze Krista, bude zachránený. Pretože Boh sám hovorí, že keď sa svet vystatuje múdrosťou, On dá spásu skrze kázanie o Kristovi, čo je pre svet bláznovstvom, no pre tých, ktorí uverili tejto zvesti, je to jedinou cestou k spáse. Človek nemôže byť inak zachránený, len skrze Krista, ktorý berie hriech a dáva spravodlivosť. Iná cesta neexistuje. Ak by sa človek chcel vykúpiť svojim životom, je to márne. Lebo Biblia hovorí: Spasenie je z milosti Božej skrze vieru, nie zo skutkov, aby sa nikto nechválil. Všetci ľudia sa chvália svojim životom, svojimi skutkami, všetky náboženstvá chcú konať záslužné skutky vrátane katolicizmu a tak si myslia že budú zachránení. Ale Boh hovorí, že stačí uveriť práci Boha, ktorú vykonal na Golgote a tak je človek spasený. Celá spása stojí na Bohu, nie na človekovi. Toto je evanjelium. Človek je skazený, ale Boh mu dáva možnosť sa vykúpiť úplne bezpracne - vierou - uveriť v Božie dielo. Starý zákon z Biblie ukazuje človeka, ako človeka skazeného hriechom. Dnešná doba ukazuje to isté - človek je na seba ako zver. Ľudia ktorí vyštudovali vysoké školy, zabili milióny ľudí vo vyhladzovacích táboroch, alebo v gulagoch. Biblia je krutá kniha - je o krutosti človeka - o pravde, aký človek naozaj je. Boh ale dáva tomuto krutému človekovi akým som ja a ty, možnosť prísť do Jeho prítomnosti skrze Krista. Prijmeš túto ponuku? Väčšina ľudí ju neprijme a tak väčšina ľudí končí zle. Človek ktorý prijal evanjelium, bol narodený znovu - duchovne. Už nie je ten starý svetský človek, ktorý hrabe okolo seba. Boh je Jeho sviecou, smrť je iba prechodom do Božieho kráľovstva. Nie tak človek telesný - ten sa strachuje každého dňa a zahrabáva sa ako pštros pred prichádzajúcou smrťou a Božím spravodlivým súdom. Ale život je iba dym a para - chvíľu ju vidíme a hneď ju vietor rozfúka hovorí Biblia. O sto rokov tu nebude nikto z týchto ľudí, ktorí tu toto čítajú, ktorí si myslia o sebe, že sú niekým. Nebude tu ani tento web, ani tento text. Všetko sú to iba chvíľkové radovánky. Všetci budeme po prvej smrti, ale mnoho ľudí spozná, že Boh neklame a čo napísal do svojho slova, je pravdou. Mnoho ľudí to hneď po prekročení brány smrti pochopia, ale už bude neskoro. Čas milosti je obmedzený časom - do smrti má každý človek možnosť, prijať Krista ako spasiteľa. Po smrti je neskoro, aj keď každý človek vyzná, že Kristus je Pán a každé koleno pred Ním pokľakne. Ale pre mnohých neskoro... () (méně) (více)

muti

serial ponuka strucny prierez historie zidovskeho naroda, z mnozstva pribehov vybera vztycne body, pribehy a osudy postav, o ktorych sme uz vsetci poculi. serial sa pozera skvele, stopaz odsypa velmi rychlo aj vdaka meniacim sa postavam a dynamickemu pribehu, ktory nas uz chysta na dalsie velke pokracovania. miestami sice skresane, otesane, efektami vylestene, ale napokon ak ma byt serial pre sirsiu verejnost, tak to moze byt celkom dobra volba. Reziserove cesty su nevyspytatelne, uvidime ako budu podane dalsie diely... ()

Sakulnikov

Za starý zákon 1* a za nový 5* - Je vidět, na co dávají Američani větší důraz. Starý zákon je zkažen přílišnou zkratkovitostí a nejasností, jestli se jedná o dokument nebo hranou Bibli. Nijak se nepracuje s příběhem. Jen se snaží co nejrychleji dostat k Ježíšovi. Druhá polovina, která se mu věnuje je o poznání lepší. Vypráví celý příběh a nejde jen o seznam postav. ()

bonovox

Príjemné televízne prekvapenie. Tvorcovia so cťou pre rozprávali súčasnému publiku najzásadnejšie príbehy z Biblie (aj keď niektoré vynechané zamrzia). Dynamický dej, akčné a bojové prvky, ktoré určite neboli výnimkou aj v reálnom prostredí. Vhodne vybraní herci na čele s Ježišom a na konci podobný duchovný zážitok ako po Umučení Krista od Gibsona. Povinnosť nielen pre kresťanov. ()

Rozumchin

K této adaptaci byly vybrány příběhy, které nejsouproblematické a také tisíckrát převyprávěné. Z hlediska vizualních efektů to, ale určitě nastavuje vyšší laďku pro křesťanskou tvorbu. Nicméně já se nudil tak, že si radši přečtu knížku. :) ()

Slay3r1990

Nebudu zastírat, že ty náboženské kecy o všemohoucím bohu apod. moc nemusim, takže pro mě má tento seriál jen o něco větší historickou hodnotu než např. Xena. Podle toho co jsem zpozoroval, je bůh všemocná mimozemská entita, co ostřeluje nevěřící z vesmírné lodi na oběžné dráze, potom co mu "vyvolený" dá povel k palbě v podobě modlení nebo tak mi to alespoň přišlo. Bůh má dále k dispozici přisluhovače "anděly", no překvapivě nejsou bílí, myslim že s tím anti-rasismem by se to nemělo tak přehánět, protože dokonce ďábel připomíná Obamu. Celkově je seriál slušně natočený, oproti konkurenčním HBO seriálům má však poněkud chudší výpravu, je to vidět v některých scénách např. scéna s faraonem, pohled na "digitální" města, ale celkem vzato je to epická podívaná, na což má vliv také samozřejmě skvělá hudební stránka. Herci hrají slušně, dají se dobře odlišit jednotlivé národnosti. Nabízí se srovnání závěrečných epizod s Umučením Krista Mela Gibsona, překvapivě je to velmi podobné, jen Gibsonova verze je poněkud brutálnější a samozřejmě se víc zaměřuje na samotné utrpení, kdežto tato seriálová verze je mírnější, řekl bych pro většinu lidí stravitelnější. ()

Allein4

Špičkově zpracované biblické příběhy, pomalu do podoby Game of Thrones. Vyčtu jediné - tvůrci by mohli být o něco ambicióznější, a namísto desti dílů udělat až dvojnásobek, protože vzhledem k obsáhlosti předlohy musejí spoustu věcí vypouštět, nebo udělat jen jako sestřih (osobně jsem se těšil na egyptské rány, jejich zkrácení pro mne bylo značným zklamáním). Občas jsou tam drobné nepřesnosti (Mojžíš přinesl jednu desku s deseti přikázáními, nikoliv dvě po pěti; Korán pak sice mluví o dvou deskách po deseti, ale jednu po cestě rozbil, takže i tak přinesl jen jednu. Dále třeba Archa pravdy a to, jak skutečně došlo ke stržení zdí Jericha, to bylo také drobně jinak). Celkově ovšem, ač osobně jakákoliv náboženství odmítám, možná spíše nesnáším, se mi seriál líbí a plný počet nedávám jen kvůli tomu sesekání děje. *** Oprava po dokoukání všech dílů - plný počet prostě musím dát, i když se mi tak úplně nelíbí, že druhá polovina série byla vlastně novým zpracováním umučení Ježíše... ()

pepca72

Seriál hodnotím po 3 dílech, a na více dílů jsem už neměl chuť ani sílu. Jsem ateista, nutno podotknout, ale tématika náboženství je více než zajímavá a čekal jsem od tohoto seriálu důstojného průvodce biblí, pro nás nevěřící, a orgie slasti pro věřící. To asi seriál měl být, jenomže je katastrofálně zpracován, je nudný, až na malé ale opravdu malé vyjímky , místy je až trapný, herci jsou vesměs nesympatičtí, hrajou jak armary, děj je zkratkovitý a někde zase zozvláčný. Nechápu, jak tady na fóru, někdo tuto inscenaci v exteriérech, může srovnávat s počinem jako je Hra o trůny. To je jak postavit vedle sebe Trabanta a Ferari. Už na první pohled je zřejmé, kdo tu má navrch a to nemluvně o potenciálu uvnitř. Jako divák říkám- hrůza, jako ateista ještě větší hrůza. Je to agitační dílo splácané na zakázku věřící frakcí společnosti, ve které vznikl, jinak to nevidím. Připomíná mi obrázky z časopisu svědků jehovových, najivní, pitomé, podbízivé ale pěkně barevné a na kvalitním papíře. Jedna * za Ježíše, zaslouží si lepší zpracování, trpěl už dost. ()

Franta852

Filmové zpracování a efekty jsou opravdu pěkné. Škoda jen že se seriál v některých případech, a že je jich tam skutečně hodně, odchyluje od toho jak je to popsáno v Bibli. A ve většině případů úplně zbytečně. Kladu si otázku, zda autoři skutečně četli Bibli, nebo jen tak letmo. A nebo snad schválně některé scény předělali a "vylepšili" podle svého? I když je to pěkně filmově zpracované - i tak je podle mého stále nejlepší si přečíst samotnou Bibli a dozvědět se jak to ve skutečnosti bylo, je a bude. ()

swn

Po kvalitne a nápadito spracovanej Starej zmluve (invenčná adaptácia príbehov Samsona, Noeho, Lóta, Mojžiša,...) prichádza studená sprcha v podobe adaptácie zmluvy novej. Keby séria skončila pri prechode do čias nášho letopočtu urobila by dobre. The Bible sa síce chvastá slovami o presnej adaptácii Biblie, ale vzdialenie sa originálu a nepochopenie postavy Mesiáša a jeho učeníkov je bijúce do očí. Počet nepresností a zámerných skreslení príbehov Novej zmluvy, poplatných zatuchnutej náboženskej tradícii, by vydal na samostatnú esej. Stará zmluva dobrá, Nová odpad. ()

Televizní Ježíš vstane z mrtvých na plátnech kin

Televizní Ježíš vstane z mrtvých na plátnech kin

27.11.2013

Můžete za tím vidět snahu tvůrců vytěžit ještě pár dolarů z už tak úspěšného projektu. Ale možná jde jen o to, aby bylo slovo Boží zprostředkováno dalším divákům. Ehm. Tak nebo tak, stanice History… (více)