Vinnetou a Old Firehand

• Česko Old Firehand (více)
TV spot

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

lekr

Nechápu vás...skvělá akce, dobrá hudba a skvělý herecký výkon Roda Camerona....na Grangera sice nemá ale pořád je hodně slušný.....film by se podle mě obešel i bez Brice, protože v těch posledních filmových mayovkách už jen zoufale hlavním hrdinům přicmrndává a navíc to ani dobře neumí....oproti knižní předloze ale stejně nepochopim proč tvůrci postavu Vinnetoua tak oškubaly a ubraly z příběhu...to už se na to mohly vykašlat a nedávat tam nablblý Bricovy camea...za Camerona a výbornou akci ale čtyři hvězdičky... ()

rakovnik

Bez Old Shatterhanda a pohříchu málo Vinnetoua, spousta zbytečných postav a málo charismatický traper Firehand, stejně jako zlosynové. Nuda, povídání, líbání, maxiklobouky, francouzština...toto už není romantika a dobrodružství. ()

kaposlav

Na to, že to ma len 42% som očakával podradnú sračku, ale rozhodne to nebola najhoršia Mayovka, ktorú som videl. Rušivo a nedôstojne tam šaškoval ten Anglán, ale vtipné mi to teda neprišlo. ()

Vyhy

Skoro až parodie se bohužel stala ze snímku Vinnetou a Old Firehand. Postárá to kouzlo původních filmů, Vinnetou tu je pouze dopočtu, postava Firehanda nemá šarm a nadhled jako jeho předchůdci. Příběh o ničem, bez lokací a bez nápadu či atmosféry. Tlačili moc na humor a nad scénářem a postavami nepřemýšleli. ()

tomtomtoma

Tenhle díl z té početné skupiny májovek je nejvíce odlišný, a rozhodně to není špatně. Až by se tomu chtělo dát vyšší hodnocení. Vysoké ambice film nemá, ale je to příjemný druh filmu k odreagování. Je akční, s příjemně vtipným nadhledem a se spoustou dramatických situací. Western v Mexiku s chutí špaget a ochranou nevinných ala Sedm statečných. Proč ne, je to příjemná změna oproti ostatním májovkám. Dobro svádí urputnou bitvu se špatností a strach je zahnán nadějí a odvahou. Hlavní osobou je protřelý traper Jason Waade alias Old Firehand (zajímavý Rod Cameron s hlasem Gerharda Geislera), kterého nevyvede z míry žádný vývoj událostí a s usměvavou hlavou přijímá výzvy v osobním i společenském životě. K hrdinným obráncům patřil též osvícený Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Danneberga), Jasonův přítel a donchuan Tom (Todd Armstrong s hlasem Randolfa Kronberga), další Jasonův přítel a dobrák Caleb (Vladimir Medar s hlasem Herberta Knippenberga), odhodlaný představitel zákona a spravedlnosti kapitán Mendozza (zajímavý Rik Battaglia s hlasem Rainera Brandta) a svérázný a extravagantní Angličan na zásnubách Robert Ravenhurst (zajímavý Viktor de Kowa). Ženskost přináší Vinnetouova sestra, poznávající lásku, Nšo-či (Marie Versini s hlasem Evelyn Gressmann) a rázná a elegantní Francouzka Michèle Mercier (Nadia Gray s hlasem Renate Küster). Z padouchů je zde především vůdce banditů, sžíraný touhou po pomstě, Silers (Harald Leipnitz), ambiciózní posměváček Derks (Aleksandar Gavrić s hlasem Heinze Giesea) a vychytralý a hamižný kapitán Luis Sanchez Quilvera (zajímavý Miha Baloh s hlasem Heinze Petruoa). Z dalších rolí: nadšený a zvědavý Michèliin synek Jace (Jörg Marquardt), morální autorita a místní kněz (Boris Dvornik s hlasem Christiana Rodeho) a vedoucí ustrašené části obyvatelstva Puglia (Emil Kutijaro s hlasem Petera Elsholtze). A tak film plyne s odvahou, nadhledem a s akčností až do svého konce, který má své vítěze, poražené, truchlící a věřící. Je to stále příjemná zábava. Nenudí a dobro spravedlivě vítězí. ()

Cheeter

Asi nejslabší mayovka. Imitace mexického prostředí dost zvláštní. Navíc na to logicky nesedí dost věcí. Zde to šlo určitě udělat o dost líp. To klidně i podepíšu. ()

Mol

Hodně dobře natočenej film. Ale když Vinnetou vynášel dítě z hořícího domu a chytly mu gaťě, tak jsem se něco nasmál. ()

sir-dave

Víc americké, víc westernové, Vinnetou působí spíše jako zbytečný kompars s otřesným dabingem, nelogicky obživnutá Nšo-či, Old Firehand jako nesympatický skoro šedesátiletý zálesák, Rik Battaglia jako klaďas, záporáckou bandu vystihl nejlépe mučáčo Sančéz větou: "jsme jak banda idiotů", v tomhle filmu je špatně snad úplně vše a připomíná to nějakou nepovedenou Sedmičku statečných. Nejhorší Mayovka co jsem měl šanci doposud vidět. Jedna hvězda aspoň za tu hudbu. ()

Radiq

Na rozdíl od ostatních vinetůovek má tohle nezvykle svižnej hudební motiv... Jinak Nšo-či je tak trochu coura, dyť měla byt Old Shatterhandova, ne? Nebo se to odehrává před tím, než se s ním Vinnetou poznal? Asi jo... Mezi všema Old handama je ale stejně nejlepší ten Shatter - Fire je stejně jako Sure hrozná americká postava, blbej americkej herec a nelibi se mi. Pak mi taky přišlo, že kapitán Mendozza (Rik Battaglia), by byl mnohem lepší záporák, než Silers (kteryho dabéři přejmenovali na Salase), a navic je to herec, kterej zabil Vinnetoua v posledním výstřelu, ne? Což mi připomíná, že Vinnetou tam moc prostoru nemá. Ale to nic, stejně to byla spíš blbost... ()

Mr.Bulanek

ze zacatku se to tahlo ale posledni pulhodka odsypala celkem rychle. Rik Battaglia v kladne roli? Ja mu to po vsech tech mayovkach nezral ale proste mel tu kladnou roli. A musim rict ze Firehand je sypmatictejsi nez Surehand ale Shatterhand je stejne nejlepsi :-). Ale zase scenaristi zaperilili: "Znate Hamleta?" "Možná, kdy přišle na západ?" "Uh to bolí!". no jsem na vazkach kolik mam vlastne dat ale 2 mi prijdou malo. Musim rict kdyz jsem videl Vinnetoua v prevleku tak jsem se od srdce zasmal. Dalsi duvod to lehce zvedout to hodnoceni. ()

anli

Mayovkám jen chybělo,aby si jich všimli američtí producenti a to se bohužel stalo.Nechápu,jak tohle někdo mohl pojmenovat"Old Firehand",když s onou knihou to nemá nic společného a hlavní hrdina vypadá ale úplně jinak.Navíc tam samozřejmě vystupuje Old Shatterhand,což tady ne,protože Lex Barker měl smlouvu už na jinou Mayovku.Nšo-či nám tu vstane z mrtvých a z chronologíí a příběhem si nikdo hlavu neláme.Takže jediné na co se dá koukat,je krajina,Brice a pár dobrých přestřelek.K tomu tradičně dobrá hudba a to je vše.Německý western s americkými prvky se nezdařil a je dobře,že už toho moc natočeno nebylo a zbytek Mayova díla nebyl zprasen.Za hudbu a Pierra dávám 30% a říkám,to stačilo. ()

Master19

Nutno poděkovat cenzorům za minulého režimu, že nám tenhle šrot nepředkládali. Na druhou stranu je to důkaz, že ty dobré filmy s Vinnetouem nestojí jen na Pierru Briceovi, kostýmech a jugoslávských exteriérech. ()

lykan9

Do projektu mayovek se vložili američtí producenti a rázem je všechno špatně. Prostředí, ve kterém se příběh odehrává nemá to kouzlo z předchozích filmů a herci jsou až na pár výjimek doslova nesympatické. U mě rozhodně druhá nejhorší mayovka s Vinnetouem. ()

Autogram

Je tam Winnetou a Nšoči, kopa streľby, tak to nemusí byť zlé. Celkom zlé nie, ale na slávne štyri diely Winnetoua to nemá, porovnaniu sa nedá vyhnúť. Výprava nie je nijak odfláknutá, ani záporáci by sa nestratili, len kladné postavy sú nevýrazné. Old Firehand nie je až tak trápny ako Old Surehand, ale film to zaujímavý nie je, asi som ho videl len kvôli skompletizovaniu si celej série. ()