Liga spravedlivých: Záchrana světa

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2013, 78 min

Jay Oliva

Předloha:

Gardner Fox (komiks), Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), William Moulton Marston (komiks), John Broome (komiks), Gil Kane (komiks), Robert Kanigher (komiks)

James Krieg

Tak tomuto vravím nerd fest, v ktorom je nevyhnutné poznať tieto postavy, ich pôvod, charaktery a len vtedy si to naplno užijete. Je tu cítiť scenáristické nadšenie, hlavne čo sa týka tej obrovskej dejovej masy, disponujúcej absurdným množstvom postáv a súvislostí s ktorými chytro pracuje. No toto je bohužiaľ aj najväčšia slabina filmu, príbeh je miestami neprehľadný a hlavné postavy nedostanú toľko priestoru, koľko by sa patrilo. No aj napriek tomu, sa jedná o fanúšikovský mokrý sen a poriadnu nálož kreativity. Teraz si poprosím sólový film o tomto alternatívnom "Batmanovi".(12.9.2015)

Tenhle příběh jsem měl to štěstí číst jako komiks. A jak se ukázalo, tak do animovaného filmu to bylo přeneseno v podstatě přesně tak, jak to bylo napsáno a nakresleno v komiksu. Navíc tohle má trochu ještě manga look, tak to může něco říct i těm, co klasický mainstream třeba úplně nemusí. Vzhledem k tomu, že se jedná o alternativní vesmír, respektive upravenou realitu, i ten příběh je trochu drsnější, než v klasickém podání středního superhrdinského proudu. Díky tomu může snímek nadchnout i ty, co nemají superhrdiny rády, anebo jim přejí smrt. U některých se jim to splní. Ale jinak z toho zásadně odvařený nejsem. Stejně se všechno spraví.(31.10.2013)

Jak léta plynou, tak si osobně zcela upřímně nedovedu představit, co bych dělal bez každoročních animovaných dávek od DC/Marvelu. Až to dítě ve mně jednou nečekaně zemře bude to šok... Nová týmovka JLA pracuje s totálně úžasným a nápaditým scénářem (konečně na jiné reality došlo!), ke konci však překvapivě mírně ztrácí dech. Ale jen trochu. Go, Flash, go!(28.7.2013)

Většinou žehrám na zbytečně natahovanou stopáž filmů a tady mám opačný problém - Flashpoint Paradox nastřeluje spoustu témat a nemá čas se jim poctivě věnovat. Komiksový film na téma bradburyovské Ozvěny hromu zkrátka nemůže mít hodinu a čtvrt. Film tak stěží zvládá dodat nějakou charakterizaci Flashovi a alternativnímu bezohlednějšímu Batmanovi. Wonder Woman a její boj s Aquamanem už takové štěstí nemají. Film to je sympaticky nekompromisní, ale s tím zaměřením na drsnost a temnotu to přece jenom na můj vkus přehání. S takovýmhle vděčným námětem to ani nebylo třeba a víc jsme mohli prozkoumat tuhle verzi univerza JL jako z noční můry.(13.3.2017)

Trpí to tradičním neduhem "crossoverových" setkání ze stáje DC; nezná to míru dobrého vkusu. Málem na to dojel již údernický synátor a toto je na tom ještě o stupeň hůře. Místo aby se to soustředilo na několik málo postav, tak se tu promenáduje jedno velké jméno vedle druhého. Ne snad, že by měli nějakou úlohu, ale čistě proto, aby se tu objevili, měli svých dvacet vteřin slávy a geekové si je mohli odšktnout ze seznamu svých vlhkých snů "ten versus tamten". A tak tu sice uvidíte kde koho od DC, ale tak nějak se pro tu promenádu jmen nedostává na ty hlavní, o kterých to je především. Což je škoda, protože ta látka má ve své dospělosti ohromný potenciál a především pro postavu Flashe dělá první poslední.(2.11.2013)

• - Jedná se o první animovaný film o Justice League, kde se neobjeví Martian Mannhunter. (jh666)

• - Postavu Supermana namluvil Sam Daly. Samův otec Tim Daly v minulosti namluvil postavu Supermana v řadě animovaných seriálů a filmů, např. seriál Superman (od r. 1996) nebo filmy Superman/Batman: Apokalypsa (2010) nebo Superman/Batman: Veřejní nepřátelé (2009). (Caszidy)

• - Film je založen na komiksové sáze od DC Comics "Flashpoint" z roku 2011, kterou napsali Geoff Jones a Andy Kubert. (Shadowspark)