Žena v kleci

The Keeper of Lost Causes

Žena v klietke

Thriller / Mysteriózní / Krimi

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2013, 96 min

Jednoduchá dějová kostra bez zbytečných odboček nebo kudrlinek. Vyšetřovatelé na tom nejsou ještě tak zle, ale ne každá severská detektivka je musí srážet na úplné dno. Ohledně motivu se po dlouhou dobu mlžilo a s každou další pracně získanou stopou to nevypadalo, že by nastalo výrazné přiblížení se k vysvětlení. O to větší škoda je, že odhalení se odbylo skoro až ledabyle a potom se už čekalo na samozřejmý dojezd do finálové roviny.(16.8.2017)

SPOILERY: Trošku jsem měl obavy po přečtení několika komentářů. Rozhodně nesouhlasim s tim, že Carl bez Assada je natolik neschopný, že by nedokázal nic vyřešit. Je to právě on, kdo neustále pokládá otázky a Assad přispěje s nějakym návrhem. Tenhle film se těžko popisuje bez spoilerů, poněvadž ve mě zanechal šílené nadšení a k interpretaci pořádných emocí musim rozpitvat některé scény. Začnu zápletkou, která je opravdu výborná a dá se říci, že ze záporné postavy není až takovej hajzl. Bohužel, přišel o rodinu během autonehody a prošel si fyzickým aj psychickým týráním, což se na něm výrazně podepsalo a dovolim si říci, že jeho motivaci jsem z části i chápal. Nechci nějak jeho čin obhajovat, přeci jen na konci filmu jsem rád že to dopadlo tak jak to dopadlo, ale když si člověk odmyslí tenhle "revenge", tak se jen stará o svojí babičku. Představte si však, že v televizi uvidíte člověka, jež je zodpovědný za smrt vašich rodičů, které jste milovali a ještě žije v takovém babylonu. A věci se daj rázem do pohybu. Na konci filmu jsem jinak napětím se svíral na židli a z toho povzbuzujícího projevu Nikolaje Kaase "nevzdávej to, slyšíš? dostanu tě z toho!!!" jsem měl i slzy v očích. Ten herec je fakt skvělej a i přes tu aroganci jsem si jeho postavu oblíbil. Dělat x let na vraždách, ještě k tomu vás čeká rozvod s manželkou a problémovej syn.. naštěstí má po boku muslima, se kterým se sice moje víra rozchází, za to je však nakorbenej a fascinoval mě každým dialogem, navíc je to neuvěřitelnej sympaťák. A dělá špatný kafe ;-) akce zde téměř není, za to ta brutální šarvátka v autě se záporákem byla hustá. Líbila se mi i místy poklidná a pohlcující atmosféra a snímání okolí. Švédi maj Wallandera, Dánové Carla/Assada. Mnohým se líbí jen Wallander, naštěstí pro mě, jsem si oblíbil i tyhle dva cápky. Hlavně je to takové uvěřitelné a i hrdinové přijdou k bolestivé úhoně. Výbornej matroš!(25.1.2017)

„Proč se v tom vrtáš? Je uzavřený. Spáchala sebevraždu.“ – „Jestli mě někdy zabijou, slib mi, že to nebudeš vyšetřovat.“ Pro některé by asi muselo jít o Ženu v peci, aby jim to přišlo dostatečně zajímavé, mně však takhle poctivá dánská (koprodukční) detektivka ke štěstí (vcelku) stačila. Zpočátku mě zaujalo hlavně obsazení, kdy mi hlavou probleskla vzpomínka na Otevřená srdce (i s tématem ochrnutí, i když tentokrát z opačné pozice), nicméně Kaasův detektiv je správně paličatá „osina v zadku“ a Sonju jsem si konečně po delší době vychutnal v zajímavější roli (a ne jak v loňském The Homesmanovi). Žena v kleci má dobře vystavěnou „záhadu“, parádní atmosféru, spoustu hozených klacků pod nohy „Qčkařů“ (ať už v Dánsku či Švédsku), místy dokonce i humor a směrem k závěru slušnou porci napětí. Škoda jen toho zbytečně moc hollywoodského konce (ať už z pohledu kyslíku nebo nezdolnosti postav), který výsledný výborný zážitek bohužel sráží. Nicméně, na slušné 4* to stále ještě je a já jsem hodně zvědavý na druhý díl (zřejmě trilogie). „Pojďme to omrknout.“ – „Jsi si jistý? Slyšels přece Jacobsena.“ – „Moje dánština není tak dobrá, Carle.“(1.3.2015)

Jednoduchá, ale docela napínavá krimi, která možná nenadchne propracovaným příběhem plným různých scenáristických kliček, ale zaujme svou chladnou a temnou atmosférou. Dějově to působí jako pilot k seriálu a i samotné vzezření je spíše televizního rázu. Na hlavní dvojici jsem si musel chvilku zvykat, ale nakonec se mi pod kůži dostali a na pokračování se mrknu určitě velice rád.(30.8.2017)

• Anderton

Z počiatku a v podstate dosť dlhú dobu solídna detektívka s patričnou severskou atmosférou, niekoľkými scénami, kde úplne stačilo iba sledovať tvár niekoho, kto niekoho spoznal, aby nás schladilo. Tretí akt začína bohužiaľ tým najotrepanejším klišé filmoch s policajtmi, aké si viete predstaviť a od tohto momentu je všetko v kýbli. O čo ide, nie je tak zaujímavé, ako pátranie po tajomstvách a záverečné prelnutie oboch dejových línií je časovo tak presne naordinované, že takto vtipne by to vymysleli iba Zuckerovci. Celé rozuzlenie je jedna nechcená paródia, kde ide o sekundy, pritom predtým išlo o roky schovávania a vyšetrovania zároveň. Ak by bol film nejaká filozofická úvaha o osude, prosím, ale je iba tuctovou detektívkou vhodnou do Odložených prípadov.(12.12.2015)

• - Komisár Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) a jeho asistent Assad (Fares Fares) jazdia na automobile Peugeot 508. (hollci)

• - Když si Uffe Lynggaard (Mikkel Boe Følsgaard) namáčí ukousnutý párek v hořčici a kečupu, tak v dalším záběru je tentýž párek nedotčený. (moznazitra)

• - Ve filmu se objeví i zmínky, které se vážou k České republice. Jednak je při scéně v trajektu dobře patrné auto značky Škoda, a také komisař Mørck (Nikolaj Lie Kaas) vypije v baru několik piv, kde mj. dostane na výběr i české. (Cheeter)