Žena v kleci

Department Q: The Keeper of Lost Causes

Žena v klietke

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2013, 96 min

To je přesně ten druh filmu, u kterého vždycky řeším jestli tři nebo čtyři... Severská detektivka s pochmurnou atmosférou a výbornou oldschoolovou kamerou - minimálně čtyři. Scénář je nabušený mraky nejrůznějších klišé, pathosu a nechutně podbízivé hudby - slabé tři. Ale kostra příběhu je výborná a motiv dlouholeté tortury v přetlakové komoře mi přijde hodně originální - čtyři. Policejní šéfové házejí oboum hlavním hrdinům klacky pod nohy, nevěří jim, ale oni si přesto jdou za svým, protože jsou to správní chlapi a skvělí policajti. Ehhh... tři. První policista se vůbec neusmívá, je to takový zachmuřený a nekomunikativní sociopat, a to mám rád - čtyři. Jeho parťák není negr, jak je obvyklé v amerických filmech, ale mohamedán, jak začíná být obvyklé v evropských filmech. Jednak je to moderní, druhak jde o infantilně průhlednou snahu o výchovně osvětové působení na tu tupější část většinové populace - tři. A z tohohle posledního důvodu zůstávám (i když trochu nerad) u těch tří. Knížka bude asi lepší.(16.2.2015)

(75%) Začátek severské série. No, tato série mi unikala, tak jsem se rozhodl ji dohnat. Takže nyní k tomuto prvními filmu nesoucí název Žena v kleci. Rozhodně mě to bavilo. Začátek se rozjíždí trochu pomaleji, ale i tak jsem se nenudil. Hlavní herecké duo mě teda dost zaujalo. Hlavní hrdina Nikolaj Lie Kaas mi padl do oka a nemůžu si pomoci, dost mi připomínal vzhledem a trochu i povahou Johannese Brandrupa, který hrál v 1.sérii Kobře 11 policistu Franka Stolteho – opravdu neskutečná podoba a i povaha té postavy. No, jeho pomocník Fares Fares mi přišel jako sympaťák, takže se na tuto dvojici budu v následujících dílech těšit. Příběh tu máme jednoduchý, je i jednoduchým způsobem podán, ale funguje. Hudba je solidní. Vyšetřování má hlavu a patu, záporák je super, žena v kleci si vytrpěla dost, i když bych ještě více přitlačil na pilu a především bych přidal stopáž filmu, aby to bylo více strhující a bohatší na scénáři. Jinak s tím nemám větší problém. Vylepšovat by se toho dalo více, zas taková pecka jako obdobný film Muži, kteří nenávidí ženy, to není, ale i tak jsem spokojen.(3.3.2019)

Mně se tato multikulti gender dánská krimoška celkem líbila. Sice je zde osobních tragédií a přešlapů hlavního hrdiny (komisaře Mørcka) trochu moc najednou, ale pro severské tvůrce mám slabost. Pátrání po odloženém případu ztracené ženy probíhalo napínavě a věčně zamračený Nikolaj byl místy okouzlující. Respektive co neuhrál on, přidal flegmatický Assad. Kromě nich ještě ponurá severská krajina, nějaký ten sirotčinec a chatrné obydlí. Takže za mně spokojenost.(3.2.2016)

Občas i neuvěřitelné je možné, ale přece jen se toho tady přehnalo přes moje oči trochu víc najednou, počínaje hororovou scénou se zuby a konče tím zázračným finálem, takže i když jsem vysloveně milovnice severských filmů, tak tady to Mikkel malinko přepísknul a emma tudíž zůstane při zemi s trojkou jak vyšitou.(14.2.2014)

Prvý prípad Oddelenia Q ( vyšetrovanie starých odložených prípadov ) s vyšetrovateľom Carlom a jeho asistentom Asadom je na prvý pohľad málo zaujímavý, udalosti však ukážu pravý opak. Výborná mysteriózna atmosféra sa vinie filmom ako červená niť, tvorcovia umne používajú flashbacky a hudba sa derie pod kožu. Záverečné finále je hodné severských drsných filmov posledných rokov.(26.9.2016)

• - Když si Uffe Lynggaard (Mikkel Boe Følsgaard) namáčí ukousnutý párek v hořčici a kečupu, tak v dalším záběru je tentýž párek nedotčený. (moznazitra)

• - Jedná se o filmovou adaptaci prvního dílu dánské série případů oddělení Q v čele s komisařem Carlem Mørckem. Autorem literární předlohy je Jussi Adler-Olsen. Knižní sérii v České republice vydává nakladatelství Host. (claudel)

• - Ve filmu se objeví i zmínky, které se vážou k České republice. Jednak je při scéně v trajektu dobře patrné auto značky Škoda, a také komisař Mørck (Nikolaj Lie Kaas) vypije v baru několik piv, kde mj. dostane na výběr i české. (Cheeter)