Žena v kleci

Department Q: The Keeper of Lost Causes

Žena v klietke

Krimi / Thriller / Mysteriózní

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2013, 96 min

Jako pilotní epizoda televizní (mini)série skvělé, jako film poněkud... nechci říct přímo laciné, ale zrovna mě jiné slovo nenapadá. Je to takové jednoduché, lineárně a očekávaně se vyvíjejíc a vy vlastně ani moc nebudete děním nijak překvapeni. Akorát to má pěknou sychravou atmosféru, kterou tyhle severské kriminálky umí. Díky a rád se podívám na příští díl (pokud bude), který tak už bude mít více času na samotný příběh, protože entreé k oběma postavám už máme za sebou. Až nějaký další díl vznikne, dejte vědět.(2.3.2014)

Pokud je něco na tomto filmu k uzoufání, je to jeho neobyčejná koncentrace žánrových klišé, jejichž výčet by byl hodně dlouhý (za všechny budiž jmenováno již samotné schéma hlavních postav - máme zde drsného málomluvného chlapíka, který při neúspěšné akci přišel o parťáka, následně dostane nového kolegu, s nímž vytvoří hodně nesourodou dvojici - dřív by to byl černoch nebo žena, dnes je to Arab, postupně se ale oba sblíží, mj. proto, že jim pořád hází klacky pod nohy jejich debilní šéf, kvůli němuž jsou nakonec nuceni pátrat na vlastní pěst... bože, v kolika filmech jsme toto už viděli?). Na druhou stranu je to natočeno velice obstojně, díky napínavému ději jsem místy skoro nedýchal, a ústřední dvojici detektivů jsem shledal velmi sympatickou (především Fares Fares je pro mě velmi příjemný objev - ten sympatický nosáč mě hrozně bavil). V logice děje by se jistě šlo více rýpat - za sebe nemám například problém přiznat, že jsem moc nepobral motivaci pochatale, a podobných zmatených momentů by se tam našlo víc - ale to mi přijde tak nějak zbytečné. Pokud člověk spadá do cílovky, jíž jsou všichni fandové severských detektivek a obecně napínavých temných thrillerů, film by si měl užít, citlivější jedinci by se naopak měli filmu spíše vyhnout (scénu s trháním vlastních zubů budu z hlavy dostávat hodně dlouho) - ten film místy graduje tak intenzivním způsobem, že jsem jeho sledování shledal téměř nesnesitelným. V kombinaci se zmíněnými klišé by to asi měl být důvod, proč film hodnotit spíše třemi hvězdami, ale pro mou afinitu k filmům od Aerofilms musím ještě jednu hvězdu přihodit. A jsem hodně zvědavý na ZABIJÁKY, na které jdu za dva dny.(11.5.2015)

Mně se tato multikulti gender dánská krimoška celkem líbila. Sice je zde osobních tragédií a přešlapů hlavního hrdiny (komisaře Mørcka) trochu moc najednou, ale pro severské tvůrce mám slabost. Pátrání po odloženém případu ztracené ženy probíhalo napínavě a věčně zamračený Nikolaj byl místy okouzlující. Respektive co neuhrál on, přidal flegmatický Assad. Kromě nich ještě ponurá severská krajina, nějaký ten sirotčinec a chatrné obydlí. Takže za mně spokojenost.(3.2.2016)

Těžko tu můžu vyčítat velkou míru předvídatelnosti detektivní zápletky, když jsem stejný problém měla už s knižní předlohou, naopak mi přijde, že se s tím film díky posunutí flasbacků až do poslední třetiny, vypořádal dokonce i o trochu lépe. Více mi vadí, že se snímek nechal příliš unést takovým už velmi zažitým vzorcem - dánská filmová kriminálka = depresivní, tíživá atmosféra ( nechápejte mě špatně, já to mám jinak dost ráda) a v tomto směru jede skutečně až na doraz, čímž ovšem zametá pod práh všechen ten jemný humor a nadhled, díky kterým se mi kniha i přes výše zmíněný nedostatek líbila. Chyběla mi Carlova počáteční laxnost v nové práci, jeho chytré přečůrávání kolegů ve vedení, kteří se ho chtěli zbavit tím, že ho usadili ve sklepě a dali mu na starost odložené případy , chybělo mi, jak jen tak mimochodem bokem ještě téměř vyřešil aktuální případ, se kterým se trápilo týdny hlavní oddělení. A to ani nemluvím o jeho dobrosrdečném, ale dost svérázném parťákovi Assamovi s jeho amatérským nadšením pro policii a zálibou v přeslazených čajích, jemuž odlišná charekteristika uškodila asi nejvíc a odebrala mu v podstatě vše co na něm bylo zábavné. Takže v mém konečném zůčtování 1:0 ve prospěch knihy.(16.2.2014)

Jednoduchá, ale docela napínavá krimi, která možná nenadchne propracovaným příběhem plným různých scenáristických kliček, ale zaujme svou chladnou a temnou atmosférou. Dějově to působí jako pilot k seriálu a i samotné vzezření je spíše televizního rázu. Na hlavní dvojici jsem si musel chvilku zvykat, ale nakonec se mi pod kůži dostali a na pokračování se mrknu určitě velice rád.(30.8.2017)

• - Když si Uffe Lynggaard (Mikkel Boe Følsgaard) namáčí ukousnutý párek v hořčici a kečupu, tak v dalším záběru je tentýž párek nedotčený. (moznazitra)

• - Jedná se o filmovou adaptaci prvního dílu dánské série případů oddělení Q v čele s komisařem Carlem Mørckem. Autorem literární předlohy je Jussi Adler-Olsen. Knižní sérii v České republice vydává nakladatelství Host. (claudel)

• - Ve filmu se objeví i zmínky, které se vážou k České republice. Jednak je při scéně v trajektu dobře patrné auto značky Škoda, a také komisař Mørck (Nikolaj Lie Kaas) vypije v baru několik piv, kde mj. dostane na výběr i české. (Cheeter)