Žena v kleci

The Keeper of Lost Causes

Žena v klietke

Thriller / Mysteriózní / Krimi

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2013, 97 min

Těžko tu můžu vyčítat velkou míru předvídatelnosti detektivní zápletky, když jsem stejný problém měla už s knižní předlohou, naopak mi přijde, že se s tím film díky posunutí flasbacků až do poslední třetiny, vypořádal dokonce i o trochu lépe. Více mi vadí, že se snímek nechal příliš unést takovým už velmi zažitým vzorcem - dánská filmová kriminálka = depresivní, tíživá atmosféra ( nechápejte mě špatně, já to mám jinak dost ráda) a v tomto směru jede skutečně až na doraz, čímž ovšem zametá pod práh všechen ten jemný humor a nadhled, díky kterým se mi kniha i přes výše zmíněný nedostatek líbila. Chyběla mi Carlova počáteční laxnost v nové práci, jeho chytré přečůrávání kolegů ve vedení, kteří se ho chtěli zbavit tím, že ho usadili ve sklepě a dali mu na starost odložené případy , chybělo mi, jak jen tak mimochodem bokem ještě téměř vyřešil aktuální případ, se kterým se trápilo týdny hlavní oddělení. A to ani nemluvím o jeho dobrosrdečném, ale dost svérázném parťákovi Assamovi s jeho amatérským nadšením pro policii a zálibou v přeslazených čajích, jemuž odlišná charekteristika uškodila asi nejvíc a odebrala mu v podstatě vše co na něm bylo zábavné. Takže v mém konečném zůčtování 1:0 ve prospěch knihy.(16.2.2014)

Mňága zpívá klec v kleci umístěná v kleci, ale tady je to obohacený novým elementem - ženskou. Kam čert nemůže, nastrčí ženskou, ale teda tohle si čert asi dá na nástěnku, protože tohle je fakt svinstvo, co jí udělal. Hlavně teda po psychické stránce to ta ženská měla dost drsny - vědět, že se tam odsud už nedostane. Navíc pro klaustrofobiky bych k žánru přidal navíc horor. Dvojice severskejch detektivů se mi taky libila a i když jeden z nich byl podělanej arabáč, nebyl to žádnej fanatickej kokot. Hlavní hrdina komisař Mørck depresivní sympaťák, přesně jak to mám rád. Prostě se to povedlo a těším se na další díl.(13.9.2016)

Oddělení Q je z mála knih, na které jsem si poslední dobou schopen udělat čas. Mé nároky na obsazení osob jsou vysoké. Morck je moc mladý a málo líný a zpruzený (resp. on ve filmu není zpruzený, on je drobet loser), situace kolem vzniku oddělení docela jiná, než v knize. Nicméně, dejme tomu. K ostatnímu nemám mnoho výhrad: film je relativně krátký na tak tlustou knihu, seškrtání bylo docela citlivé. Klasická severská škola krimi.(5.4.2016)

První ze zatím trojdílné série se sympatickou dvojkou vyšetřovatelů. Severské reálie a způsob vyprávění je mi pořád ještě celkem příjemný a tento příběh to jenom potvrzuje. Originální zápletka, trochu tajemna, ke konci solidní napětí a smířlivé rozuzlení. Jako minus bych viděl odhadnutelnou pointu (teda kdo za tím vším stojí), která tloukla do očí a uší už chvíli po začátku. Celkově ale rozhodně spokojenost a natěšenost na další díl.(31.1.2017)

Hodně modelová, stylová, až přestylizovaná detektivka, která nadhled, sarkamus a spád předlohy nahrazuje celou řadou formálních i motivických klišé. Mikkel Nørgaard má prst na tepu doby, vždyť se podílel na seriálovém politickém dramatu Borgen. Oproti otřesně zbabranému a impotentnímu Hypnotizérovi je Žena v kleci mnohem fotogeničtější, dravější a ostřejší, byť někdy jde snahou vyvést diváka z míry zbytečně za hranu samoúčelnosti. Zásadnější problém mám s postavou Carla, který je ve filmové verzi učebnicovým příkladem severského samotáře a depkaře... jenže knižní předobraz je mnohem humornější a živější, což ho odlišuje od generického zásobníku mračících se frajerů na vodce s xanaxem. Lie Kaas to možná doma uhraje na svou star power, ale jeho Carl prostě není zajímavá postava a interakce hrdiny s filmovým parťákem Asadem šlape proti knize tak na čtvrt plynu. Klidně bych si tuhle detektivku dokázal představit o něco delší, odvážnější a vymazlenější. Kdyby tolik pozornosti, kolik věnují trhání zubu, zaměřili tvůrci na postavy, mohlo to být něco víc než solidní seriálový pilot s metrosexuálním vizuálem. [65%](16.10.2013)

• - Komisár Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) a jeho asistent Assad (Fares Fares) jazdia na automobile Peugeot 508. (hollci)

• - Ve filmu se objeví i zmínky, které se vážou k České republice. Jednak je při scéně v trajektu dobře patrné auto značky Škoda, a také komisař Mørck (Nikolaj Lie Kaas) vypije v baru několik piv, kde mj. dostane na výběr i české. (Cheeter)

• - Když si Uffe Lynggaard (Mikkel Boe Følsgaard) namáčí ukousnutý párek v hořčici a kečupu, tak v dalším záběru je tentýž párek nedotčený. (moznazitra)