Žena v kleci

The Keeper of Lost Causes

Žena v klietke

Thriller / Mysteriózní / Krimi

Dánsko / Německo / Norsko / Švédsko, 2013, 97 min

Pomalejší, ponurejší detektivka s relativně průměrným Carlem, který se celou dobu tváří nerudně a potácí se v nějaké vlastní existenciální krizi rozpadajícího se manželství a krizi ochrnutého přítele, stejně jako naprosto průměrný Harry Hole. Jenže nejsme v Norsku, ale v Dánsku. A stejně jako v knížkách, mě i tady bavila Asadova postava, bez níž by Carl nevyřešil vůbec nic.(29.12.2015)

Žena v přetlakové komoře neměla celkem co hrát, ale všechno ostatní bylo velmi dobré. Třeba učebnicově zamračený komisař Mørck byl dokonalý a až jednou budu zavražděn, tak jedině on je mou šancí na přežití. Taky jeho podržtaška migrant Assad měl své světlé chvilky a střihové skoky do neznáma mne držely v napětí až do konce. Bylo to prostě drsně severské a přitom si to se mnou poměrně hezky hrálo. A já jsem hravý typ, takže jsem se nebránil.(30.10.2015)

Policista poznamenaný ztrátou kolegy je přeložen do skladu, aby roztřídil staré případy. Zde naráží na zdánlivě jasnou sebevraždu, která se ovšem ukáže být zcela něčím jiným. Jeden z těch slabších severských thrillerů, který postrádá tolik ceněnou skandinávskou syrovost a působí spíše jako epizoda z tuctového kriminálního seriálu. Co se dá celkem ocenit je pointa, ačkoliv se může někomu zdát přitažená za vlasy, a celkem slušný herecký projev hlavního hrdiny. Ale čekal jsem víc. 60%(10.3.2014)

Mně se tato multikulti gender dánská krimoška celkem líbila. Sice je zde osobních tragédií a přešlapů hlavního hrdiny (komisaře Mørcka) trochu moc najednou, ale pro severské tvůrce mám slabost. Pátrání po odloženém případu ztracené ženy probíhalo napínavě a věčně zamračený Nikolaj byl místy okouzlující. Respektive co neuhrál on, přidal flegmatický Assad. Kromě nich ještě ponurá severská krajina, nějaký ten sirotčinec a chatrné obydlí. Takže za mně spokojenost.(3.2.2016)

Jako pilotní epizoda televizní (mini)série skvělé, jako film poněkud... nechci říct přímo laciné, ale zrovna mě jiné slovo nenapadá. Je to takové jednoduché, lineárně a očekávaně se vyvíjejíc a vy vlastně ani moc nebudete děním nijak překvapeni. Akorát to má pěknou sychravou atmosféru, kterou tyhle severské kriminálky umí. Díky a rád se podívám na příští díl (pokud bude), který tak už bude mít více času na samotný příběh, protože entreé k oběma postavám už máme za sebou. Až nějaký další díl vznikne, dejte vědět.(2.3.2014)

• - Jedná se o filmovou adaptaci prvního dílu dánské série případů oddělení Q v čele s komisařem Carlem Mørckem. Autorem literární předlohy je Jussi Adler-Olsen. Knižní sérii v České republice vydává nakladatelství Host. (claudel)

• - Ve filmu se objeví i zmínky, které se vážou k České republice. Jednak je při scéně v trajektu dobře patrné auto značky Škoda, a také komisař Mørck (Nikolaj Lie Kaas) vypije v baru několik piv, kde mj. dostane na výběr i české. (Cheeter)

• - Komisár Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) a jeho asistent Assad (Fares Fares) jazdia na automobile Peugeot 508. (hollci)