Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

• Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov (více)
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Příběh z 9. století ve strhujících obrazech líčí počátky šíření křesťanství na Velké Moravě a v našich zemích. Hlavními postavami  filmu jsou věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj, kteří byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Pohodex

Je mi jasný, že kdyby to "natočil" Netflix, tak by to zdejší banda tupejch hlav hodnotila alespoň o hvězdičku lépe. ()

pafka

Dve hvezdicky za to, ze jsem se neco dozvedel navic. Ovsem za cenu hodinu a pul nudy, poucovani, naprosto televiznich zaberu stridanych s vcelku slusne natocenymi exteriery. Obcas jsem se v postavach ztratil, kolikrat presne nevedel, oc bezi. Role padla velmi dobre Ondreji Novakovi. Roman Zach nebyl taky spatny. Nesmime ale zapomenou, ze oni toho ani nemeli moc co hrat. Tohodle tematu je velka skoda. Cert vi, jestli se k tomu nekdo kdy vrati. ()

Alden_Larson

Není to špatný film, ale místy mi přišel trochu odfláklý. Děj byl zajímavý, ale přišlo mi, že utíkal moc rychle, vůbec by mi nevadilo, kdyby v určitých momentech trochu zpomalil a věnoval se jim víc detailněji. Postavy byly velmi dobře zpracované, v několika momentech e ale v dialogu objevila nespisovná čeština, což se do tohoto filmu vůbec nehodí. Prezentace byla fajn, film byl celkově dobře natočený, střih ale mohl být mnohem lepší. Počítačové efekty byly všelijaké, některé vypadaly dobře, jiné zase moc ne. Herecké výkony byly dobré a hudba taky ušla, i když si myslím, že jí tam mohlo být méně. 6/10 ()

Hvězdář

Námět filmu mě velmi potěšil, taky jsem byl zvědav, jak si s tímhle pordí zrovna česká tvorba. Sice jsem očekával trošku víc, ale moc zklamán nejsem. Nevadilo mi ani příliš vypravěčských vsuvek a "dějepisné" pojetí, ale spíš to, že nějakou hloubku zde nahrazovaly emoce. Taky jsem měl pocit, že sem tam na mě prosvítá moderní doba, některým dialogům a gestům jsem prostě nevěřil. Jsem ale rád, že se vůbec našla odvaha o něčem takovém točit film a že tak o této důležité kapitole dějin bude snad ve společnosti větší povědomí, než jen "přinesli sem nějaké písmo". ()

Saxos

Televizní inscenace by slušelo víc. Psát jak slyším. To určitě. Slyším fčela píšu včela. :) Škoda, že po cestě nezabloubili. ()

DjLibnei

Velká škoda, že ten film vzali za špatný konec. Tolik jinších, kvalitnějších příběhů šlo z tohoto díla udělat! Jinak na české poměry ta kamera byla kupodivu dobrá... ()

Merenre

Nevím, co bylo příšernější, jestli seriál, který byl k smrti nudný, nebo film, který vypadal jak trailer k seriálu. Vyzdvihnout je třeba zejména NAPROSTO OTŘESNÉ herecké "výkony"! Tak nějak vypadá ochotnické home video. Křesťanskou agitku pominu... když si to zaplatili, tak to mají a další kupce si to taky najde. Řemeslně je to hrůzostrašné. Promrhaná výprava - a že prachama to relativně zvonilo - ale kdejaká nedělní televizní pohádka za 5 kčs působí epičtěji. Někdo s tím prostě neuměl pracovat. Jedna hvězdička je za odvahu tvůrců pustit takovou sračku do éteru. ()

brasek

Už si nepamätám ako to bolo v tých časoch, ale v príbehu jeden sa prežehnáva tak, druhý opačne. Nevýrazný dej a nepútavé rozprávanie teda nie sú lákadlom na vzhliadnutie snímku. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

Majrek

Cyril a Metoděj rulez aneb Velká Morava pohledem dnešního člověka.... Těžko film může být historicky věrný, když francký král používá spojení "odněkud z tramtárie", nebo učený katolický kněz intrikuje tak okatě a prvoplánově, že by i dítě z mateřské školy poznalo, že on je "ten zlej". Druhý duchovní zase před Konstantinem obhajuje své názory o "moravských beraních palicích" slovy: "...protože to tak prostě je". Vskutku vznešená mluva a argumentace, náležící vzdělanému muži, který tváří v tvář učenci z Byzance chce působit přesvědčivě... Scénář tedy místy pokulhává a dramaturg byl asi zrovna na dovolené (nebo duchem ve své oblíbené hospůdce), ale kamera a celková atmosféra tak bídná nebyla, dávám tedy tři hvězdy. ()

mike2000

To nejlepší v rámci žánru a rozpočtu. Poutavé, věrohodné, dobře zahrané. Dá člověku víc než deset vyučovacích hodin o této historické dvojici. Zdejší nízká hodnocení si vysvětluju jako projev neodůvodněné české sebekritiky. ()

Tumbik

Z filmu je v každé scéně vidět nízký rozpočet. Chaotické vyprávění příběhu, scénář působí jako prvotina nezkušeného scénáristy.Ze začátku filmu KATASTROFÁLNÍ střih, neskutečně zbytečně rychlé střídání jednotlivých záběrů. Poté to již celkem ujde (až teda na bitvy). Herecké výkony stojí za starou belu (s výjimkou Romana Zacha, který zde byl nejlepším hercem), kostýmy a kulisy celkově nevyjímaje. Bojové scény absolutně nepřehledné, triky (stříkající krev, hod mečem,...) neskutečně špatné (jako z nějakého céčkového holywoodského filmu). Příběh Cyrila a Metoděje by si zasloužil rozhodně mnohem lepší filmové zpracování s mnohem větším rozpočtem. Samotná stopáž filmu je až moc krátká. Šestileté období, kdy oba bratři přicházejí na Moravu a začínají vyučovat prostý (pohanský) lid je zde pouze vyjádřeno v pár záběrech během několika desítek sekund. Také se lehce stane, že se v příběhu zamotáte, nemáte přehled o jednotlivých postavách, nevíte, jakou mají funkci ani jak se jmenují a jak jsou v příběhu důležití. ()

renener

No ja by som to skor priradil k lepsim dokumentarnym filmom...herecke vykony aj rezia boli dost podpriemerne, vyprava nebola najhorsia mozno raz taky rozpocet a bol by to dobry film. Hviezdicky davam za informacnu hodnotu filmu a myslim ze kazdy v nasich koncinach by ho mal vidiet. Su to nase dejiny a tie by mal kazdy poznat. ()

Bonty

Kdybych tento film sledoval doma u televize, ne v kině, asi bych přepínal kanál nebo vypnul přehrávač. Bohužel, tohle se moc nepovedlo. Samozřejmě, nesmí se zapomínat na významné dějiny, ale tímhle dílem zaujmete málokoho. Váhal jsem chvilku, zda sleduji nakonec dokument nebo historický film. Hodně jsme s přísedícími pak komentovali stále upravené a zářivé kostýmy. Avšak za snahu a mnoho zemí, které se na filmu podílely, dávám... 3/5. --- (58%) --- ()

Rumplcimprca odpad!

Tak silná látka tak mizerně uchopená, nudně natočena a ochotnicky zahrána, to je prostě ostuda! Kratší než seriál, ale pořád nestojí za nic. ()

Richard768

Ani ako laik by som sa nepodpísal pod takéto zobrazenie života Konštantína a Metoda. Akoby tí dvaja ani neboli hlavnými postavami celého diania. Už úvod bol ako z rýchlika. A potom všetko dôležité, čo bratia konali, bolo zobrazené len veľmi povrchne. Namiesto toho boli divákovi ponúkané všetky možné udalosti naokolo, ktoré pôsobili veľmi zmätočne. Asi aj reálne boli chaotické, ale v takto krátkom filme sa nedá obsiahnuť všetko. Preto by bolo lepšie sústrediť sa viac na konanie samotných Solúnskych bratov. ()

Verbudrak odpad!

Tohle filmaři neměli odkazu C&M dělat. Ti dva totiž byli naprostí profesionálové, kteří po celý život nedělali kompromisy a jeli až do smrti tu nejvyšší ligu. Takováhle fušeřina s naprosto amatérskými výkony (všech, od autorů přes herce až po štáb) jich opravdu není hodna. Jestli nebyly prachy na něco lepšího, tak se to nemělo točit vůbec. Nejvíc mi vadí totálně odfláklej casting. Oba bratři měli ve skutečnosti charisma (21/+5), kdy jediným slovem káceli trůny. V dobových legendách je jasně vidět, že každý, kdo se s nimi setkal, šel z nich do kolen, od negramotných venkovanů až po papeže, od žebráků až po konstantinopolského patriarchu. Nikoho v celé Evropě nenechali chladnými a každý, s kým se setkali i jen na chvíli, měl najednou život naruby. Ovšem charisma těch dvou šašků ve filmu v hlavních rolích by ani nezaplašilo slepici. C&M by ve skutečnosti neslušelo nic menšího než druhá Hra o trůny, sice bez draků a nemrtvých, ale za to s mnohem barvitějším a velkolepějším dějem než má sága a podstatně zábavnějšími postavami a zajímavějšími kulisami. Jak říkám, druhej GoT by to chtělo! Ne tenhle uprděnej večerníček. Takovéhle nasazení si laskavě schovejte, až budete točit dokudrama o životě Dády Patrasové. ()