Kořeny (TV seriál)

Roots

Drama / Historický

USA, 2016, 6 h 27 min (Minutáž: 88–104 min)

Malachi Kirby, Rege-Jean Page, Jonathan Rhys Meyers, Kedar Williams-Stirling, Elton LeBlanc, Laurence Fishburne, Matthew Goode, Genevieve Hannelius, Shannon Lucio, Anna Paquin, James Purefoy, Forest Whitaker, Mark Ashworth, Jackson Beals, Simona Brown, Kesha Bullard, Jeff Caperton, Emayatzy Corinealdi, Danny Cosmo, Tony Curran, Miles Doleac, Divine Prince Ty Emmecca, Lane Garrison, Juan Gaspard, Octavius J. Johnson, Hakeem Kae-Kazim, Dylan Kenin, Derek Luke, Sam Malone, Jaren Mitchell, Mekhi Phifer, Tom Proctor, Wayne Pére, Brett Rice, Mark Rolston, Anika Noni Rose, Michael James Shaw, Marco St. John, Brandon Stacy, T.I., Lance Tafelski, Erica Tazel, Carlacia Grant, Ian Casselberry, Chris Obi, Brett Lapeyrouse, James Moses Black, David Kallaway, Saniyya Sidney, Carel Nel, Lemogang Tsipa, Kelvin Harrison Jr., Carrie Lazar, Frankie Smith, Mandela Van Peebles, LeVar Burton, Tony Caprari, Mbulelo Grootboom, Robert Hobbs, Jonathan Pienaar, Mary Twala, Dominic Burgess, John P. Fertitta, Denise Milfort, Babs Olusanmokun, Adam Fergus, Jay Thames, Jason Bayle, Darren Darnborough, David Midthunder, Chad Coleman, Jim Gleason, Garrett Kruithof, Carol Sutton, Charley Vance, Jason Carter

Vášnivě dojemná obžaloba otroctví. 1) Knihu jsem nečetl, předchozí filmové zpracování neviděl. Moje panická tématem nezatížená mysl byla ohromena silou výpovědi. Rodové ságy nemám příliš v lásce. Film moc neumí postihnout velké časové úseky, jeho síla je právě v zobrazení okamžiku. Jde tedy o to, vybrat události, které charakterizují dobu a správně je namixovat. A to se tvůrcům minisérie podařilo na jedničku._____ 2) Nepovažuji za důležité, jestli autor psal o skutečné historii vlastního rodu anebo jestli si to všechno vybájil. Je jedno, jestli jsou Mandinkové vylíčeni věrně. Je fuk, jestli Kunta existoval, jestli byl (mohl být) muslim anebo jestli Afričané prodávali i jiné Afričany do otroctví. Nevnímám totiž Roots jako historický film ani jako dobrodružnou ságu. Pro mě je to oslava lidství, poukaz na některé černé skvrny lidských dějin. Film vyjadřuje, co cítím, čemu věřím, co si myslím, a je jedno, zdali uvedené příklady jsou vymyšlené anebo ne._____ 3) Otroctví je ve filmu představováno jako sociální fenomén, majitelé jednají s otroky jako s dobytkem a nepochybují o tom, že černá rasa je méněcenná. Ve skutečnosti šlo ale o peníze. Ekonomika jižních států stála a padala s pěstováním bavlny, tabáku a jiných produktů na rozsáhlých plantážích. Sever neměl na zachování otroctví ekonomický zájem, jih naopak na něm byl existenčně závislý._____ 4) Mezi spoustou černých herců mě zaujali 27letý Angličan Malachi Kirby (Kunta Kinte), 26letý Regé-Jean Page (Kohout George), 55letý Forest Whitaker (Fiddler). Výborný je i 39letý Jonathan Rhys Meyers (irský plantážník Tom Lea)._____ 5) Působivá je hudba 45letého Alexe Heffese._____ 6) Na konci každého dílu jsem polykal dojetím a skrz uslzené oči jsem trochu nevěřícně zíral na titulky: Lousiana Entertainment. No, zábavu si tedy představuju jinak.(4.8.2016)

Remake Kořenů je mistrně natočenou minisérií, jejíž kvalita stoupá každým dílem. Zejména pak ve třetí a čtvrté epizodě. Příběh Kunty Kinteho a jeho rodu je ztvárněn bez jakýchkoliv příkras. Výjimkou tedy není explicitní násilí, ať už fyzické, tak sexuální. Je citelně znát, že toto převyprávění je cíleno hlavně na africkoamerického diváka, protože všechny postavy bělochů jsou zde veskrze záporné (až na jednu výjimku), a to až do extrémů, ze kterých často mrazí. Ovšem z filmařského hlediska mu jde opravdu máloco vytknout, až na občasný patos. Zvláštní uznání si po herecké stránce zaslouží Regé-Jean Page, představitel Kohouta George, a Jonathan Rhys Meyers, který bravurně ztvárnil otrokáře s irskými kořeny Toma Leaho. Nelze tedy Kořeny nedoporučit, ale vězte, že vám po nich nebude příjemně po těle.(7.6.2016)

Remake, hlavne v USA vyslovenej seriálovej klasiky zo sedemdesiatich rokov ovenčenej niekoľkými cenami, u nás naopak nie až tak známeho seriálu, ktorý si nezaslúži žiadne osočovanie ako to v prípade remakov väčšinou býva, no nebudem ani prehnane chváliť. Nové seriálové poňatie Roots má totiž najväčší problém v tom, že pred tromi rokmi tu bol oscarový Twelve Years a Slave. A Roots je presne to isté, akurát v bledo-modrom a natiahnuté na nejakých cca 6 hodín. Úvod je síce mierne odlišný a predstaví postavy neskorších otrokov v ich domovine, avšak následne sa už ide podľa všetkých očakávaných dejových postupov z otrockých filmov. Povedal by som, že sa dokonca úplne presne ide podľa diania v 12 Years a Slave. Nechýba farma zbohatlíka, nechýba bičovanie pred prizerajúcimi, pokus o útek, aj všetky zvraty zo známej Oscarovky. Priznám sa, že neviem kto si vypožičal od koho a či už 12 Years a Slave nevykrádal pôvodný Roots, ani nakoľko je remake verný originálnu, keďže ten som nevidel, no minimálne sa v roku 2016 trochu vytráca dôvod sledovať Roots, keď to isté sme nedávno už videli a v o niečo lepšom podaní. Roots sa síce snaží o drsnejšie podanie a tak samozrejme nechýba krv a detailnejšie zobrazenie každej krutosti páchanej na černochoch, no aj napriek tomu mi to prišlo možno až priveľmi uhladené. Technicky tomu síce nie je čo vytknúť, herecky taktiež perfektné a je vidieť, že History Channel utratil na seriál nemalé peniaze, no osobne by som uvítal keby to namiesto tej „povinnej“ občasnej brutality, ktorá je teraz v seriáloch „in“ bolo o niečo viac naturalistickejšie, špinavšie a nie až takto učesané v každom zábere. Tá krutosť a nemilé podmienky černochov by tak mali väčší dopad aj na diváka. A vôbec keby to celkovo nebolo až tak jednotvárne s dobrými postavami černochov a zlými postavami belochov (obzvlášť manželka je až priveľmi jednorozmernou postavou). Za tých cca šesť hodín bol čas na zapracovanie na viac ako dvoch/troch charakteristikách jednotlivých postáv. CELKOVO: 3* (6/10)(10.6.2016)

K té páté hvězdičce chyběl jen kousíček. Krásná, emotivní mozaika několika generací otroků během významných amerických dějin 18. a 19. století. Černí herci hrají výborně. Obzvláště mě potěšil Forest Whitaker. U bílých to u mě jednoznačně vyhrál Jonathan Rhys Myers, jemuž prostě jdou autoritativní, komplikované postavy (jako Jindřich VIII. také zářil). Mělo to vše, co si od takové minisérie přejete. Často černobílé charaktery (nejen tedy navenek, ale i uvnitř). Hlavní hrdiny, kterým fandíte a celou řadu útrap, které musí vaši miláčci překonat, aby došlo k ne/naplnění jejich cílů. Velice povedené! 80%(18.9.2016)

Celkem kvalitní minisérie. Podotýkám ale, že její druhá polovina je lepší než začátek s Kuntou (ach ano... to jeho nutkavě alarmující jméno), který je sice také nepochybně poutavý, ale je zároveň plný vatových scén a má tendenci k natahování. Potěšila mě přítomnost několika mně známých herců z Britských ostrovů, z nichž tradičně jindřichovským způsobem kraluje Jonathan Rhys Meyers. Užívám si jakýkoli film, kde hraje svini a musím říct, že i zde tento atribut přesvědčivě naplnil. Velice mě potěšilo, jak si tvůrci pohráli s časovými skoky. Vůbec nepřipadají, jako by byly vynucené - mají své tématické naplnění a efektně ženou děj směrem kupředu. S tím souvisí i fakt, že i maskéři vykonali dostatečné úsilí, aby se časové skoky přesvědčivě projevily i na vizáži postav. Je jisté, že téma amerického otroctví vybízí ke karmové polaritě postav. Toto je nepochybně naplněno i zde. Nicméně ale toto rozdělení na kladné a záporné charaktery působí celkem přirozeně. Spíše si dokonce myslím, že někteří otrokáři jsou vykresleni v až nadpřirozeně světlých barvách. Ale to je věc diskuze. Velice se mi i líbila hudba, která podporovala předkládaný patos. Jeho forma je ale uvážlivě zvolena a nepůsobí naštěstí kýčovitě.(18.7.2016)