Úžasňákovi 2

• Austrálie

• Irsko

Animovaný / Akční / Dobrodružný

USA, 2018, 118 min

Prvý diel radím medzi to najlepšie čo som videl a nie len od Pixaru ale v rámci animákov celkovo a aj keď na druhý diel sme čakali dlhých 14 rokov, nemôžem povedať, že by som bol sklamaný. Jasné, nie je to také dobré ako prvý diel, príbeh nemá taký šmrnc, ale znova sú tu výborne napísané postavy a tento krát sa úlohy rodičov o to kto zachráni svet trošku prehodia a pán úžasný zachraňuje doma deti pred tým, aby neprepadli, zatiaľ čo Elastina naháňa zloduchov. Predošlý diel mal prehodené garde a aj preto sa mi to trošku viac páčilo, no nemôžem povedať, že by to bolo nejako výrazne zle, pretože či bojujeme s Elastinou proti zloduchom, ale s pánom úžasným proti matike (ktorú zmenili !) stále je to výborná zábava s dobre napísanými postavami, ktoré nenudia v dialógoch a v akcii ohromia ešte viac (osobne mám pocit, že je akcia lepšia a nápaditejšia). Príjemne poteší aj úvod filmu, ktorý pekne nadväzuje na prvý diel a vlastne pokračujeme presne tam, kde sme skončili pred 14 rokmi, v boji s tunelátorom. Čo viac dodať Brad Bird opäť naservíroval rodinku, s ktorou sa nebudete nudiť. 90% - 5*(6.8.2018)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $577,021,570Tržby Celosvetovo $1,003,400,539Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Brad Bird je v tomto čo ponúka ako doma, rodinná zábava pre celú rodinu, kde si každý nájde niečo svoje. Okrem dobre vygradovaného príbehu a nevyhnutných účelových rodinných hodnôt, tu máme opäť nadupanú akčnú jazdu, kde to fakt lieta s každej strany. V podstate to krásne naväzuje na prvý diel. Dejovo to pekné nakŕmi ale i zabaví. Jack Jack tu jasne vládne a kradne si pre seba čo sa dá. /videl v kine 3D verziu: 90%/(3.8.2018)

Jednička je lepší. Ale asi jsem ani nečekal, že by ji dvojka mohla překonat, přesto jde o jednu z nejzábavnějších pixarovek posledních let a rozhodně nejlepší sequel. Brad Bird servíruje v kině skutečně monumentální akční scény a navíc jich není málo. Umí být dech beroucí a velkolepé, když jde o osud celého města, i hravě zábavné a legrační, když se do akce pouští Jack-Jack. Scénář navíc dává dost prostoru jak hrdinskému blbnutí Elastičky, tak panu Úžasňákovi a jeho boji s otcovskými povinnostmi. A dohromady se to skvěle doplňuje. Opět je to výborná rodinná akční comicsovka, která se nesnaží jít na sílu naproti dětským divákům. Trochu tedy zamrzí, že samotná zápletka je zbytečně průhledná a nepřekvapivá. Ale ne tak, aby to člověku v kině zkazilo zážitek. Pixar odvedl dobrou práci.(2.8.2018)

To samé co jednička; možná až moc. Nejde sice o vyloženou rutinní sázku na jistotu a reklamu na merch jako v případě Aut, ale o posunutí totožného konceptu o úroveň výše à la Příběh hraček se rovněž nejedná. A tak se i nadále řeší skloubení rodiny s kariérou a strasti dospívání s akcí a předvídatelným dějem. Tentokrát je rozbita symbióza rodinného filmu; a tak jsou tu pasáže pro rodiče a pasáže pro potomky, ale jen málo pasáží pro obě skupiny. Stěžejní je trio mamka-taťka-dcerka, oba synátoři jsou vyloženě do počtu. Jack-Jack dostal sice více prostoru, ale jedinou pořádnou úlohu má v groteskové eskapádě s mývalem (sama o sobě je naprosto dokonalá), která však působí, že původně šlo o pokračování onoho mozartovského kraťasu, ale nakonec se jí rozhodli na sílu naroubovat i do celovečeráku. A tak ve vší té (v rámci možností) seriózní linii působí její ztřeštěnost jako pěst na oko. Co by se chtělo pochválit jsou našlapané adrenalinové akční pasáže, jenže jakkoli jsou časté a dobré, tak památná je vlastně pouze hned ta úvodní. A tak jediným aspektem, který je výrazně lepší, krom technické stránky, je stylizace a celkové pojetí; tvůrci umí nabídnout kompozičně nejeden čarukrásný výjev.(6.8.2018)

Kdyby Úžasňákovi 2 neměli tak extrémně předvídatelný příběh, byl bych asi nadšený úplně. Zrealizováni jsou totiž skoro dokonale, ať už jde o vytěžení akce, humoru nebo jednotlivých postav. Zatímco Dory byla jen průměrným dodatkem Nema, tady se vytasil plnokrevný hlavní chod, jenž (stejně jako parádní jednička) šlape v každém ohledu. Po trailerech jsem se docela bál klišovitých mantinelů - a bohužel zcela oprávněně. Brad Bird v nich ale pracuje na 120%, takže jsou i ty nejpředvídatelnější scény dostatečně zábavné, oslnivé nebo dojemné. Vlastně mám pocit, že to je oproti zbylým animákům, které jdou automaticky na ruku dětem, opět jiná liga. O to víc mě tak mrzí, že se nešlo ještě o krok dál a nepracovalo se "dospěleji" i se záporáckou stranou a se zvraty.(2.8.2018)

Velice zdařilé pokračování, které nezapomnělo na největší klady prvního snímku. Více: https://www.youtube.com/watch?v=79YwJd8QMDk(14.8.2018)

Místy lepší než jednička, ale místy i malinko slabší, takže plichta. Příběh je sice předvídatelný, ale opatřený takovou spoustou fantastických kudrlinek, že to nevadí. S temným záporákem se rodič snadno ztotožní, neb tne do živého když se snaží dětem po svém (děsivě) vysvětlit, že bedna není všechno. Brad Bird po čtrnácti! letech hravě navázal na vynikající jedničku a soustředil se na současnou roli žen ve společnosti a muže posílá na mateřskou. Nastavuje zrcadlo kde jen může. Celému filmu ovšem vévodí Jack-Jack, který to může na plno rozjet. Giacchinova hudba je snad ještě vymazlenější než minule.(8.8.2018)

Zprvu mě trochu mrzelo, že Pixar nevyužil čtrnáctiletou pauzu k tomu, aby nechal hlavní hrdiny zestárnout, a že navazuje přesně tam, kde minule skončil. Jenže nakonec jsem mile překvapen, jak se to navázání podařilo. Zrovna tak se mi líbí, že se druhý díl nedrží toho nechvalně známého prokletí některých dvojek a nemusí být za každou cenu větší v každém směru. Naopak, prvnímu filmu se docela podobá a je skoro i stejně dobrý. Skoro. Ohromně mě bavila celá ta sitcomová část s Bobem v domácnosti, protože pohled na bezradného a vyřízeného superhrdinu je milionový a Jack Jack je coby hlavní zdroj zábavy skvělý. Bohužel tahle celá legrace tak nějak přebila (obstojnou) padoušskou zápletku, ze které mi v paměti utkví hlavně dokonalá animace a ta skupina velmi podivných hrdinů.(11.8.2018)

• Mi Nü-Chai

Dokonalý produkt z lepšího mekáče. Neznepokojí, neurazí, udělá to, co dělat měl a druhý den o něm člověk neví. Ale mě tohle nebaví. Takže pointu jsem nepřekvapivě rozlouskla po půl hodině filmu (ale to se dalo čekat, na tom to ostatně nestálo) a pak až do konce koukala jedním okem na Twitter a druhým na plátno. Výtečná animace, naopak výtvarná stylizace pro mne téměř za hranicí snesitelnosti. Zajímavá byla lehce naťuknutá paralela superhrdinů, virtualizace a oslabení skrze maximální zabezpečení, nicméně byť je pro zápletku klíčová, není moc rozvedená do hloubky a slouží jenom jako záminka, aby mohli Supers vytvářet a akcelerovat Rio. A k tomu občasný patos a shitload rodinného štěstí. Avšak musím konstatovat, že klimatizace ve Slovanském domě, kvůli níž jsem se na tohle nechala vytáhnout, byla výtečná a výrazně mi zlepšila včerejší večer. [kdo tyhle filmy rád, bez obav může k mému hodnocení přihodit 2*](6.8.2018)

Není to bez chyby a chápu všechny výtky směřující k průhledné a nepřekvapivé záplatce, ale co pochopit nedokážu, jsou komentáře typu, že se jedná o generický sequel, kterému chybí srdce… Univerzita pro příšerky, Auta 2 a Hledá se Dory nemají srdce… tohle má srdíčko plné nostalgie, které pumpuje na 120%. Zase jsem se cítil jako ten sedmiletý klučina, kterým jsem byl před čtrnácti lety :-) 9/10(10.8.2018)

Slabší než jednička. Hodně mě mrzí ten nehorázně předvídatelný příběh, nicméně i tak jeden z nejzábavnějších animáků poslední doby.(2.8.2018)

Mechanicky sequel od robotov bez ludskeho dotyku. Vsetko je ako ma byt. Nic tam nie je zle, ale.... za mna najslabsi Birdov film. Samozrejme je to o dve triedy lepsie nez vsetci Zloduchovia, Transylvanie, Madacascary a ine hovadiny. Od Pixaru vsak ocakavam vzdy uplne top zazitok a ked sa nedostavi, je to sklamanie. 7/10(29.7.2018)

Nejzajímavější je na tom snad opravdu ta podvratnost myšlenky hlavního záporáka. O to víc mě mrzí, že poslední desítky minut filmu patří nekonečné záplavě akce, tolik podobné všem otravným superhrdinským filmům posledních let. Bird jakoby tím vlastně vše popřel a pointu myšlenky o potřebě superhrdinů tím znegoval. A to je velká škoda, protože Úžasňákovi 2 mohli tak trochu plavat proti proudu. Ve výsledku se jím naopak unášejí a ještě přesvědčují diváka, že je to tak správně. 6/10(16.8.2018)

Dvojka přichází překvapivě po hodně hodně letech, kdy jednička patří stále mezi jednu z nepřekonatelných Pixarovek. Zápletka vlastně nepřekvapí ničím převratným, je předvídatelná až na půdu a rozhodně se nevyrovná propracované jedničce. Na druhou stranu se Úžasňákovi vyhýbají scénám, které až moc cílí na malé publikum a dokážou si držet zábavný standart v každé scéně. Souboj s mývalem nemá chybu. Od dvojky jsem čekal hodně a nejsem si úplně jistý, zda jsem dostal to, co očekávám od takové značky, jako jsou Úžasňákovi......7/10(7.8.2018)

Tak si dal Pixar urobiť sociologicko-psychologickú štúdiu od odborníkov v amerických inštitútoch o tom, prečo majú ľudia radi superhrdinov a urobil z toho gro motivácie hlavného záporáka. Ten má koniec koncov pravdu aj v ďalších veciach zhrnutých v jednom skvele napísanom prejave. Nakoniec ale pôjde viac o rodinu a záchranu....no konečne nie celého sveta, ale zopár budov na pobreží a o nutných zmenách v právnej legislatíve. Prvá polovica mi parádne sadla, druhá je už viac menej totálny útok farbami na zmysly a tak trochu aj na prvú signálnu. Ale stále je to proste Pixar a cítiť to, rozdiel dvoch hviezd oproti jednotke by bol nespravodlivý. 70% BTW vidieť v jednom týždni MI:6, opäť Casino Royal a I2 v tomto poradí malo svoj zmysel...(6.8.2018)

Pohodová rodinná zábava. Nejvíc samozřejmě irituje ten důraz na rodinu a změnu ženské role, ale s tím se tak nějak musí počítat. V těchto možnostech výborně zvládnuté.(18.8.2018)

Velmi milé pokračování, které možná považuji i za zdařilejší než jedničku, což jsem před shlédnutí absolutně nečekal. Příběh dokázal skvěle navázat. Animace jsou přímo neskutečné. Příběhově (až na předvídatelnost padoucha) skvělý, hravý a hlavně velmi vtipný pro obě strany barikády. Délka úměrná, předfilm též skvělý. Pro mě strašný zážitek v kině, opravdu. Pixar opět ukazuje, že je v tomto bezkonkurenční jedničkou a že pokračování umí podat jako málokdo... 90%.(14.8.2018)

Já jsem zklamaná a můžu si za to sama. Mým velkým očekáváním film prostě nemohl dostát. Ale bavila jsem se, to ne že ne. Jack-Jack byl samozřejmě vynikající a neuvěřitelně vtipný. Bohužel to je to jediné, co si pořádně po prvním vidění pamatuji. Záporák a celá ta Screenslaver zápletka mi byli dost nesympatičtí. Animace, hudba a vše okolo super ale budu si film rozhodně muset pustit znovu, abych si pořádně vytvořila názor. Zatím 4*(14.7.2018)

Problém filmu je, že všichni očekávali pokračování jedničky. A to se jim očividně také dostalo, ale pouze z jednoho pohledu. Z toho druhého se lidem dostal film, který se jedničce podobá velmi málo - například se vlastně už nejedná o příběh o superhrdinské rodině, ale spíš o světě plném superhrdinů. Ale hlavně, zatímco první díl měl naprosto ojedinělý příběhový rámec, dvojka je sice kvalitní, ale neoriginální animák se známým rámcem. To je také příčina toho, že příběh je v některých místech dost předvídatelný - například skrytá identita zaporáka je už od první chvíle jasná. Záporák je také v tomto filmu dost upozaděn a není ani zdaleka tak propracovaný jako v původním filmu - motivace není ani zdaleka tak zajímavá, charakter je téměř nulový, nějaká backstory vůbec neexistuje. Při takovýchto podmínkách byste ale očekávali, že film se bude tedy soustředit na hlavní postavy, na které jste se tak dlouho těšili. Ty ale nedostávají dostatek prostoru, jelikož velkou část dostávají postavy nové - noví superhrdinové atd., kteří se však postavám starým nemůžou ani zdaleka rovnat. Ale i přes toto množství výtek se stále jedná o nadprůměrný animák s množstvím skvělých momentů, dělaný však ve stylu dnešních animáků, a tak se nemůže svému předchůdci, který před 14ti lety ukázal úplně nové možnosti animované tvorby, ani zdaleka rovnat. 76%(29.7.2018)

Dvojka Úžasňákov je naozaj úžasná. Nejen, že se povedlo navázat na perfektní jedničku, podařilo se přijít i s něčím originálním. Propracovaný děj a vypiplaná animace do nejdrobnějších detailů zajišťují parádní podívanou. Přičtu-li k tomu skvěle využitý potenciál Jack-Jacka, který si pro sebe krade pozornost kdykoliv je na plátně, vzniká z dvojky Úžasňáků asi nejlepší animovaný sequel, který si vybavím. Vtipný a i přes téměř dvou hodinovou stopáž svižný film pro celou rodinu, který ani okamžik nenudí, díky příjemnému humoru a vybroušeným akčním scénám, kterých je zde opravdu spoustu.(12.8.2018)

Brad Bird je pořád nejlepší Pixarovský režisér. Jednička je kult, ale dvojka mohla být o něco lepší. Příběh za moc nestojí. Záporák je sice v prvních scénách poměrně děsivý a má potenciál. Ale jeho odhalení je nejenom předvídatelné, ale hlavně dětinské a hloupé. Skoro jako z nějakého dílu Scooby-Doo. Dějová linie s Bobem a jeho rodičovskými starostmi je dost dobrá, ale dalo se z ní vytěžit ještě malinko víc. To retro už taky není tak silné jako v jedničce, Ale s Jack-Jackovými schopnostmi si Bird vyhrál. Celkově je ve dvojce Jack-Jack nejzábavnější postavou a fakt mě bavil. A v akci a animaci dvojka dokonce překonává první díl. Za těch čtrnáct let se prostě ledacos změnilo, vyvinulo. Všechny 3 akční pasáže jsou velmi dobré a řádné našlapané. Ve 3D musí být zážitkem. Nejlepší je ta první, která si v ničem nezadá s hranými filmy a naladí na zbytek filmu, který i přes své chybičky má velmi svižné tempo na rozdíl od rozvleklého Coca a určitě není nudný. Skoro dvouhodinová stopáž mi utekla jako nic. Jako akční animovaná oddechovka k návštěvě multikina dvojka Užasňáků funguje a je mi sympatičtější než různé jiné přeceňované Pixarovky. A snad taky z úcty k jedničce a Bradu Birdovi budu mírně nadhodnocovat a dám čtyři. P.S. Film jsem viděl minulou sobotu, komentář píšu už asi pošešté.(15.8.2018)

<< předchozí 1 2 3 4 5