Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

berny2468

Na Krále Artuše jsem se i přes podivné ukázky vcelku těšil. Ale výsledek trochu zklamal. Třičtvrtě filmu bylo výborný. Klasická Ritchieovina. Spousta cool zpomalených záběrů, spoustu prehlednych soubojů a hlavně příběh, který byl přiměřeně ujetý. Velkým plusem byl urychlený vývoj Artuše, který vysvětlil vše a ještě k tomu byl prostě cool. A hlavně Ritchie, jenž má svoje vyprávění, které je super a nebojí se ho vůbec použít. Ale bohužel pak přišel konec. Já se těšil na nějakou pořádnou bitvu, se zajímavým soubojem na konci, ale dostal jsem jen totální sračku, která zkazila úplně zbytečně celý film. A to byl tak dobře našlapaný. Soundtrack byl výborný a úderný. Škoda také malého prostoru pro Beckhama, který by se možná hodil i do větší role. Ale to už je taková drobnost. Herecky to táhl především skvělý Jude Law. Celkově jsem trochu zklamaný, ale první třičtvrtiny filmu si pustím někdy klidně znovu, zbytek rozhodně ne….55%. ()

ConanVJ

Ale jo, pěkná alternativa k legendě, kterou zná snad každý. Film má velkolepý začátek co se týče efektů a pak se vše trošku umírní. Příběh je tvořený flashbacky, což může dosti lidem, ale za mě v poho. Akce je zde hodně a je i docela pěkně natočená. Film mě nenudil a užil jsem si ho. 80% :) ()

DEXTER099

Neříkám, že nemám rád změnu a nějaký nový pohled na daný film a jasně mám stále v paměti ty klasičtější verze Krále Artuše....,ale toto? Někdy to šlo a Charlie Hunnam má talent už od doby, co jsem ho viděl prvně v zákonu gangu. Jenže celkově je to až moc velké fantasy a příběh mě absolutně nevtáhl. Navíc někdy ty dialogy jsou jak z nějaké hodně ulítlé komedie. No prostě za mě celkově 30% a dvě hvězdy. ()

PauloZ

Cool King Artuš, kterého jsem slupl i s talířem. Vizuální a hudební skvost, který Guy přepaluje v každém druhém záběru, ale tak krásně a chutně, že si nad tím nejde nelibovat. Zcela jiný přístup, než by člověk možná čekal, zapomeňte na klasický výpravný epos. Milovali jste 300, budete milovat i Guyova Artuše. Fantasy prvky a celé CGI je velmi cool a i přes tu vyzuální megalomanii je tam kus poctivých emocí a pocty ke klasickému vyprávění. Místy to mohlo být pomalejší, byť všechny dějové zkratky fungují na 100%, tak aby to víc gradovalo a pumpovalu atmošku. To ale vem čert. Co mi k tomu chybí nejvíc je pořádné eRko, každý šíp v těle a meč tnutý do živého je skryt střihem, což mi přišlo místy strašně ubíjivé. Tohle přece není točené pro děcka. Obecně ale velmi cool a osvěžující vířivka v kinech! Charlie Hunnam je solidné masér! 4* ()

schizmo

Tohle je zaručeně nejkontroverznější a nejoriginálnější zpracování příběhu krále Artuše! Nevím, co Ritchie bere za drogy nebo jestli fetuje přímo kouzla, ale tohle utržení z řetězu dělá z tradiční předlohy naprosto nekonvenční zážitek. Když opomenu častou přehnanost někteých věcí, hýření trikovými efekty a reminiscence na jiné fantasy filmy (hlavně LOTR), dál už dostáváme jen pozitiva. Největší devízou filmu je troufalost s jakou pracuje například kamera - všechny ty slow motion, quick motion a nesmyslné point of view záběry, které byste si nedovololi do historického filmu dát ani, kdyby to měl být váš poslední hrdinský skutek vás chvílemi nutí myslet, že se natáčelo na GoPro :D. A vůbec celková neomalenost s jakou je servírován například humor, který film posouvá taky úplně bokem, je na pováženou. Jako by si tvůrci řekli, že prostě zkusí, co je divák schopen akceptovat. A ten se kupodivu královsky baví. Prostě jako koncept to funguje překvapivě a totálně skvěle. Pokud bych měl vypíchnout nějakou věc, tak rozhodně herectví a charisma Charlieho Hunnmana, protože ačkoli nejsem žádným fanouškem testosteronové feelingu a tím pádem vlhkého vzduchu v kině, tady jsem prostě žral jeho výkon jako náctiletá nadržená fanynka. Přehled, se kterým to odehrál, prostě bere dech - skoro jako by se nenarodil pro to být jen králem ve filmu, ale zároveň pro tuhle roli. Klobouček! A poslední, co bych rád zmínil, je naprosto vymykající se soundtrack, který je postaven na zajímavé rytmické odlišnosti od přístupu většiny skladatelů a tvoří pořádnou třešeň na několikapatrovém dortu. Tahle anarchistická zážitková kinematografie mne velmi mile překvapila. ()

ledzepfan

Přiznám se, že jsem nedůvěřivě ohrnoval nos a posměšně jim frkal když jsem zaslechnul, že Ritchie natočil kulatostolácké fantasy.. Patlám si máslo po hlavě protože jsem se seknul. Věřte nebo né, ale ten Ritchieho střihový styl, komiksově ploché postavy a manýristická akce tomuhle příběhu sedla jako prdel na hrnec a na světlo světa vylezla překvapivě svěží a lehká záležitost s nadhledem která je ale zároveň vybroušená, chytlavá a funkční. Vizuálně to není přeplácané a přitom je to stále hutné a myslící i na detail. Příběh má svou dynamiku, nikde se necyklí. Tempo si to drží od začátku do konce solidní... Prostě paráda.. Plnou palbu nedám protože jsem si vědom toho, že to tak hezky funguje jen díky tomu, že je to v rámci žánru něco nového a cool.. Ale Cool Ritchie ve fantasy se okouká stejně rychle jako cool Ritchie v zločineckém podsvětí a cool Ritchie dojící Holmese... ()

nigga

Fakt pecka, kdo by to čekal. Ritchie naštěstí pořád nezapomněl na svůj agresivní styl, sere na solidní vyprávění a drtí to do díváka opravdu s totálním nasazením a překvapivě to funguje. Very good a výborný soundtrack. 90% ()

agentmiky

Film, který režíruje sám Guy Ritchie, byste poznali hned po pár scénách, aniž byste museli vědět jméno režiséra. Mám strašně rád tyto direktory, kteří filmu propůjčují i kus sebe, a na výsledku vždy jejich film poznáte bez sebemenších problémů. Nový Král Artuš se nesmí brát tak vážně, nečekejte v tom až na ty postavy nějakou souvislost se známou anglickou pověstí, protože takto zde nesmíte přemýšlet. Co se týče vizuální stránky, tak tam se nedá nic vyčítat. Svět točící se kolem Artuše si ihned zamilujete, protože se tváří velmi realisticky, ale v nitru zároveň i tajemně (přesně takto to má vypadat). Jedna z dalších věcí, která je tak typická pro tohoto režiséra, je hudba. Pár motivů změnit a máte zde další soundtrack Sherlocka Holmese. Soundtrack je doopravdy další peckou, která samotnou zábavnost stupňuje do jiných výšin. U hereckého obsazení si zajisté přijde každý na své, Hunnam svou roli zvládl, ale Jude Law ho přejel. Tak slizkého a zároveň nevypočitatelného záporáka může zahrát pouze on jako jeden z mála. Příběh nemá nejhlubší myšlenku, která by se ve vás uhnízdila na nějakou delší dobu, ale vše hezky odsýpá a na vše se hezky dívá. Uvidíme, jak dopadne pro srovnání jeho předchůdce, na kterého si také hradím svůj budoucí čas. Za mě dávám 78 % ()

SaNcHeZ_cz

Legendy z kriminálního podsvětí stereoidech. Guy Ritchie natočil osobité pojetí artušovské legendy, které se nebojí s nadsázkou a humorem brát věci tak trochu po svém. Akční fantasy, gangsterka v historickém hávu a především čistokrevná záležitost vykazující jasný Ritchieho rukopis. Charlie Hunnam je v titulní roli skvělý, zbytek mu zdatně sekunduje. Navíc po dlouhé době nesmírně výrazný hudební doprovod, který se vám zadere do ušních bubínků s takovou vervou, že si film budete ještě dlouhou dobu pamatovat i přes trochu slabší triky a pár menších dějových přehmatů. Jen od téhle podívané proboha nečekejte seriozní fantasy. [75%] | Vice o filmu ZDE. ()

Paxxx.cz

Narovinu mám smíšené pocity po odchodu z kina. Ritcheho filmy mám rád o tom žádná a zde je jasně vidět jeho rukopis, ovšem vcelku působí film torchu jako slátanina (místy dobrých) scén. Tohle zkártka nemělo s Artušem mnoho společného spíše to výpadá jako kříženec videohry (dark souls či witcher 3) s notně upravenou legendou. Efekty jsou zde opět špičkové, ale jen z toho se na zadek neposadím. Pro mě film, na který si časem ani nevzpomenu a tedy zklamání - pro mě za 3*. ()

MartinezZ

Pokud se dokážete oprostit od dříve viděných adaptací téhle Artušovské legendy či čehokoliv, co jste kdy četli, tak to není špatná akční blbost /v dobrém smyslu, jež však měla mít kratší stopáž. Pochválit je třeba vizuální efekty a pak také ne zcela běžnou hudbu. Ta, spolu s efekty, totiž k filmu dost sedne, a to také z důvodu, kdy si hra bere hodně, ale hodně velkou inspiraci v konzolových hrách - akce, bitky, hlavně CGI, zpomalovačky, duely s ultra-zlounem, získání síly s mečem v ruce,.. jako by to všechno vypadlo z nějaké konzolové hry - a není to vůbec špatné. Kdyby se tímhle inspirovaly i další filmy, jakékoliv další filmy, nebylo by to asi vůbec od věci. --- Jinak jde ale o úplně normální film o tom, kterak se malý princ, vyrůstající mimo své postavení, chopí, i přes původní neochotu, moci a stane se hybatelem pomyslných dějin. Nic víc, nic míň. Viděno a tečka. ()

Vxxx

Filmový víkend 2017 a jak krásně prohlásil jeden z vítězů tomboly, "byla to teda strašná pí****na". Postrádá to snad úplně všechno kromě velkých jmen. Jude Law, Eric Bana, Charlie Hunnam a i ten Backham. To jsou docela velká lákadla. Nicméně celý film působí jako jedno velké "Previously on", nebo jakýsi trailer na cosi. Kamera a střih katastrofální, humor nemístný a hlavně nepotřebný, nemluvě o tom, že další příběh o meči v kameni jsme nepotřebovali. Za mě jedno velké NE a ty dvě hvězdy dávám z velkorysosti a za snahu. 2* ()

Praxis

Fantasy pecka namotaná na hollywoodské metody vynásobená stem a se zařazenou nejvyšší rychlostí. Ritchie se tady definitivně urval ze řetězu. Zběsilý střih, spousta dějových linek, zdánlivě nesouvisejících a nesmyslných, aby se ve výsledku proměnila v nablblý výraz malého kluka, mnoho vypravěčské radosti, skvělí herci (až na toporného Lawa) a geniální hudební soundtrack. Tentokrát trochu slabší CGIčka, ale jinak spokojenost veliká. Škoda, že to finančně úplně vybouchlo. Je vidět, že Ritchie je jeden z nejtalentovanějších režisérů dneška, ale nějak se mu prostě tahle epická pecka nepodařila prodat. Ještě štěstí, že jsem to stihl v kině, protože na obrazovce počítače by to vyznělo jen napůl. 88% ()

ArsenalEagle

Epická nálož tradiční legendy, ze které si přisvojila asi pouze jména a bájný meč. Vše ostatní je tu totiž tak vyumělkované, až se nakonec ocitáme v úplně jiném příběhu. Ale nestěžuju si, výběr herců je povedený, soundtrack skvělý a děj nenudí. To, že v každém filmu musí být alespoň jeden zástupce lidské rasy, i když to vůbec nekoresponduje s danou dobou a situací, na to si budeme muset nejspíš zvyknout. 85%.................. Po druhém zhlédnutí tam rvu plný počet. Dvě hodiny utečou jak nic, film disponuje spoustou originalit a svěžím vizuálem. Četl jsem, že Charlie Hunnam podepsal smlouvu na dalších 5 filmů, tak kde sakra jsou?! ()

Ellmariachi

To mám zase jednou kliku. A to asi přímo od záchodu, protože mě tahle přiznávám, že divná, fantasy sedla. Podobných filmů je ještě méně než málo a i proto dám kolik dám. Pokud bych měl něco vyčíst, tak to, že jsem se o hlavní postavy ani trošku nebál. Jinak jsem se ale královsky bavil a užíval si to u svého trojúhelníkového stolu.Pokud přistoupíte na to, že se jedná o akční fantasy a ne o epické vyprávění klasického příběhu, budete spokojeni i Vy. Dám hodně silný 4 hvězdy a 85 procent. G:R: díky za snahu o originální pojetí. Škoda, že stejně jako filmový Warcraft to finančně neuspělo. ()

filmsim

Jestli čekáte další běžnou variaci na tento známý mýtus, tak se ho opravdu nedočkáte. Guy Ritchie musí být blázen, po jeho (pro mě velmi solidním) předchozím špionážním snímku Krycí jméno U.N.C.L.E, který byl finančním průšvihem (75 milionový rozpočet bez nákladů na reklamu a pouze 104 milionový celosvětový výdělek) se rozhodl uchopit legendu o Excalibru zcela z jiného úhlu, moderním způsobem se zběsilým střihem, bláznivou akcí a příšerami inspirovanými fantasy filmy od Pána prstenů, Souboje titánů až po 47 roninů. Tahle sranda, plánovaná na rovnou šestidílnou ságu, stála neuvěřitelných 175 milionů dolarů (na příklad trikově náročný Warcraft stál o 15 mega méně). Tento film může vydělat jen zázrakem zvaným nepředvídatelná Čína, ale v Americe to je jasný propadák už teď. Celé tohle info píšu proto, že hlavním problémem tohoto vizuálně opojného šílenství není přiblblý scénář, videoherní feeling či ploché postavy, ale to, že celý film působí jako prequel / rozjezd k obrovské sérii (což bylo od začátku v plánu). Díky tomu je film jen prachsprostým představením hlavního hrdiny (poprvé pro mě velmi sympatický a charismatický Charlie Hunnam) a pouhým začátkem k něčemu většímu. Takový ten pocit, že jste si omylem zahráli doplňující akční datadisk namísto plnohodnotné řežby se vším všudy. Ovšem jak vidíte, sám jsem dal snímku 3* a to právě díky skvělému hlavnímu výkonu a režijnímu naspeedovanému pojetí Guye Ritchieho, který dokáže zaujmout ať už točí reklamu na spoďáry Davida Backhama (který mimochodem ztvárnil vtipný štěk i v nynějším snímku) nebo překopává stejně jako tady od základů Sherlocka Holmese. Nesnažím se film úplně shodit, protože jsem z kina odcházel s přiblblým úsměvem a pocitem dobře investovaných peněz, jen si dokážu uvědomit všechny ty vady na kráse, který tento film má. Pokud vám stačí pouhé vizuální a trikové orgie, nahláškovaný sympatický hrdina a zběsilé střihačské a vyprávěcí trademarky Guye Ritchieho, tak budete spokojení jako já. Přesto si myslím, že většina divácké a kritické obce bude pekelně nas*aná. 7/10 videorecenze ()

nirvanafan

Původně to bylo za čtyři, ale poté, co několik hodin v kuse poslouchám soundtrack, vybavuju si jednotlivé scény z filmu a začínám mít nutkavou potřebu vidět to znova, není asi opravdu co řešit. Trochu předigitalizovanou závěrečnou bitvu, trochu podivnou smrt Artušova otce a někdy až moc velké zhušťování děje (je super nacpat jindy půlhodinovou scénu do pěti minut, ale někdy jsem si tím připadala ošizena) tomu můžu s klidným srdcem odpustit. Konečně je tu fantasy, která je velkou akční jízdou, umírá se tu o sto šest a zároveň to samo sebe neváhá kdykoliv shodit. Ve dvou hodinách přitom najdeme tolik nápadů, že je opakované shlédnutí skoro povinnost. P.S. Hunnamova macho chůze je fakt boží. P.P.S. A samozřejmě David taky :) ()

Baronne

No super! Nečekal jsem od toho totiž vůbec nic, jelikož narozdíl od ostatních mi Podfu(c)k a U.N.C.L.E. opravdu nepřišly po chuti, ale je vidět, že tenhle hodně odlišnej styl točení Ritchiemu sedí. Už to předvedl v Rocku a i ve Sherlockovi, tady to ale za mě bylo ze všech jeho snímků bezkonkurenčně nejlepší. Celej film už od prvních vteřin jsem byl tiše a hluboko zarytej prdelí v křesle a užíval si tuhle Fantasy bombu! Megasympaťák Hunnam mi seděl už od Hooligans, tady seděl báječně. Naopak i Jude Law, kterej mě přijde v jakýkoliv roli nechutnej, slizkej a k zblití herec, tady mega pasoval. Na historickej film natočenej timhle stylem jsem čekal dlouho, navíc je podloženej peckovou hudbou. A Eric Bana chcípnul, je to snad nástupce Seana Beana? Svět je zas v rovnováze. ()

JJ.Gibson

Na Artuše jsem se těšil, protože Charlie Hunnam mě prostě navnadil! Ale po shlédnutí jsem vlastně nedostal nic jiného než středověkou akční jízdy bez hloubky příběhu. A právě absence oné hloubky mi právě neskutečně chybělo. Chtěl by něco jako Braveheart a né jen ploché postavy a děsně předvídatelné cokoli se ve filmu stane. Prostě mě to zklamalo a Charlie si mě nezískal. P.S. Jude Law byl fakt nechutně odpornej!!!!! ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku