Film ZABIJÁK režiséra Johna Badhama je věrným remakem úspěšného francouzského snímku "Brutální Nikita". Znovu se v něm setkáváme s osudem mladé punkerky (tentokrát se jmenuje Maggie), která je odsouzena za vraždu policisty k trestu smrti. Dostává ale ještě jednu šanci - bude žít, pokud začne pracovat pro vládu jako zabiják. Šaramantní Amanda ji promění v elegantní a velmi ženské stvoření, agent Bob zajišťuje její profesionální výcvik. Po absolvování speciálního kursu opouští Maggie středisko a začíná žít obyčejným životem - ale jen do chvíle, kdy přichází první "úkol"... Maggie poznává, že za svůj život a svobodu musí zaplatit až příliš vysokou cenu. (oficiální text distributora)

3 AM Code

Velice dobry remake Brutalni Nikity. Bridget Fonda (Maggie/Nina), Gabriel Byrne (Bob) a Anne Bancroft (Amanda) jsou IMHO vyborni a Harvey Keitel, prestoze ma malo prostoru, Renovu 'Viktoru Cisticovi' ostudu rozhodne nedela. Dalsi velke plus jsou akcni sceny, ktere jsou velice dobre remeslne zvladnute a uveritelne (ten druh uveritelnosti ktery je v akcnakach velmi vzacny - viz. napr Bourne Identity). Dej se od originalu odlisuje, ale ma hlavu a patu. A konecne hudba - jsem presvedcen ze Hans Zimmer pro tenhle prehlizeny film vytvoril NEJ soundtrack sve kariery a jeden z NEJ soundtracku vubec. Doslo to tak daleko, ze jsem si proste musel na ebay koupit CD - a nelituju. Orchestralky 'Hate' a 'Happy Birthday Maggie' jsou fantasticke a soulova zpevacka Nina Simone pri 'Feeling Good' a beatlesacke 'Here Comes The Sun' taky vali. Ted ale pozor: za kazdou cenu se VYHNETE sledovani tohohle filmu na TV NOVA v dabovane verzi. Poprve jsem ho videl na CT1 a bylo to ok - NOVA film predabovala a razem je to skoro o 2 hvezdy dolu! Z mne nepochopitelneho duvodu se v reci objevila spousta vulgarizmu typu 'svine', 'hajzle' atd. (aby se zduraznilo ze jde o 'drsny' film ?!?), ktere nici atmosferu + hlasy ktere postavam vylozene nesednou. Podobnou hruzu jsem s NOVOU zazil uz jednou - u kultovniho Blade Runner. Takze.. jedine original. ()

Nepi

Předělávka původní Nikity od Luca Bessona, která však nedosahuje kvaliy původního snímku.Bridget Fonda sice působí jako zabiják věrohodně, ale původní Nikitě se nevyrovná.Jean Reno se mi líbil jako čistič Viktor také víc než ostřílený Harvey Keitel.Film se stal lehce nadprůměrnou předělávkou výborného filmu. ()

POMO

Remake kultovej Bessonovej Nikity hollywoodským remeselníkom Johnom Badhamom. Keby som nepoznal originál, prišiel by mi ako štandardný hollywoodský akčňák so zaujímavým námetom. Keďže ho ale poznám, príde mi ako recyklovaný odvar skvelého originálu bez náznaku autorského dotyku. Moje 3* sú iba kompromisom pre tých, ktorí Bessonovu Nikitu nevideli. ()

yarca

Zlatej besson!!! holt těžko snáším remaky, dělaný pro tuctovýho americkýho diváka... asi pro něj byla "brutální nikita" příliš neuchopitelná - tak šup sem s přežvýkaným dílkem, které má šanci průměrný američan probrat ;-)... a aby nezbyl ani ždibíček pochybností, naservírujeme mu opravdu nepopiratelně čitelný závěr, aby probůh nemusel ani drobet namáhat své mozkové závity... no, fakt nejsem žádná pseudointelektuálka, ale nic pro mě :-/ ()

Morholt

Kopírka z kategorie absolutních a ty, až na výjimky jako např. Funny Games, moc dobře nedopadají. Američané se ani nesnažili na francouzském originálu něco měnit a obměnili jen obsazení. Což o to, casting by byl docela vyvedený a vesměs se tady sešli herci, které mám docela rád a i typologicky by ke svým postavám sedli, ale problém je ten, že Reno, Karyo a Anne Parillaud byli ještě o třídu výš a i přesto, že Badham pečlivě opisoval, Bessonův režisérský rukopis tu jednoznačně chybí. Možná, že kdybych viděl tuhle Nikitu jako první, hodnotil bych výše, ale takhle vypotím maximálně 40%. ()

• Pracovník pokojové služby v hotelu v New Orleans je režisér snímku John Badham. (Narcis)
  • Natáčelo se od 30. března do 22. června 1992. (BMW12)