Trumbo

USA, 2015, 124 min (Alternativní 120 min)

Režie:

Jay Roach

Předloha:

Bruce Cook (kniha)

Scénář:

John McNamara

Kamera:

Jim Denault

Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg (více)

V roce 1947 byl Dalton Trumbo (Bryan Cranston) špičkovým hollywoodským scénáristou, dokud se společně s dalšími umělci neocitl ve vězení a na černé listině kvůli svým politickým přesvědčením. Snímek (v režii Jaye Roache) vypráví o tom, jak Daltonovi jeho umění slova a smysl pro humor vynesly dva Oscary, a poukazuje na absurditu a nespravedlnost černé listiny, na níž se ocitli všichni od bulvární sloupkařky Heddy Hopperové (Helen Mirrenová) až po Johna Waynea, Kirka Douglase a Otto Premingera. (HBO Europe)

Tosi

Pan Trumbo je považován za člověka, který bojoval za dobrou věc. Jinak řečeno, tento film má tendenci jemně oslavovat komunismus a Dalton Trumbo je zde za hrdinu. No, sice byl vězněn za své přesvědčení, ale jinak dvakrát netrpěl a mohl alespoň psát pod pseudonymy. Bryan Cranston vynikající, na dvě hodiny ovšem málo dramatické a na slabé čtyři hvězdičky to vytahují alespoň vtipné hlášky a postava Johna Goodmana. ()

plechulka

Jako mladá holka jsem sthlta knihu "Johny si vzal pušku" (koho by nezajímal příběh vojáka, který přijde o celý obličej, ochrnej a je schopný se s okolím dorozumínat jen pohyby hlavou?) a v doslovu se o autorovi něco dočetla, takže úplná novinka pro mne jeho životní story nebyla. Nicméně film považuji za velmi solidní životopis - těch, které zpracovávají tohle téma, zas tak moc není a sám Trumbo byl zřejmě velmi zajímavá a rozporuplná osobnost. ()

noriaki

"Individual rights are not subject to a public vote,.." Ayn Rand. Kromě případů kdy se to nehodí, pochopitelně. Mccarthismus je jedna z černých skvrn na historii Spojených států. To co ve dvacátých letech začalo jako reakce na strach z imaginárního komunistického převratu na americké půdě, postupně přerostlo ve státní politiku zastrašování, soudních procesů, represí a deportací. Počet prověřovaných se pohyboval v miliónech a i když různými způsoby bylo potrestáno jen zhruba tisíc osob, desítky tisíc dalších stálo obvinění kariéru, rodinu, nebo pověst. Postupem času se definice "ne-americké činnosti" rozšířila i na příslušníky demokratické levice, umělce mimo hlavní proud, homosexuály a cizince. Příběh Daltona Trumba (cena Akademie za scénář k Prázdninám v Římě) je jen jeden z mnoha a po Charlie Chaplinovi pravděpodobně ten nejznámější. Překvapivě slušný Louis C.K a vynikající Bryan Cranston. Top 10 za rok 2015. ()

Pavlínka9

:D :D Já miluji filmy z filmového prostředí, jelikož to prostředí miluji, tudíž pro mě není nic lepšího, než "film o filmu" :D Na tenhle film jsem se těšila více jak půl roku a že Bryan Cranston za něj dokonce bude nominován na Oscara - wau :) Bohužel jsem si ho nedokázala vychutnat tak nějak pořádně, tudíž se na ten snímek chystám znovu - ale za něj - jako bylo by super, kdyby sošku získal :) Jo a ohromně mě překvapil Louis C.K a Alan Tudyk :) Ty byly pro mě ohromným překvapením a skvělým oživením :) ()

progression

Výborný životopisný film o jednom z největších filmových scénáristů minulého století, který ale dost možná je pro velké procento filmových fanoušků víceméně neznámý. Jeho kvality byly nesporné, malým háčkem bylo jen to, že v období "mccarthismu" se ocitnul na "černé listině" (podobně jako u nás zakázaní autoři psali pod pseudonymy resp. jejich díla tajně "pokrývali" ti, kteří byli režimem "připuštěni"). Vynikající Bryan Cranston v ústřední roli "vanového scénáristy", ale hodně zapamatovatelní jsou i další členové jeho filmové rodiny. Strhující drama bezútěšného boje proti bezpráví, s pár jedinci (Kirk Douglas, Otto Preminger), kteří se "odvážili mu pomáhat", i když až ke sklonku jeho kariéry. Scénárista takových filmů jako Prázdniny v Římě, Motýlek, Johny si vzal pušku, Spartakus a mnoho dalších si to určitě zasloužil. A je jen hypotetická otázka kolik dalších skvostů by možná přibylo, kdyby místo té černé listiny patřil na to "filmové výsluní", což mu bohužel bylo většinu života upřeno. ()

Mishqo

75-80% ... Prvýkrát som vďaka tomuto filmu sympatizoval s komunistami. Bolo to hnusné, čo verejná správa robila len kvôli tomu, že vaše politické presvedčenie je iné. A hlavne keď bolo neškodné, pretože sa nijak násilne nesnažili rozvrátiť štátne zriadenie a svoje presvedčenie nevnucovali iným. Filmový business bol len jedným z odvetví, v ktorom boli ľudia kvôli svojim presvedčeniam prenasledovaní. ()

Eleanor05

Výborný Bryan Cranston v nijak nadprůměrném a už vůbec ne strhujícím filmu. Každopádně měl ale pan Cranston získat tento rok Oscara místo DiCapria, ovšem je pravda, že se ve snímku ani jednou neplazil, řekl víc, než dvě věty a nestála za ním mohutná kampaň šílících fanoušků, takže asi neměl šanci... 2,5 hvězdičky. ()

Castrator

Trochu jako Most špiónů (rozhovor o americké Ústavě trochu připomíná rozhovor Wayne-Trumbo, ti spravedliví se správným postojem na rozdíl od těch špatných a zlých udělali pro Ameriku velké hovno), trochu o psaní a tvorbě obecně, trochu o píchání holky s broukem na seníku, trochu o gorilách a docela dost o bitvě, která je vyhraná (nebo ani nezačala), probíhá stále pořád i u nás, o jejích hrdinech, kteří se objeví ve chvíli, když je po všem a nehrozí nebezpečí. Tohle je ale hodně debilní komentář. K trochu dost dobrýmu filmu. ()

vyfuk

Trumbo popisuje úžasný příběh amerického scenáristy, který je hold spíš na rudochy no. Dobře udělané role a skvěle udělaný počin v celkovém měřítku. Cranston odvedl skvělou práci. ()

Autogram

Film o filmovom scenáristovi, ale filmariny tu veľa nie je. Hlavná je politika, dosť aj rodina, a pôsobivý je politcký proces so všetkými následkami, ktoré môžu byť dôverne známe. Krovie, či metóda vysporiadania Ameriky s komunizmom nebola lepšia oproti tej našej nežnej metóde v osemdesiatomdeviatom, a tak sa s komunizmom v štáte potýkame dodnes. Nemôžem poprieť kvality filmu a hereckých výkonov, ale nezasiahol ma až tak, aby to boli štyri hviezdy. –––– Som nebezpečný len pre tých, čo sa opíjajú coca-colou. –––– Kriminalizujete myslenie. Na to nemáte právo! A Boh nás ochraňuj pred dobou, keď to právo mať budete. ()

Fox85

Wow, americký hon na čarodějnice po válce byl neuvěřitelný, ale díky tomuto fiilmu a výkonu (nejen) Briana Cranstona můžeme vidět, jak byl děsivý a svým způsobem zrůdný ()

Babous

Nevím. Myšlenka, že komunisti jsou vlastně hodní, mi pořád nepřijde v pořádku. Líbilo se mi dobové zasazení i to, že se tam mihli John Wayne, Kirk Douglas nebo Otto Preminger, ale stejně jsem spíš byl na straně Heddy Hopper. Zobrazovat komunisty jako chudáky, kteří trpěli v kapitalistické Americe (večírky, vily s bazénem, nebetyčné honoráře - jak to mohli vydržet?), je nebezpečné. ()

herr_carter

Slabší jedinci, kteří zrovna neví, koho volit a jakým směrem by měli konvertovat, by bohužel tento film mohl značně ovlivnit a tupě poslat ne levou stranu břehu, jelikož to jednoduše vypadá, že komunisté jsou a byli vlastně úplně normální lidé s právem na svobodnou volbu jako kdokoliv jiný. Naštěstí se k takovým neřadím a tak dokážu ocenit spíš to, jak Trumbo se svými přáteli a dá se říci stoupenci v tehdejší době bojovali s obřím větrným mlýnem v podobě amerického kongresu, který se chtěl za každou cenu zbavit každého komunisty ve společnosti. Velmi dospělý film..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

sedm.1

Životopisné filmy mám rád, a pokud se navíc týkají lidí z filmového prostředí, tak to považuji ještě za sakra výraznější bonus navíc a Trumbo to jen potvrzuje, jelikož po celou dobu přináší spousta zajímavých informací ze světa filmu, v tomto případě především o scénáristech, v o nic menší míře ale i o dalších filmových tvůrcích, o hercích, o studiích, o pozadí vzniku mnoha různých, slavných filmů, prostě v tomto ohledu se jedná o perfektní poznávací výlet do Hollywoodu dané doby. Jelikož se ovšem jedná právě o postavu Daltona Trumba, je jasné, že celý zde jeho zpracovaný život je ovlivněn i jeho politickým přesvědčením, díky kterému se objevil na tzv. černé listině, která mu nejenže neumožnila pracovat a být doceněn tak, jak by si zasloužil, ale dokonce ho dostala až za mříže a tím vším se tento snímek poutavým způsobem zabývá a poměrně odvážně poukazuje na nesmyslnost nejen oné listiny, ale i na mnoho slavných jmen, které se nezachovali úplně lidsky, prostě fakt zajímavý a informačně bohatý film. Co je nicméně problém, tak že krom již mnohokrát zmiňovaných informací, a tedy ještě určitě přesvědčivých hereckých výkonů, už toho Trumbo příliš mnoho dalšího působivého nepřináší. Především emočně je celý snímek velice chladný, atmosféra mě též zcela neoslovila, opravdu výrazných, dramaticky vygradovaných scén, by divák též marně pohledal, no a ani závěrečná satisfakce ústředního hrdiny nefunguje vůbec silně, zkrátka tudíž sice ano, o podívanou se jedná zajímavou, po filmařské stránce to celé nicméně považuji za spíše průměrný zážitek, který na mě až tolik nezapůsobil. ()

klukluka

Prima si uvědomit, že i mezi movitými lidmi se najdou tací, kteří nemyslí jen na sebe. Nevidět to ve filmu, tak už by mě něco takovýho ani nenapadlo. Žiju totiž v zemi, kde se třetí nejbohatší člověk stal ministrem financí, aby ten svůj mnoha a mnohamiliardovej majetek ještě přifouknul. Druhej nejbohatší pro změnu bez mrknutí oka zruinoval celej hornickej region a odjel bydlet do Švýcarska. Trumbo určitě mezi nejbohatšími Američany nefiguroval a od těch výše jmenovaných ksindlů se lišil hlavně tím, že původně zbohatl vlastní poctivou prací (s přispěním ohromné dávky talentu). Taky už ale mohl mít plnou hubu keců o tom, že je každej strůjcem svýho vlastního štěstí. Není. A i kdyby byl- ti, co se válí v průserech, potřebují podat pomocnou ruku. Bez toho to prostě někdy nejde a tenhle ohleduplný přístup k lidem byl celej Trumbův komunismus. Ten chlap je můj novej hrdina a zasloužil si takhle krásnej film. ()

Nassau

If you're gonna talk about World War II as if you personally won it, let's be clear where you were stationed - on a film set, shooting blanks, wearing makeup, and if you're going to hit me, I'd like to take off my glasses. (7/10) ()

Vajonek

Před zhlédnutím tohoto filmu jsem leda tak (bez nějaké detailnější znalosti) věděla, že bylo v minulosti v USA období perzekucí filmových tvůrců kvůli komunistickým postojům. Daltona Trumba ani většinu jeho souputníků jsem vůbec neznala. S touto mou výchozí pozicí se pak pojí menší potíž, kterou osobně u filmu Trumbo zaznamenávám - pro diváka příliš neobeznámeného se situací budou podle mého mínění zejména v první polovině snímku některé události či vztahy mezi postavami zobrazené příliš povrchně, zkratkovitě, možná nesrozumitelně. Naopak člověk, který toho o ústředním tématu ví hodně, si to možná mnohem více užije a bude si třeba všímat věcí, které ve snímku ostatní nemohou odhalit. Film si ale podle mě může i přes zmíněný "nedostatek" užít vlastně každý. Z mého pohledu je to takový komplexní kus, který máš vše, co má dobrý film mít. Vše od výběru herců, přes dialogy, kostýmy až po třeba kameru je ve vzájemné harmonii, poctivě poskládané, dávající vyniknout jedno druhému, stavící dohromady ladící celek. Takže se pak vlastně obtížně říká, co bylo ze všeho nejlepší, protože bez jednoho by nebylo druhé. Já tohle považuji v případě Trumba za výhodu, ukázku dobře udělaného filmu, ale na druhou stranu chápu, že někdo by třeba potřeboval, aby byly určité aspekty filmu výraznější, aby třeba zažil nějaké větší katarze, nějakou více "bomba" scénu. Když bych měla já sama přece jen něco z filmu vypíchnout, tak je to příjemné retro, které z něj po celou dobu šlo, pokud jde o kostýmy či rekvizity. Dále zdařilé zprostředkování atmosféry nesvobody a ukázání dopadů různých postihů do životů mnoha lidí, které je ve snímku spojeno s útlakem filmových tvůrců, ale je to téma přenositelné i do jiné doby, jiných situací, takové obecně platné a tím pádem i divácky vděčné. V Trumbovi se to zprostředkování daří mimo jiné i skrze několik opravdu výborných silných dialogů nebo i scén téměř beze slov, které obsahují přesně takové ty obecně platné pravdy, ale uděláno je to zase velmi pečlivě tak, aby to nebylo přehrávané či příliš patetické (např. rozhovory Trumba s dcerou při projížďce na koni nebo před barem, kde byla s kamarády; vánoční rozpravy Trumba s Otto Premingerem; Trumbovo televizní přiznání k napsání scénáře Spartaka či jeho děkovačka po obdržení ocenění; scéna, kdy z televize zaznívá Kennedyho pochvala Spartaka a milá paní "inkvizitorka" to s "radostí" poslouchá). Takovým příjemným překvapivým bonusem způsobujícím mi záchvěvy nostalgie pro mě byla přítomnost některých herců, na jejichž existenci jsem už skoro zapomněla a při pohledu na ně se mohla v myšlenkách vracet ke kdysi oblíbeným seriálům, na jejichž existenci jsem skoro zapomněla taky (Roseanne, JAG). Už trochu méně příjemné bylo, že jsem měla místy problém nevidět v Bryanu Cranstonovi a Michaelu Stuhlbargovi soudce a mafiána, ale tvůrcům Trumba asi nemůže jít k tíži, že se to zrovna tak sešlo a dívám se aktuálně na Your Honor, kde ti dva (jak jinak než) excelují a člověk to těžko dostává z hlavy:) Když to celé shrnu, tak i přes v úvodu zmíněné drobnější "mouchy" týkající se určité zkratkovitosti a přesto, že asi úplně neohromuje, nevyniká jednotlivostmi, vidím Trumbo jako výborný film, který si zasluhuje pozornost (a mých pět lehce přestřelených hvězdiček). 80 %. () (méně) (více)

SpaceOdyseus

Nebylo to spatne. Mam rad Hollywoodske zakulisi a tady se skoro cely film resil blacklist a scenare. Takze potud dobry. Ale je velika skoda, ze se nevenovalo vic casu vztahu Trumba ke komunismu, o tom se nedozvime temer nic. Trosku vic kontroverze by filmu neuskodilo. Takle jde jen o dalsi uhlazeny zivotopisny film, ktery rezignuje na nejake ambice. Ale obsadit do roli hlavnich komousu komiky byl dobry tah. ()

farfalla

V roku 1950 bol natočený krátky dokument ´The Hollywood Ten´ o desiatich scenáristoch a režiséroch, ktorí sa dostali na ´čiernu listinu´. Po zverejnení tohto krátkeho filmu sa aj jeho režisér stal nechceným. Nedávno som videla film ´The Front´ (1976) s Woody Allenom, kde sa fenomén mccarthismu a ´čiernej listiny´ rozoberal satiricky s nadsázkou. V roku 2007 bol zase natočený dokument ´Trumbo´, ktorý sa sústredil na jedného z perzekvovaných scenáristov. Jeho osud sa stal námetom aj tohto hraného filmu. Táto téma je zaujímavá i preto, že predstavuje ľudí, ktorí sa živili formulovaním myšlienok, takže prechádzajú od súkromných problémov k problémom celej spoločnosti. Je teda o čom hovoriť a o čom premýšľať. Ak však porovnám dva hrané filmy ´The Front´ (1976) a ´Trumbo´ (2015), väčší dojem na mňa urobil ten starší. Mal väčší emočný náboj, dobre napísané postavy a silných hercov. A samozrejme niekoľkí z jeho tvorcov boli skutočne na ´čiernej listine´, takže prispeli do filmu svojimi skúsenosťami. Nový ´Trumbo´ je dobrý film, ale nie je výnimočný. Jeho hlavní tvorcovia majú skúsenosti s bežnými seriálmi. Sústredili sa na desať rokov v živote Daltona Trumba, v ktorých nielen písal skvelé scenáre, ale bojoval za slobodu slova a osobnú slobodu. Prevzal iniciatívu za celú skupinu rovnako postihnutých umelcov a rozhodol sa s mocnými Hollywoodu aj štátu hrať hru. V nej známe mená ako Kirk Douglas, John Wayne, Hedda Hopper a Otto Preminger získavajú iné zafarbenie, než ako sú všeobecne vnímané. ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016