Trumbo

USA, 2015, 124 min (Alternativní 120 min)

Režie:

Jay Roach

Předloha:

Bruce Cook (kniha)

Scénář:

John McNamara

Kamera:

Jim Denault

Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg (více)

V roce 1947 byl Dalton Trumbo (Bryan Cranston) špičkovým hollywoodským scénáristou, dokud se společně s dalšími umělci neocitl ve vězení a na černé listině kvůli svým politickým přesvědčením. Snímek (v režii Jaye Roache) vypráví o tom, jak Daltonovi jeho umění slova a smysl pro humor vynesly dva Oscary, a poukazuje na absurditu a nespravedlnost černé listiny, na níž se ocitli všichni od bulvární sloupkařky Heddy Hopperové (Helen Mirrenová) až po Johna Waynea, Kirka Douglase a Otto Premingera. (HBO Europe)

radektejkal

Z kterého scénáře, ke kterému filmu, je jeho závěrečná oskarová řeč? Donald Trumbo byl komunista, a zřejmě také "předčasný antifašista" (odpůrce fašismu před prosincem 1941); Jiří Voskovec za to rok seděl na Ellis Islandu (antioskar ještě za "Svět patří nám"). Donald Trumbo byl americkým disidentem; od českých disidentů se liší především nezměrným provozním kapitálem a z toho vyplývající manévrovací schopností. Výbor pro neamerickou činnost byl samozřejmě politický účelový nástroj - podobně jako připravující se výbor pro nečeskou činnost. Být na "černé listině" znamenalo (a film to patřičně ukazuje) především omezení možnosti profesního úspěchu a následných příjmů. Donald Trumbo - Václav Havel Hollywoodu... Samozřejmě odmítám každý režim (vláda, strana, manželství), který je založen na snižování, šikanování či jiné pronásledovaní jednotlivce. ()

easaque

-4* docela zajímavý životopisný snímek o hollywoodském scénáristovi, který v době studené války se dostal za své názory na černou listinu a musel si vydobít své místo na slunci přes veškeré překážky. Určitě je poučný pro mladší generaci, která o těchto skutečnostech ani netuší. Výprava i herecké obsazení je slušné, tak nekazí výsledný dojem z filmu a nepůsobí zbytečně pateticky ani ho nekazí běžná klišé. Vybíraví diváci si k tomuto filmu už cestu najdou, tak není nutno doporučovat ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aljak

Ani som netušil, že v krajine neobmedzenej slobody sa uskutočnil po svetovej vojne č. 2 takýto "hon na čarodejnice" - a dokonca, že si to odniesli aj takéto hollywoodské esá akým bol medzi inými aj Dalton Trumbo. Smutné, že taký schopný a šikovný človek sa musel kvôli názoru takmer "skrývať po kanáloch", len aby jeho filmy mohli ísť medzi ľudí a tam žať obrovské ovácie a úspechy. Po námetovej stránke teda skvelé, len miestami tomu trochu chýbal spád a pôsobilo to občas naozaj nudne. Niekde na hranici 3 a 4 hviezd, ale tak príbehy ktoré napísal sám život - to je vždy veľké plus, takže zaokrúhľujem na 4*. Aspoň vidno, že tá bájna sloboda nebola pravidlom ani v krajine neobmedzených možností. ()

Martin741

Reziser Jay Roach /Fotr je Lotr, jeho fotr, to je lotr / natocil vyborny film o tom, ako politicke presvedcenie dostalo mnohych hercov na Blbowoodsku ciernu listinu, lebo Holy Ud, alebo po nasom Blbowood netoleroval iste nazory. Za ne museli dotycni pykat. A tymto u mna Jay Roach natocil suverenne svoj najlepsi film. Ono zase Blbowood netreba prilis precenovat, jestvuju europske filmy /aby som nasral takeho Verbala, tak napriklad s istym Larsom von Trierom, ten toci fajne veci/, nadherne su indicke filmy, ktore ma potesia a pohladia po dusi. Fuckt potom nemusim cinsko -hongkongske kung fu srajdy. No a este par slov k filmu : vedie suverenne Bryan Cranston, a Diane Lane a Helen Mirren boli naprosto skvele. Dzona DobrehoMuza /Big Lebowski/ az tak nemusim, podla mna ani nevie prilis hrat. No nic, jaxom spominal, Blbowood zase netreba prilis precenovat , a najma v tejto dobe, ked kraluju komixovi hrdinovia v elastakoch, a slipoch, ktori - mam taky pocit - casto zachrania svet aj bez ohladu na to, ci s tym suhlasite, alebo nie, pripadne dotycni komixovi hrdinovia zachrania svet aj proti vasej voli. No a len taka pikoska, : napriklad tam, kde su dnes najslavnejsie blbowoodske studia /Paramount Pictures, MGm, Marvel studio/, bola v 60. rokoch 18. storocia len jedna polorozpadnuta chatrc a vysrala sa tam aj miestna diva svina. Takze tak, kazdopadne, u mna zatial najlepsi Jay Roach . 100 % ()

Streeper

Bryan Cranston je úžasný v roli Trumba a skvěle mu občas sekunduje Helen Mirren se svými jedovatými poznámkami, ale to je na celém filmu všechno dobré, co najdeme. První polovina je trošku ukecanější a vleče se. Ta druhá je výrazně lepší, ale stejně to není úplně dokonalé. Celý film strašlivě pomalu utíká a několikrát jsem se podívala na hodiny a modlila se ať to utíká rychleji. ()

C0r0ner

Zaráží mě, kolik je v žebříčku unuděných sraček a rádoby uměleckých škvárů, a kolik špičkových filmů zůstává za branami vůbec všeobecné znalosti. Trumbo je krásný (ač většinu času smutný) příběh o jednom člověku, kterému bylo naděleno mnoho talentu, nicméně názory a doba jeho talentu nepřály. Paráda. 95% ()

Topco

Dalton Trumbo (Gun Crazy, Prázdniny v Ríme, Spartakus, Exodus) ako jedno z popredných mien na neslávne slávnej „čiernej listine“, ktorá nekorektne a absurdne zhromažďovala, znevýhodňovala a prenasledovala umelcov pre ich politickú príslušnosť. Až tak, že niektorí museli pre vyšetrovanie úradom pre neamerickú činnosť fungovať pod pseudonymami. Menšie vedľajšie postavy tu patria menám ako Edward G. Robinson, John Wayne, Kirk Douglas či Otto Preminger. Pre mňa ako milovníka klasického Hollywoodu nostalgická záležitosť a veľmi príjemný exkurz! ()

zette

Mam rad zivotopisne filmy o lidech, kteri se "motali" v Hollywoodu a tento, o scenaristovi Daltonu Trumbovi je okoreneny faktem, ktery minimalne u nas neni moc znamy. A to tim, ze "demokraticke" USA po druhe svetove valce zakazali v Hollywoodu pracovat lidem, kteri byli cleny komunisticke strany a museli tak tvorit pod cizim jmenem. Filmu nic nechybi, vyborne uceleny zivotopisny film, dobre herecke vykony a vyprava. ()

Morzael

Parádní exkurz do doby připosraného USA, kdy cenzura protínala vše od komiksu po film. Cranston předvádí parádní výkon, scénáristicky je to zvládnuto velmi dobře, plus zbytek hereckého obsazení si svůj kousek chvály taky rozhodně zaslouží. Zejména Louis C.K. a John Goodman, kterej si může připsat do seznamu další kultovní scénu ("Pište si o mých filmech, co chcete! Lidi, co na ně chodí, stejně neumí číst"). Škoda, že si Trumbo neudělal svého času výlet na východ, aby viděl, jak komunismus skvěle funguje pro lid. Na tak racionálního a chytrého člověka mi přišel v tomhle slepě naivní. ()

pakobylka

Veskrze zajímavý náhled na Padesátá léta, která neminula ani Zemi neomezených možností, rozkládající se za Velkou louží. Zemi, která se v oné neveselé době urputně potýkala nejen se strašákem "neamerické činnosti", který si kreativně vynašla, ale i s rasovou segregací ... jakožto ostudným pozůstatkem otrokářských manýrů bílého muže z nepříliš dávných - a nepříliš osvícených časů. Vyprávění vychází ze života vynikajícího hollywoodského scénáristy, kterého zasáhlo soukolí studené války - a právě na jeho osudu demonstruje, že proti nějaké podobě politických procesů není imunní žádná země ... a žádný společenský řád - obzvláště pokud se cítí ohrožený ... ať už zvenčí či zevnitř. Postačí pilně zasévat a pečlivě zalévat štvavá semínka nedůvěry, pochybností, strachu ... a nenávisti, vzít si na pomoc média a postupovat v duchu známého hesla "Kdo nejde s námi, jde proti nám". Nezáleží na tom, jakými hodnotami se oháníte a za co a proti čemu brojíte, výsledek se dostaví - to by bylo, aby se nedostavil ! VELICE poučné - a VELICE aktuální pojednání, neboť s neskrývanou zlomyslností nastavuje zrcadlo i naší, mnohdy až příliš žhavé současnosti, v níž si zavedené a vycházející velmoci na válečných i diplomatických polích znovu rozparcelovávají náš svět, propaganda jede na plné obrátky, politici hromadně zapomínají na své základní poslání a přičinlivě hrabou pod sebe ... a obyvatelstvo, vzešlé z rozkolísané a nejisté doby, zahlcené informacemi rozličné kvality a ohrožované globálním vzestupem terorismu (který je ovšem z velké části vyprovokovaný silovým prosazováním "svobody a demokracie"), se začíná názorově dělit a radikalizovat i uvnitř napohled blahobytných státních útvarů. ()

laik_60

Keď sa Rusi zaradili medzi víťazné mocnosti v II. sv. vojne, naviac keď po vojne prišli aj oni so svojou atómovou bombou, začínala v USA narastať panika a obavy zo šíriaceho vplyvu komunizmu vo svete. To viedlo ku vznik studenej vojny medzi svetovými - atómovými veľmocami. Všade sa hľadali vyznávači a odporcovia jedného či druhého režimu. V Amerike senátor McCarthy začal zúrivo prenasledovať nielen členov komunistickej strany ale všetkých ľudí s nejakým "ľavicovým zmýšľaním. Tento Mccartizmus viedol k poprave manželov Rosenbergovcov a vzniku kadejakých "čiernych listín", kde boli mená ľudí , ktorým bola zakázaná verejná činnosť či dokonca popularita. Na takúto listinu sa dostali aj kultúrni pracovníci filmového priemyslu - herci či scenáristi. A o tom je tento životopisný film opisujúci život a ťažkosti svetového scenáristu Daltona Trumba. Film veľmi vierohodne a pravdivo zobrazuje politické pomery v kultúrnom a filmovom svete päťdesiatych rokov v USA. Milovníkom životopisných filmov odporúčam. ()

Juto

Jay Roach chce, aby bol film zábavný, zatiaľ čo príbeh je vážny. Je to dobrý nápad a obdivuhodný zámer. 7,5/10 ()

Martrix

Pro filmové nadšence tak trochu povinnost, ale jinak si netroufnu odhadnout jakou cílovou skupinu takový film nadchne. První půle je politicky orientovaná a vysvětluje jak a proč vznikla černá listina. Pro diváky postkomunistických zemí, může být ta americká hysterie bez patřičného kontextu nepochopitelná a snad i trochu nezajímavá. Naštěstí se to v druhé půli začne hemžit jmény, která většina z nás zná, dozvídáme se o pozadí vzniku některých filmů a sledujeme jestli a jak se Trumbo a jeho přátelé vypořádají se snahami fanatických antikomunistů vymazat je nejen z Hollywoodu. Zajímavé jsou i postoje některých hvězd a narážky na režiséry, nebo studia. Už tady jsou náznaky jak prohnilá, bezskrupulózní a pokrytecká je elita, která filmové prostředí ovládá. Když si dáte tento film do kontextu s tím, jak velké zásahy do tvorby se provádí v zájmu zajištění  "rovnoprávnosti a narovnávání křivd v souvislosti s rasou, sexuální orientací a životním stylem", dojde vám, že z toho už není cesty zpět, že se v Hollywoodu opět usadili lovci hlav. Jsem rád, že jsem tento film viděl, ale jistě bych ho nedoporučil každému. ()

campix

Životopisné drama, jakých už tu bylo mnoho. Otázkou je, zda se dokáže Trumbo něčím vymanit, nabídnout něco neotřelého, co Vás výrazněji zaujme. V tomto slaví pouze částečné úspěchy. Jelikož pro mě jako filmového fanouška jsou osudy Daltona Trumba zajímavé, protože napsal několik zásadním scénářů k Hollywoodským velkofilmům 50. a 60. let, i přes to, že byl označen za komunistu a byl zapsán na tzv. blacklistu nežádoucích scénáristů. Na druhou stranu dokáži pochopit, že nezainteresované osoby shledají Trumba dlouhým a nudným. Jelikož zpracování je naprosto klasické a po celou stopáž asi nebude bavit. Nutno závěrem podotknout, že Bryan Cranston v hlavní roli je naprosto skvělý a kvůli němu se film vyplatí vidět. ()

Fancipal

Tou největší předností demokracie je fakt, že i ti „špatní“ mají právo dostat šanci, i když třeba jenom proto, aby se sami v očích veřejnosti zdiskreditovali. Protože jakmile začneme rozdávat náhubky, jsme jenom krůček od toho, stát se těmi, před kterými se snažíme„ošaceni“ demokratickými principy a ideály, ochránit naši společnost. Každý má mít až na mimořádné výjimky právo na hlas. Nechť lidé rozhodnou, čí hlas bude znít nejzvučněji. Nemůžu mít vetší radost, než mám, když vidím, že fantastický Bryan Cranston, který upoutal celý svět svou rolí v Perníkovém tátovi, konečně proráží i na filmové plátno. A dělá to způsobem, který nemůže nechat nikoho na pochybách, jak obrovským talentem, tento americký herec disponuje. Trumbo – sympatizant s komunistickými myšlenkami a zároveň elitní hollywoodský scénárista, je v Cranstonově podání živelnou a dýchající postavou z historických knih. Mužem, se kterým by se pravděpodobně většina z nás názorově rozešla, ale který v sobě zároveň prezentuje ty největší americké ideály – sílu ducha a přesvědčení, tvrdohlavost a absolutní důvěru ve správnost vlastních činů, ať už jsou důsledky jakékoliv. Zdatně mu sekunduje Helen Mirren, která ukazuje v pro ni naprosto atypické záporné roli svou všestrannost. Miluju skvěle natočené biografické filmy, protože jejich prostřednictvím k nám mají možnost znovu promlouvat výjimečné osobnosti lidské historie. Trumbo je jedním z nich. Obrovské překvapení Oscarové sezóny. ()

sator

Tisíce lidí po celé Americe byly nespravedlivě vyšetřovány. Učitelé, vojáci, státní zaměstnanci a jejich rodiny byli mezi těmi, kteří následkem pronásledování přišli o práci, zbankrotovali, rozvedli se či dokonce zabili. Výbor pro neamerickou činnost pokračoval ve vyšetřování občanů do roku 1975. JEŠTĚ NENÍ KONEC Doporučuji : jak odstřelili MCCartyho.... ()

chelseaman22

Brilantní drama o tom nejsympatičtějším komančovi, co svět kdy viděl. Osobně musím smeknout před tím, že scénář se dá celý napsat ve vodní lázni s prkýnkem, na němž je psací stroj. Za Trumbem zbyla plejáda perfektních scénářů, jež zcela zásadním způsobem ovlivnili hollywoodskou produkci velkofilmů. To abych šel za babčou a omluvil se jí, že všichni komanči nejsou svině. 84% ()

andrii

Ladnost umu jeho, trubadúra pera, krále stříbrných scén, drezúruje americká nálada, nevybíravá manýra. Západ spaluje nápad, deformuje člověka. Nepěkně vytrhli mu list papíru z psacího stroje, ale on nepřestává rozlévat, krásně tajně, v duchu jejich stylu, čerň na bílé. ()

Johnny.ARN

Zaujímavý životopis, ktorý ma ale nestrhol. Cranston dobrý, ale vedľajšie postavy ho občas prevýšili. Na môj vkus a prevedenie trochu pridlhé s prázdnymi pasážami. Na druhej strane, bolo cítiť to, že je to čistá Oskarovka, ktorá sa vyhrala so všetkým a dáva vám najavo, že tento film nebol lacný, v žiadnom ohľade. Ale malo to skvelú atmosféru a niekoľko zaujímavých a poučných myšlienok. Slabšie 4 z 5 ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016