Předlohou ke scénáři snímku režiséra Johna Badhama byl nejprve scénář k televiznímu filmu z roku 1972, který autor Brian Clark posléze přepracoval v úspěšnou divadlení hru. Její první uvedení proběhlo v Londýně v roce 1978 s nezapomenutelným Tomem Contim v hlavní roli. Autor i herec získali za toto představení prestižní cenu Laurence Oliviera. Clark posléze ještě přepsal hlavní roli pro ženu, čímž poskytl hereckou příležitost řadě broadwayských hvězd.
Hrdinou filmové verze je charismatický a inteligentní sochař Ken Harrison, který je na vrcholu svých tvůrčích sil a prožívá silný milostný vztah s baletkou Pat. Energie z něj proudí všemi směry a přeměňuje se ve tvary, předměty a umělecká díla. V tom je jeho smysl života. Stačí jedna vteřina, automobilové neštěstí, a život se promění k nepoznání. Starý Ken Harrison umřel. Ten nový dokáže stále brilantně myslet, ale jeho mozek a řeč je to jediné, co mu zůstalo. Tělo leží bezvládně na lůžku. Jeho největším přáním je opustit tento život a právě to požaduje po lékařích a nemocničním personálu.
Richard Dreyfus podává v tomto snímku, překvapivě plného optimismu a emocí, strhující herecký výkon. Snímek se vyslovuje k filosofickému tématu práva na ukončení vlastního života a klade si věčnou otázku, "čí je vlastně" tento život a kdo má právo o něm rozhodovat. Tedy k tématu, které daleko přesahuje dobu vzniku tohoto pozoruhodného snímku. Po boku Richarda Dreyfusse uvidíme např. Johna Cassavetese či Christine Lahtiovou. (oficiální text distributora)

Machrovic

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKA: Jste tu od toho, abyste snižovala teplotu pacientům, ne abyste zvyšovala tlak sanitářům. // Vynikající příběh. Nejvíce musím vyzdvihnout herecké výkony a obzvláště casting. ()

LadyDevil

Vždycky mě zajímala otázka eutanazie a ráda se čas od času mrknu na film zaměřený na tohle téma. Občas je to krok vedle, Čí je to vlastně život byl ale přesným opakem...musela jsem se zamyslet nad tim, kdybych skončila na lůžku, uvázaná na péči ostatních..a jak bych se pak dívala na svojí lásku? Proto se mi strašně líbilo uvažování hlavní postavy a je to vlastně i mým vyjádřením na lásku: chtít to nejlepší pro toho, koho milujeme.. Tohle je problematika, kterou spousta lidí nechce vidět, ale skutečnost je taková, že těchto bezmocných, ale naprosto v pořádku uvažujících lidí (bohžužel, kdyby byli zaostalí či dementní, nebylo by to pro ně takové utrpení), je dost a žijí odstrčení od reálného světa v "bezpečí" nemocnic..a je to hodně depresivní představa, už jenom představit si takový život, představit si, že bychom takhle měli dopadnout...... ()

JohnSmith

Naprosto vynikající výkon Richarda Dreyfusse. Sice si nejsem jist, že by kdokoli jiný měl z počátku tak dobrou náladu jako on, ale celkově je to velice vydařené. ()

Pecival

Klasické drama, spějící pomalu k očekávanému konci, které se de facto ničím zásadním neodlišuje od tématicky podobných snímků. Nesnaží se hrát na city ani rozbrečet diváka, je to prostě střízlivá psychologická studie člověka, který ví, že "už si nezatančí". Z Richarda Dreyfusse vyzařovalo charisma, podpořené břitkým jazykem i na lůžku. ()

klukluka

Úžasný, jak může být pestrý film o chlápkovi, který hýbe jen hlavou. Trochu jsem se bál potoků slz a nekonečné nudy, nic z toho se ale nekonalo. A jsem rád za ten závěr, měli bychom umět naslouchat přáním druhých lidí. ()

Han22

Tradiční námět lékařských filmů - úspěšný sochař plný života skončí po autonehodě ochrnutý. Ale úplně, takže může hýbat jen hlavou. Lidi kolem něj běhají, jeho přítelkyně ho neopustí, lékaří bojují... ale není to klasický příběh o tom jak se s tím hrdina učí žít. Naopak hrdina se po fázi vtipkování a cynismu rozhodne, že takový život nechce, že chce umřít a bojuje proti lékařům pro které má prostě jen depresi a je blázen. Silný námět, režijní chameleon Badham se ve svém jediném čistém dramatu vyhnul veškerému sentimentu, patosu i slzám, ale stejně mě bylo smutno a držel jsem hrdinovi palce. Výborné vedlejší postavy (černošský ošetřovatel!); Dreyfuss fantastický, určitě si za takovou roli zasloužil aspoň nominaci na Oskara. A v realitě se 40 let poté nic nezměnilo. Člověk má právo změnit pohlaví, udělat se svým tělem cokoliv, ale nemá právo legálně se rozhodnout že už nechce žít. A když se mu odejít nepodaří, tak nastoupí dobrácí v bilých pláštích kteří ho nadopují prášky aby ho "vyléčili". ()

Barak

Když je nějaký film o člověku, který ochrnul, tak pak je vesměs na všechny naštvaný a chce umřít. V tomto případě však Richard Dreyfuss nejenže není naštvaný, ale je naplněn optimismem a má v zásobě pořádnou kopu hlášek, kterýma dokáže diváka velmi pozitivně naladit i přes tak smutné téma. Velmi hezky se na to kouká, je to dobře zahrané, na to, jak je to jednoduché, tak je to skvěle napsané, protože to dokáže plně pokrýt celé dvě hoďky, zkrátka je to fakt hodně "příjemné", žádné násilné snažení o dojetí diváka k slzám.. (spoiler) proč ale musel být ten závěr tak otevřený.... ()

siloalampa

Film z jedných najlepšie napísaných dialógov, aké som za posledný rok videl. Čitateľné, ale stojí za to si to prečítať, alebo sa aspoň na to pozrieť... ()

rivah

Souboj ochrnutého spolu s právníkem o propuštění z nemocnice - a následnou smrt. Hra byla dlouho hitem na scénách v Londýně a na Broadwayi. ()

Marchellonzo

Výborný a nevím proč tak přehlížený film, kde je vážné sociální a společenské téma zfilmováno s velkým citem a sarkastickým humorem. Snímek by mohl trochu víc zatlačit na emoční strunu, protože na konci byli dojatí jedině protagonisté ve filmu a ne já. Ovšem místo slz se dostavila husí kůže, při konečné obhajobě, což u mně vyrovnalo bilanci pocitů. Ve své podstatě představuje tento film silnou myšlenku o lidském životě a vlastní svobodné myšlence o tom, jak s ním člověk naloží. ()