Projekt Černá Voda (studentský film)

Projekt Čierna Voda

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2015, 32 min

Někteří tento krátkometrážní kousek označují za „nejlepší český studentský film“ – no já bych si s tímto tvrzením dovolil nesouhlasit. Znám několik o dost lepších – tohle je takový klasický průměr, který dle mého měl být tak o polovinu kratší a výsledek by byl mnohem lepší. Začátek se nesl v pohodovém duchu, atmosféru to rovněž nemělo špatnou a děvčata byla na první pohled celkem sympatická. Jenže potom se vydáme do lesa, kde se jenom chodí, holky sem tam zavřeští strachem, vypustí z úst i nějakou tu vulgaritu – no a divák se začne lehce nudit. Nic extra se neděje a finále mi teda zrovna originální nepřišlo. Ten zvukový doprovod ušel. Takže já to vidím na klasický průměr.(31.3.2018)

Dve mladé študentky prichádzajú do oblasti nazývanej Čierna Voda, aby natočili dokument o záhadných úmrtiach, ktoré mal mať na svedomí duch rozhnevanej ženy, ktorá údajne v danej časti prišla o svoje dieťa. Napriek tomu, že ide o totálny kopirák iného, známejšieho "Projektu BlairWitch, The" ma tento, v mojich očiach úplne podceňovaný horor kraťas, veľmi milo prekvapil. Bolo naozaj milé zaspomínať si na onen film, po ktorom som sa tri týždne bál chodiť do pivnice. Napriek vykrúcačkám ma v závere celkom slušne vykrútilo, pričom najmä vďaka slušnej atmosfére nemôžem inak, iba šľahnúť "povinné" štyri. O originalite príbehu nemôže byť ani reč, ale o amatarizme taktiež. Odporúčam siahnuť po slúchadlách a počkať na tmu - 70%(20.1.2016)

Takže rodina Česákových se rozhodla, že nám předvede svou extra třepotavou FF kameru. A mámo, zapojíme do toho oba dědy, bábu a nejlíp všechny příbuzný. Nicméně si úplně nemyslím, že by v roce 1869 dva frajeři v monterkách a dědouš v tesilkách a proletářským klobouku honili holku v prostěradle po lese, natož s bambusovou loučí z Bauhausu. Bohudík to nemění nic na tom, že tenhle "kraťas" měl velice slušnou atmosféru, profi kamera a záběry exkluzivní, škoda jen, že 15 rozmazanejch minut je celá půlka tohohle díla, kdy bylo vidět kravskou p..u a to doslova, jelikož se konec odehrával ve starým kravíně. Nevím jak v Orlických horách, ale většinou kravíny nebejvaj uprostřed lesa. Nevadí. Pořád je to lehce lepší průměr. 55%(13.8.2015)

Jak FF nesnášim, tak tohle se mi líbilo. Do žánru to samozřejmě nic nového nepřináší, ale přece jen se tady lépe daří pracovat s kamerou, takže při každém neroztřeseném záběru do lesa, a že jich kupodivu bylo, člověk s napětím čeká, co na něj vybafne. Notabene to prostředí našich lesů je člověku blízké, takže si snadno dokáže představit, že se mu něco podobného děje za chlaupou, takže jestliže jsem ještě loni chodil na houby ráno takřka za tmy, tak teď už nebudu. Co se samotných holek týče, tak je zřejmé, že dialogy jsou improvizace, ale na druhou stranu když se rozhodnu honit s kámošem bubáka, určitě si nebudeme každou větu plánovat. Navíc je vidět, že díky stylu natáčení se děvuchy místy opravdu hodně bály a tudíž se i chovaly adekvátně k situaci. Nejsme tak svědky protivného amerického ječení, ale spíše vystrašeného šeptání. Suma sumárum student Česák světu ukázal, jak se správně točí found footage. 85%(19.9.2015)

Dve študentky sa vydávajú na Český vidiek, aby zdokumentovali záznam o miestnej legende. Počas nočnej vychádzky sa ale stratia a zistia, že v lese je s nimi ešte niekto/niečo. - Tak za toto patrí tvorcom velká poklona. Found Footage hororov som už videl desiatky a toto patrí rozhodne k tým lepším. Najväčšie uznanie si definitívne zaslúžia zábery mimo kamery, ktorú držali dievčatá, hlavne parádne zábery na les. Parádne sedeli aj reakcie ludí z dediny, na ktorých bola pekne vidieť nervozita pred kamerou a tak to má byť keďže neboli profesionálmi. Dievčatá pôsobia tiež reálne, žiadne prehnané reakcie alebo vreskot. Velmi sa mi páčilo ako jedna z nich neustále používala slovo vole. Za slabšiu stránku považujem slabé audio, pretože niekedy fakt nebolo počuť čo dievčatá hovoria. Celkovo urobil film parádny dojem. Najprv som mu dal 4*, ale keďže to je študentský film, rozhodol som sa že si zaslúži plnú.(14.8.2015)

• - Hlavní představitelky studentek (Kateřina Kopáčková a Lucie Rejlová) byly v noci vysazeny v lese a následně samy absolvovaly sedmikilometrovou cestu, během které se skutečně ztratily. (jiri.cesak)

• - Orlické Záhoří simulovaly rozsáhlé lesy v okolí Hradce Králové. (jiri.cesak)

• - Náklady filmu byly velmi malé, jak uvádí režisér filmu Jiří Česák, všehovšudy to byly asi 4 000 korun. (Allica)