Vražda na Nilu

• Československo Smrt na Nilu (více)

Jedna loď, několik vražd, mrtvola, několik podezřelých a jeden geniální detektiv. Hercule Poirot chce prožít příjemnou dovolenou na luxusní lodi Karnak, která se plaví po Nilu. Pokojný výlet se však změní v drama, když někdo zavraždí bohatou Linnet Ridgeway-Doylovou. Pachatelem může být jen některý z cestujících! Ale kdo? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 24.3.1984 (R: ČST 2 = 11.5.1986), réžia českého znenia (ČST Praha 1984) = ZDENĚK COUFAL - ČT si to nepochopiteľne predabovala a poslala skvelý film "do hajzlu". O NOVE ani nehovorím ... (30.12.2010) ()

Sofia

Klasická detektivka v překrásném egyptském prostředí. Potěšila mě hlavně Angela Lansbury jako věčně opilá spisovatelka mírně pornografické literatury :-) a Mia Farrow jako bohyně pomsty byla taky dobrá. Ale podařilo se mi odhalit vraha! ()

JASON_X

Dokonalé zpracování dokonalé knižní předlohy, s dokonalou výpravou, dokonalými egyptskými exteriéry a dokonalým Ustinovovým Poirotem. Příběh z oněch starých dobrých časů, kdy ještě většina mohamedánů žila poslušně a krotce s obojkem bílého muže, nebo aspoň neškodně pásla stáda svých hubených koz v polopouštích Arabského poloostrova, na místě dnešních ropných polí... No nic. Dodnes si dobře pamatuju, jak jsem si při mém prvním sledování tohohle filmu (někdy ve dvanácti v ČST, ještě před čtením knihy), psal v jeho průběhu na papír žebříček podezřelých, a jak mě stará dáma Agatha kardinálně doběhla, protože pachateli byly nakonec osoby, které jsem měl po celou dobu na posledním a předposledním místě, a to navíc jen pro formu a pořádek, protože jsem je do mých hypotéz vůbec nezahrnoval. A pamatuju si taky, jak mě ohromil až ochromil moment vražedného výstřelu během rozhovoru v lodní kajutě, a ovšem i vypjatý závěr, na takovou přímočarou akčnost jsem nebyl v jejích detektivkách zvyklý. Bravo, lady Christie. Jediná malá výtka - Poirot je v knihách černovlasý a s černým knírem (který si v pokročilém věku dokonce potají přibarvuje), takže v tomhle ohledu Suchet nad Ustinovem v hodnověrnosti vede. Ale bonvivánský Ustinov má zase onen knír pravý, má nesrovnatelně lepší francouzský přízvuk a na rozdíl od Sucheta svého Poirota tolik přehnaně nekarikuje. Nejlepší filmové zpracování knížky A. Ch., které znám. ()

Terva

Agatha Christie's Death on the Nile a velice povedené filmové zpracování. Scénář - Agatha Christie a Anthony Shaffer ()

Agatha

Tato verze má jednu velkou slabinu - vedlejší obsazení vyniká nad hlavním, které tak trochu nudí. Z  vedlejších rolí doslova září Bette Davis s Maggie Smith a skvěle načatá je i Angela Lansbury. Naopak ústřednímu triu jsem jejich milostný propletenec moc nevěřil, jaksi tam chyběla vášeň na všech stranách. A nepomohl tomu ani nijaký Poirot Petera Ustinova. V určitých pasážích to má jistě své kouzlo, výprava je poctivá, ale chybí tomu svéráznější režie, která by tolik nenudila. ()

Blofeld

Ustinova v téhle roli nemám rád, ale na druhou stranu jsem jak několik dílů seriálu se Suchetem, tak tenhle film viděl v originále: Ustinov mnohem zřetelněji vyslovuje. Ale to jen taková poznámka. Se Suchetem byla natočena ještě jedna verze tohoto příběhu: není zdaleka tak zábavná, ale předlohy se drží mnohem věrněji. Tato verze je, kromě ústřední postavy, mnohem lépe obsazená, neodolatelné je tango Davida Nivena a Angely Lansburyové a scénky Bette Davisové s Maggie Smithovou...______SPOILERY:_____ Ti z vás, kteří mají problém s koncem - plán vymyslela celý ona a jeho přesvědčila, aby jí pomohl. On je evidentně pod velkým tlakem, má zranění a spáchal vraždu, takže to na konci už prostě nevydrží... ()

Padme_Anakin

Vrátila jsem se k tomuto snímku po několika letech a vyhrál to u mě na celé čáře, Agatha Christie je prostě královna detektivek.. Výborná atmosféra napětí i podezřívavosti, všichni jsou podezřelí, protože všichni lžou.. Herecký ansámbl do jednoho úžasný, Peter Ustinov a David Niven skvělá dvojka, no a Mia Farrow jako odložená snoubenka fantastická.. Závěrečné rozuzlení skvostné.. ()

corpsy

Reálnejšie a tým pádom veľkolepejšie, ako tohtoročný Branaghov digitálny fetiš. Vidieť pravé egyptské vykopávky, pravú loď plaviacu sa po pravom Níle, je predsa len sofistikovanejšie. Aj postavy sú vykreslené v podobe, akú Agatha Christie vymyslela. Žiadne uhladzovanie a politická korektnosť. Proste stará dobrá, nefalšovaná detektívka. ()

Astaroth12

Krásne destinácie, prenádherné prostredie a hlavne toto všetko je parádne nasnímané. Fakt musím pochváliť kameru, bola veľmi slušná. Herec v podaní Poirota mi pripadal taký nevýrazný, už som videl aj lepšie zahranie postavy Poirota. Plavba loďou nesie riziká a táto nieje výnimkou. Je tú znázornených veľa hypotéz, každý z podozrivých mal motív a tak vraždy pribúdajú a až v samom finále príde ako to už u A.Christie býva, nepredvídateľne rozuzlenie. Naozaj film má silu v príbehu je neskutočne prepracovaný, parádne domyslený. Len tu je viacero malých chybičiek, ale 4* si určite zaslúži.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

bloom

Role Hercula Poirota byla původně opět nabídnuta Albertu Finneymu. Ten sice účast zvažoval, ale nakonec odmítl prý kvůli složitému líčení a přípravě Poirotovy masky. Podle mě je verze s Ustinovem lepší a to nejen kvůli obsazení. Film je sice dlouhý (2 a čtvrt hodiny), ale to vůbec nevadí. Ustinov prostě hraje Poirota trochu jinak než Suchet, ale vůbec ne špatně. Záporák George Kennedyho je možná rolí jeho kariéry (kromě Bláznivé střely :-) ) Ženské výkony jsou odvedené líp než ty mužské (předwoodyovská Mia Farrow, pogainsbourgovská Jane Birkin, veteránka Bette Davis, stálice christieovských adaptací Maggie Smith či budoucí slečna Marplová Angela Lansbury). Nejlepší je ale David Niven jako plukovník Race. ("Objednejte mi les mérules." "Á, úhoře!") Pokud budete mít možnost vidět dabing ČT, dejte mu přednost před dabingem Novy, který sice není špatný, ale u ČT je profesionálnější. ()

hous.enka

Nejsem velký fanoušek Poirota. Ale Smrt na Nilu miluju. Verzi se Suchetem jsem viděla dvakrát a líbila se mi i PC hra. Oproti té novější verzi je toto herecké obsazení hvězdnější. Ať už je to sarkastická Maggie Smith, věčně opilá Angela Lansbury (Jessica prostě nestárne) nebo Mia Farrow coby zamilovaná Jacqueline. V roli Poirota mám radši Davida Sucheta, ale ani tenhle nebyl špatný. Prostě ve srovnání s novější verzí, to u mě vyhrává Smrt na Nilu z roku 1973. ()

NinonL

Přestože Hercule Poirot v podání Petera Ustinova mě tolik neupoutal, mám raději Davida Sucheta, film jako takový je dobrý. Zvláště Jane Birkin je velmi půvabná a celé prostředí Nilu a Egypta rovněž. Mia Farrow překvapila, její nevinná tvář byla dobrá volba. Film určitě stojí za shlédnutí, i když jeho délka je nadstandardní. ()

Krt.Ek

Má to výbornou pointu, na kterou se vyplatilo si počkat, ale tu to má díky stejnojmenné literární předloze A. Christie, ne filmařům. Když to dále porovnávám s knihou tak některé vedlejší linky byly zkráceny (nebo rovnou vynechány), což se týká i postav (logicky: jako nositelů těchto linek), ale to nevadí, za prvé s tím jsem tak trochu počítal, přeci jen film toho neunese tolik jako kniha, za druhé příběh filmu se pod všemi těmi úpravami (zjednodušováním) nezbortil. Už u Vraždy v Orient expresu jsem si stěžoval, že mi nesedl představitel H. Poirota, Albert Finney, jeho projev mně přišel až moc teatrální, extravagantní, a ani Peter Ustinov jakožto brilantní belgický detektiv se bohužel neukázal být šťastnou volbou, jeho herecký projev musím v protikladu k Finneymu označit za příliš fádní a nevzrušivý. A tak to herecky táhnou hlavně dámy: Bette Davis jako kleptomanická hraběnka Van Schuylerová, Maggie Smith jako její věčně frustrovaná služka, slečna Bowersová, Angela Lansbury jako poněkud otravná spisovatelka červené knihovny Salome Otterbournová a hlavně Mia Farrow jako opuštěná a zhrzená snoubenka Jacqueline De Bellefortová. Summa summarum: Filmová Vražda v Orient expresu mně přišla o malý kousíček lepší (u knih se neumím rozhodnout, která se mi líbila více). 70 % ()

elizabeth_ba

Pro mě příliš dlouhé a oproti předloze bylo ve scénáři provedeno hodně úprav, takže vše mně vše nakonec (navzdory 3 vraždám) vyznělo jaksi příliš romanticky... Vypuštěná jedna část příběhu, redukce postav... Novější, televizní zpracování s Davidem Suchetem, jež sice nemělo tak úchvatné exteriéry, se líbilo mi o dost více, a nejen kvůli hlavnímu představiteli (Ustinov, kterého jinak mám moc ráda, ale jak už píše i Faidra, příliš popisu Poirota nedodpovídá) ale také kvůli pragmatičtějšímu závěru. ()

Orlau32

Film podle románu Agaty Christie. Kdo miluje detektivky, přijde si na své. Dobře herecky obsazeno. Hraje zde 10 hollywoodských filmových hvězd dodnes zvučných jmen.(Peter Ustinov,Jane Birkin,Bette Davis,Jon Finch,George Kennedy,David Niven,Jack Warden,Angela Lansbury,Mia Farrow,Olivia Hussey). I režijně se tento snímek povedl. Nechybí napětí i mysterióznost. ()

Siegmund

Ano, pěkný film, zajímavé rozuzlení, ale na mě přece jen moc dlouhý. Zejména první polovina filmu se nekonečně vleče. ()

kaylin

Tedy nevěřil jsem, že by mě tenhle příběh mohl dostat, minimálně proto, že ho známa navíc i proto, že je prezentován ve více jak dvou hodinách. Jenže tahle plejáda skvělých herců je tak oslňující a příběh Agathy Christie pořád tak skvělý, že jsem ke konci skoro ani nedutal, a to jsem věděl, jak to dopadne. ()

topi

Stará dobrá Agáta. Její detektivky nestárnou, jsou vtipné a chytré. Smrt na Nilu je klasika, kterou John Guillermin na filmové plátno převedl bezvadně a obsadil parádní hereckou extra třídou. A ty nádherný ženský, Mia Farrow, Jane Birkin, Lois Chiles, Olivia Hussey, radost pohledět. Peter Ustinov se role Hercula Poirota zhostil úctyhodně. Český kinodabing opět luxusní a prvotřídní výsledek - Čestmír Řanda, Blanka Bohdanová, Jana Dítětová, Eduard Cupák, Ladislav Mrkvička, Helena Štáchová, Petr Haničinec, Jiří Holý, Stanislav Fišer, Soňa Dvořáková, Dana Syslová, Alena Kreuzmannová, Táňa Fischerová, Jiří Novotný. Dokonalost. ()

stration

Všechno je pefektní až na ....Poirota. Od doby, co jsem v této roli nevrlého belgičana spatřil poprvé Davida Sucheta existuje jen jeden Poirot. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury