Vojna a mír (TV seriál)

War and Peace

War and Peace

Vojna a mier

Drama / Historický / Romantický / Válečný

Velká Británie / USA, 2016, 6 h 20 min (Minutáž: 6x60 min, Televizní verze: 4x90 min)

Tak nakonec jsem všechna průběžná hodnocení (tj. po jednotlivých zhlédnutých dílech) vhodila do kýblu, tj. odsunula do svého Deníčku, jelikož je nakonec všechno jinak... Každé další zhlédnutí filmového zpracování románu L. N. Tolstoje je pro mě takovým testem, jestli už jsem dospěla nebo jestli pořád ještě ne. Bohužel ještě zatím ne, ale už se to jistě blíží. Moc pěkné zpracování, i když začátek byl trochu slabší (měla jsem pocit, že sleduji spíše Pýchu a předsudek než Vojnu a mír) a některé postavy mohly být pro filmové (i tv) zpracování raději vypuštěny, tak zhruba od třetího dílu to nabralo na obrátkách, a od dílu číslo čtyři až po téměř konec celé řady je to z mé strany už bez výhrad. Snad jen ztvárnění zdejšího svůdce, Anatolije Kuragina, jsem nějak "neskousla", ale to nakonec byla jediná větší chyba na kráse a možná jsem jen neměla porovnávat s Vasilijem Lanovojem (jelikož ten je zkrátka nesrovnatelný).(24.1.2017)

• DaViD´82

Dokážete-li přenést přes srdce, že se z toho vytratila ona "ruská duše" a je to takové znatelně britsky aristokratické a v chování některých postav poněkud nadbytečně dekadentní, tak to výtečné (zatím) je, o tom žádná. Akorát to holt již není TA Vojna a mír. Což působí poněkud zvláštně, speciálně pak když vyloženě do očí bije, jak moc má Harper nakoukanou Bondarčukovu verzi. Každopádně lépe k světu vypadající (nejen) televizní produkci s takovým obsazením jen tak znovu neuvidíte a pokud ano, tak pouze stěží takto kvalitní.(5.1.2016)

Bohužel mě to neoslnilo tak, jak jsem očekávala. Největší chybu vidím v hereckém obsazení, zvláště u mladých herců - např. Callum Turner v roli mladého Kuragina byl naprosto hrozný, Lily James se zase snažila tak moc, až to někdy bolelo a starší generace (Jim Broadbent nebo Greta Scacchi) je všechny s přehledem přehrála. Ruské reálie se také moc nepovedly, naprosto směšně třeba působila jakákoliv scéna, kde se někdo snažil zpívat rusky. Co se týče války, nejlépe byla zpracována bitva u Borodina a pochod zajatců z poslední části, která byla asi nejpovedenější. Jako celek bohužel jen průměr, který místy až neuvěřitelně nudil.(9.6.2016)

Vrchní velení slovanských národů, máme problém. Britové si vzali na paškál Tolstojeho Válku a mír. Ne pane náčelníku, nez...vili to, právě naopak. Ku...ky to zvládli. Upřímně, asi ani my slované to lépe nenatočíme. Nebojte, i tak to zkritizujeme. Negativní recenze můžeme založit na tom, že se někde křižují jako katolíci a ne pravoslavně. To bychom my měli třeba dobře. Jedno z největších překvapení u minisérie v letošním roce. Co se BBC povedlo nemá obdoby. Výborný román se dočkal výborné adaptace se skvělými hereckými výkony, silnou výpravou, kamerou, kostýmy a rekvizitami. Prostě a jednoduše zrodilo se dílo, které si minimálně já budu připomínat a rozhodně na něj neplánuji zapomenout. Paul Dano jako Pierre Bezuchov je výborná castingová volba, stejně jako u Lily James či Jim Broadbent - v Harrym Potterovi ukazoval svůj geniální herecký Um, ale zde je to o několik levelů výše. Bez mrknutí oka plný počet a skoro stovka. 95%(19.3.2016)

Bohužiaľ žiadny zázrak, ktorý zo šiestich hodín pohyblivých obrázkov vykúzli Tolstojove vrcholné dielo. V mnohom má pravdu užívateľ flanker.27. Aspoň niekto tu pozná látku, ktorá sa stala predlohou. Malo to svoje silné okamihy, ako napríklad tanec Nataši a Andreja, kde bol vidieť kontrast drsného vojaka v uniforme a nežnej osôbky v korzete a rukavičkách. A práve to ich k sebe priťahovalo. Alebo výbuch zásob munície, pričom tlaková vlna odhodila Pierra a kamera robila kotrmelce s ním. To bolo natočené ukážkovo. No predsa, keď jediný presah spočíva v tom, že človek môže zažiť neveru v manželstve so zlatokopkou, ale skutočnú lásku nechá v rukách iného; a môže zažiť vojnu, ale dokáže popíjať s nepriateľom. No po tom všetkom potrebuje stretnúť dobrosrdečného starca, aby ho naučil jesť zemiaky a teda aj užívať si život, je to trochu málo. Kniha prináša minimálne toľko otázok na zamyslenie, ako vzťahov na pretras medzi klebetiacou smotánkou petrohradských večierkov. A na záver pridám už len malý postreh k rozpravám o castingu. Všimli ste si, že Rebecca Front vyzerá ako Jeff Daniels?(17.4.2016)