Vojna a mír (TV seriál)

War and Peace

War and Peace

Vojna a mier

Drama / Historický / Romantický / Válečný

Velká Británie / USA, 2016, 6 h 20 min (Minutáž: 6x60 min)

Hodně civilní a intimní zpracování bez velkých epických scén, ale přesto to jako celek funguje výborně. Jako verze povinné literatury pro 21. století to je určitě víc než důstojné a duch předlohy, včetně ruské nátury, zůstal i v podání Britů zachován. Akorát asi mohl být o něco lepší casting, ne že by herci hráli špatně (i když Nortonovi jsem pár zvratů nevěřil), naopak, spíš jde o výslednou podobu role. Lily James je sice okouzlující, ovšem udělala z Nataši vyloženě hloupou slepici, která už nemá ke konci žádné divákovy sympatie (a trochu by přecejenom mít měla). Pierre má být sice protipól ideálu krásy, ale dát na něj herce, co vypadá na 15 let, vedle ostatních dospělých lidí, působí prostě… prostě divně. Teď bych ještě prosil novu britskou verzi Dostojevského Běsů:)(20.7.2016)

Když Britové točí podle ruské knižní předlohy... tak to, bohužel, dopadne většinou strašně britsky. Což o to, kamera je skvělá, hltáte každý záběr, herci hrají výborně, ale už to není příběh z Ruska. Je to příběh možná tak z východního pobřeží Anglie, ale víc na východ už se ve své adaptaci Britové prostě mentálně posunout nedokázali. A bojím se, že se v tomto ohledu ani moc nesnažili. Což o to, kvituji s povděkem, že se rozhodli adaptovat tak vrstevnaté a složité Tolstého dílo, dobově jsou místy i přesní (Čechy bude nejvíc do očí bít jejich ztvárnění bitvy u Slavkova), ale obsah se trochu podřizuje formě. Je to krásný příběh z počátku 19. století, ale ne z Ruska. Ani zdaleka ne z Ruska. A právě to seriálu tak strašně chybí k dokonalosti. S tím by se dalo odpustit osekání dějových linek až na kost, tak, že se dá stěží zorientovat v tom, kdo je kdo, čím co kdo sleduje a proč se chová, jak se chová. Nejhorší na tom je, že kdyby seriál udělali delší, mohl by paradoxně být mnohem zajímavější a herci by daleko víc mohli okusit a třeba aspoň zkusit napodobit ruskou duši. 70 %.(15.1.2016)

Klasika, kterou mi BBC musela naservírovat na stříbrném podnose, abych to s ní konečně zkusil a já za to můžu jen děkovat. Ve chvíli, kdy se z guláše mnoha postav stane správný vztahový propletenec, je vyhráno. Všechny zamilované, nenávistné a vůbec emocionálně vypjatější chvíle jsou vybroušené k dokonalosti a ústřední trojlístek postav ztraceného Paula Dana, charizmatického Nortona a zejména spanilé Lily James, které divák onu naivní treperendu uvěří od momentu, kdy poprvé zamrká kukadly, si sympatie vydobyl od samého začátku. Kdyby mě tolik nerozčiloval proradný rod Kuraginů, snad bych sahal i po nejvyšším hodnocení. I tak se z moderní Vojny a míru stala klasika, která nebolí a je naopak šitá přesně na míru divákovi, který se rád nechává unášet nevysychajícím britským televizním pramenem.(21.2.2016)

Bohužel mě to neoslnilo tak, jak jsem očekávala. Největší chybu vidím v hereckém obsazení, zvláště u mladých herců - např. Callum Turner v roli mladého Kuragina byl naprosto hrozný, Lily James se zase snažila tak moc, až to někdy bolelo a starší generace (Jim Broadbent nebo Greta Scacchi) je všechny s přehledem přehrála. Ruské reálie se také moc nepovedly, naprosto směšně třeba působila jakákoliv scéna, kde se někdo snažil zpívat rusky. Co se týče války, nejlépe byla zpracována bitva u Borodina a pochod zajatců z poslední části, která byla asi nejpovedenější. Jako celek bohužel jen průměr, který místy až neuvěřitelně nudil.(9.6.2016)

Nevím proč by měli Briti točit slovanskou verzi. Vždycky mě bavilo sledovat, jak je vnímaný například Švejk nebo Zámek v zahraničí. Ta autorská licence je prostě nutná (nehledě například na to, kolik překladů do angličtiny existuje a jak se liší v rozsahu). Jak je vnímán například Zelenkův film Karamazovi v Rusku? Jak vnímají v UK naše adaptace Shakespeara? ___ Daviesova verze je jasná a dobře vystavěná. Občas se nevyhne několika obezličkám (najdeme tu hned několik zvídavých Karásků), ale celek funguje a v každém z dílů najdeme alespoň jednu dechberoucí scénu. Funguje i obsazení, ze kterého vyčníval Broadbent a Dano - přestože byl typově velmi odlišný od Bezuchova v předloze. Neztratí se ani další, jmenovitě Burke, Norton a samozřejmě ani Lily James. __ Málem bych zapomněl na klasické povzdechnutí, že od Bylo nás pět u nás nevznikla jediná povedená "adaptace klasiky". A to už je přes 20 let!(9.2.2016)