Vojna a mír

(seriál)
  • Velká Británie War and Peace (více)
Trailer 1
Velká Británie / USA, 2016, 6 h 20 min (Minutáž: 60–80 min, Televizní verze: 4x90 min)

Tom Harper

Předloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Andrew Davies

George Steel

Martin Phipps

Paul Dano, James Norton, Lily James, Adrian Edmondson, Aisling Loftus, Greta Scacchi, Jack Lowden, Tuppence Middleton, Aneurin Barnard, Jessie Buckley (více)

Epizody(6)

V období zuřící války mezi Ruskem a Napoleonem se může život pěti aristokratických rodin navždy změnit... Ocitáme se v Rusku roku 1805. Francouzská armáda pod Napoleonovým velením vtrhla do Rakouska a nyní ohrožuje Rusko. Pierre Bezuchov, představitel ruské šlechty, se netají se svými politickými názory a podporou francouzského vojevůdce, což se zdejší společnosti příliš nelíbí. Andrej Bolkonský, Pierrův nejbližší přítel a dědic jedné z nejurozenějších ruských rodin, chce získat slávu a povýšení v carské armádě čelící Napoleonovi. Nataša Rostovová pochází z nižší šlechtické rodiny, je to veselá i hloubavá dívka hledající své místo ve společnosti. Příběhy našich hrdinů se odehrávají na pozadí vojny a míru. (Filmbox)

Trailer 1

tatanapope

6 -ti hodinová podívaná do historie Ruska , Napoleona Bonaparte, panovníků, sňatků z rozumu, lásky, války i smrti, rozdělena do 6-ti dílů po přijatelných 60-ti minutách, kdy na začátku každého dílu nás přivítá připomenutí starého. Tím pádem se to dá sledovat i s malým odstupem. Samozřejmě, pak to ztrácí šarm, ale pro časově vytížené lidi je to příjemný kompromis, jak si snímek vychutnat celý a zůstat stále v obrazu. Film je zajímavý po všech stránkách. Umí být lehce emotivní, smutný...Trochu jsem postrádala to historično a žádná hezká kulisa to nezachránila, tu dobu jsem jim zkrátka nebyla schopna uvěřit, ale když se na to člověk podívá jako na lehce moderní pojetí, tak vlastně proč ne. Tuto malou chybku ale herci dokonale vynahradili velmi příjemnými a přesvědčivými výkony, kdy se každý do své role hodil, jako by se pro ni narodil, obzvlášť u hlavních postav to bylo velmi znát, že si někdo s výběrem herců dal skutečně záležet. Viděno v rámci Seznamte se s...Lev Nikolajevič Tolstoj ()

eLeR

Ak by prvé časti mali silu tých posledných dvoch-troch a ak by z toho dýchalo viac toho ruského bolo by to asi dokonalé. Prvé časti sa mi javili ako nejaká telenovela, kde bol každý s každým, samé intrigy, ohováranie, falošná láska, pravá láska, aj tá nenaplnená, súboje, bohatstvo, vhodné manželstvá ... a do toho zasiahla vojna. Vojna, ktorá tentokrát nerobila z ľudí zvieratá, ba práve naopak. Tí zlí si uvedomili svoje chyby a tí dobrí im všetko odpustili. A ten silný, dojímavý záver vlastne zatienil tú slabú prvú polovicu. Z hercov ma zaujal predovšetkým Dano, Norton, Broadbent a Cox. Hudba mi v prvých častiach dosť rezala uši, ale od štvrtej časti bola naozaj dobrá. A príbeh? Verím, že literárnu klasiku Tolstého dať do pár častí sa nedá. Ja som ju zatiaľ nečítala, možno prišiel ten čas. Osobne ma najviac bavila línia princa Andreja a princeznej Márie. Na TV produkciu vskutku chvályhodné. ()

filmmovier

Vojna a mír je věc, kterou rozhodně nikdy číst nehodlám a vlastně jsem ani nevědel, jestli se chci podívat na nějakou filmovou adpataci. A pak přišla nejnovější adaptace. Britská. Od BBC. A bylo rozhodnuto, podívám se na to. A když jsem se k této věci na svém předlouhém seznamu konečně dopracoval, měl jsem nejen velká očekávání, ale také velké obavy. Obavy byly naplněny (hlavně v celé druhé polovině minisérie), ale očekávání byla naštěstí naplněna také. A když pominete to, že je to skutečně britské a kdyby jste nevěděli, že se to odehrává v Rusku, tak to snad ani nepoznáte, tak je to jinak fajn (až na délku, místy, zejména v posledním díle). Zatím zním asi spíše kriticky, ale co na tom, ve výsledku se mi to celkem líbilo a každý hlupák pozná, že se jedná o povedenou adaptaci – adapaci s perfektními herci, vizuální stránkou, atmosférou i dějem (ale hlavně s těmi perfektními herci a vizuální stránkou). Pravděpodobně je to pro většinu lidí jen taková „jednohubka“, ovšem ve většině času poměrně záživná. Další důkaz toho, jak náročná tahle látka je, protože upřímně, být to tak o dva díly kratší, asi by to bylo lepší. Nicméně velkolepé bitvy jsou epické a zručně natočené, Gillian Anderson a Jim Broadbent to tam na malém prostoru velkolepě ovládají a Pierre Bezuchov a Nataša (hlavně ta) jsou prostě dokonalí. 80%. ()

MontyBrogan

Bohužiaľ žiadny zázrak, ktorý zo šiestich hodín pohyblivých obrázkov vykúzli Tolstojove vrcholné dielo. V mnohom má pravdu užívateľ flanker.27. Aspoň niekto tu pozná látku, ktorá sa stala predlohou. Malo to svoje silné okamihy, ako napríklad tanec Nataši a Andreja, kde bol vidieť kontrast drsného vojaka v uniforme a nežnej osôbky v korzete a rukavičkách. A práve to ich k sebe priťahovalo. Alebo výbuch zásob munície, pričom tlaková vlna odhodila Pierra a kamera robila kotrmelce s ním. To bolo natočené ukážkovo. No predsa, keď jediný presah spočíva v tom, že človek môže zažiť neveru v manželstve so zlatokopkou, ale skutočnú lásku nechá v rukách iného; a môže zažiť vojnu, ale dokáže popíjať s nepriateľom. No po tom všetkom potrebuje stretnúť dobrosrdečného starca, aby ho naučil jesť zemiaky a teda aj užívať si život, je to trochu málo. Kniha prináša minimálne toľko otázok na zamyslenie, ako vzťahov na pretras medzi klebetiacou smotánkou petrohradských večierkov. A na záver pridám už len malý postreh k rozpravám o castingu. Všimli ste si, že Rebecca Front vyzerá ako Jeff Daniels? ()

novoten

Klasika, kterou mi BBC musela naservírovat na stříbrném podnose, abych to s ní konečně zkusil a já za to můžu jen děkovat. Ve chvíli, kdy se z guláše mnoha postav stane správný vztahový propletenec, je vyhráno. Všechny zamilované, nenávistné a vůbec emocionálně vypjatější chvíle jsou vybroušené k dokonalosti a ústřední trojlístek postav ztraceného Paula Dana, charizmatického Nortona a zejména spanilé Lily James, které divák onu naivní treperendu uvěří od momentu, kdy poprvé zamrká kukadly, si sympatie vydobyl od samého začátku. Kdyby mě tolik nerozčiloval proradný rod Kuraginů, snad bych sahal i po nejvyšším hodnocení. I tak se z moderní Vojny a míru stala klasika, která nebolí a je naopak šitá přesně na míru divákovi, který se rád nechává unášet nevysychajícím britským televizním pramenem. ()