Vojna a mír (TV seriál)

War and Peace

War and Peace

Vojna a mier

Drama / Historický / Romantický / Válečný

Velká Británie / USA, 2016, 6 h 20 min (Minutáž: 6x60 min)

Hodně civilní a intimní zpracování bez velkých epických scén, ale přesto to jako celek funguje výborně. Jako verze povinné literatury pro 21. století to je určitě víc než důstojné a duch předlohy, včetně ruské nátury, zůstal i v podání Britů zachován. Akorát asi mohl být o něco lepší casting, ne že by herci hráli špatně (i když Nortonovi jsem pár zvratů nevěřil), naopak, spíš jde o výslednou podobu role. Lily James je sice okouzlující, ovšem udělala z Nataši vyloženě hloupou slepici, která už nemá ke konci žádné divákovy sympatie (a trochu by přecejenom mít měla). Pierre má být sice protipól ideálu krásy, ale dát na něj herce, co vypadá na 15 let, vedle ostatních dospělých lidí, působí prostě… prostě divně. Teď bych ještě prosil novu britskou verzi Dostojevského Běsů:)(20.7.2016)

Dá se říci, a snad to platí i obecně, že mluvit o Tolstém bylo by nošením dříví do lesa. Vojna a mír je literární skvost. Tak zcela tomu není u filmového přepisu. Prostředí carského Ruska ve filmové kresbě je pojato hodně velkosvětsky. Ale na druhé straně je třeba říci, že dobový ráz a hlavní dějová linie zachovává i přes romantizující nános v zásadním pojetí filosofická podobenství. V porovnání s ruskou verzí, lze pouze oželet jakési hutnější vcítění do ruské duše. Jinak z hlediska zanechaného dojmu mě výrazovým stylem nejvíce oslovila Marie Bolkonská. Ve výsledném působení byla asi nejblíže slavnému románu.(18.3.2016)

Ponořil jsem se mezi smetánku velké matičky Rusi v adaptaci literární ultraklasiky. Tedy vlastně mezi smetánku britských herců, kteří se snaží předstírat že jsou v Rusku a útočí na ně Napoleon - věrohodné to příliš není, protože i když jsou obsazení typově přímo dokonale a hrají jako bohové, pořád jsou to Britové od pohledu - a i když tedy Brian Cox má jako generál Kutuzov charisma až na půdu, pořád je to k čertu Brian Cox. Leč, to je jinak snad jediná výtka k vynikajícímu dílu, které ve velmi zkrácené a tedy o to stravitelnější podobě (několik tisíců stran předlohy je i na těch šest hodin seriálu fakt trochu moc) předvádí epicky mohovrstevný a komplexní propletenec lidských osudů. Genialita díla je tu samozřejmě jen odrazem předlohy, ale v moderní podobě funguje bez velkých problémů . 8/10(21.3.2016)

Vrchní velení slovanských národů, máme problém. Britové si vzali na paškál Tolstojeho Válku a mír. Ne pane náčelníku, nez...vili to, právě naopak. Ku...ky to zvládli. Upřímně, asi ani my slované to lépe nenatočíme. Nebojte, i tak to zkritizujeme. Negativní recenze můžeme založit na tom, že se někde křižují jako katolíci a ne pravoslavně. To bychom my měli třeba dobře. Jedno z největších překvapení u minisérie v letošním roce. Co se BBC povedlo nemá obdoby. Výborný román se dočkal výborné adaptace se skvělými hereckými výkony, silnou výpravou, kamerou, kostýmy a rekvizitami. Prostě a jednoduše zrodilo se dílo, které si minimálně já budu připomínat a rozhodně na něj neplánuji zapomenout. Paul Dano jako Pierre Bezuchov je výborná castingová volba, stejně jako u Lily James či Jim Broadbent - v Harrym Potterovi ukazoval svůj geniální herecký Um, ale zde je to o několik levelů výše. Bez mrknutí oka plný počet a skoro stovka. 95%(19.3.2016)

Klasika, kterou mi BBC musela naservírovat na stříbrném podnose, abych to s ní konečně zkusil a já za to můžu jen děkovat. Ve chvíli, kdy se z guláše mnoha postav stane správný vztahový propletenec, je vyhráno. Všechny zamilované, nenávistné a vůbec emocionálně vypjatější chvíle jsou vybroušené k dokonalosti a ústřední trojlístek postav ztraceného Paula Dana, charizmatického Nortona a zejména spanilé Lily James, které divák onu naivní treperendu uvěří od momentu, kdy poprvé zamrká kukadly, si sympatie vydobyl od samého začátku. Kdyby mě tolik nerozčiloval proradný rod Kuraginů, snad bych sahal i po nejvyšším hodnocení. I tak se z moderní Vojny a míru stala klasika, která nebolí a je naopak šitá přesně na míru divákovi, který se rád nechává unášet nevysychajícím britským televizním pramenem.(21.2.2016)