Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

• Kazisvet III.

Jak to jen... abych se hned nenaštval z toho, co jsem viděl. Tyto chlapce považuji za jedny z největších hrdinů našich národů. Doteď mi běhá mráz po zádech z toho, jak je vykreslili jako hlupáky, co měli víc štěstí než rozumu... Jako uplakánky, co brečeli, když zjistili, že cestu zpět jim Londýn nepřipravil (což vůbec není pravda, protože to věděli prakticky už při výběru, že pojedou na nebezpečnou misi zřejmě bez návratu)... Jako klučíky, co chtěli hrát na vojáky... Vrchol tomu všemu nasadila angličtina u Čechů a Němců... Tohle si cpěte americkému/britskému publiku, ne mně. 30% = 2/5(24.10.2016)

Pro ty co měli za 5 z historie na základce : POZOR SPOILERY! Film u kterého je pro mě hodně těžké zůstat objektivní. Jakožto zapálený příznivec české historie (nejraději mám Jana Husa a Palacha) jsem odmítal myšlenku, aby mi nějaký britský kokot odvyprávěl, jak českoslovenští paragáni obětovali svůj život za ČSR. Naštěstí se toho neujal nějaký tupohlav co chce prachy, ale netupohlav, kterýmu je to fuk. Takže jsem ve výsledku dostali hezký průnik opravdové historie a hollywóódského akčňáku. Ano chyb je tam nepočítaně a nevím jak dlouhé komentáře se dají na csfd napsat, ale myslím že by to byl nejdelší komentář na csfd..... No nic zkusíme to : 1. Proč hned po přistání rozdělávají Kubiš a Gabčík oheň? Jsou pitomci? Pokud by byli vysazeni v brazilském pralese, tak bych to chápal, ale v celé ČR není žádný les dost velký aby tenhle oheň nebyl vidět. 2. Ve skutečnosti první člověk, kterého Gabčík s Kubišem potkali byl sice hajný, ale ten jim pomohl dostat se do Práglu. 3. Česká hájenka vypadá jak obydlí amerických jižanských vidláků, co jedí přejeté veverky. 4. Která česká hájenka měla v té době telefon? Tahle uprostřed lesa určitě ne. 5. Gabčík s Kubišem (odteď už jen G+K) si zaparkujou kradené auto a pak jsou pryč. Neměli by jej někam schovat? Zničit? 6. Skřet co hrál zlého doktora Zolu v Kapitán Amerika se vrací. Jako český odbojář. Nesmírně rušivé. 7. Český odboj je banda zajímavejch týpků. Zkrátka vypadají a chovají se jak odboj který si vymyslel nějaký scénárista. 8. Jelikož nechtěj G+K vypadat nápadně tak si vezmou do party 2 cuchte. Alias love story. Vím, že je to dle pravdy, ale stejně je mají ve filmu především na lovestory, konverzace a ukázat, že i ženský něco dělali za vojny. Nevím, zkrátka mě to rušilo. 9. Akcentáž anglo-amerických aktórů se nestále pere s akcentem českých herců. 10. G+k začnou vymýšlet plán na atentát na místě a v čas atentátu (možná měli mít něco připraveného dopředu). 11. Heyndrich střílí jak diví civilisty (asi nám film chtěl říct, že je zlej). 12. Hodilo by se vidět část filmu po atentátu také očima Němců. Jinak totiž pořád musí G+K někdo vysvětlovat, co se ve městě děje a mi to nevidíme a nevíme. 12. Gestapáci krom logických pistolí mají i upilované brokovnice jak banda italských mafiánů. 13. Pokud si pamatuji správně, tak Moravcová se v koupelně zastřelila. Proč se ve filmu otrávila? Nevim. 14. Němci jsou vylíčeni jak banda neandrtálských zuřivců mlátící ženy a kopající do mrtvol. Němci byli za války chladní, pracovití, inteligentní a čistotný národ (čímž se moc neliší od dnešních Němců), který ale dokázal s perfektní kalkulací a efektivností páchat zvěrstva - v tom byla jejich největší zbraň. 15. Ve skutečnosti ukázali gestapáci synátorovi hlavu jeho otce v akváriu, ne hlavu mámi v košíku (já vím hlava v akvárku by vypadala směšně, ale když se to tak stalo, proč to měnit). 16. Přestřelka v kostele je tak akční až jsem čekal bílé holubice Johna Wooa. 17. Paragáni neměli samopali, jen pistole a s municí šetřili. 18. Dle neoficiální zprávy zemřelo při bitvě v kostele 12 německých soldatů, oficiální zpráva hovoří jen o 6 zraněných. 19. Paragáni se bránili v kostele 6 hodin. Ve filmu to vypadá jak 20 minut. Sic je na konci filmu zpráva, že to bylo 6 hodin, ale režisér se mohl snažit víc aby to vypadalo, že nějaký čas uběhl. Například Němci si daj pauzu s útokem, hodit sem tam nějakej dialog atd. 20. Pravdou je, že někdo vykřikl z krypty slavné : ,,Jsme Česi, nevzdáme se". Pochybuji ale, že to byl Gabčík, jelikož ten byl Slovák. 21. Místo artového konce bez zvuku a halucinacemi by se možná hodil emotivní konec typu Let 93, kdy se všichni překřikují, rychlé střihy, výkřiky Němců, Čechoslováků, do toho zvuk střelby, granátů, vody. Takhle je to po střílandě v kostele trošku nuda.... Páni no nějak jsem to dal. Možná bych toho dal víc, ale musím film vidět znovu. A teď musím říct jako správný český rádoby vlastenec, že všechny tyhle chyby jsou mi u prdele.... Dávám neobjetivních 5*, jelikož to byl ,,zábavný" film, kterému všechny chyby odpouštím a jsem nesmírně rád, že si západní filmaři všimli, že i v Čechách se taky někdy něco dělo.... Domluvil jsem jdu spát...(24.10.2016)

Nato, že to točil britský režisér, musím povedať, že klobúk dole. Naozaj pekný a dojímavý film videný v kine.Fakt silné emócie, niektorý ľudia dokonca plakali už po polke filmu. HERCI: Veľmi som sa bál aby Jamie "GREY" Dornan nehral Gabčíka a našťastie sa tak nestalo a roľa Kubiša mu sadla výborne. Samozrejme Cillian Murphy ako Gabčík je podaný naozaj výborne, nedá sa tak ľahko rozhodiť a pôsobí skúsene. Anna Geislerová ako pomocníčka podáva fakt super výkon i keď nemá až tak veľký priestor. A aj ostatný potešia svojimi výkonmi, či už britské alebo české obsadenie. AKCIA: V podstate ju tvoria dve sekvencia, prvou je atentát na Heydricha, tá je krátka ale je reálne spracovaná, druhá je prestrelka v kostole, je realistická, drsná, skvelo natočená. PRÍBEH: Založený na skotočnosti a prenesený na plátno veľmi reálne, aspoň čosa atentátu a prestrelky v kostole týka. Dávam tomuto silnému filmu 5 hviezd.(26.10.2016)

Jediné nad čím stále přemýšlím, zda-li smrt jednoho člověka může vyvážit smrt 5000 českých nevinných lidí včetně starců, žen a dětí. Ale to hrdinům z londýnské exilové vlády fakt nedošlo.(27.10.2016)

• injoy

První polovina nuda... Čekal jsem nějaké napínavé scény, které budou těžit z období protektorátu, kdy byla situace opravdu těžká. Místo toho jsme se dostali jakési pofidérní milostné románky. Kulisy také nula, jedna ulice s přendanýma značkama a doslova pár statických záběrů upravených počítačem. Ach jo. Závěr ok, ale bez nápadu, stejně jako atentát. Myslím, že mohlo být napínavější. Nevyužitý potenciál jak prase.(28.10.2016)

Ještě před zhlédnutím této válečné topovky jsem věděl, že toto je přesně můj styl. Pořád mi příjde, že kvalitních válečných filmů je málo, a proto by se tyto pecky měly objevovat na plátně častěji a nejen v kinech ale i ve školním vzdělávacím programu.(29.10.2016)

• ssarka

fakt jsem byla zvědavá,jak se této pro nás důležité události zhostí novodobý filmaři...takže za mě NE realitě děje, NE hereckým výkonům,kdy kluci vůbec nepůsobili jako kamarádi,ale spíš jako parodie na Bonda navíc neustále s cigárem v tlamě v době potravinových listků,bez nároku na ně??? NE otřesné neposlouchatelné angličtině NE absolutním nesmyslům v ději,kdy režisér tvrdil,že si studoval tuto událost??k přestřelce u jakési boudy nikdy nedošlo a navíc,kdyby jeden ze zrádců utekl,tak by hoši nedošli ani k první stodole a už by je měli...pak bla bla bla plno blbostí,jakože všem řekneme,proč jsme tady a kdo jsme,neuvěřitelné dialogy se ženskýma o smyslu naší mise..jedno veliké NE tomu,že z Kubiše udělali pochybujícího naivního blbečka,kterej to vlastně udělat asi nechce,chce se oženit a mít děti a psy a domek s muškáty,to že řešil nějako cestu zpět do Londýna a vypadal jako někdo,kdo žádný výcvik nemá a vůbec nic neví o válce,armádě atd...nezlobte se místní hodnotitelé, ale u takovéhoto filmu tyhle detaily DŮLEŽITÉ JSOU!!!!!!!!!! ten meeting čtyř sudiček uprostřed zatáčky před atentátem,protože si přece musíme ujednat strategii hry..NO DO PRDELE!!!!!!!! následně jsem měla pocit,že sleduji parodii na tuto událost,když se v bytě řešilo zabití té jedné slepice...už už jsem měla radost,že nějaké emoce ze mě dostane přestřelka na balkoně,když pominu ty tuny střeliva,které ti tři měli u sebe,ale konec v kriptě,kdy ta mrtvá slepice zve ke společné koupeli,to mě opět usvědčilo v tom,že s tímto se teda nehodlám stotožnit..pane Sequenci st. hluboko před Vámi stále smekám,Vy jediný jste dokázal natočit skvost hodný takové odvahy..a všechny 4 a 5-ti hvězdičkáře zde bych nahnala do knihovny a fakta o historii bych je nechala alespoň jedou si přečíst(2.11.2016)

• jozindodulik

Scénář mizerný, spousta jmen a příjmení, dáte si Becherovku? Já jsem od filmu nic nečekal, protože ta pointa je totálně na hovno..vysadíme vás, vy se nějak dostaňte do Prahy a nějak zabíjte Heyndricha, my v Londýně jsme se tak rozhodli a je nám u prdele, co bude pak..totálně nedomyšlené a na hovno. Je hrdina ten, který svým činem, zabitím jednoho člověka způsobí reakci zabití dalších xxxx lidí včetně sebe? Abych pravdu řekl, tak ve filmu se mi líbilo pouze bránění kostela, kde jsem soucítil s herci, kde jsem cítil emoce, kde jsem cítil statečnost, odvahu..film prostě splnil má očekávání, celá pointa je na hovno a podle toho vypadal i ten film..PS: Geislerka tam mohla hrát spíš nějakou matku nebo babičku, vypadá tam tak na padesát..(4.11.2016)

8,0/10(4.11.2016)

Udelali z ceskych hrdinu tezke amatery ... nic moc, puvodni ceska verze je rozhodne lepsi !(4.11.2016)

Angláni hrající si na Čechy nakonec zaujali.(8.11.2016)

Tak na tenhle film jsem byla hodně zvědavá. Zajímavý a nečekaný obsazení.. Dost překvapil Dornan, kterej nehrál až tak křečovitě, jak jsem předpokládala. Co se nedal překousnout, byla ta angličtina. Absolutně mi do kontextu nezapadalo, aby Gabčík a Kubiš v Praze mluvili o rodné Moravě v angličtině. Trochu paradox, ne? Vizuálně na jedničku.(9.11.2016)

Hodnocení takové výše u takového tuctového filmu nechápu. I když jde o naše dějiny a měl bych k tomu asi podle někoho přihlédnout, neudělám to, protože operace Anthropoid už byla zfilmovaná naší produkcí a to tak, že mnohem lépe. V tomto případě jde o až moc akční a pro americké obecenstvo zjednodušený filmeček. Čekal jsem od něj mnohem víc.(12.11.2016)

Neviem si pomoct, chybal mi tam Brzobohaty a navyse bola ta anglictina... davam teda styri a spominam na 5-hviezdickovy Atentat.....(13.11.2016)

Stale sedim zaryty v kresle a z tv jede hudba ze zaverecnych titulku a nevim co k tomuto filmu rict..do pulky filmu jsem si rikal,covece,tohle bude asik takova slabota,nic se nedeje,sice nejake napeti lze citit ve vzduchu ale neco tomu chybi...a co chybelo? HLAVNE zhruba 40 minut do konce :) Nastala pak spravna filmova rezba,kdy jsem cucel s otevrenou pusou a skoro nedychal,pri atentatu jakobych tam byl s nima,prestrelka v kostele skvele natocena :)A to jsem si rikal,ze zrejme nenajdu film kdy zaverecna pulhodinka prekryje celej film a uplne ho cely protoci v hodnoceni,tady jsem ho prave nasel.. pro me lepsi nez cesky Atentat..(18.11.2016)

Snímek, který si zaslouží globální pozornost. Film bych popsala třemi slovy - mrazivý, emotivní, naturalistický. Musím říct, že Ellis odvedl skvělou práci, film byl úžasný, ale rozhodně není pro všechny. Výběr herců i fakt, že režisér chtěl, aby byl film, co nejvíce autentický (natočený v Praze a s co nejvíce českými herci) se mi moc libil. Taky ve mně vyvolal reakci, kterou jsem opravdu nečekala. Hodnotím ho 85%, ale momentálně se mi víc rozebírat nechce, neboť zážitky jsou ještě příliš čerstvé.(20.11.2016)

Poměrně nepovedený film – o poměrně zásadním období našich dějin. Kvalitou odpovídá hodnocení zhruba 40 %.. proč a za co si ale zaslouží o něco víc? Mezi hlavními zápory asi nemá cenu znovu komentovat nepochopitelné rozhodnutí nechat herce mluvit příšernou čechoangličtinou, která ještě přidává na nesympatičnosti hlavních postav. Těžko se taky smířit s tím, že jako v zásadě jediný lídr je tu vykreslen Gabčík - jako pravá „gamechanging“ osobnost, zatímco ostatní parašutisté jsou váhající, nevýrazní, zmítaní pocity. To je sice lidské, ale film obecně pracuje s emocemi dost špatně. Například v až lehce trapné linii „odbojářských lásek“. Jasně, krása není všechno (mezi Češkami by se našlo tak 2 miliony hezčích než je Aňa Geislerová), ale není tu ani žádný jiný důvod, proč by se do ní měl Gabčík tak náhle a osudově zamilovat. Stejně tak Kubiš přejde do vztahu s jakousi Marií, kterou ztvárňuje svůdná Kanaďanka s tou nejhorší czenglish ever) snad během jediné věty. Pro koho tento film vlastně vznikl? Z obecného hlediska není konkurenceschopný, svůj význam má „jen“ pro historiky a Čechy (Slováky). A to z mého/našeho pohledu podle mě není vůbec málo. Nehledě na lichotivý fakt, že britská produkce se světoznámými herci (vehnanými do poněkud šíleně navržených rolí) ztvárňují tak zásadní okamžik naší historie, vnímám právě ten samotný fakt připomínaní si této události. Tíživost rozhodnutí a složitost vlastního provedení, jakkoli se to třeba i samotnému Gabčíkovi s jeho oblíbenou zbraní v ruce nemuselo zdát. Syrová fatálnost okamžiků, kdy parašutisté zjišťují, že z krypty živí prostě nevyváznou. Fatálnost toho, co se stane s lidmi, do jejichž bytu vtrhlo gestapo. To, že fandíme ne prkennému Murphymu a dalším Britům, Polákům a jiným figurkám hrajícím české odbojáře, ale že jsme v duchu s našimi parašutisty, kteří za nás za války bojovali. Že se prostě obětovali pro budoucnost národa, jakkoli to zní pateticky. I přes výrazné nedostatky tak z určitého pohledu tento film nabízí poměrně mnoho.(23.11.2016)

• keepsmile

film se mi líbil, ten příběh je prostě jedna z mála národních hrdostí, leč původní Atentát měl opravdu tíživou atmosféru, beznaděj, film, který skončí a řeknete si WTF, to byla doba. Z tohohle pohledu mizérie, výkony, věrohodnost - režie zkrátka špatná.(4.12.2016)

Škoda těch jazykových nuancí. Trochu to kazí dojem, Češi a Slováci mluví anglicky, někteří lépe, někteří hůře, ale Němci taky. Německé charaktery nedostávají moc prostoru, chtělo to aspoň nějakou scénu s Heidrichem před atentátem. Určitě by to pomohlo také ve vylepšení první poloviny filmu, která dost dlouho stagnuje až do scény atentátu a nic moc se tam neděje. Závěrečná pasáž v kostele je dobře udělaná. Jediné, co bych na ní vytknul je fakt, že při střelbě, kdy jim dochází munice nesáhnou po německých samopalech, i když je mají všude kolem sebe. To působí trochu jalově. 67%(15.12.2016)

Krásné zpracování, historicky celkem přesné, vystihuje ducha doby, ale co mi drásá nervy a je důvodem snížení hodnocení je angličtina. Proč čeští a slovenští herci mluví v Praze anglicky?? Chápu, že ne všichni herci byli Češi nebo Slováci, ale to se dá řešit dabingem, který by tento film pro umocnění autentičnosti opravdu potřeboval.(16.12.2016)