JamesR

Američané a Angličané se rozhodli, že udělají český film a udělali ho sakra dobře. Režisér věnoval mnoho let svědomité přípravě a britští herci se zase vesměs velmi usilovně aspoň snaží napodobit český přízvuk. Začátek je poněkud zmatený, expozice postav by mohla být lepší, ale od prvního střetu s "nepřítelem" jde všechno skvěle. Čeští herci se předvedli na výbornou, angličtí i američtí ukázali své skvělé kvality. Murphyho alias Gabčíka byste na začátku chtěli zfackovat, je to člověk umíněný bez jakéhokoli citového sblížení splnit úkol a jet zpět do Anglie, ale na konci mu můžete doslova číst lidskost z očí. Dornan alias Kubiš začíná jako rozklepaný nováček, který chce prostě žít, ale stane se z něj zkušený voják, který podrží svoje spolubojovníky až do hořkého konce. Film se víceméně historicky drží předlohy a moc neodbočuje, když pomineme romantickou dějovou linku, která ale nikterak filmu neškodí, a naplno využívá skutečného prostředí a kulis, které v Praze stále jsou. To, že se pletou různé přízvuky dohromady je maličkost, Angláni udělali skvělý film o zásadním momentu české moderní historie, tak jim tuto maličkost můžeme s přivřením oka snadno odpustit. ()

Paolo123

Tématu a zpracování neumím nic vytknout. Detaily jako že Jan Zelenka-Hajský je ztvárněn starší, než jaká byla skutečnost, mne nechávají klidným. Film o našich národních hrdinech je i velmi dobře natočený. Alespoň je to můj názor. Oproti Atentátu J.Sequense jsou i nějaké věci a postavy dotažené - viz Zelenka-Hajský nebo skupina Jindra - autoři se tady víc soustředili na hlavní aktéry a přípravu útoku na Heydricha. Chybí zde postava generála Moravce, ovšem v Sequensově filmu se zase nesmí říct, o koho jde, takže je to vlastně jedno. Film věcně, bez patosu líčí dobové události, je vlastně docela minimalistický, kteréžto pojetí opět odpovídá době. Odboj BYL minimalistický, jakkoli zároveň hrdinský. Tady se prostě nevedla partyzánská válka a ani nemohla. A třeba postava A.Mihulové nebo vykreslení kněze Petřeka (jediný, co mi trošku vadí, že se neřekne, že byl pravoslavný - proč ?) jsou exkluzivní, abych neadoroval jen dva ústřední herce, zcela důstojné nástupce R.Jelínka a L.Mrkvičky ve výše uvedené klasice. ()

NEOONE

Jsem ortodoxním zastáncem titulků (tedy originálního znění), ale poprvé v životě mě to celý film šíleně točilo a hrubě nesedělo. Do české distribuce měl jít tento film...ano...dabovaný. Předešlo by se naprosté neautentičnosti hrdinů, angličtina českých hereckých celebrit katastrofální (možná to byl záměr, ale pak už to nedává smysl vůbec). Vrcholem byla scéna, kdy "čeští" hrdinové mluvící anglicky jsou titulkováni do Češtiny a Němci nejsou titulkováni (překládáni) vůbec. Komolení českých jmen českými herci v mém případě zůstane navždy nepochopeno. Měl jsem také (subjektivní) intenzivní pocit, že hrát Čechy prostě Angličané nesvedou, že je tam jakási národní identita, kdy rozdílnost je způsobena nejen jazykem. Předsálí kina bylo zaplněno, fronta na popcorn předlouhá, v sále nás bylo nakonec 12. Z hlediska té doby a historického kontextu mě ten nezájem českého publika šíleně irituje, protože jestli něco vnímám jako nejsilnější výstup filmu, tak je to přesvědčení, že žijeme v té nejkrásnější době plné svobody. A všechny brblající Čechy bych do té doby na řekněme 3 minuty teleportoval, možná bychom se pak ve světovém žebříčku brblání krátkodobě ocitly mimo celosvětové stupně vítězů. Emoce se u mě nastartovaly 5 minut před koncem (omlouvám se, ale když jsem viděl, jak do kostela nabíhají řadoví němečtí vojáci jak prasata na porážku a téměř se tlačí v řadě na schodech, aby se nechali odbouchnout, připomínalo mi to nějakou stupidní počítačovou hru). A gradovat začaly (ty emoce) až při náběhu titulků (popisujících historická fakta). Z respektu k českým válečným veteránům bez hvězdiček. ()

Lupinek88

Za mě jsou to 3 lepší hvězdy.Film který neurazí a stojí za to ho zhlédnout.Má sice ze začátku takové pomalejší tempo ,ale závěrečná pulhodinka to vynahradila. S tím českým akcentem to trochu přehnali Ana Geislerová ho má nejměkčí a přitom je tam jako jedna z mála češka. Poměrně dobře ho zvládl Jamie Dornan. ()

g.i.orge

Jsem unešen, ohromen, uzemněn a dojatý! Jen těžko se dá popsat pár slovy, jak velký to byl dnes pro mě zážitek. Ten příběh "znám", četl jsem knížky, viděl dokumenty a filmy. Ti lidé byli skuteční a díky filmařům jejich srdce opět tloukla, jejich myšlenky tepaly krví v žilách, jejich rány znovu bolely a jejich statečnost byla neuvěřitelná. Už dlouho (jestli vůbec) si nepamatuji, že by při závěrečných titulcích bylo v sále takové ticho. Již dlouho jsem necítil takový vztek, hrdost, bolest, sílu, marnost a naději najednou. Režisér je určitě kouzelník, herci byli skvělí, skvěle napsáno, skvěle natočeno. A hudba ( a někdy je to třeba jen jeden tón) je prostě omračující. Jsou filmy, které byste měli vidět a obzvlášť v kině. A tenhle... tenhle to rozhodně je... ()

Joskarakoska

Viděno 30.9 a musím říct že se to alespoň pro mě dost povedlo a film jsem zařadil mezi jeden z nejoblíbenějších... Cillian je prostě borec a Jamie taky není špatný, ale ta Gaislerová no nevím ale tak dala se přetrpět. Marcin jako Vaněk taky dobrý když se zeptal ,,What is Anthropoid?´´ tak mě zamrazilo v zádech ten na tu roli seděl jako prdel na mísu... No a mučení Aťi a když mu ukázalo no vy víte co myslím tak to už bylo úplně vymydleno to jsem ani já nečekal že to tam dají takhle na féra a Ondřej Malý tomu dost přidal ten prostě musí hrát tyhle hajzlíky. A závěrečná bitva v kostele tak to už byla úplná pecka to se jím moc povedlo jen tak smrt Kubiše co jsem četl tak zemřel při převozu do nemocnice a né už v kostele ale to jsou už jen detaily se kterými se dá srovnat a pochopit je protože se to takhle hodilo více do filmu... Za mě jasných 5*...!!! ()

barsy

Jsem docela ráda, že se filmu zhostili hlavně Britové, jelikož si myslím, že by se film tolik nepovedl kdyby ho dělali jen Češi. Už jen v případě Cilliana Murphyho nebo Tobyho Jonese, kteří kteří hrají velmi dobře a jistou kariéru už mají za sebou, nebo i Jamie Dornan mě ve své roli překvapil. Každopádně i Češi se svých rolí ujali překvapivě dobře. Celý snímek byl skvělé zfilmováný, u filmu jsem se nenudila, scény nebyly příliš natahované. Scéna samotného atentátu nebo závěrečné scény v kostele byla vskutku bravurní. Překvapilo, jak až moc do podrobna byly scény natočené podle skutečnosti. Za mě jednoznačně 5 hvězd. ()

Bertramm

Filmu se dá vytknout lecos...Například krkolomné přízvuky, narychlo rozehraná a nepochopitelná romance, která končí (jak i jiní píšou) samotným atentátem, který dělí film příliš brzy na dvě části. Chápu, že spousta lidí berou toto téma jako naši věc a nejlepší Anthropoid stejně zmáknul už dávno Jiří Sequens. Asi ano, ovšem kdyby natočil film našinec dnes, jak by to asi dopadlo ptám se. Po tom co jsem viděl scénu atentátu z Lidic jsem rád že tomu tak není. Co se mluvy a jazyků týče vzpomeňte na dabovaného Habermanna, jež vykupuje české duše ve scéně s šišlajícím Benem Beckrem. Ti co si myslí, že je téma nesprávně uchopeno, vzpomeňte na Lídu Baarovou a ti co by snad měli problém s castingem vzpomeňte na smutné psí oči Adolfa Hitlera v podání Pavla Kříže... Anthropoid je napínavý příběh a já osobně beru jako připomenutí odvahy našich krajanů v zásadním momentu, který rozhodl o dění v Evropě v době druhé světové války. A je lepší, že tuhle akci a odboj vůbec připomněl nejen nám "čechoslovákům" ale světu Ellis těsně po brexitu a ne (nedej Bože) Renč dávno za zenitem. ()

Filmslover14

Anthropoid beru jako film určený především zahraničním divákům, kteří o hrdinství českých parašutistů nemají ani potuchy. Nešla jsem na něj s velkým očekáváním, protože jsem četla spíše rozporuplné reakce, ale ve finále jsem byla celkem mile překvapena. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na angličtinu (je divné, když spolu Čech a Slovák mluví anglicky) a trochu zvláštní přízvuky (některým českým hercům ubírá silný přízvuk na věrohodnosti), naopak jsem byla nadšena protektorátní Prahou a příjemným filtrem. Bála jsem se, že se bude film hodně motat okolo milostných vztahů obou hlavních aktérů, ale nakonec to tak vůbec nebylo. Stejně tak mi nevadil hodně kritizovaný Dornan, který možná nepředvádí oscarový výkon, ale podúrovňově rozhodně nehraje. Zkrátila bych pouze závěrečnou střílečku a místo ní bych se detailněji věnovala práci odbojářů, jinak si myslím, že filmaři odvedli dobrou práci. ()

Naive

Seqvensův Atentát beru jako jeden z nejlepších filmů o odboji, a Anthropoid je jeho opravdu skvělým nástupcem. Atmosféra jak samotného atentátu, tak závěrečné scény nemá chybu, všechno umocňuje výborná hudba. Skvělé, pro mě strašně silný zážitek. ()

vyhnalek

Vždycky do kina chodím na filmy s titulky, ale u tohoto filmu se strašně těším na český dabing. Nicméně díky síle příběhu angličtina s přízvukem vadí trochu méně než u Valkýry nebo Dítěte 44. ()

silverscreen

Závěrečná scéna v kostele vyšvihla film do nadprůměru, ale bohužel výber jazyka vs. výber herců to shodil hodně dolů. Někdy ta angličtina zněla až komicky a nejak mi nejde do hlavy proč film v anglickém znění musí mít herce s přizvukem..?! ()

Lucinda458

Po dlouhé, dlouhé době snímek, při kterém jsem skoro nedýchala. Obsazení skvělé, akorát mi chvilku trvalo zvyknout si na angličtinu s hraným českým přízvukem. Líbilo se mi propracování filmu, řekl nám všechno důležité a přidal i detaily, které se v hodinách dějepisu neučí. Atmosféru filmu potvrdilo i hrobové ticho na konci, při promítnutí pár posledních vět na dokončení děje. Jediné, co mě mrzí je, že film o akci Čechů museli zpracovat v Anglii, přestože po krátkém zamyšlení mě napadá, jak by to asi dopadlo... V tomto případě vznikl excelentní snímek, který nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami. ()

Vrbson

Oceňuji snahu zahraniční produkce pustit se do tohohle tématu. Pár věcí by se vytknout dalo, nicméně rád bych zmínil některé věci. Napětí. Před atentátem bylo napětí takřka hmatatelné. A závěrečná scéna...tam bylo cítit úplná beznadějnost situace, ale také neskutečné odhodlání. ()

andydufrsn

Zápory nebo nedotaženosti : Mnichovská dohoda se netýkala získání celého československa, nýbrž jen pohraničních oblastí. Členové Anthropoidu neměli první kontaktní osobu v Praze, ale v Plzni (záložní v Rokycanech). Že by zastřelili hajného, který je našel v lomu, je velice velice nepravděpodobné. S odbojem v širší míře o svém úkolu zcela jistě nediskutovali. Fafková se jmenovala Liběna nikoliv Lenka. A byla spolu s ostatními zastřelena v Mathausenu, nikoliv na ulici, při pokusu o útěk. Na místě atentátu byl zcela jistě Kubiš a Gabčík, nejspíše i Valčík, Opálka ne. Na místě atentátu střílel jen Klein, Heydrich se o to pokusil, ale měl uvolněný zásobník a pak se stejně zhroutil bolestí do vozu. Klein měl také uvolněný zásobník a proto zpočátku nemohl střílet. Parašutisté nepřebývali pouze u Moravců, ale také u Khodlů a Novákových. Při bitvě v kostele se Jan Kubiš nezastřelil, ale by těžce raněn granátem a byl také jediný, kdo Němcům padl do rukou živý, nikdy ale nenabyl vědomí a zemřel v sanitce, která jej vezla do nemocnice, ta se po té otočila a vrátila ke kostelu, kde Kubišovo tělo bylo položeno vedle ostatních kvůli identifikaci Plusy : film se solidně drží tématu a hlavně, hlavně je na filmu super to, že Kubiš s Gabčíkem (ale i ostatní) jsou ukázáni jako normální chlapi mající své obavy, pochyby a strachy a nejsou nijak zbytečně přehnaně heroizování! A zobrazení normální lidskosti převáží všechny výše zmíněné zápory! ()

alKalda

Pulka filmu celkem nuda, ale souboj v kostele stoji fakt za to. Jen si mohli odpustit to komoleni ceskch jmen, pusobi to smesne a ubira na vaznosti celeho tematu. Ale jinak v pohode filmek.... ()

Orion25

Když budu porovnávat s Atentátem, Sequensovi se podařilo udělat téměř rekonstrukci celé akce. To by ovšem v zahraničí nejspíš neuspělo, a tak se Ellis pokusil natočit trochu atraktivnější verzi. A je až s podivem, jak se mu to povedlo. Z celého filmu je cítit napětí, strach a celkově všechny emoce. Jediné co by českému divákovy mohlo vadit a mně to rozhodně vadilo je (kromě české angličtiny) románek, který vznikl mezi parašutisty a členkami odboje Geislerovou a Le Bon. V průběhu se mi to podařilo nějak překousnout. Ale úplně poslední scéna mi opravdu zkazila dojem ze všeho co se kolem dělo. Ovšem jak jsem řekl dá se to překousnout a celkově film krásně vypráví tento vyjímečný příběh. ()

saruskap

Z filmu jsem byla nadšená. Obvykle válečné filmy nemusím, ale hodně mě zajímalo, co vznikne v česko-britské koprodukci o tak důležitých historických událostech, které se staly u nás. Cítila jsem se opravdu maximálně vtažená do děje. Oceňuji, že zde nebyl nijak protlačován milostný příběh, díky čemuž to nepůsobilo pateticky (scéna, kdy Aňa Geislerová na konci vystupuje z vody a chytá Cilliana Murphyho, alias Josefa Gabčíka za ruku, mi naopak přišla hezky symbolická). Stalo se mi poprvé v životě, že jsem z nějakých scén byla tak napjatá a cítila jsem tam moc sounáležitost s hlavními hrdiny, že mi bylo opravdu fyzicky na zvracení z nervozity, jako bych v dané scéně sama byla. (scéna, kdy gestapo mučí a vyslýchá Aťu Moravce pro mě byla nejsilnější). V mnoha scénách jsem si pro hlavní hrdiny přála smrt, aby už skončilo jejich utrpení. Za to všechno jsem tvůrcům odpustila i to, že v jedné scéně byly vidět na silnici modré čáry (parkovací zóny) a hercům zase to, jak legračně někdy zněla jejich angličtina nebo naopak výslovnost českých jmen :-) Za mě 5 hvězdiček. ()

kuxik009

Skvělý film, který mě zase jednou zanechal s tím zvláštním prázdnem přítomným většinou po dramatech. "Užil" jsem si hlavně scénu v kostele, která neměla chybu! ()

weelska

Příběh znám, a proto jsem netrpělivě očekávala den, až se snímek objeví i v českých kinech. Nezklamal. Jedním dechem jsem s hlavními hrdiny prožívala každičkou sekundu příběhu a věřila jim (až na ten zapomenutý satelit v úvodu) úplně všechno. Nepopírám sympatie k Jamiemu, ale Cillian to u mě vyhrál, perfektní obsazení, dokonalé výkony všech herců, klobouk dolů, tohle chci vidět znova. Vůbec mi nevadila "hra" na přízvuk, přijala jsem to tak, jak mi to bylo naservírováno. Mrzí mě jen jedno. Kdyby byl tento film natočený pouze v naší režii, nikdy by to takhle skvěle nedopadlo. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál