Labyrint - Série 3

(série)

Epizody(7)

bearmeedek

Opět je děj založen na tajemnu a mystice. V průběhu série bylo pár nelogičností, které jsem odpouštěl, protože jsem se chtěl bavit. V poslední části bylo těch ne-logik více, ale zase to rozuzlení bylo překvapivé a vše se vysvětlilo tak nějak "v normálu". Takže považuji za blbost věnovat čas v hodnocení filmu tomu, abych vypočítával všechny "vady" a vlastně film jako takový vůbec neohodnotil. Zároveň přiznávám, že děj místy působil až pohádkově, ale v životě nikdy nevíte ... ()

BaruM

Každá série je výjimečná, a má své osobité kouzlo. Tentokrát mě upoutalo pátrání, kdo je pachatel, či pachatelé. A nejvíc se mi líbí, že i když jste na správné stopě, během jednoho okamžiku Vás dokáže přesvědčit, že to může být jinak. A tak opravdu musíte čekat až do konce, aby jste zjistili, jak to vlastně doopravdy bylo. ()

waska

Trochu zklamání, za prvé že je to zase náboženský podtext, který pachatele vede k vraždám. Za druhé, od prvního nebo druhého dílu jsem věděl, kdo bude pachatel, když je to nakonec trochu propletenější. Ale funguje je to, udrží v napětí a nakonec je vše vysvětleno a je tam i pár překvapení. ()

Monggol

Motivácia hlavného záporáka, to je ako logika 5 ročného chlapca. Scenár mizéria. A pritom to nebolo zle rozbehnuté. ()

Lupes

Vlastně platí to co pro druhou sérii. Od politického moralizování se naštěstí tentokrát upustilo, ale přišly jiné české nešvary: 1) snaha o prvoplánovou efektnost (mříže, hrad, tajemné podzemí) by patřila spíše Indymu a ubírá na věrohodnosti 2) herecký projev je tentokrát opravdu ubohý (zachraňuje to snad jen Žilková a tradičně dobré je minimalistické herectví Švehlíkovo) 4) pokud takto pracují naše kriminalistické sbory, no potěš Pánbůh - platy za unuděné popocházení a pronášení mouder jsou vyhozené peníze, stačí přece jeden (!) IT, co umí používat Google 4) a především to už opět spolehlivě pluje v českém stereotypním zobrazování křesťanů i církve. Ne, ti "pánbíčkáři" tu nejsou vyloženě zlí magoři, ale pošuky tak trochu stejně zůstávají. Protože člověk český je člověk pitomý. Čím méně o něčem ví, tím více o tom blbě žvaní (a má z toho strach). P.S. Jo, a když vynecháte první tři díly, vůbec nic se nestane. Kdyby se to sestříhalo, hoďka a půl by bohatě stačila a možná by to mělo i spád. ()

Grogan

Námětově jde dokonce o nejlepší řadu v seriálu, celý ten komplikovaný plán zakrýt vraždu pro peníze v sérii vražd náboženského fanatika byl velmi dobrý, většina přítomných herců hraje velmi slušně, na rozdíl od předchozí řady, kde mám zpětně pořád problém s některými body děje, tady do sebe hlavní linie ohledně vraždy zapadne bez větších problémů, oproti první řadě (kde asi taky byly nějaké dějové díry, ale nějak mi žádná z nich nevyčnívá jako zásadní) jsou zde některé nepěkné díry v ději a některé vedlejší postavy jsou v ději navíc. Hodně z toho už tady bylo zmíněno (sorrow, Helmutek), tak přidám něco za sebe, možná i něco zopakuji - třeba celá ta linie s fotbalistou je v ději navíc, vrah měl dle plánu zabít jen ty 4 osoby, což mimo fotbalisty vylučuje i postavu Řezníčka z okruhu obětí - pokud tedy nešlo o nějakou revoltu z jeho strany, ale nevypadalo to, Taclík tu vypadá jako poctivý soukromý očko, který chce odhalit věštkyni Čvančarovou jako podvodnici, jenže s tím nekoresponduje hned jeho první scéna, kdy vydírá klientku, aby z ní vytáhl víc, přitom klient, který si ho na Čvančarovou najal, už nežije (dělá to nezištně, z dobrý vůle?), hereckej výkon Roberta Hájka v roli mladýho Pánka je hodně slabej (zdá se být v posledních dílech úplně v pohodě, přitom mu zabili tátu dost hnusným způsobem a pak ještě ten pobyt vedle cely smrti, to by mu mělo pořádně pochroumat psychiku), po prvních dvou dílech se předpokládá, že vrah je stejný, ale u Pánka je pořád hlavní podezřelý hrobník a u Svobodový její manžel - jaký by měl hrobník motiv k zabití Svobodový nebo manžel k vraždě Pánka? - tuhle otázku by při těch opakovaných diskuzích měl snad někdo vznést, horníka Petráska vrah nezabil, protože se tehdy stav jeho ženy zlepšil - jednak to muselo být přímo zázračně načasované zlepšení, ale hlavně pak, když věděl, že minule k tomu došlo i bez mučednické smrti, tak proč teď vraždil tak rychle? proč pár dní nepočkal, jestli mu Bůh znovu "nevyhoví"? to si Jonáš sám neověřil, že nikde na Internetu není žádná zmínka o zázračném zachráněné mladé Konrádové? takhle bych mohl ještě chvilku pokračovat A poslední pro mě záhadná věc, ani mi tolik nevadí ta fligna se Švehlíkem, kdy honí nějakýho fantoma na hřbitově a dostává podivný vzkazy sám od sebe, protože se z něj vyklube solidní magor, takže by mě nějaký halucinace vůbec nepřekvapily, ale spíš jde o to, jak je možné, že se v prvních dílech dokáže chovat tak racionálně? Naopak mi nevadí ty scény jako zdravotní sestra a její zájem o Stolařovou nebo Švehlík moralizující hospodu kvůli hrobníkovi - prostě přetvářka. Každopádně je to zpracované i vymyšlené tak dobře, že i tyhle faily dokážu ignorovat, což se mi v předcházející sérii úplně nepovedlo. Na 1. sérii to ale nemá. Silné 4 hvězdy... ()

G04T

Tak trochu jsem čekal že to bude on. Až na nějaké nejasnosti to bylo úžasné. Nejlepší série? Rozhodně. Bohužel, Strach v jednom rozhovoru říkal, že se mu do čtvrté série moc nechce, ale co. Třeba uvidíme za pár let další mysteriózní zločin s náboženským motivem. ()

Tominni

Třetí série, tajemná detektivka s celkem logickým a zajímavým koncem. Postav tu není málo, ale dá se v nich orientovat a nakonec mají i své opodstatnění. Přestože odhalení v šestém díle mohlo trochu zmenšit napětí, nakonec se tak nestalo a Jiří Strach v sedmém díle vše dovysvětlil. Celkově nadprůměrná detektivka, které k plnému hodnocení chybí pouze drobné nelogické situace. ()

lake-lake

nebudu koukat na české detektivní seriálynebudu koukat na české detektivní seriálynebudu koukat na české detektivní seriálynebudu koukat na české detektivní seriály... ()

Fanak

Zoufalá snůška zjevných nelogičností, zbytečných vycpávkových záběrů a banálních dialogů. Scenárista by se měl vrátit honorář a vyplatit odškodnění všem policistům, že z nich udělal naprosté tupce. ()

niska98

Musím říct, že taková půlhvězdička je za to, že mě opravdu zajímalo, jak se všechno vysvětlí. Nebylo to zlé. SPOILER: Ale nejvíc mě v posledním díle dostala scéna jak se bývalá manželka najednou začala chovat k soukromému detektivovi s respektem. Sice 20 vteřin krátká, ale dost výmluvná scéna. A kde jsou feministky??? ()

Pohodex

Kvituju mysteriózní nádech a rituální mordy. *Následují spoilery*. Bohužel děj je úplně zbytečně přeplácaný a natahovaný, například soukromé očko Taclík je pro děj naprosto zbytečný. Objevuje se snad v každém dílu, ale ve výsledku by šel vypustit a nic by se nezměnilo. To samé platí o "neznámých" dětech a vlastně celé kliky okolo toho psychiatra a jeho pichny, která podstrkuje ty obrázky tomu dementnímu klukovi. Od 6. dílu, kdy vrah už nemá masku, jde celá atmosféra do prdele. Donutil si z toho magora děla regulérní prdel, i když by ho mohl z fleku rozsekat v mučírně. Ale on je to vrah-magor džentlmen, takže Donutil ho může klystýrovat od rána do večera a on mu stejně nachystá tříchodové menu a ještě se mu omluví za vzniklé nepříjemnosti. ()

sorrow

Námět, jak se zbavit své starší ženy a zdědit obrovské jmění a vše zamaskovat dalšími vraždami nebyl vůbec špatný. I následné zapojení Adama z léčebny, který kreslí obrázky vražd bylo zajímavé a děj zamotalo. Za poslední rok se jednalo o jednoznačně nejlepší krimi sérii na českých televizích. Bohužel se scénárista s režisérem dopustili vícero chyb a také faulů na diváka, které si dovolím shrnout níže. Čas 16:30 I. epizody – pokud se Marie Stolařová chtěla dostat do léčebny jen kvůli Adamovi, žíly si podřezala v době, kdy ještě nemohla vědět, že je Adam zrovna v této léčebně. Sice policista při prvním záběru v léčebně říká, že byla reportáž v televizi a psali o tom v novinách, pochybuji však, že by uváděli, ve které léčebně se Adam přesně nachází a ohrožovali tím jeho život (byl od krve, nikdo nemohl vědět, zda byl oběť, svědek či pachatel trestného činu, vzhledem k jeho zaostalosti spíše oběť či svědek). Čas 31:30 I. epizody – mladý Pánek popisuje únos, únosce prý ležel na cestě, chtěli mu s otcem pomoci, on na ně namířil pistoli, museli nastoupit do dodávky a pak měl svázat svého otce, poté se pokusil utéct. Pokud by byl únoscem Jonáš, musel by mít po celou dobu zakrytý obličej, nesměl by vůbec promluvit, protože jinak by ho Pánkové poznali, což se nestalo. Toto je velice nepravděpodobné, znali se celý život z vesnice, kde vyrůstali, pravděpodobně by ho poznali. Čas 44:00 I. epizody – muž v kápi (Jonáš) jde dát na hradě vězňům (mladý Pánek a Svobodová) jídlo a následně komunikuje s podzemím. Střih a další scéna se v čase 49:26 přesouvá do vesnice, kdy hrobník Koláčný vstupuje do hospody, ve které mj. sedí i Jonáš u skoro vypitého piva, pak Koláčný dostane nakládačku od místních štamgastů a Jonáš ho vyprovází ven. Střih a opět jsme v čase 51:35 na hradě, kde je muž v kápi (Jonáš). Divák samozřejmě nemůže vědět, jak je na tom v čase, nicméně je zavádějící, že je Jonáš v jeden večer na hradě, za chvilku v civilu ve vesnici a za chvíli opět na hradě. To Jonáše vylučuje z okruhu podezřelých. Čas 53:20 II. epizody – maskovaný muž (Jonáš) chce z nemocnice unést fotbalistu Augustu, uspí ho šipkou, ale pak musí utéct, protože Augustovi se podaří zmáčknout tlačítko, kterým přivolá zdravotnický personál. Tento únos nedává smysl, protože v poslední epizodě v čase 50:20 usvědčená zdravotní sestra vypovídá, že mělo dojít pouze ke čtyřem vraždám (František Pánek, Dana Veselá, Jeroným Valenta a Sandra Konrádová), únos Augusty do děje nezapadá. Čas 22:57 III. epizody – Remeš s profesorem Vrbatou řeší výklad obrázků. Obrázků je celkem 5 (rozřezání pilou, shození z věže, probodnutí, ukřižování hlavou dolů a pak ještě další obrázek u kterého jedna osoba sahá té druhé na rameno), k poslednímu obrázku profesor Vrbata vysvětluje, že by se mohlo jednat o stažení za živa z kůže. Kdo ale tento obrázek namaloval, když v plánu byly jen čtyři vraždy? Čas 50:15 III. epizody – policista Jonáš moralizuje celou hospodu za smrt hrobníka Koláčného. Je dost nepravděpodobné, že by sériový vrah moralizoval své okolí za to, že dohnalo jednoho člověka k sebevraždě, když sám brutálním způsobem zabíjí jiné lidi. Čas 52:57 III. epizody – policista Jonáš na hřbitově potká muže v kápi, ten se následně záhadně vypaří. Je to faul od scénáristy na diváka, protože právě tento moment naprosto vyloučil, aby byl pachatelem Jonáš, kdy nakonec pachatelem byl právě on. Divák si pak měl tento moment vysvětlit tak, že byl Jonáš opilý a byl to jen jeho přelud. Toto vysvětlení je dosti chabé. Čas 06:00 IV. epizody – Remeš a Oliva domlouvají s Markem Doležalem, že bude dělat volavku. Je však nelogické, že pak nikdo volavku nehlídá. Čas 49:37 IV. epizody – Jonášovi někdo volá a v telefonu se přehrávají zvuky, které slyší jen Jonáš na hradě. Opět další faul od scénáristy, kdy opět tento telefon potvrzuje, že Jonáš nevraždí. Není však následně nijak vysvětleno, kdo Jonášovi volal a proč zvuky slyšel. Někdo mu volal určitě, protože vedle něho v autě seděl kolega, nemohlo se jednat o halucinaci. Čas 19:10 V. epizody – při zatýkání falešného novináře (nevlastní bratr Adama) asistují čtyři policejní vozy a další dva dorazí vzápětí po zatčení. Když jede policie ke Stolařovým, vydává se tam celkem pět policejních vozů. Když pak v poslední epizodě jedou zatknout vraha Jonáše na hrad, jede tam pouze Remeš s Fuchsovou a na konci epizody, když jedou Jonáše zatknout do kostela tam zase jedou jen ve čtyřech... Čas 40:10 V. epizody – mladý Pánek s Konrádovou utíkají z vězení, muže v kápi zavřou za mříže, ten se z vězení osvobodí a pak na ně čeká před hlavním vstupem do hradu, takto rychle by se tam nikdy nemohl dostat. Považuji za další faul na diváka, kdy byla divákovi vnuknuta myšlenka, že jsou pachatelé v kápi na hradě dva. Čas 49:31 V. epizody – Jarolím těsně před sebevraždou pokládá na lavičku občanský průkaz, na kterém je napsáno datum vydání 21.10.2012. V tento den však určitě občanský průkaz vydán být nemohl, protože tento den připadl na neděli. Na občanském průkazu je navíc jméno Petr Jarolím, avšak jeho soused Brož v této epizodě dvakrát mluvil o Rosťovi Jarolímovi, navíc i detektiv Bartoš má v počítači složku vedenu jako Rostislav Jarolím. Jedná se o celkem naivní chybu režiséra se záměnou jména. Čas 12:20 VI. epizody – Honza Oliva vidí, jak Jonáš uspí Marka Doležala, vystupuje z auta a chce muže v kápi zatknout, ten ho však omráčí. Tento krok Olivy nedává smysl, pokud by pachatele chytil a ten nevypovídal, nebo kdyby ho zastřelil, pohřbil by tím všechny v té době uvězněné lidi v podzemí hradu. Navíc se potvrzuje, že volavku skutečně nikdo nehlídá. Čas 32:08 VI. epizody – Honza Oliva hází po muži v kápi (Jonáš) petrolejku, kdy Jonáš začne hořet. Toto by nebylo moc inteligentní, protože pokud by Jonáš uhořel, podepsal by Oliva sobě i mladému Pánkovi ortel smrti (pokud by je Remeš zázračně nenašel). Čas 41:26 VII. epizody – policie zaměřila Mertlův mobilní telefon a tím zjistila, kde se nachází. Otázkou zůstává, proč se již dříve nepokusila zaměřit mobilní telefon Jonáše, který měl zcela jistě zapnutý, protože z něho volal právě Mertlovi. Čas 43:03 VII. epizody – policie našla Mertla přivázaného k srdci zvonu. Otázkou zůstává, jak by Jonáš sám dokázal zvednou sto kilového chlapa půl metru nad zem a současně ho přivázat, navíc v kostele improvizoval, kde by zrovna našel takhle šikovný provaz? Čas 48:14 VII. epizody – plán Mertla a jeho přítelkyně (zdravotní sestry) byl podle Remeše takový, že jednou z obětí byla Konrádova dcera, aby se následně zbavili Jonáše a Jonáše měl pak usvědčit mladý Pánek. To však nedává smysl, protože Mertl si nikdy nemohl být jistý tím, že mladý Pánek Jonáše uvidí a pozná a kdyby se Jonáše zbavil Konrád, pak by Jonáš skončil někde pět metrů pod zemí a nikdy by k jeho usvědčení nedošlo a případ by zůstal nedořešený, tedy stále by hrozilo riziko, že nějaká stopa zavede policii k Mertlovi. K tomu lze ještě dodat, že dějová linka týkající se Jarolíma, Bartoše a vědmy Simony byla zcela zbytečná, protože na příběhu nic nezměnila, stejně jako dějová linka fotbalisty Augusty, to byla jen nastavená kaše. Těžko by jeden pachatel unášel lidi a pak je usmrcené instaloval na různá místa, bez toho, aby ho kdokoli viděl, viz třeba únos vědmy Simony z nějakého činžovního domu, to jí jako omráčil, hodil si jí přes rameno a po schodech s ní došel až k dodávce a nikdo ho neviděl? Nikdy se neobjevil žádný svědek, záznam z kamery, vzorek z pneumatik od vozu atd. Těžko by byl Jonáš schopný přes den fungovat jako řádný policista a v noci se z něho stal blázen, který vraždí lidi a nikdo by to na něm nepoznal. Nejvtipnější z celého seriálu byla asi ta prohlídka hradů, kdy u hradu, který je 7 km od místa nálezu rozřezaného Pánka se jen nakoukne do chodby a tím je prohlídka hotová. () (méně) (více)

Parabot

Po první sérii jsem si řekl OK. První vlaštovka české quality TV. Sice scénáristicky vykrádá, ale opravdu vykrádá, Villeneuveho Zmizení, Dánsko-Švédský Most, a zřejmě i první řadu Temného případu, ale konečně se někdo o něco snaží. Rok se z rokem sešel. Mezitím v české produkci vznikla Pustina, Svět pod hlavou, Spravedlnost. A Strach vypustil už třetí řadu svého Labyrintu. Progres? Naopak, degres. Celé to vyznívá jak stý odvar adaptace Dana Browna, do které Jiří až moc projektuje svůj přístup k víře. První věc, která tvoří tuto řadu nesnesitelnou. Druhá jsou herecké výkony. Třeba Žilková jako bývalá narkomanka je směšná. Není ve své roli jediná. Třetí je hudba. Typická pekelná unylost většiny českých seriálů. Čtvrtý scénář. Pátá dramaturgie. Vlastně už v tom výčtu nechci pokračovat. ()

swinevenca

Ono to má pořád svoji kvalitu, najmě hereckou, výpravnou nebo hudební, a jistou dávku atraktivity nebo napětí, ALE! Linky se už potřetí sbíhají rychlostí křečka na vycházce, takže divák ví až do půlky série víc než detektivové. Jejich vyšetřování je účinné jako prohlídka krčních mandlí na proktologii a neobejde se bez opakujících se porad, kterým má jakože dodat jiskru Donutilova divně našroubovaná profesní žárlivost. Vůbec celá scénáristova práce strašně smrdí horkým šitím, je tam nasekaná kupa okatých nelogičností a účelovostí, vrah je z okruhu podezřelých vyloučen tím nejsprostším detektivním faulem, který se v závěru odbude zmínkou o jeho haluškách, a nakonec zjistíme, že i ta detektivní zápletka je opsaná od Agathy Christie, jen se vyměnila abeceda za zázraky. To je velká slaBOTA. ()

cerdax2

V podstate az do konce sezony jsem si zvykal na nove osazenstvo kriminalky. Pribeh nebyl spatny, urcite lepsi nez v druhe sezone a chlup slabsi nez v sezone prvni. Chybek tu moc nebylo, ale na muj vkus moc vycpavkovych zaberu a dialogu. 70% ()

carl.oesch

Super, ale přece jenom mně tam kromě "kajnarky" něco chybělo. Ale okolí Brna směrem na sever nemá pro podobný typ filmu chybu. Strach prostě umí a je tady jenom jeden z mála...jediné, co se tomuhle alepoň trichu z tvorby České televize přiblížilo je Zločiny Ostrava. Jinak Případy 1. oddělení jsou o něčem opravdu jiném. Doufám, že nám Strach ještě něco na téhle úrovni natočí. U některých "tvůrců" se člověk děsí, jen co zaslechne, co budou "tvořit", Strach je jeden z mála těch, na jehož opus bych se těšil. Mám totiž pocit, že by sračku (myslím primárně scénář) nikdy točit nešel. Na rozdíl od Hřebejka. Ale ten má odpuštěno díky jiným filmům... ()