poster

Dobyvatelé ztracené archy

 • Česko

  Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

 • USA

  Raiders of the Lost Ark

 • USA

  Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark

 • USA

  Indiana Jones

  (pracovní název)
 • USA

  The Adventures of Indiana Smith

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Dobyvatelia stratenej archy

 • Slovensko

  Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • castor
  ****

  Série vtipná i vzrušující, citující ty z třicátých let a ještě přidávající špetku parodie. Zrodila se z fantazie pánů Spielberg a Lucas. Indiana Jones nestárne, drží se klasického schématu, je řemeslně precizní a místy dokonce sofistikovanější než bychom mohli čekat. A zanechal za sebou nesmazatelnou stopu. Chybu Tom Selleck udělal, když se upsal seriálu Magnum a odmítl tím roli Indyho. S bičem se nakonec naučil Harrison Ford a z Dobyvatelů byl kasovní trhák roku. Oslavuje příběhy, které několik generací hltalo v rodokapsech a comicsech. A Spielberg s Lucasem přiznaně vykrádají řadu svých celuloidových lásek, respektive jim skládají nemalé pocty. Film mimochodem pojímá i několik narážek na Lucasovy Hvězdné války. Dobyvatelé obsahují hned několik ikonických momentů: vyhýbání se jedovatým šipkám nebo masivní kamenné kouli. Lucas chtěl vyprávět mytický příběh, Spielberg dodává hravý obsah a hlavně poctivé vypravěčství. PS: Mimochodem kartotéku se storyboardy měl na starosti tehdy mladičký Michael Bay.(9.7.2016)

 • Lateef
  *****

  Úvodní díl nejlepší dobrodružné filmové série. Indiana Jones je prostě parádní zálesák, kterého charakterizují: mírně ošoupaný klobouk, archeologické znalosti a dovednosti, důvtip, smysl pro humor a schopnost vymotat se z každého maléru. Zároveň ale není vykreslený jako nepřemožitelný hrdina, neboť i on na svých výpravách chybuje. Náramně si rozumí se svým přítelem, který se jmenuje pan Bič, na dobré čtyři metry by s ním trefil mouchu mezi oči. Strašně se mi líbí dobývání nejrůznějších míst plných nástrah a skrytých pastí a odhalování rozličných rébusů a hádanek, v téhle sérii je těchto momentů vrchovatě. Příběh o Arše úmluvy, která je obklopena hadími těly a uložena do Studny duší je dynamický, napínavý, ale současně protkaný vtipnými segmenty a hláškami, jimž jednoznačně vévodí legendární a improvizovaná: Jdi do hajzlu! Honičky, souboje, výbuchy, střídání všemožných lokací a skoro hororové finále. Indy a Harrison jsou borci a fandí jim úplně všichni. 18 miliónů dolarů(rozpočet)/384 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/174 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(20.5.2006)

 • Dever
  ****

  Soundtrack John Williams: 1. In The Jungle ,2. The Idol Temple ,3. Escape From The Temple ,4. Flight From Peru ,5. Washington Men / Indy's Home [#] ,6. A Thought For Marion / To Nepal ,7. The Medallion ,8. Flight to Cairo ,9. The Basket Game ,10. Bad Dates [#] ,11. The Map Room: Dawn ,12. Reunion In The Tent / Searching For ,13. The Well Of The Souls ,14. Indy Rides The Statue [#] ,15. The Fist Fight / The Flying Wing ,16. Desert Chase ,17. Marion's Theme / The Crate ,18. The German Sub ,19. Ride To The Nazi Hideout ,20. Indy Follows The Ark ,21. The Miracle Of The Ark ,22. Washington Ending & Raiders March ,(23.5.2011)

 • gudaulin
  ****

  V době natáčení šlo bezpochyby o přelomový film, který nově definoval žánr a stal se stylotvorným. V množství napodobenin a vykrádaček ho trumfne snad jen Pulp Fiction. Dnes už jsou patrné známky opotřebení - triky zestárly, tempo je v porovnání s následovníky série slabší a hlášek i vtipů je mnohem míň, než si pamětníci myslí. Stále je tu ale tradičně precizní Spielbergova režie, skvělé obsazení a zábavné, charismatické filmové postavy. V neposlední řadě pak i hudba Johna Williamse se slavnou znělkou, která se stala poznávacím znamením celé série. Dlouhou dobu jsem si myslel, že film "musí" být působivý pro každého, kdo nezapomněl na léta dětství a dospívání spojená se sny o romantických dobrodružstvích. Poté jsem se prostřednictvím svých dětí seznámil s pohledem nové generace a přišlo vystřízlivění. Pro ně byl svět Indiana Jonese jen snesitelný, své oblíbené hrdiny už hledaly jinde. Celkový dojem: 75 %.(7.1.2019)

 • Brouk
  *****

  "Ádios blbečku"... řekne Indy svému již mrtvému průvodci "Octopusovi Molinovi" a šup!!! Než se člověk naděje, je zase ve světě Indiana Jonese jak poprvé před 20 lety v kině, který ho naprosto uchvátí a vtáhne... a nepustí!!! A teď jen doufám, že avizovaná čtyřka bude důstojným pokračováním.... :-) INDY = Krásná a vtipná podívaná a DVD jsou super(17.1.2005)

 • - Německého špióna v letadle si zahrál šéf sekce vizuálních efektů, Dennis Muren. (bond77)

 • - Na mapě je vidět vyznačené Jordánsko, v roce 1936 bylo však Jordánsko známe jako Transjordan. Na mapě je i nápis Thajsko, přestože stát se v roce 1936 jmenoval Siam. (GreatestFan)

 • - Nacisti používají pistoli P-38, která je z roku 1938. Film se však odehrává v roce 1936. (GreatestFan)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace