Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Co k tomu chcete psát? Spielberg má ambicioznější, závažnější a pro lidstvo asi i přínosnější filmy, ale stejně ho budu nejvíc milovat za Jonesova dobrodružství. Jedničku mám nejradši asi kvůli Marion, nejsympatičtější (protože nejráznější a nejvíc sexy) Indyho holce. Jsem moc rád, že se ve čtvrtém díle Karen Allen vrátí.(27.1.2008)

Dobyvatelé to u mě měli těžší než pozdější Křížová výprava, ale nakonec jsem se té páté hvězdě podvolil - nešlo odolat... Žádný jiný archeolog už nikdy nebude tak slavný, žádný dobrodružný film neunikne srovnávání a většinou nakonec skončíme u toho, že ten Indy je stejně nejlepší... Ve vší své jednoduchosti dokonalý film, jemuž se v žánru rovnají snad jen jeho pokračování.(2.9.2008)

Veliké dobrodružství a zároveň základní stavební kámen jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob, v dokonalé režii Stevena Spielberga. Pokaždé, když se při nějaké akční scéně rozezní slavná ústřední melodie, je to jako rajská hudba. Stoprocentní zábava, která nikdy neomrzí. P.S. I díky Blu-ray je tato trilogie ozdobou mé sbírky (doporučuji, protože Indy dostal úplně nový rozměr).(11.7.2016)

Co napsat o filmu, který trůní na vrcholu vašeho osobního Top 10? Psala se polovina devadesátých let a Indy byl první film, který jsem si zamilovala. Je to zkrátka srdcovka. Z pokleslé literatury a brakových filmů namíchal Spielberg (s Kasdanem a Lucasem po boku) Dobyvatele ztracené archy s těžko překonatelným dobrodružným feelingem, úsměvem mladého Harrisona Forda a hajlující opičkou. Od okamžiku, kdy vidíte logo Paramountu měnit se na skutečnou horu až do závěrečných titulků doprovázených nezapomenutelnou melodií Johna Williamse je tenhle film jízda, které se i dneska málokterý film vyrovná.(13.2.2003)

Scénář: Lawrence Kasdan .. Jako blesk z čistého nebe sestoupil do dějin filmu Indiana Jones a pohnul s vývojem kinematografie jako málokterý snímek. Hrdinný učitel - dobrodruh v jedné osobě zachutnal široké mase lidí a stal se nesmrtelnou ikonou spolupráce Georgie Lucas + Steven Spielberg. Na poslední chvíli obsazený Harrison Ford byl určitě skvělá volba a sám tehdy škádlivě novinářům o filmu říkal: „…kromě té spousty nahých lidí a sexu s velbloudem by tam podle mě mělo být i hodně zábavných scén…“ V jednom skutečně nelhal, Dobyvatelé ztracené archy mají neskutečně mnoho hodně zábavných scén a k tomu nacisty, hromady plazivé havěti, tajemné artefakty... prostě všechno (ne)možné, ale obzvláště lahodně namíchané. 100%.(21.10.2007)

• - Okrem Harrisona Forda (Indy) si kaskadér Pat Roach zahral vo všetkých troch pôvodných filmoch o Indianovi Jonesovi. Bol by si zahral aj v Kráľovstve krištáľovej lebky (2008), ale zomrel v roku 2004. V Dobyvateľoch stratenej archy stvárnil poskoka gestapáckeho agenta Tohta (Ronald Lacey), a potom sa bil s Indym v scéne s lietadlom Flying Wing. V Chráme skazy (1984) Roach skončil obesený na stropnom ventilátore a neskôr ho zabila drvička kameňov. V Poslednej krížovej výprave (1989) hral stevarda vo vzducholodi. (DETTO1976)

• - Scéna, kdy se Indy (Harrison Ford) objeví na náměstí a před ním se předvádí bojovník s mečem, se v české verzi od originálu liší. V českém dabinku Indy řekne: "Jdi do hajzlu." To však v originále nezazní. (Indy21)

• - Všimněte si kotníků Steva Edgea. Byl jedním z krotitelů zvířat a pro některé záběry s hady si oholil nohy, navlékl bílý oděv a předvedl Marioniny (Karen Allen) nožky. Přesto ve filmu většinou používali záběry chodidel Karen. (Wences)