Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Harrison Ford je tady prostě a jednoduše skvělej, tahle role mu dokonale sedla a když se řekne Ford tak se mi hned vybaví trilogie o Indiana Jonesovi. Tohle je sice první díl, ale rozhodně neni nejlepší, sice je tam dobrá a svižná akce, film nikde nestojí a nemá hluchý místa, ale oproti poslednímu dílu tomu ještě něco chybí, ale i tak se Steven Spielberg zase vytáh a ukázal ve spolupráci s Georgem Lucasem, že je jeden z nejlepších režisérů(6.5.2005)

V době, kdy bylo v módě sci-fi a fantasy a kdy byl dobrodružný žánr pasé, se zrodilo jedno z nejlepších děl Stevena Spielberga. Má to vtip, má to akci, má to morální podtext, má to vynikající hudbu a má to božana Forda, který v 80. letech utáhl leccos. Svižně naservírovaná dobrodružná cesta, která se dočkala tří neméně dobrých pokračování. I tak se pár fantasy prvků stejně dočkáme (zejména tedy ke konci), i tak se obvyklých klišé nabažíme, ale sakra Spielberg umí bavit, wtz. [Přesná stopáž: 110 min](25.6.2006)

Pri filmoch, ako je tento, sa rodí láska ku kinematografii. Vraj. Mňa Dobyvatelia stratenej archy nebavili, tak sa v hodnotení nebudem na nič hrať a dám "len" 60%. Našťastie, séria následne chytila dych a ako Chrám skazy (hlavne ten, pretože je úžasne temný a temnotu ja mám rád), tak Posledná krížová výprava (a áno, aj nenávidené Kráľovstvo krištáľovej lebky!) boli super. Poteší scenár plný detskej fantázie, šarmantný dospelo-detinský Harrison Ford, chytľavá muzika Johna Williamsa, dobrodružná výprava plná akčných scén a Karen Allen nejdúca po ranu ďaleko. Ale ako vravím, jednotka nikdy nebola moja šálka kávy.(1.11.2004)

Film, který navždy změnil dobrodružný žánr a dodal mu právě v tomto prvním dílu víc tajemna než kdy měl. Přesto mám i po mnoha a mnoha projekcích problém s jeho střídmým tempem a do skupiny několika desítek nejlepších filmů historie ho nikdy nezařadím. Ne snad, že by Fordova hvězda nezářila jako nikdy předtím, ale jak Dobyvatelé, tak pozdější Chrám zkázy budou v mých očích vždy hlavně zahřívací kola k Poslední křížové výpravě. Což nic nemění na tom, že je Indy jedním z nejcharizmatičtějších a nejsympatičtějších filmových hrdinů.(30.4.2006)

Co napsat o filmu, který trůní na vrcholu vašeho osobního Top 10? Psala se polovina devadesátých let a Indy byl první film, který jsem si zamilovala. Je to zkrátka srdcovka. Z pokleslé literatury a brakových filmů namíchal Spielberg (s Kasdanem a Lucasem po boku) Dobyvatele ztracené archy s těžko překonatelným dobrodružným feelingem, úsměvem mladého Harrisona Forda a hajlující opičkou. Od okamžiku, kdy vidíte logo Paramountu měnit se na skutečnou horu až do závěrečných titulků doprovázených nezapomenutelnou melodií Johna Williamse je tenhle film jízda, které se i dneska málokterý film vyrovná.(13.2.2003)

• - Ve scéně na lodi Katanga (George Harris) si Marion (Karen Allen) sundává klobouk levou rukou, další záběr však značí pravou. (GreatestFan)

• - V úvodní scéně jsou vidět ptáci, kteří nejsou původem z Jižní Ameriky. (GreatestFan)

• - Indy (Harrison Ford) napíše ve své třídě na tabuli slovo ''neolithic,'' v záběrech se ale nápis mění a vypadá, jako by byl přepsaný. (GreatestFan)