Dobyvatelé ztracené archy

• Česko

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

|| Scenár: Lawrence Kasdan / Príbeh: George Lucas, Philip Kaufman | Hudba: John Williams | Produkcia: Frank Marshall, Howard Kazanjian | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Lucasfilm Ltd. | Rozpočet: 18 miliónov $ | Tržby: 389,925,971 $ || Najväčšia žijúca dobrodružná legenda. Ten jeho bič nemá chybu, aj ja som si musel jeden zaobstarať. Už mi to aj celkom ide :D 85% | SD, DD, EN DTS |(9.12.2006)

(1001) Naposledy jsem se dívala na film v takovém zvláštním rozpoložení, kdy jsem najednou bůhvíproč měla velmi intenzivní dojem, že se vlastně nedívám na komedii, respektive na něco, co by mělo být k smíchu. Bylo to jen takové chvilkové pomatení smyslů, protože Indy je okouzlující a všechno, ale bylo velmi poučné vidět film jinýma očima. Připomněly se mi Tarantinovy filmy, které jsou cool proto, že to o sobě svým stylem říkají, tak třeba se to Tarantino naučil od Spielberga. Jen ta úvodní sekvence "tajemných" záběrů, než se ukáže hrdinův obličej, to je něco, co by mi asi u jiného filmu podvědomě lezlo na nervy jako arogance tvůrců. Tarantina mi to také připomnělo v přístupu k zabíjení, protože jasně, je to film, je to inscenace, je to zábava, je to nadsázka a vůbec, ale když se člověk oprostí od znalostí popkultury a kontextu, tak smrt je zkrátka smrt a v tomto ohledu je ta slavná scéna se zastřelením muže, který se připravuje na šermovací souboj, hodně brutální. A ještě brutálnější, když si představím, že to vidím v kině plném lidí, kteří se všichni naráz zasmějí - ale to už se zase projevuje můj strach z většího množství lidí na jednom místě. Je to podobně brutální jako když nám hlavního záporáka Poslední křížové výpravy Donovana ukážou doma na večírku a v jeden moment do místnosti vstoupí jeho manželka a on ji políbí. Já potom celou dobu musím myslet na to, že z té paní bude vdova a že bude třeba celý zbytek života nešťastná. Co to se mnou je. Taky mi moc není po srsti zdejší damsel in distress, jejíž hlavním nástrojem je nekontrolované vřeštění, přece jenom to už působí trochu lacině. Co mi naopak připadalo nesmírně hypnotické a vlastně až jak obraz z jiného filmu, je právě moment, kdy je Marion zavrtaná mezi mumiemi a řve a čeká, až ji tam odsud Indy vytáhne, a je tam jeden několikavteřinový záběr na lebku, které se pomalým vlnitým pohybem plazí ústy silný had... To se probouzí ty deviace, jaké by člověk na povrchu nečekal při sledování lehkého dobrodružného filmu pro celou rodinu. A jaké psycho by všechna tato psycha mohlo korunovat? Samozřejmě závěrečný závěr ze skladiště, které je taky v prvním plánu takové to hahaha, hihihi, ale když to vezmu vážně, když to vezmu smrtelně vážně, tak je to síla, připomíná mi to takové ty neorealistické filmy typu Zloději kol nebo Ecce homo!, kdy celou dobu sledujeme jednoho člověka existenciálně trpět až do naprosté tragédie a misérie bez zdánlivé naděje na budoucnost, a potom od něj kamera odskočí a ukáže ho stát v proudícím davu lidí, čím nám naznačuje, že těch trpících je všude kolem nepočítaně a že vlastně možná všichni trpí a že vlastně nebude žádné zítra. Myslím, že se nějak potřebuji zbavit chmurů.(1.12.2014)

[6,5/10] (Lucasfilm, Paramount) (Metrocolor /// Produkce: Frank Marshall /// Scénář: Lawrence Kasdan, George Lucas, Philip Kaufman /// Kamera: Douglas Slocombe /// Hudba: John Williams /// Oscar: Norman Reynolds, Leslie Dilley, Michael Ford (výprava), Richard Edlund, Kit West, Bruce Nicholson, Joe Johnston (vizuální efekty), Michael Kahn (střih), Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Roy Charman (zvuk), Ben Burtt, Richard L. Anderson (zvláštní zvukové efekty) /// Nominace na Oscara: Frank Marshall (nejlepší film), Steven Spielberg (režie), Douglas Slocombe (kamera), John Williams (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](25.9.2008)

(TAK TROCHU DEBATA já a JÁ) Dobyvatelé jsou jedinečným filmem už z hlediska nastolení nového subžánru. V podstatě se jedná o dobrodružný film. (ALEPOŇ VIDÍTE, JAKÉ ŽVÁSTY JE SCHOPEN LEGAS NASPAT) Indy se stal vzorem pro spoustu podobných snímků, kde chlápci v klobouku a s bičem prozkoumávají různé kobky a vyvlékají se z všelijakých léček. (A ONO TO BYLO SPÍŠ NAOPAK, ŽE?) Ovšem jedině originální Indy podává divákovi dokonalý mix dobrodružství, nadsázky, humoru a akce. (ORIGINÁLNÍ INDY ASI NEE, ALE ZA TÍM DOKONYLÝM MIXEM SI STOJÍM) Už úvodní sekvenci považuji za nejvydařenější část celé trilogie. (CO SE AKCE A TYPIZACE HLAVNÍHO HRDINA TÝČE, TAK URČITĚ) I hudba se mi v Dobyvatelích líbí nejvíce. (TEĎ MÁM JINÝ NÁZOR - CHRÁM ZKÁZY) Ale i tak se divák, který Indyho vidí poprvé, může těšit na ještě lepší pokračování, protože prvním filmem si Spielberg s Lucasem pouze natrénovali na ještě vyšperkovanější adventuru. (MOŽNÁ, ALE DOBYVATELÉ JSOU NEJČISTOKREVNĚJŠÍ, PROTOŽE NEJSOU NIČEHO POKRAČOVÁNÍM, BYLI VYTVOŘENI S NIČÍM NEZATÍŽENOU RADOSTÍ)(2.5.2003)

Měl jsem to štěstí, že jsem tenhle film poprvé viděl jako malý špunt při české premiéře v naprosto narvaným kině (sedělo se i na schodech), za hlubokýho totáče, kdy všichni byli paf z toho, že vidí i něco jinýho, než film ze sovětské provenience (a to i přes mnoholeté zpoždění). Ta divácká pospolitost a ten neskutečný výbuch smíchu celého kina při Indyho souboji s mečovým ekvilibristou, to je něco, na co do smrti nezapomenu. Nádherná zábava.(13.4.2003)

• - Aby Spielberg získal v úvodní scéně záběr podle svých představ, musel Ford (Indy) utéct před 130kilogramovým balvanem 10krát. (Xavi6)

• - Na mapě je vidět vyznačené Jordánsko, v roce 1936 bylo však Jordánsko známe jako Transjordan. Na mapě je i nápis Thajsko, přestože stát se v roce 1936 jmenoval Siam. (GreatestFan)

• - Marcus Elliott (Denholm Elliot) říká: "The Bible speaks of the Ark leveling mountains and laying waste to entire regions." Přitom v Bibli se nic takového nepíše. (GreatestFan)