Dobyvatelé ztracené archy

• Česko

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

"Rád bych natočil bondovku" povídá Spielberg. "Mám něco lepšího" na to Lucas. Že z něčeho, co podle obou mělo být jakási "moderní pohádka, inspirová dobrodružnými filmy 30. a 40. let a vyprávěná v jazyce seriálů na sobotní odpoledne" vznikne nejlepší dobrodružná série všech dob, ovšem netušil ani jeden. I když je tahle trilogie výslednicí nejrůznějších inspirací, těžko se dá ve svém žánru s něčím srovnávat, naopak, všechno se srovnává s ní. Každý díl má navíc svou osobitou tvář, atmosféru a v té souvislosti by bylo hříchem nezmínit člověka, který má na výsledku stejný díl odpovědnosti, jako všichni hlavní protagonisté - Johna Williamse, jehož hudbu řadím k tomu nejlepšímu, co kdy vytvořil. Jsou filmy, které nestárnou. A pak jsou filmy, se kterými nestárnu já.(28.9.2005)

Celá trilogie s Indianou Jonesem je ta nejcennější filmografická událost mého dětství. Ovšem Dobyvatele ztracené archy mám asi nejraději. Spilebergo s Lucasem tehdy dokázali vymyslet naprosto dokonalý koncept dobrodruha ve velmi ikonickém provedení, kterého zkrátka každý zná. Jehož styl každý zná, jehož věcičky každý zná. Což je samozřejmě kapitola sama pro sebe - Harrison Ford, kterého světu dali Star Wars, respektive samotný Lucas. Jeho charisma a neuvěřitelný šarm ho ihned vyzdvihlo na výsluní a stal se okamžitě jedním z mých nejoblíbenějších herců. Samotný film doslova srší nápady, z nichž vzniklo mnoho legendárních a nezapomenutelných scén, které si rád při každé příležitosti zopakuji. A co by to bylo za kultovní film nebýt ikonického soundtracku Johna Williamse...100%(8.3.2014)

Tak dlouho mi unikala jedna z největších klasik světové kinematografie, ale když jsme se konečně poznali, jednoduše mě uchvátilo, jak za ta léta neztratila nic ze své atraktivity. Harrison Ford stylovější a elegantnější než všichni představitelé Jamese Bonda dohromady v akci nabušenější a zábavnější víc než např. novodobí Transformers? Tak to já můžu a rád... Dobyvatelé ztracené archy jsou hlavně o zábavné, uvolněné, ale přesto promyšlené akci vhodné v podstatě pro celou rodinu. Navíc zaujmou také dobrodružnou atmosférou, zajímavým prostředím prastarých kobek a samozřejmě svou specifickou hudbou... Kult! 9/10(30.5.2008)

Měl jsem to štěstí, že jsem tenhle film poprvé viděl jako malý špunt při české premiéře v naprosto narvaným kině (sedělo se i na schodech), za hlubokýho totáče, kdy všichni byli paf z toho, že vidí i něco jinýho, než film ze sovětské provenience (a to i přes mnoholeté zpoždění). Ta divácká pospolitost a ten neskutečný výbuch smíchu celého kina při Indyho souboji s mečovým ekvilibristou, to je něco, na co do smrti nezapomenu. Nádherná zábava.(13.4.2003)

DOBYVATELÉ ZTRACENÉ ARCHY byly jsou a asi zůstanou nejlepším dobrodružným filmem. Není divu, když za jeho zrodem stáli dva nejnápaditější a nejnadanější filmaři své éry, Steven Spielberg a George Lucas. Vytvořili postavu Indiany Jonese, trochu netradičního archeologa, který vzešel během krátké doby do historie. Poprvé se sním setkáváme v roce 1936, kdy je pověřen vládou Spojených států najít bájnou Archu úmluvy, po které pase okultními vědami posedlý Adolf Hitler. První část Jonesovské Trilogie je bez debat nejlepší. Mystická síla Archy doplněná úchvatnou Williamsovou hudbou i po tolika letech dokáže evokovat strach z neznáma. Konec ve skladišti má pak nepopsatelnou atmosféru při níž se vám ježí chloupky na zádech.(2.12.2006)

• - Scenárista a producent George Lucas původně s Harrisonem Fordem (Indy), se kterým nedlouho předtím dotočil první tři pokračování série Hvězdné války, spolupracovat nechtěl. (Lorge)

• - Když si Arnold Toht (Ronald Lacey) popálí ruku o rozžhavený medailon, spálí si i prsty, ale když ukazuje popálenou ruku, má popáleniny jen na dlani. (GreatestFan)

• - Indy (Harrison Ford) napíše ve své třídě na tabuli slovo ''neolithic,'' v záběrech se ale nápis mění a vypadá, jako by byl přepsaný. (GreatestFan)