Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +Indiana Jones a Harrison Ford (vyberte si), všem známá hudba, několik památných scén, velice svižná akce, stále je to zábava, film nezestárnul -??? nevím/// Indiana Jones se stal kultem a řekl bych poprávu. Namíchat takovou dobrodružnou podívanou to chce umět. Výborný film i v dnešní době a právem se drží nad nejnovějším pokračování. Jsem zvědaví jak si u mě povede druhý a třetí díl./// Celkem 87%///(27.7.2008)

Nevím ani proč, ale příběhy Dr. Jonese mě nikdy nelákaly, přesto jsem se rozhodl zhédnout alespoň první díl a doplnit si filmové mezery. No a můžu směle konstatovat, že to byl super zážitek, a tak nějak by podle mě měl vypadat správný dobrodružný film. Nechybí mu vlastně nic; sympatický a stylový hlavní hrdina, kterému okamžitě začnete fandit, svérázný a krásný ženský protějšek, pořádný slizký záporák (no vlastně jich bylo víc), různé nástrahy (každou chvíli Indy narazil na nějakého hada nebo nácka), napětí budované už od první scény, dynamická akce, skvělá hudba a ironický humor. K udělení 5* mi brání pouze ta fantasy složka, které mi do filmu vyloženě nesedla (ale to je můj problém), ikdyž je fakt, že trikově byla udělaná dobře.(1.11.2009)

Většina ceněných filmů má jednu nezapomenutelnou scénu, která se zapíše do historie a i po letech se vám vybaví. Ne tak Indiana Jones. Hned v úvodu je pronásledován obřím balvanem, že by byla kultovní scéna vyčerpána? Ale kdepak, nedlouho na to se postaví v Káhiře šermíři, usne zatímco je líbán Marion, bojuje u letadla s dvoumetrovým chapíkem, je tažen za náklaďákem... Nebo i jenom ten závěrečný pohled na prázdné skladiště. Indiana je prostě tak kultovní, až je to děsivý, pod tímhle kultem se ale skrývají dvě hodiny špičkové zábavy. Nemůžu se dočkat, co si pro nás trojka Lucas, Spielberg & Ford vymyslí napočtvrté.(19.11.2006)

Jedna s prvých dobrodružných klasík. Na to, že aký je tento film starý tak klobúk dolu. Tento film ma vlastne všetko čo potrebuje: nápaditú akciu, humor, dobrodružstvo, príbeh, nepriateľov, skvelú hudbu ,sympatické postavy, hercov a Harrisona Forda v ikonickej role na čele. Pre mňa je to druhy najlepší diel s tejto serie, krížovú výpravu mám o chlp radšej. Škoda len, že tie efekty už starnú, ale inak to dobrodružstvo s tou atmosférou vo filme stále zostávajú. 95% - 5*(8.10.2009)

(TAK TROCHU DEBATA já a JÁ) Dobyvatelé jsou jedinečným filmem už z hlediska nastolení nového subžánru. V podstatě se jedná o dobrodružný film. (ALEPOŇ VIDÍTE, JAKÉ ŽVÁSTY JE SCHOPEN LEGAS NASPAT) Indy se stal vzorem pro spoustu podobných snímků, kde chlápci v klobouku a s bičem prozkoumávají různé kobky a vyvlékají se z všelijakých léček. (A ONO TO BYLO SPÍŠ NAOPAK, ŽE?) Ovšem jedině originální Indy podává divákovi dokonalý mix dobrodružství, nadsázky, humoru a akce. (ORIGINÁLNÍ INDY ASI NEE, ALE ZA TÍM DOKONYLÝM MIXEM SI STOJÍM) Už úvodní sekvenci považuji za nejvydařenější část celé trilogie. (CO SE AKCE A TYPIZACE HLAVNÍHO HRDINA TÝČE, TAK URČITĚ) I hudba se mi v Dobyvatelích líbí nejvíce. (TEĎ MÁM JINÝ NÁZOR - CHRÁM ZKÁZY) Ale i tak se divák, který Indyho vidí poprvé, může těšit na ještě lepší pokračování, protože prvním filmem si Spielberg s Lucasem pouze natrénovali na ještě vyšperkovanější adventuru. (MOŽNÁ, ALE DOBYVATELÉ JSOU NEJČISTOKREVNĚJŠÍ, PROTOŽE NEJSOU NIČEHO POKRAČOVÁNÍM, BYLI VYTVOŘENI S NIČÍM NEZATÍŽENOU RADOSTÍ)(2.5.2003)

• - Indy (Harrison Ford) napíše ve své třídě na tabuli slovo ''neolithic,'' v záběrech se ale nápis mění a vypadá, jako by byl přepsaný. (GreatestFan)

• - Ve scéně u německého letadla Marion (Karen Allen) omráčí pilota a nechtěně se zamkne s ním v kokpitu. V dalším záběru je ale zamčená v kabině pro střelce s kulometem. (Iktus)

• - Nacisti používají pistoli P-38, která je z roku 1938. Film se však odehrává v roce 1936. (GreatestFan)