Dobyvatelé ztracené archy

• Česko

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

DOBYVATELÉ ZTRACENÉ ARCHY byly jsou a asi zůstanou nejlepším dobrodružným filmem. Není divu, když za jeho zrodem stáli dva nejnápaditější a nejnadanější filmaři své éry, Steven Spielberg a George Lucas. Vytvořili postavu Indiany Jonese, trochu netradičního archeologa, který vzešel během krátké doby do historie. Poprvé se sním setkáváme v roce 1936, kdy je pověřen vládou Spojených států najít bájnou Archu úmluvy, po které pase okultními vědami posedlý Adolf Hitler. První část Jonesovské Trilogie je bez debat nejlepší. Mystická síla Archy doplněná úchvatnou Williamsovou hudbou i po tolika letech dokáže evokovat strach z neznáma. Konec ve skladišti má pak nepopsatelnou atmosféru při níž se vám ježí chloupky na zádech.(2.12.2006)

Jedna s prvých dobrodružných klasík. Na to, že aký je tento film starý tak klobúk dolu. Tento film ma vlastne všetko čo potrebuje: nápaditú akciu, humor, dobrodružstvo, príbeh, nepriateľov, skvelú hudbu ,sympatické postavy, hercov a Harrisona Forda v ikonickej role na čele. Pre mňa je to druhy najlepší diel s tejto serie, krížovú výpravu mám o chlp radšej. Škoda len, že tie efekty už starnú, ale inak to dobrodružstvo s tou atmosférou vo filme stále zostávajú. Obľúbený soundtrack: Raiders March. 95% - 5*(8.10.2009)

Můj první velký dobrodružný film a nebýt Poslední křížové výpravy, zůstal by také tím největším. Spielberg má vzacný talent skloubit napínavý příběh, mysticky mrazivou atmosféru, skvěle vykreslené postavy a vypravěčský odpich ve výbušný celek, který je – vtipný, strašidelný, napínavý a emotivní. Doktor Jones, muž dvou tváří, versus Hitlerova říše zla v prostředí tajemných a prastarých sil. Kultovní od první do poslední vteřiny, báječně natočené, sehrané, nazvučené, natrikované... Je to tak trochu pohádka, tak trochu horror a každým coulem dobrodružná jízda, která z dospělých mužů dělá malé kluky a z malých kluků velké hrdiny... A co na to dámy?(18.4.2004)

Tak dlouho mi unikala jedna z největších klasik světové kinematografie, ale když jsme se konečně poznali, jednoduše mě uchvátilo, jak za ta léta neztratila nic ze své atraktivity. Harrison Ford stylovější a elegantnější než všichni představitelé Jamese Bonda dohromady v akci nabušenější a zábavnější víc než např. novodobí Transformers? Tak to já můžu a rád... Dobyvatelé ztracené archy jsou hlavně o zábavné, uvolněné, ale přesto promyšlené akci vhodné v podstatě pro celou rodinu. Navíc zaujmou také dobrodružnou atmosférou, zajímavým prostředím prastarých kobek a samozřejmě svou specifickou hudbou... Kult! 9/10(30.5.2008)

Tak tohle je začátek podívané, která se stala nesmrtelnou a zároveň vytvořila postavu archeolog-dobrodruh (potažmo archeolog=dobrodruh), což sice téměř absolutně neplatí, ale tomuto filmu to rád odpustím (jako student archeologie). Když spojíte režiséra, který (naštěstí) nevyrostl z dětských plenek a má stále chuť si hrát na kovboje a indiány a který naštěstí bere laciná šestáková dobrodružství tak, jak se brát mají, připojíte skladatele, který je na stejné vlně a výrazného herce s výrazným designem a charakteristickými atributy (bič, klobouk apod.), vzn. Indiana Jones a skvělá podívaná. Tenhle film má feeling, který se snaží napodobit novodobé patlance (Sahara, Lovci pokladů, atd.), ale dle mého je už nenapodobitelný a nepřekonatelný v tomto žánru. Obdivuji nenapodobitelnou lehkost, s jakou je hledání archy vykresleno. Bravo.(19.4.2006)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 84. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Bič Indiany Jonese (Harrison Ford) byl vyroben z vyčiněné klokaní kůže. V roce 1999 byl na aukci v Londýně vydražen za 43 000 amerických dolarů. (Terva)

• - Ve scéně, kdy jsou Indy (Harrison Ford) a Marion (Karen Allen) ve Studni duší a Indy musí čelit kobře, si lze všimnout, že se had odráží na bezpečnostním skle mezi ním a Indym. (Janzic999)