Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

(TAK TROCHU DEBATA já a JÁ) Dobyvatelé jsou jedinečným filmem už z hlediska nastolení nového subžánru. V podstatě se jedná o dobrodružný film. (ALEPOŇ VIDÍTE, JAKÉ ŽVÁSTY JE SCHOPEN LEGAS NASPAT) Indy se stal vzorem pro spoustu podobných snímků, kde chlápci v klobouku a s bičem prozkoumávají různé kobky a vyvlékají se z všelijakých léček. (A ONO TO BYLO SPÍŠ NAOPAK, ŽE?) Ovšem jedině originální Indy podává divákovi dokonalý mix dobrodružství, nadsázky, humoru a akce. (ORIGINÁLNÍ INDY ASI NEE, ALE ZA TÍM DOKONYLÝM MIXEM SI STOJÍM) Už úvodní sekvenci považuji za nejvydařenější část celé trilogie. (CO SE AKCE A TYPIZACE HLAVNÍHO HRDINA TÝČE, TAK URČITĚ) I hudba se mi v Dobyvatelích líbí nejvíce. (TEĎ MÁM JINÝ NÁZOR - CHRÁM ZKÁZY) Ale i tak se divák, který Indyho vidí poprvé, může těšit na ještě lepší pokračování, protože prvním filmem si Spielberg s Lucasem pouze natrénovali na ještě vyšperkovanější adventuru. (MOŽNÁ, ALE DOBYVATELÉ JSOU NEJČISTOKREVNĚJŠÍ, PROTOŽE NEJSOU NIČEHO POKRAČOVÁNÍM, BYLI VYTVOŘENI S NIČÍM NEZATÍŽENOU RADOSTÍ)(2.5.2003)

Tak tohle je začátek podívané, která se stala nesmrtelnou a zároveň vytvořila postavu archeolog-dobrodruh (potažmo archeolog=dobrodruh), což sice téměř absolutně neplatí, ale tomuto filmu to rád odpustím (jako student archeologie). Když spojíte režiséra, který (naštěstí) nevyrostl z dětských plenek a má stále chuť si hrát na kovboje a indiány a který naštěstí bere laciná šestáková dobrodružství tak, jak se brát mají, připojíte skladatele, který je na stejné vlně a výrazného herce s výrazným designem a charakteristickými atributy (bič, klobouk apod.), vzn. Indiana Jones a skvělá podívaná. Tenhle film má feeling, který se snaží napodobit novodobé patlance (Sahara, Lovci pokladů, atd.), ale dle mého je už nenapodobitelný a nepřekonatelný v tomto žánru. Obdivuji nenapodobitelnou lehkost, s jakou je hledání archy vykresleno. Bravo.(19.4.2006)

Začiatkom osemdesiatých rokov minulého storočia sa zrodil jeden z nezabudnuteľných, kultových filmových hrdinov. Producent George Lucas a režisér Steven Spielberg uviedli v roku 1981 do kín prvý snímok o tak trocha netradičnom archeológovi Indiana Jonesovi. Vysokoškolský profesor, ktorý sa vo svojom voľnom čase mení na odvážneho, akčného dobrodruha. Sympatický tvrďák so zmyslom pre humor. V tomto úvodnom filme musí zabrániť tomu, aby sa znovu objavenej biblickej Archy zmocnili nemeckí fašisti. Tak mocná, mystická vec, by sa v rukách nacistických barbarov mohla stať skazou pre celé ľudstvo. To Indy v žiadnom prípade nemieni dopustiť. *****(28.2.2011)

Harrison Ford je tady prostě a jednoduše skvělej, tahle role mu dokonale sedla a když se řekne Ford tak se mi hned vybaví trilogie o Indiana Jonesovi. Tohle je sice první díl, ale rozhodně neni nejlepší, sice je tam dobrá a svižná akce, film nikde nestojí a nemá hluchý místa, ale oproti poslednímu dílu tomu ještě něco chybí, ale i tak se Steven Spielberg zase vytáh a ukázal ve spolupráci s Georgem Lucasem, že je jeden z nejlepších režisérů(6.5.2005)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly (doplněk). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. První díl jedné z nejlepších dobrodružných sérií všech dob. Indiana kontra nacisti. Made in Spielberg. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8650-indiana-jones-a-dobyvatele-ztracene-archy-dobyvatele-ztracene-archy-raiders-of-the-lost-ark/videa/(22.2.2009)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 84. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčelo se od 23. června do října 1980 v Anglii, Tunisku, Arizoně, Francii, Kalifornii a na Havaji. (Varan)

• - Scenárista Lawrence Kasdan pojmenoval Marion (Karen Allen) po babičce své manželky. K příjmení Ravenwood ho inspiroval název ulice v Los Angeles. (BreHas26)