Dobyvatelé ztracené archy

• Česko

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

Celá trilogie s Indianou Jonesem je ta nejcennější filmografická událost mého dětství. Ovšem Dobyvatele ztracené archy mám asi nejraději. Spilebergo s Lucasem tehdy dokázali vymyslet naprosto dokonalý koncept dobrodruha ve velmi ikonickém provedení, kterého zkrátka každý zná. Jehož styl každý zná, jehož věcičky každý zná. Což je samozřejmě kapitola sama pro sebe - Harrison Ford, kterého světu dali Star Wars, respektive samotný Lucas. Jeho charisma a neuvěřitelný šarm ho ihned vyzdvihlo na výsluní a stal se okamžitě jedním z mých nejoblíbenějších herců. Samotný film doslova srší nápady, z nichž vzniklo mnoho legendárních a nezapomenutelných scén, které si rád při každé příležitosti zopakuji. A co by to bylo za kultovní film nebýt ikonického soundtracku Johna Williamse...100%(8.3.2014)

Dobrodruh Indiana Jones, s doktorským titulem schovaným patrně v rukojeti biče, vyrazil na svou první výpravu za cenným artefaktem - Archou úmluvy. Napětí se přitom střídá s humorem a jednoznačným vrcholem filmu je pro mne nezapomunetulená scéna, ve které Indy znechuceně odstřelí bravurního mistra umění mečového. Spousta následovatelů se pokusila přiživit na této legendě a snadno projít vyšlapanou cestičkou, ale nikomu se to příliš nepovedlo.(30.11.2008)

V době, kdy bylo v módě sci-fi a fantasy a kdy byl dobrodružný žánr pasé, se zrodilo jedno z nejlepších děl Stevena Spielberga. Má to vtip, má to akci, má to morální podtext, má to vynikající hudbu a má to božana Forda, který v 80. letech utáhl leccos. Svižně naservírovaná dobrodružná cesta, která se dočkala tří neméně dobrých pokračování. I tak se pár fantasy prvků stejně dočkáme (zejména tedy ke konci), i tak se obvyklých klišé nabažíme, ale sakra Spielberg umí bavit, wtz. [Přesná stopáž: 110 min](25.6.2006)

Nikdy nezapomenu na tenhle film (byl to snad první který se k nám dostal kolem roku 1989..) byl jsem mladý a natěšený jak když bych šel poprvé do postele s holkou. A když jsem sledoval tuhle skvělu věc, byl jsem více než spokojen byl jsem nadšen. Je to spousta let, ale i tak si pamatuju na pocity které ve mě přetrvaly ještě dlouho po tom co tenhle film skončil.! Je to prostě klasika která se nezapomíná a nestárne. za mě 100%(24.6.2011)

Co k tomu chcete psát? Spielberg má ambicioznější, závažnější a pro lidstvo asi i přínosnější filmy, ale stejně ho budu nejvíc milovat za Jonesova dobrodružství. Jedničku mám nejradši asi kvůli Marion, nejsympatičtější (protože nejráznější a nejvíc sexy) Indyho holce. Jsem moc rád, že se ve čtvrtém díle Karen Allen vrátí.(27.1.2008)

• - The Africa Korps neexistovala do roku 1941, přesto se ve filmu objevuje. (GreatestFan)

• - Na mapě je vidět vyznačené Jordánsko, v roce 1936 bylo však Jordánsko známe jako Transjordan. Na mapě je i nápis Thajsko, přestože stát se v roce 1936 jmenoval Siam. (GreatestFan)

• - Ve scéně s hady lze kromě kobry vidět i jiné druhy, například krajtu nebo beznohého ještěra slepýše. Celkem jich tam bylo 7 000, navíc je ještě doplňovaly nařezané hadice, aby to vypadalo, že je plazů víc. Kobra byl jediný jedovatý had ve filmu, jednoho člena štábu však pokousala krajta. (Kmotr76)