Dobyvatelé ztracené archy

• Československo

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

(1001) Naposledy jsem se dívala na film v takovém zvláštním rozpoložení, kdy jsem najednou bůhvíproč měla velmi intenzivní dojem, že se vlastně nedívám na komedii, respektive na něco, co by mělo být k smíchu. Bylo to jen takové chvilkové pomatení smyslů, protože Indy je okouzlující a všechno, ale bylo velmi poučné vidět film jinýma očima. Připomněly se mi Tarantinovy filmy, které jsou cool proto, že to o sobě svým stylem říkají, tak třeba se to Tarantino naučil od Spielberga. Jen ta úvodní sekvence "tajemných" záběrů, než se ukáže hrdinův obličej, to je něco, co by mi asi u jiného filmu podvědomě lezlo na nervy jako arogance tvůrců. Tarantina mi to také připomnělo v přístupu k zabíjení, protože jasně, je to film, je to inscenace, je to zábava, je to nadsázka a vůbec, ale když se člověk oprostí od znalostí popkultury a kontextu, tak smrt je zkrátka smrt a v tomto ohledu je ta slavná scéna se zastřelením muže, který se připravuje na šermovací souboj, hodně brutální. A ještě brutálnější, když si představím, že to vidím v kině plném lidí, kteří se všichni naráz zasmějí - ale to už se zase projevuje můj strach z většího množství lidí na jednom místě. Je to podobně brutální jako když nám hlavního záporáka Poslední křížové výpravy Donovana ukážou doma na večírku a v jeden moment do místnosti vstoupí jeho manželka a on ji políbí. Já potom celou dobu musím myslet na to, že z té paní bude vdova a že bude třeba celý zbytek života nešťastná. Co to se mnou je. Taky mi moc není po srsti zdejší damsel in distress, jejíž hlavním nástrojem je nekontrolované vřeštění, přece jenom to už působí trochu lacině. Co mi naopak připadalo nesmírně hypnotické a vlastně až jak obraz z jiného filmu, je právě moment, kdy je Marion zavrtaná mezi mumiemi a řve a čeká, až ji tam odsud Indy vytáhne, a je tam jeden několikavteřinový záběr na lebku, které se pomalým vlnitým pohybem plazí ústy silný had... To se probouzí ty deviace, jaké by člověk na povrchu nečekal při sledování lehkého dobrodružného filmu pro celou rodinu. A jaké psycho by všechna tato psycha mohlo korunovat? Samozřejmě závěrečný závěr ze skladiště, které je taky v prvním plánu takové to hahaha, hihihi, ale když to vezmu vážně, když to vezmu smrtelně vážně, tak je to síla, připomíná mi to takové ty neorealistické filmy typu Zloději kol nebo Ecce homo!, kdy celou dobu sledujeme jednoho člověka existenciálně trpět až do naprosté tragédie a misérie bez zdánlivé naděje na budoucnost, a potom od něj kamera odskočí a ukáže ho stát v proudícím davu lidí, čím nám naznačuje, že těch trpících je všude kolem nepočítaně a že vlastně možná všichni trpí a že vlastně nebude žádné zítra. Myslím, že se nějak potřebuji zbavit chmurů.(1.12.2014)

"Ádios blbečku"... řekne Indy svému již mrtvému průvodci "Octopusovi Molinovi" a šup!!! Než se člověk naděje, je zase ve světě Indiana Jonese jak poprvé před 20 lety v kině, který ho naprosto uchvátí a vtáhne... a nepustí!!! A teď jen doufám, že avizovaná čtyřka bude důstojným pokračováním.... :-) INDY = Krásná a vtipná podívaná a DVD jsou super(17.1.2005)

Celá trilogie s Indianou Jonesem je ta nejcennější filmografická událost mého dětství. Ovšem Dobyvatele ztracené archy mám asi nejraději. Spilebergo s Lucasem tehdy dokázali vymyslet naprosto dokonalý koncept dobrodruha ve velmi ikonickém provedení, kterého zkrátka každý zná. Jehož styl každý zná, jehož věcičky každý zná. Což je samozřejmě kapitola sama pro sebe - Harrison Ford, kterého světu dali Star Wars, respektive samotný Lucas. Jeho charisma a neuvěřitelný šarm ho ihned vyzdvihlo na výsluní a stal se okamžitě jedním z mých nejoblíbenějších herců. Samotný film doslova srší nápady, z nichž vzniklo mnoho legendárních a nezapomenutelných scén, které si rád při každé příležitosti zopakuji. A co by to bylo za kultovní film nebýt ikonického soundtracku Johna Williamse...100%(8.3.2014)

Adios seňore, Adios blbečku, hajlující opice, souboj z Egyptským šermířem, hláška : vy jste, ale kretén! (původní dabing) super slizkej nácek z kloboukem, archa která si dělá co chce a nelíbí se jí symboly fašizmu, epické finále, kdy náckové chtějí promlouvat z bohem a ten jim stručně a jasně řekne aby šli k čertu. Tohle a tisíc dalších důvodů proč je pro mě tenhle Indyho film ze všech nejlepší a žádný z pokračování (i když je mám všechny rád) ho prostě nepřekonalo. Jeden z geniálních a zásadních filmů tohoto století.100%(27.12.2013)

Veleúspěšná série o Indianu Jonesovi je snad všeobecně známá a nemá cenu tady dlouze rozebírat, co je na ní úžasného. Faktem zůstává, že tento první díl nasadil laťku opravdu hodně vysoko, takže i po dalších dvou pokračováních dosud nebyla překonána. Nyní se na nás chystá IJ4 a jsem zvědav, zda se bude laťka posouvat na vyšší metu. Z tohoto prvního dílu zcela jistě stojí některé scény za zapamatování, ale než abych je tady vyjmenovával, tak radši každému doporučím, ať si to půjčí a podívá se sám.(10.6.2003)

• - Ve scéně na lodi Katanga (George Harris) si Marion (Karen Allen) sundává klobouk levou rukou, další záběr však značí pravou. (GreatestFan)

• - Všimněte si kotníků Steva Edgea. Byl jedním z krotitelů zvířat a pro některé záběry s hady si oholil nohy, navlékl bílý oděv a předvedl Marioniny (Karen Allen) nožky. Přesto ve filmu většinou používali záběry chodidel Karen. (Wences)

• - V úvodní scéně jsou vidět ptáci, kteří nejsou původem z Jižní Ameriky. (GreatestFan)