Dobyvatelé ztracené archy

• Česko

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +Indiana Jones a Harrison Ford (vyberte si), všem známá hudba, několik památných scén, velice svižná akce, stále je to zábava, film nezestárnul -??? nevím/// Indiana Jones se stal kultem a řekl bych poprávu. Namíchat takovou dobrodružnou podívanou to chce umět. Výborný film i v dnešní době a právem se drží nad nejnovějším pokračování. Jsem zvědaví jak si u mě povede druhý a třetí díl./// Celkem 87%///(27.7.2008)

Úvodní díl nejlepší dobrodružné filmové série. Indiana Jones je prostě parádní zálesák, kterého charakterizují: mírně ošoupaný klobouk, archeologické znalosti a dovednosti, důvtip, smysl pro humor a schopnost vymotat se z každého maléru. Zároveň ale není vykreslený jako nepřemožitelný hrdina, neboť i on na svých výpravách chybuje. Náramně si rozumí se svým přítelem, který se jmenuje pan Bič, na dobré čtyři metry by s ním trefil mouchu mezi oči. Strašně se mi líbí dobývání nejrůznějších míst plných nástrah a skrytých pastí a odhalování rozličných rébusů a hádanek, v téhle sérii je těchto momentů vrchovatě. Příběh o Arše úmluvy, která je obklopena hadími těly a uložena do Studny duší je dynamický, napínavý, ale současně protkaný vtipnými segmenty a hláškami, jimž jednoznačně vévodí legendární a improvizovaná: Jdi do hajzlu! Honičky, souboje, výbuchy, střídání všemožných lokací a skoro hororové finále. Indy a Harrison jsou borci a fandí jim úplně všichni. 18 miliónů dolarů(rozpočet)/384 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/174 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(20.5.2006)

Výtečně vtipné dobrodružství doprovázené svištivým práskáním biče, ve kterém Spielberg vytvořil prototyp nového neokoukaného hrdiny - intelektuálně zdatného, s bitkou srozuměného a s perfektně padnoucí hláškou připravenou k okamžitému vypuštění v kteroukoli denní či noční hodinu, na jakémkoli místě na světě.(22.7.2011)

Můj první velký dobrodružný film a nebýt Poslední křížové výpravy, zůstal by také tím největším. Spielberg má vzacný talent skloubit napínavý příběh, mysticky mrazivou atmosféru, skvěle vykreslené postavy a vypravěčský odpich ve výbušný celek, který je – vtipný, strašidelný, napínavý a emotivní. Doktor Jones, muž dvou tváří, versus Hitlerova říše zla v prostředí tajemných a prastarých sil. Kultovní od první do poslední vteřiny, báječně natočené, sehrané, nazvučené, natrikované... Je to tak trochu pohádka, tak trochu horror a každým coulem dobrodružná jízda, která z dospělých mužů dělá malé kluky a z malých kluků velké hrdiny... A co na to dámy?(18.4.2004)

Celá trilogie s Indianou Jonesem je ta nejcennější filmografická událost mého dětství. Ovšem Dobyvatele ztracené archy mám asi nejraději. Spilebergo s Lucasem tehdy dokázali vymyslet naprosto dokonalý koncept dobrodruha ve velmi ikonickém provedení, kterého zkrátka každý zná. Jehož styl každý zná, jehož věcičky každý zná. Což je samozřejmě kapitola sama pro sebe - Harrison Ford, kterého světu dali Star Wars, respektive samotný Lucas. Jeho charisma a neuvěřitelný šarm ho ihned vyzdvihlo na výsluní a stal se okamžitě jedním z mých nejoblíbenějších herců. Samotný film doslova srší nápady, z nichž vzniklo mnoho legendárních a nezapomenutelných scén, které si rád při každé příležitosti zopakuji. A co by to bylo za kultovní film nebýt ikonického soundtracku Johna Williamse...100%(8.3.2014)

• - Klobouk kapitána Katangy (George Harris) obsahuje insignie námořnictva Jugoslavské lidové armády, která vznikla až v roce 1945. (GreatestFan)

• - Část filmu se natáčela v Tunisu, kde George Lucas točil snímek Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977). Konkrétně scéna s bazukou byla natočena v tom samém kaňonu, kde na začátku Hvězdných válek Jawové unesou R2-D2. (Lorge)

• - Aby bylo možné natočit scénu na střeše domu Sallaha (John Rhys-Davies), členové štábu museli z domů ve městě Kairouan v Tunisku odstranit 300 televizních antén, které by v příběhu z roku 1936 nepůsobily přirozeně. (Xavi6)