Dobyvatelé ztracené archy

• Česko

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy

Raiders of the Lost Ark

Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Dobrodružný / Akční

USA, 1981, 115 min

|| Scenár: Lawrence Kasdan / Príbeh: George Lucas, Philip Kaufman | Hudba: John Williams | Produkcia: Frank Marshall, Howard Kazanjian | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Lucasfilm Ltd. | Rozpočet: 18 miliónov $ | Tržby: 389,925,971 $ || Najväčšia žijúca dobrodružná legenda. Ten jeho bič nemá chybu, aj ja som si musel jeden zaobstarať. Už mi to aj celkom ide :D 85% | SD, DD, EN DTS |(9.12.2006)

Co k tomu chcete psát? Spielberg má ambicioznější, závažnější a pro lidstvo asi i přínosnější filmy, ale stejně ho budu nejvíc milovat za Jonesova dobrodružství. Jedničku mám nejradši asi kvůli Marion, nejsympatičtější (protože nejráznější a nejvíc sexy) Indyho holce. Jsem moc rád, že se ve čtvrtém díle Karen Allen vrátí.(27.1.2008)

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +Indiana Jones a Harrison Ford (vyberte si), všem známá hudba, několik památných scén, velice svižná akce, stále je to zábava, film nezestárnul -??? nevím/// Indiana Jones se stal kultem a řekl bych poprávu. Namíchat takovou dobrodružnou podívanou to chce umět. Výborný film i v dnešní době a právem se drží nad nejnovějším pokračování. Jsem zvědaví jak si u mě povede druhý a třetí díl./// Celkem 87%///(27.7.2008)

Začiatkom osemdesiatých rokov minulého storočia sa zrodil jeden z nezabudnuteľných, kultových filmových hrdinov. Producent George Lucas a režisér Steven Spielberg uviedli v roku 1981 do kín prvý snímok o tak trocha netradičnom archeológovi Indiana Jonesovi. Vysokoškolský profesor, ktorý sa vo svojom voľnom čase mení na odvážneho, akčného dobrodruha. Sympatický tvrďák so zmyslom pre humor. V tomto úvodnom filme musí zabrániť tomu, aby sa znovu objavenej biblickej Archy zmocnili nemeckí fašisti. Tak mocná, mystická vec, by sa v rukách nacistických barbarov mohla stať skazou pre celé ľudstvo. To Indy v žiadnom prípade nemieni dopustiť. *****(28.2.2011)

Měl jsem to štěstí, že jsem tenhle film poprvé viděl jako malý špunt při české premiéře v naprosto narvaným kině (sedělo se i na schodech), za hlubokýho totáče, kdy všichni byli paf z toho, že vidí i něco jinýho, než film ze sovětské provenience (a to i přes mnoholeté zpoždění). Ta divácká pospolitost a ten neskutečný výbuch smíchu celého kina při Indyho souboji s mečovým ekvilibristou, to je něco, na co do smrti nezapomenu. Nádherná zábava.(13.4.2003)

• - Marcus Elliott (Denholm Elliot) říká: "The Bible speaks of the Ark leveling mountains and laying waste to entire regions." Přitom v Bibli se nic takového nepíše. (GreatestFan)

• - Indy (Harrison Ford) letí do Asie hydroplánem Short Solent 3, který se začal vyrábět až ve 40. letech. (GreatestFan)

• - Když při přestřelce v baru přitiskne protivník Indianu Jonese (Harrison Ford) ke zdi, je jasně vidět, že jeho pistole je vybitá a má vytažený závěr. V následujícím okamžiku, když se přetahuje s protivníkem, zastřelí stejnou pistolí chlapíka v kabátě bez toho, že by zbraň nabíjel. (Wishkah)