Hellraiser IV: Bloodline

• Česko Hellraiser: Pekelný jezdec (více)

Píše se rok 2127. Předurčen k uzavření pekelné brány jednou provždy se Dr. Merchant vydal na misi v boji proti zlu. Ta započala již v 18. století, kdy jeho předek sestrojil ďábelskou schránku, která otevírá bránu do pekel. Celé generace se snažily zlu zabránit, ale až Dr. Merchant nad ním zvítězil. (MIDO FILM)

Anderton

Zaujímavý koncept, tri časové pásma a celkom šikovné rozuzlenie. Lenže okrem tých zopár krvavých gore efektov ide o spracovanie husto béčkové, i keď stále akceptovateľné. Tak nízke tunajšie hodnotenie je možno nespravodlivé, ale ono je to spojené najmä s faktom, že séria sa skrátka vydala "dobrovoľne" do béčkových vôd. No a ten Pinheadov domáci miláčik je husto wtf, chlapík sa asi cíti stále naprieč stáročiami doma sám, ale tvorcovia si ho mohli odpustiť. ()

PetrPan

4. pokračování Hellraisera nesahá předcházejícím dílům ani po kotníky, ale přesto Pinhead v podání Bradleyho je opět skvělý a vzhledem k tomu, co za zhovadilosti přišlo po tomto díle jsou 3 hvězdy tak akorát. A ten pes je famózní.... ()

eraserhead666

Tak se dozvíme, kde, jak a proč se vzala na světě kostka. Výlet do budoucnosti a kosmu si mohli tvůrci klidně odpustit, naproti tomu výlet do minulosti ke vzniku kostky a část z tehdejší současnosti (1996) ještě tak nějak drží laťku. Celkově je film kvalitativně sešupem dolů, ale díky charismatické Angelice, která se takřka vyrovná Pinheadovi (který zde opět háže své květnatě filosofické hlášky, které tolik miluji, a řetězy s háky) a je důstojným nahrazením výborné Julie z prvních dvou částí, opět skvělým maskám (Angelika, bratři z ochranky) a jakýsi úvod do Hellraiseří mytologie (kterou mám taky hodně rád), se ten pád naštěstí zastaví ještě někde nad průměrem. Poslední část série, která šla ještě do kin. Ze dvou částí série, která vyžaduje více času. Poprvé jsem tomu dal hvězdičky jen dvě, ale po opětovném shlédnutí jsem nucen (a jsem tomu rád, je to má oblíbená série) ještě jednu přidat. ()

SOLOM.

Na čtvrtý díl této série jsem slyšel „plivance“ snad z každé světové strany a měl jsem vážně obavy, že nastává doba temna pro tuto sérii. Vždyť už jen samotná myšlenka propojení několika časových období a samotné přenesení děje do vesmíru, v mnoha jiných případech skutečně skončilo hotovou katastrofou (u jiných sérií). Nevím, proč mají tvůrci pořád v oblibě něco osvědčeného přesouvat ze Země do vesmíru. No nicméně po zhlédnutí tohoto dílu musím říct, že to zas až taková katastrofa nebyla. Čekal jsem mnohem větší průser a ten se naštěstí nekonal. Asi nejvíce mě potěšilo, že se nás tvůrci rozhodli obohatit o „mytologii“ (historii) samotné kostky. Právě její vznik mi vrtal hlavou již od prvního dílu a až teď se mi dostalo odpovědí na některé mé otázky. Což jsem samozřejmě přijal s velkým nadšením a myslím si, že po této stránce se čtvrtý díl vydařil. Postupné propojení několika časových období bylo rovněž velmi slušné, především pak vůbec první pokus o zničení pekelného vynálezu. Onen aristokrat Duc de L'Isle byl pěkný slizoun, no a všechno se mu vrátilo i s úroky. No a samotná Angelique, byla slušnou náhradou za mrchu Julii. Prostřední část odehrávající se 1996 byla rovněž zajímavá, hlavně co se speciálních triků týče. Zvláště pak ta budova byla excelentní. Jenže samotný vesmír byl už dost jalový. Jakoby tvůrci vyplýtvali většinu svých nápadů. Byl jsem až překvapen, že samotní pekelníci (cenobiti) byli dost odsunuti do pozadí a velký prostor dostala samotná Angelique. Na jednu stranu to bylo samozřejmě dobře, ale já se těšil na další Pinheadovo řádění a toho mi tu moc nedopřáli. Ale alespoň noví pekelníci nebyli vůbec špatní. Zvláště pak ti dva proměnění sourozenci (členové ochranky). Díky tomu si bizarnost zachovala svou tvář, ale už to bylo slabší než v předchozích třech dílech. A to samé platí i o samotné atmosféře. Místy byla vydařená, správně ponurá (zvláště ze začátku), ale postupem času tomu začal jaksi docházet dech. Nicméně to ještě pořád vidím na slušný průměr. 50% ()

ARI50

Začatek byl zajímavy a nesl v sobě svoje kouzlo a každým pokračováním to bylo v pohodě ale tohle už celkem nic moc pro mě. ()

corpsy

Na počiatku možno malo ísť o ultimatívny hellraiserovký snímok. Odohráva sa to v troch odlišných dobách, ktoré potenciálne ponúkali záplavu trikov a všemožného gore. Ale, to by si najprv boli museli tvorcovia vstúpiť do svedomia, pretože takýto katastrofálny guláš, ktorý dá sa povedať spláchol sériu do hajzlu, sa len tak nevidí. ()

Astaroth12

Filmom sa miesi ďaleka minulosť,prítomnosť aj ďaleka budúcnosť ale ani jedna z tých dejových liniek nemá úroveň a ani ako celok to vobec nedrží po kope.Je tu veľa dialógov a netušil som,že Pinhead je až tak ukecaný.Herci boli slabý a troškou tiež prispeli k veľmi slabému dojmu.O krvavosti snímky hovoriť nemusím je to hellraiser to už samé o sebe hovorí zato,že krvi a nechutností bude dostatok.Príbeh je rozdielny čo sa týka serie a tu je ešte ukázaná historia kocky a kto ju vytvoril.Ale celé to bolo nemastné-neslané,lebo nemusím byť všímavým pozorovateľom ale tento film kopíruje či terminátora alebo Votrelca.Táto časť bola veľmi slabá či po tvorivej,hereckej aj scenáristickej stránke.Aspoň triky boli dosť vydarené. ()

Krt.Ek

Fail na mnoha úrovních. Za prvé, nedává nejmenší smysl, aby byl tenhle film vyprávěn ve třech časech (minulost, přítomnost, budoucnost), každý z časů by si totiž zasloužil plnohodnotný film, aby bylo možná odvyprávět smysluplný příběh, takhle v tom je hrozný galimatyáš. Má to sice vůdčí linku, která by měla držet film pohromadě, ale co vůbec ona? Nevím, jak vy, ale mně se tedy zdá být hrozně omezující ta myšlenka, že by mělo být celé tohle univerzum vystavěno na souboji Vynálezce (a jeho potomků) se svým vynálezem (a opět to jde proti duchu prvního filmu - kostka (a to co otevírá) není samo o sobě zlá, jen nebezpečná, trestající tam, kde luštitel očekává odměnu; proč na něčem takovém zakládat staletí trvající trauma, ba prokletí?), to radši nevědět o Pinheadovi a jeho původu nic, než si to takhle zjednodušit (dobro vs. zlo)! Nejhorší však je to, že se filmu nepovedlo ustavit vztahy mezi postavami, vůbec jsem nepochopil dynamiku vztahu mezi Pinheadem a Angelique (kdo komu slouží a proč) nebo mezi Angelique a Johnem Merchantem (o co v tom vztahu vůbec šlo), což jsou v jistém smyslu pro film klíčové vztahy. Myslím, že nejsem nechápavý, tady se zkrátka nebylo, čeho chytit, jen šumu nicneříkajících vět a gest. Aspoň že tvůrcům čtvrtého filmu došlo, že každé peklo musí mít svého Kerbera! ()

Ghostface2

Hellraiser: Pekelný jezdec je průměrné docela zábavné akční béčko. Já se bavil od začátku do konce proto dávám 3. hvězdičky. ()

PKD

Achich ouvej. Toto se moc tedy nepovedlo. Nápad s povídkovým filmem není vůbec špatný,ale ten zmrzačený výsledek fanoušky této série,opravdu bolí. Ale přesto za 3. ()

gogos

Zákaldní linie příběhu byla tímto dílem totálně zničena... Scénář prakticky o ničem, gore efekty se téměř vytratili, cenobité přijdou až v závěru, Pinhead je jen snůška keců a ani zdaleka film nedosahuje kouzla a napětí prvních dvou dílů. Po třetím díle jsem čekal nastartování nové linie příběhů, něco jako u Pátku 13., ale to se bohužel nestalo. Doufám, že toto byl nejslabší článek celé serie a že se to dalším dílem napraví. Trocha napětí a pár světlých momentů zachrání alespoň nějakou hvězdičku pro film, ale víc jak 2* si bohužel nezaslouží. Francouzská linie se prostě nepovedla... ()

iolaos

Prozatím nejhorší část. Jestliže jsem třetí díl okomentoval úvodní větou "až takový kvalitativní odliv se nekoná", tak v Bloodline je jakostní sešup markantnější. Sestupná tendence je silně citelná i v atributu pro Hellraisery dominantním a tím je atmosféra, opravdu jsem na vážkách, zda-li se zde nějaká vůbec rozprostřela. Putny popela se zde sypou i nad formu vyprávění, avšak za sebe tvrdím, že se mi tento průnik dějových polorovin až překvapivě pozdával, rozhodně žádný úděs či scénáristické zoufalství se nekoná, jak glosují jiní... Ale nakonec jsem také emoce nezkrotil - v potupném závěru Pinhead jakoby kopíroval malátný pohyb Michaela Myerse, což je samo o sobě docela úlet, a pohled na transformující se papírový vesmírný koráb na konci vyvolal svíjivý smích. 4,5/10 ()

kaylin

„Hellraiser: Pekelný jezdec“, což je mimochodem další divný český název – „Pokrevní linie“ by zněla lépe a vystihovala by podstatu filmu – je velmi špatným dílem v rámci celé série, ale vzhledem k tomu, kolik už má dílů, jsem si skoro jistý, že tam budou ještě horší kousky. Tenhle je ale tak neskutečně přeplácaný a přitom vlastně bez děje, kde pořádně o nic nejde, že ještě s láskou budete vzpomínat na první film. ()

raimi

Jenom šestadvacet let trvalo, než jsem se srovnal s premisou čtvrtého Hellraisera. Jen čtvrt století trvalo, než hororový žánr upadl do takového stavu, že prohrabuju starší věci, a hledám koukatelný kousky. Filmy, který jsem v době premiéry odmítl, zavrhl nebo ignoroval. Občas je to radost z nečekaně dobrý vykopávky, občas je to divácký peklo. Tenhle díl pekelnický série jsem nikdy neměl v plánu vidět. Původní trilogie je pro mě hororovej Svatej grál, a další díly bohužel spadly do kategorie lacinýho videobraku. Scott Derickson se teda s pátým dílem porval velice uspokojivým způsobem, ale přeci jenom, je to výlet jinou cestou, než by si kovanej fanoušek cenobitů přál. Ale Hellraiser odehrávající se ve vesmíru? Boha jeho, co tohle bylo za pošoustlý období? Leprechaun, Jason a další hororový ikony se musely vydat na výlet mezi hvězdy, prostě znamení těžký tvůrčí krize. Jenže tady je to uchopený celkem přijatelným způsobem. Sledujeme totiž příběh tří generací rodu Merchantů, pěkně od původního strůjce pekelné kostky, kterážto neustále zasahuje do jejich osudů. Legendární trikař a maskér Kevin Yagher chtěl ve svým režisérským debutu film pojmout spíš dějově, studio ale chtělo více akce a gore, a tak mu hotovej materiál vystříhalo a přetočilo režisérem Joe Chappellem, načež Yagher stáhl svý jméno z titulků a jako režisér je uvedenej anonymní Alan Smithee, což byl pseudonym zhrzených tvůrců, kterým studio rozjebalo filmy a oni se pak pod výsledek odmítli podepsat. Jako, bavil jsem se, o tom žádná. Věděl jsem do čeho jdu a spíš jsem byl překvapenej, že ten film vypadá dráž a líp, než jsem čekal. Jak jsem se bál těch pekelnejch psů, tak nakonec jsou hodně v pohodě. Horší to bylo s novýma cenobitama. Ani Angelique ani Dvojčata nedopadly nijak slavně. Obzvlášť u dvojčat to zamrzí, ten nápad je dobrej, ale to provedení je prostě bídný. Některý gore mordy jsou super, taková dekapitace řetězem s ostrou kotvou je naprosto úžasná. Ale ty nepraktický lejzrový obrpušky, digizrcadlo, digidvojčata a další faily to kazí. Mrzuté. Je to prostě studiem domršený ujetý béčko, který původním třem filmům nešahá ani po kotníky, ale přežít se dá bez úhony. ()