V prohnilém texaském městečku vedou zuřivou válku dvě strany. Záhadný cizinec John Smith stojí na obou... Nájemný pistolník John Smith v drsném podání Bruce Willise je na dlouhé cestě do Mexika, protože většinu života strávil hrou na schovávanou. Osud ho ale zavane do zapadlého texaského městečka kousek od mexických hranic s příznačným názvem Jericho v době přísné prohibice. Špinavý zapadákov si zcela podmanily dva pašerácké gangy, které odtud řídí špinavý trh s alkoholem a uzavřely mezi sebou křehké příměří. Záhadný cizinec dokáže hrát vypočítavou hru na obě strany, protože muž jako on se stará jen o svou peněžitou odměnu. Celý svůj život se totiž řídí pravidlem, že nežádá a především neprokazuje nikomu laskavost. V případě krásné Feliny ovšem udělá výjimku a rozpoutá tím krvavou válku znepřátelených gangů, v níž zůstane naživu jen ten poslední... Příběh mlčenlivého pistolníka Johna Smithe představuje moderní variaci na oblíbený námět potulného samuraje Sandžúróa ze slavného japonského filmu Ochránce (Jódžinbó) režiséra Akiry Kurosawy. Pro zajímavost lze doplnit, že námět se stal předlohou i pro scénář klasického spaghetti westernu Pro hrst dolarů Sergia Leoneho. (Česká televize)

horor2

Další srdeční záležitost, bravurně natočené, nápaditě odvyprávěné a drsné až do konce. Walter Hill prostě umí! Bruce přidá šarm a žhavé kolty, no a úspěch je zaručený. Walken zahrál taktéž parádně. Maximální spokojenost od mistra. ()

mrclTV

Moderná kovbojková variácia na "Pre hrsť dolárov", kde sa osamelý pomstiteľ pohráva s dvomi znepriatelenými klanmi. Samozrejme verzia s Eastwoodom je lepšia, ale ani tento film nie je na zahodenie. Najväčší rozdiel je hlavnej postave, mlčanlivý Eastwoodov cudzinec a na druhej strane je naopak prekvapivo komunikatívny John Smith v podaní Bruca Willisa. Môže byť. Film ku koncu stráca paru, ale na tri * to ešte zvládne. Prvá hodina bola celkom dobrá. ()

cinema_cz

Svižná gangsterka s temně cynickým příběhem bez kladných postav se ve své době nesetkala s pochopením u kritiky ani u diváků. Dnes ovšem působí jako zajímavá stylová podívaná s hutnou atmosférou. 80 % (Ci 02/2008) ()

ostravak30

Poslední zůstává působí vlastně jako takový mafiánský western, kde klasické kolty nahradili samopaly a jako záporáci tu nejsou opilci prahnoucí po zlatě, ale mafiáni kšeftující s alkoholem. John Smith vlastně ani není tradiční kladná postava. Naopak. Je ochoten střelit každého, kdo ohrožuje jeho zájmy, byť jakous takous lidskou stránku přeci jen projeví. Mě ale snímek připadá trochu jako počítačová hra, kde se hlavní hrdina potlouká a sbírá body za každého mrtvého. S komentářem hlavního hrdiny a celkovým pojetím pak trochu jako Sin City. Zkrátka všichni proti všem, hodně střílení, hodně krve. Gangsterských filmů bylo natočeno dost na to, abych shledal, že jsou i obsahově méně chudobnější kvalitnější. ()

boqvai.

Docela opomijeny cool akcnak z temer jiz zapomenuteho prostredi. Bruce Willis je zase o neco vic drsnejsi nez predtim. ()

ShotgunED

Jak vyjádřil můj kámoš. Tvůj oblíbený herec, tvůj oblíbený záporák, tvůj oblíbený styl vyprávění příběhu, tvé oblíbené zbraně, tvá oblíbená akce, tvá oblíbená syrovost, jak ty by jsi mohl tenhle film nemilovat. Přiznávám se, vinen ve všech bodech obžaloby. Tenhle film prostě miluju a pro mě spíše hrdá pocta "osobní stráži" než její tupá kopie. ()

sirrgulo

Střílečka s dějem, docela to funguje a i když si Willis vystačí pomalu celý snímek s jedním drsným výrazem, jeho slabost pro ženský mu nakonec zajistí pár pro něj typických monoklů. Díky tomu ho mám asi ze všech herců hrajících v akčních snímcích nejradši, on si prostě tu hubu musí nechat rozbít vždycky a to ho dělá lidským, ne jako jiní (Segal apod.) Jinak atmosféru má snímek docela dobrou. ()

Spielbergo

Do mrtě (v některých scénách do detailu) podruhé (!) okopírovaný film - aneb "rimejk rimejku". Doporučuji pustit si Kurosawovu Tělesnou stráž a Leoneho Pro hrst dolarů. Přesto se mi to stále moc líbilo. ()

route60

Je docela škoda že Poslední zůstavá dopadl finančně tak špatně a přitom se jedná o výborný remake westernu Sergia Leoneho Pro hrst dolarů, Walter Hill natočil poctivého zástupce svého žánru a drsný Bruce Willis jen dokazuje že tyto role mu sedí nejlépe. ()

Dangerman

Kam se vlastně v dnešní době ztratil tento žánr? Tvrďák Willis a "poslední zůstává" věrohodně vystihuje v podstatě celý děj filmu. Nicméně intriky mezi dvěma gangy v jednom městě, kde nemá lidský život větší hodnotu, jak dobrá informace, jsou chvilkami opravdu skvělé. Celé se to odehrává v pořádném tempu, kde by se člověk vystřílených kulek nedopočítal, škoda, že už se dnes podobné filmy netočí - 70%. ()

gotham

Ve srovnání s westerny 90.let je to totální špička, ale ve srovnání s profíky dřívější doby je to bohužel slabé. Bruce Willis je dobrý herec, ale nějak jsem mu pistolníka ze západu nežral, a ti další až na skvělého Walkena byli tuctoví. Navíc u westernů je extrémně důležitá hudba, a zde už ani nevím jaká byla, což znamená, že byla špatná. 60% ()

Hruskovice

Docela ucházející remake jednoho z mých nejoblíbenějších westernů. Pár věcí mě mrzelo, jako nijaká hudba, nikdo nekouřil... v této době, v tomto filmu absolutně nepochopitelné dost by to dotvořilo atmosféru, jako velké + všechny přestřelky, moc se mi líbily jak byly natočeny, opravdu labůžo, ale ten konec mě dost zklamal, špatně vypointované (než v originálu) finále, jen tak hala bala se postřílet no ale což. A ještě jedna věc mě potěšila a dost překvapila, že jsem poznal v roli rangera primáře Boba ze Scrubs :D To jsem se nasmál. Celkově hodnotím 3,95/5. Mohlo to mít silnější atmosféru a méně kulek a mrtvol, ocenil bych to tak více. ()

Fíma

Gangsterka v takřka westernových kulisách s vnitřními promluvami jako od Phila Marlowa. Tak trochu tam bylo všechno, ale přesto tomu něco chybělo. NĚCO! Sám nevím co. ()