Na sever Severozápadní linkou

• USA North by Northwest (více)
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

oLí

Za mě rozhodně vůbec nejlepší Hitchcockův film, který bych s jistotou zařadil do své TOP 50. Ve všech směrech naprosto geniální podívaná - od herců, vtipu, dobrodružného i napínavého děje, přes precizní výpravu a obraz až po romantiku a Herrmannovu hudbu, která obsahuje jeden z nejdokonalejších hlavních motivů. Na rok 1959, to smekám klobouk, perfektní. [10/10 TOP 50 květen 2010] ()

Sawy

Na sever severozápadní linkou a rovnou na velkém plátně.Nápadité úvodní titulky.Sofistikovaná Hitchova hra s divákem,které pomáhá jako obvykle znepokojivá Hermannova hudba.Spousta nadsázky,která celou tuhle napínavou špionážní hru odlehčuje.Šarmantní Cary Grant coby nejcharizmatičtější předchůdce Jamese Bonda.Práškovací letadlo.Chladně nádherná Eva Marie Saint.Finále na Mount Rushmore.Zkrátka,bylo tam všechno a bylo to přesně tak filmařsky vytříbené,jak bych od Hitchcocka čekal.Ale stejně ve mně hlodá pocit,že ty jeho čistě vážné kousky,které mají za cíl se diváka emocionálně dotknout a ne jej pouze napnout a pobavit jsou mi prostě blíž. 85 % ()

aniiicka

Velkolepé filmové dobrodružství, které nemůžete absolvovat s nikým pohlednějším a charizmatičtějším než s úžasným Cary Grantem! Pokaždé si říkám, že je štestí, že se s Hitchcockem dali dohromady a přinesli čtveřici výborných filmů, která vrcholí právě mistrovským Na sever severozápadní linkou. S každým shlédnutím královská zábava a jedinečný filmový zážitek! Bonusem je tradičně skvělá hudba Bernarda Hermanna...Roger O. Thornhill: Now you listen to me, I'm an advertising man, not a red herring. I've got a job, a secretary, a mother, two ex-wives and several bartenders that depend upon me, and I don't intend to disappoint them all by getting myself "slightly" killed. ()

jerry12

90%. Špičková atmosféra v podání legendárního Hitchcocka. Co víc dodat? Cary Grant svou roli zvládl na jedničku. Jeho skutečná postava byla krásně naivní a poctivá, jeho alterego v podobě neexistujícího agenta zase dokonale děsivé a lynchovské. 50.léta byla ve znamení nenahraditelné atmosféry a North by Northwest to potvrzuje. ()

Listeroman

Opravdu dost zajímavý film, který mě v mnoha chvílích dokázal pobavit. Křivé obvinění na obou stranách, s lehkomyslným Cary Grantem.. ()

ScarPoul

V zásade to nesie všetky základne trademarky, ktoré Alfred Hitchcock vo svojej tvorbe využíval. Cary Grant je bondovský archetyp, ktorý bojuje o česť, dokáže prinútiť ženy aby sa do neho zamilovali a zároveň je tak trochu tajný agent, ktorý bojuje so zlom a utrúsi pritom sem tam nejaký vtip. Eva Marie Saint je ďalšou z plejády krások nad ktorými sa vám zastaví dych, pretože sú uhrančivé od momentu ako vstúpia na plátno. A potom jedna akčná a romantická scéna za druhou, ktorá vďaka chémií a Alfredovi ako budovačovi postupného napätia funguje. Koniec je síce rýchlo odbitý, čo mi vadilo aj pri Vertigu, ale jedná sa rozhodne o film, ktorý patrí k režisérovým vrcholom. Scéna s lietadlom, vo vlaku alebo samotné finálne na Mount Rushmore fungujú aj napriek dekádam vývinu filmového rozprávačstva. Nie dokonalé - omnoho radšej mám Okno do dvora, ale rozhodne som sa pri tom nenudil. ()

5150

Cary Grant v hlavní roli je kouzelný a vůbec, NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU je zábavný i napínavý thriller, který má řadu nezapomenutelných scén a několik filmových odkazů. Navíc potěší i řada dalších maličkostí - mj. Alfred Hitchcock se zde mihne hned potom, co skončí úvodní titulky... Projekt 100/2007 ()

rawen

vemte si klasický hitchcockovský začátek, možná trošku odlehčený pohotovým nadhledem hlavního hrdiny - pak si představte cca hodinu a půl výborně rozjetého příběhu, takového mixu Fincherovy Hry a starších inteligentnějších bondovek - v době kdy si myslíte že vše zdárně dospělo do příjemného konce, začíná 30 minut neuvěřitelného kýčovitého mučení. Tak debilní natahovaný konec, sladkobolný, "dobrodružný", plný "romantických" hlášek aby člověk pohledal v sobotu ve 13.30 na Nově. Myslím že si Hitchcock v pohodě točil další filmík, pak ho předvedl a bylo mu řečeno fajn, ale ještě tam dodělej nějakej pořádnej happyend, svatbu hezky a tak a nějakou tu přestřelku a pif paf napětí... Na sever severozápadní linkou z toho vychází ještě slušně, ale zklamal mě... 7/10 ()

maseer2

těžko zde přijít s něčím novým, takže jen ve zkratce: řemeslně nesmírně kvalitní počin (jak jinak), jehož začátek (a vlastně celá první polovina) se nese v příjemně hravém duchu, zatímco druhá půlka je daleko přímočařejší a akčnější, což mi sedlo o poznání méně.. tu všemi vyzdvihovanou "učebnicovou napínavost" jsem v tom každopádně neobjevil.. slabší 4* ()

Hwaelos

Nemůžu si pomoct, ale oproti 39 stupňům, z nichž Hitchcock cituje, přibyl jako jediné výrazné klady Cary Grant a práškovací letadlo. Dialogy jsou stejně mistrné. Saintová lépe vypadá a hůř hraje než Madeleine Caroll. Akce je méně a je nekontinuální. Napínavé ostrůvky se střídají s pokojovými pasážemi. Nicméně pořád je to skvělá podívaná... ()

bouncer

Poměrně akční a tradičně napínavý Hitchcockův špionážní film. Přišlo mi, že z původně spíše komorních filmů zde Hitchcock přešel k mnohem velkolepějšímu podání, udělal si vlastní velkofilm a myslím, že se mu to opravdu povedlo. Zprvu směšná hlavní postava prochází celý film vývojem, aby snímek zakončila ve stylu akčního hrdiny. ()

adamo_znk

I přes svoje stáří mě opět bavil i tenhle Hitchův kousek daleko víc, než většina současných filmů. Režijně samozřejmě absolutně bez výhrad (film padesát let starý a obsahuje režijně vytříbené nadčasové vychytávky které nezestárly ani o den), herecky jakbysmet, takže vypíchnu jenom perfektně zmáknutou trikovou stránku - od klasických výhledů ze zadních oken aut přes parádní závěr na Mount Rushmore. Do toho ta barevnost a celkově skvostný vizuál ... radost pohledět. *** Napodruhé přidávám na plnou palbu !! Film se mi líbil daleko víc, zejména co se týče vykreslení postav. ()

Terva

Klasika. Jediné gesto vás může poslat na cestu o které nemáte tušení zda se vrátíte a kde skončíte. ()

Ouwen

Ukázková režie, moc pěkné kulisy, interiéry, veškeré ty lokace, Cary Grant dodává té vážnosti, určitou odlehčenost, pač co slovo, to hláška, Eva Marie opravdu nádherná, bavila mě ta dobrodužnost a nápaditý scénář, na druhou stranu to ke konci ztrácelo dech a zřejmě bych byl radši za komornější finále. "Akční" scéna s letadlem je sice kvalitně nasnímaná, ale působí značně nelogicky a samoúčelně - proto mě vůbec nezaujala. Jinak se mi dost pod kůži zažrala elegance/vymazlenost postav, ty dialogy, obleky, prostě ta dobová atmosféra. Škoda že nemůžu dát lepší hodnocení, nejen za repliku se šnorchlem by si to Northwest zasloužil. ()

Blofeld

Nejlepší thriller, jaký jsem kdy viděl, a dost možná nejlepší film. Cary Grant je v roli muže vrženého do neznámé situace pochopitelně výtečný, ale kdo mě skutečně překvapil byla Ev Marie Saint, která je nejen tou nejnádhernější dámou, jakou jsem kdy na plátně viděl, ale i skvělou herečkou. Nechci spoilerovat, takže takhle: prostředí finálního střetu je myslím velice neotřelé - přeberte si to. Ve filmu jsem našel všechno to, co mám rád na starých bondovkách, ale to vše mnohem lépe podané, takže myslím, že v tomhle směru si od teď vystačím se Severo severozápadem a mými oblíbenými Srdečnými pozdravy z Ruska. Nemůžu moc porovnávat s dalšími Hitchcocky, protože jsem od něj mimo tenhle kousek viděl jen Ptáky a Vertigo (oba další neskutečně skvělé filmy), nicméně si dovolím tvrdit, že kdo nemá rád Severo severozápad, nemá rád film (whoops, teď koukám, už to tady padlo). No a protože i napotřetí mé setkání s Hitchem dopadlo skvěle, asi si půjdu schrastit kolekci jeho DVD. SPOILEROVÁ ČÁST:Jen toliko: po zkušenostech z Vertiga jsem se hrozně bál, jak dopadne Eve, ale ten konec byl vážně nááááááádherný. To Berg.12: To by asi vážně moc nešlo, Grantovi bylo v době natáčení Dr. No skoro šedesát. ()

svik

Zajimavy,SKVĚLE VYGRADOVANÝ PŘÍBĚH KTERY JE NEZAPOMENUTELNĚ ZAPSÁV ,VRYT A VYTESÁN DO MÉ PAMĚTI A TO ,ŽE NENÍ TAK MALÁ JE TO MŮJ ,NEBO JEDEN Z NEJ FILMOVÝCH ZÁŽITKŮ A TĚŠÍM SE AŽ HO SKOUKNU ZNOVU ,MYSLÍM ,ŽE SE MŮŽE SROVNÁVAT S TOU NEJ ŠPIČKOU I KDYŽ NEMÁM RÁD MOC ŽIVÉ FILMY PSYCO BYLO SICE HODNOCENO NELICE KLADNĚ ,ALE BYLO TO MOC UCAMCANÉ ALE JINAK SKVĚLE ŮŽASNÝ FILM OD NENEPODOBITELNÉHO TVŮRCE TAKOVÝ JE JEN A POUZE DNES QUENTIN TARANTINO SVIK ()

joehot

V mnoha směrech, na kterých záleží, precizní práce, ale přesto mi k plnému hodnocení "cosi" chybělo. I přes svou napínavost mě Na sever severozápadní linkou nevtáhlo, jako třeba pozdější verze Muže, který věděl příliš mnoho, navíc mi místy přišlo (což je u Hitche obvyklé), že se Grantova postava chová nevěrohodně hloupě. ()

Marek1991

Jedno sa Hitchcockovým filmom nedá ubrať, sú to proste režisérske skvosty, on proste tie zvraty, to napätie vytvoriť vedel, svojim spôsobom sú to mysteriózne diela a myslím, že vďaka určitým momentom sú to aj pamätné diela svetovej kinematografie. Problém je, že na všetkých vidím chyby, či nejasnosti, ktoré mi z toho nerobia ohurujúce zážitky, či tu, či pri Vertigu alebo Psychu. Možno len nechápem ako to myslel, možno som len na tie staré diela, ktoré sršia originálnosťou príliš prísny, no takúto americkú klasiku môžem a možno časom na všetky diela zmením názor. Tu by som vedel výčitať, že pútavosť príbehu nebola úplne na najvyššej úrovni, či že postupnosť akým odkrýval indície a zmysel toho celého divákovi veľa nedá. Ale zas Cary Grant, konšpirácia, akcia na Mount Rushmore, to je proste niečo, čo stojí za pozretie. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007