poster

Psycho

 • USA

  Psycho

 • Československo

  Psycho

 • Velká Británie

  Psycho

 • Austrálie

  Psycho

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1960, 109 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 112)

 • POMO
  *****

  Je zcestné hodnotiť Psycho ako zástupcu nejakého žánru alebo ako film, pri ktorom som sa bál do miery niekoľkých hviezdičiek. Psycho si zaslúži byť hodnotené ako ukážka možností filmárskeho umenia. Ako ukážka géniálnej kreativity jedného človeka. A touto cestou sa dá dospieť iba k jednému - Psycho nie je film, je to nadfilm. Najprv je ono, až potom sú filmy, hodnotiteľné nejakými hviezdičkami podľa toho, či sú dobré alebo zlé. ___ Predstavme si, že štetec maliara má X možností pohybu, sklonu k plátnu, intenzity dotyku s plátnom. Svoje možnosti má tiež filmová réžia, práca s filmovými postupmi a divákom. Hitchcock si týchto X možností, s ktorými dovtedy pracovali ostatní tvorcovia, skrotil, s úsmevom si s nimi zažongloval, a vytvoril novú paletu možností XYZ. Filmárčina je veda. Kto a kedy sa stane väčším filmovým vynálezcom než bol on?(7.4.2003)

 • Houdini
  ****

  NFR 1992, Oscar 4 nominace: Režie, Herečka VR - Janet Leigh, Výprava ČB, Kamera ČB(20.2.2004)

 • Lima
  ****

  Když jsem PSYCHO viděl na filmovce v narvaném kině, vzbuzovalo spíš smích, než zděšení. A nebyl to ten úlevný smích jako reakce na něco šokujícího, ale jako reakce na některé dnes již nechtěně úsměvné dialogy a situace ke konci filmu. Prostě doba se mění, co fungovalo před 40 a více lety, dnes už nemá takovou sílu. Oceňuji Hitchovo veliké překvapení pro nezasvěcené diváky (slavná scéna ve sprše a její zcela nečekaný důsledek) a šokující pointu. Také černobílá kamera je znamenitá, působivé jsou rovněž reálie, kde se film odehrává. Ale celkově na mě nejznámější Hitchův film hlubší stopy nezanechal. Jenom proto, že to natočil sám velký Mistr, nebudu plýtvat absolutním hodnocením :o) Z pohledu historického za pět*. Z čistě subjektivního pohledu a celkového emocionálního prožitku za slušné čtyři*.(24.8.2003)

 • Galadriel
  ***

  Rovnou se přiznám, že ve mě Psycho nezanechalo očekávaný dojem. Pár působivých scén (samozřejmě ona profláklá sprcha se mezi ně počítá), černobílý materiál, "kvílivě drásající" Herrmannova hudba a přímočarost (žádné velké chození kolem horké kaše, jde nám o vraždy, tak se jimi hezky budeme zabývat) nestačí k tomu, aby ve mě tohle dílo vyvolalo mražení a strach jako celek a obdiv k autorovi. Ano, je to dobře zrežírované a ve své době si zřejmě diváci v kinech zakrývali oči, ale pro mě čas velkou část působivosti požral čas a také "vysvětlující" scéna s psychiatrem na konci filmu dost srazila výsledný dojem. Je to možná můj problém, ale Psycho mě nenadchlo tak, jako většinu diváků, rozhodně od něj ale nikoho neodrazuji. Je to dobrá lekce z dějin filmu a vlastně i povinnost každého filmofila, tohohle se lidé v šedesátých letech báli, i když popravdě - pořád mi nějak nedochází, proč (mimochodem, nečekejte horor, Psycho jím není ani náhodou).(8.6.2007)

 • Gemini
  ****

  Jak z nijak zvlášť výjimečné knihy stvořit film, jenž se stane ikonou nejen svého žánru? Stačí drobná maličkost - být génius jakým byl Alfred Hitchcock - být tentýž perfekcionistický poděs s obrazovou imaginací rovnou té Mozartově hudební. Čert vem scénu ve sprše, to byl šokující trhák ve své době, dnes dobrý jen k tomu, abychom se mohli kořit odvaze velkého pana A - mě nejvíc dostalo bezzvučné otevření dveří předtím...a potom záběr v ložnici se zrcadlem...to je skutečně (skutečné) Psycho, to čarování s atmosférou a diváka vtahujícími záběry, to je ta pravá nadčasová hodnota tohoto dítěte roku 1960. Hlavní neměnnou devizou filmu je dokonale precizní Anthony Perkins, ten tichý Batesův chlapec, který svým výrazem dokázal přesně vyjádřit svou postavu a oklamat každého, kdo neznal příběh toho zastrčeného motelu a jeho majitelů. On a jenom on coby nástroj v rukách Režiséra sehrává jeden z nejpůsobivějších koncertů v dějinách filmu. Psycho je zcela po zásluze klasikou, ale jeho kvality jsou dnes někde jinde, než tomu bylo tehdy. Je otázka, jak to vlastně ve skutečnosti je...zda bychom to vnímali jinak, kdybychom mohli vidět to premiérové Hitchcockovo Psycho - to, jehož konec není jedním z nejveřejnějších tajemství, ale nevídaným šokem. To, jehož hudební úvod nám brnká na nervy, ale my ještě nevíme, kde číhá to hlasitě vyřvávané nebezpečí. Myslím, že takovému Psychu bych dal plné hodnocení...takhle ale nemůžu jinak než hodnotit jako zlatou klasiku, která má svou duši, ale která tu moji tak trochu míjí. 80%(17.8.2010)

 • Tosim
  *****

  Je možné děsit se jen siluety domu? Ano.(29.5.2003)

 • Matty
  ****

  První příznak dospělosti hollywoodského filmu. 85% Zajímavé komentáře: POMO, ScreamJay , solskjaer, dobytek(24.8.2006)

 • Radyo
  *****

  Jedno z vrcholných děl hororu. Skvělý námět i scénář se pod režijním vedením mistra hrůzy Hitchcocka změnil ve skutečnou filmovou lahůdku s absolutně nezapomenutelnou sprchovou scénou. Nebožtík Anthony Perkins se touhle rolí navždy stylizoval do postavy Normana Batese, nikdo si ho snad ani jinak nepamatuje.(9.6.2003)

 • J*A*S*M
  *****

  Velká škoda, že je pointa tohoto filmu už tak zprofanovaná, bez její znalosti by byl zážitek mnohem větší. Jenom se trochu divím, že slavnou se stala primárně koupelnová scéna - podle mne je mnohem vyvedenější scéna ataku na schodech. To je totiž určitě jeden z nejlepších a nejhrůznějších filmových útoků, co jsem kdy viděl. Prostě se tady přesně povedla vychytat doba prodlení mezi ukázáním útočníka a samotným útokem, čímž se zachrání moment překvapení i moment napětí. Je to takovej ten pocit, jako když si s rezervou zlomku sekundy uvědomíte, že ten člověk, co se proti vám právě rozběhnul, drží v ruce nůž. Jo a abych nezapomněl, u Psycha jsem si uvědomil, co mně občas nesedí na starších filmech - postavy za jízdy autem vpřed strašně točí volantem :-) 90% Horror movie of the Year(5.1.2009)

 • Malarkey
  ****

  Alfred Hitchcock a jeho nejslavnější film, nejslavnější scéna, nejslavnější nůž, nejslavnější černá krev, nejslavnější díra do sprchy a nejslavnější sprchová plachta. To celé oblepeno v jedné z nejslavnějších atmosfér hororů šedesátých let vůbec. Psycho je prostě klasika. U mě to sice na plný počet nevyhraje, ale vždycky to bude klasika. Klasika daleko lepší jak Závrať a cokoliv jiného. V tomhle případě určitě jo. Protože kdo jiný si dovolí zabít hlavní roli, která se ve filmu více jak polovinu času prochází a pak najednou kuch a kamera se okamžitě stočí na někoho jiného. No jen tak někdo rozhodně ne. Mistr hororů ale na to ve všech ohledech měl právo pokaždé, kdy takovéto filmy točil.(22.12.2009)

 • Djkoma
  ****

  Asi na mě dopadl syndrom slavných film, které jsou profláklé víc, než by bylo potřeba. Psycho určitě představuje nejvyšší stupeň filmařské umění, ale i takové se dá (a musí) hodnotit pouze jako film. Pro mě osobně je působivější závěrečná scéna v suterénu domě než slavná a často vykrádaná scéna v koupelně. Krom toho Anthony Perkins tady nechal kus sebe, protože jeho výkon se dá těžko na jakékoliv škále ohodnotit. Stejně tak atmosféra a filmařské umění je vysoko nad konkurencí, ale pověstná třešnička na dortu se u mě nedostavila. Možná mi tu chybělo to neustále "děšení" domu nebo čehokoliv jiného, ale pro mě tu byla "pouze" velmi kvalitní a hutná atmosféra, ale strach až na cca dva okamžiky nikde...(18.7.2009)

 • T2
  *****

  Rozpočet $806,947Tržby USA $32,000,000Tržby Celosvetovo $50,000,000║ jednoznačne jeden z míľnikov kinematografie, ktorý udáva jasný smer pre výstavbu napätia u thrillerov a horrorov /90%/(12.1.2007)

 • Renton
  *****

  Scénář: Joseph Stefano .. Psycho je opravdu PSYCHO! Představoval jsem si tento snímek dosti jinak, o to větší byla moje spokojenost!! Mistr Hitchcock byl opravdu génius stylu. V podstatě souhlasím s komentářem POMO, lepe bych to nevystihl!.. A pověstná třešnička na závěr, jedinečná a asi milionkrát kopírovaná koupelnová scéna, která jako jedna z mála je opravdu kultovní! 100% a i to je málo.(23.3.2005)

 • larelay
  *****

  Ano, pise sa rok 2009 a videla som konecne aj tuto klasiku. Uz som si pomaly zacinala mysliet, ze starsie filmy a klasiky u mna nejako zvlast nezaboduju, ale konecne som trafila aj ja klinec po hlavicke. Uf, na tu dobu vynikajuci thriller. A Anthonymu Perkinsovi by som uverila cokolvek. Damy, vsak to bol fesacisko? :)(22.8.2009)

 • woody
  *****

  Vražda ve sprše,maminka ve sklepě,auto v močále a vrah v ženských šatech.K tomu přidáte klasické panoráma motelu a Hitchocka a vznikne tenhle film v Hitcově kariéře jeden z nejlepších.(26.4.2003)

 • Superpero
  *****

  U tohohle filmu jsem byl opravdu "vypsychovanej", Hitchcock je opravdu mistr protože ten film neni vůbec naivní a když se máte leknout leknete se to si buďte jistí. Nemůžu zapomenout na super atmosféru která je hlavně vyvolaná bezvadnou hudbou. K tomu přičtěte velice sympatické herecké výkony a to že ten film sakra dobře vypadá (prostě mám rád černobílí). Naprosto se nedivím že tenhle film postupem času zkultovněl.(23.4.2005)

 • Nathalie
  *****

  V koupelně zlověstné ticho, na mysl vloudí se Psycho. Hitchcock si s ohněm hraje, časem však dílo mu zraje.(23.4.2007)

 • Dever
  ***

  // Distribútor: Universal // Ak mám byť s cela úprimný, som celkom sklamaný. Na takto vysoko hodnotený film, som čakal niečo viac, ako len obyčajný krimi žáner. Horor ? vôbec nie, k tomu mysteriózny ? už vonkoncom. Nevravím, že som sa nudil, ale moje očakávanie boli zrejme až privysoké.(29.4.2012)

 • Fr
  *****

  ,,JE SMUTNÉ, KDYŽ MATKA SVÝMI SLOVY ODSUZUJE VLASTNÍHO SYNA, ALE NEPŘIPUSTÍM, ABY SI MYSLELI, ŽE JSEM SPÁCHALA VRAŽDU“...... /// Norman Bates, kultovní postava kultovního filmu. I dneska každýmu musí bejt jasný, že ta koupelnová scéna, musela tenkrát bejt neskutečná pecka. Do toho ta hudba…. vytvářející parádní atmosféru v minimalistickejch, na dialozích postavenejch scénách. Možná, že i díky vokleštěnýmu rozpočtu je PSYCHO takový jaký je. Kultovní. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knížku, kterou napsal v roce 1959 Robert Bloch číst nebudu. 2.) Viděl jsem Hitchcocka a chcu uvěřit. 3.) Žiju s mrtvolou. 4.) Thx za titule ,,Stik“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(19.1.2013)

 • tron
  *****

  Legendami opradený (Hitchcock zakázal púšťať divákov do kinosály, ak čo i len dve minúty meškali) psychohoror a pre mňa i neoficiálny spolu-zakladateľ slasheru a hixploitationu. Šikovne, rýchlo, lacno a efektívne nakrútený film (Hitchcockovým televíznym štábom z jeho šou Alfred Hitchcock uvádza). Majster filmovej hrôzy stavia vedľa seba jednu klasickú scénu za druhou (pád zo schodov), pričom viaceré i po desaťročiach mnohí parodujú, citujú, napodobňujú a vykrádajú. S prižmúreným okom sa dá povedať, že v každom piatom filme vidíte vraždu v sprche. Ruka v ruke s prekvapivým scenárom ide vizionárska, provokatívna kamera voliaca nečakané, ešte i na dnešnú dobu pomerne bizarné uhly. K tomu perfektné herecké obsadenie v čele s Perkinsom ako Normanom Batesom, riaditeľom motela. Kultová rola Anthonyho však zničila, publikum ho do smrti nebolo ochotné akceptovať v ničom inom. Zmieril sa s tým a tak sa na ambície vybodol a radšej si zahral ešte v dvojke a trojke a nakoniec sám seba definitívne a úspešne dorazil réžiou štvorky. Prvý diel je však bezkonkurenčný. Strašidelná výprava, mrazivá atmosféra, v dobrom odporne vystupňovaný dej a šokujúce záverečné odhalenie (vtedy to bola rovnaká nálož, ako keď sme v roku 1999 boli prvý raz v kine na ŠIESTOM ZMYSLE). S Romerovou NOCOU ŽIVÝCH MŔTVYCH jeden z mojich najobľúbenejších čierno-bielych krvákov (bez krvi).(27.2.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56