Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši. Marion, Sam, soukromý detektiv Arbogast (Martin Balsam) i Marionina sestra Lila (Vera Milesová) mají před sebou dobrodružství, o jaké nikdy nestáli… Dnes již klasický hororový thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlepší díla tohoto tvůrce. Zejména proslulá děsivá scéna v motelové sprše se zapsala do dějin kinematografie, především díky rafinované střihové skladbě a díky vynikajícímu hudebnímu doprovodu Bernarda Herrmanna. Film, natočený s relativně nízkým rozpočtem necelého milionu dolarů, byl nominován na čtyři Oscary (nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli – J. Leighová, nejlepší černobílá kamera a nejlepší výprava v čb. filmu). Dočkal se tří filmových i jednoho televizního pokračování, téměř doslovného stejnojmenného remaku (1998, r. Gus Van Sant) a v nedávné době i úspěšného televizního seriálu Batesův motel, jehož děj v pěti sériích líčí události před samotným Hitchcockovým filmem... Psycho vzniklo podle knihy Roberta Blocha, avšak jeho příběh je inspirován skutečnými událostmi spojenými se schizofrenickým vrahem Edem Geinem (1906–1984), jenž páchal své činy ve Wisconsinu v padesátých letech minulého století. Geinovým případem se inspirovali též tvůrci filmů Deranged (1974), Texaský masakr motorovou pilou (1974) nebo Mlčení jehňátek (1991). (Česká televize)

PanCitron

No rozhodně jsem rád, že jsem vydržel až do doby, abych měl možnost vidět tenhle film v kině. Už dlouho jsem z žádného filmu nešel tak nadšený a s pocitem, že jsem svoje peníze "nevyhodil" z okna. Skvělá atmosféra, famózní hudba, "dokonalý psychopat". Nu co víc si přát ()

Blofeld

Isherwood mi mluví z duše - skvělý film je silně poškozen tím, že ti, kteří jej viděli, NEMOHLI DRŽET JAZYK ZA ZUBY, ŽE? Ale když přijmete, že víte pointu, a budete dělat jakoby nic, stejně vás to dostane. ()

joehot

Po přečtení Blochovy předlohy jsem přišel o ten pocit, kdy je divák unášen proudem příběhu až k pointě, o to víc jsem si ale mohl užít mistrovství, s jakým Hitchcock Psycho zrežíroval. Vše, kamera, stříh, herci, hudba, výprava, vše funguje dokonale. ()

Marek1991

Spočiatku som si myslel, že je hlavná postava tá blondína a dej sa bude točiť okolo nej a ona bude v tom moteli alebo dome uväznená, bude utekať, znášať útrapy, lenže všetko sa zmenilo scénou, kde ju jednoducho zabili, aj keď to s tým zaháňaním nožíkom bolo divné, naozaj ako by to robila stará a so zabíjaním neskúsená žena, je podľa mňa však hlúpe natáčať takú scénu týždeň. Hudba bola skvelá a preto som to aj mal chuť pozerať, lebo to malo veľa hluchých miest a často sa nič nedialo a tá hudba bola dobová na vtedajšie horory. Podľa mňa až na scénu s vybehnutím vraha z dverí pri zabití inšpektora a na konci v sklade a s otočením hnijúceho tela, tam nič hororové nebolo a pripadalo mi to smiešne. Na svoju dobu to však určite bol jedinečný film, najmä téma schizofrénie, vražda nožíkom v kúpeľni, zahladzovanie stôp do bažiny, či ten fantastický koniec. Dom v tomto filme pôsobil naozaj hrôzostrašne. Najväčšie zlyhanie som spozoroval pri scéne u policajného šéfa, keď prestrihávali medzi ním a priateľom a sestrou zabitej blondíny, kde pri všetkých bola stará pani a vždy sa dívala niekam inam, je to okolo 81. minúty filmu. Spočiatku by som tomu nedal ani hviezdičku, postupne sa to u mňa dostalo na priemer a nakoniec myslím, že 80% odo mňa bude najvhodnejšie. Psycho je svetovo uznávaný historický horor, ale popravde v mnohom nudil, nebavil, nebol strašidelný, zaujal témou, postupným odtajňovaním, normálnou záhadou a neschopnosťou polície, ale o žiaden nadfilm, žiadny jedinečný zážitok sa nejednalo, ale keby sme mali všetci rovnaký názor, svet by nebol zaujímavý, zostane to pre mňa skvelý film, ale do výkladnej skrine medzi najlepšie filmy by som ho nezaradil. ()

Padme_Anakin

Nevychovaná nezbednice náhodně nocuje. Nebezpečné nachomýtnutí. Napadena nožem. Nalezena Normanem. Najatý nestor nelení, nos nenechavě noří. Nebude navrácen. Napětí neuvěřitelně narůstá. Nedutám, nemohu. Naturální nářez. Normálně nerváky nesleduji, nicméně na Normana nejde nekouknout. ()

Torision odpad!

Co to je, je to film? Tohle se vám fakt líbí? Stáhnul jsem si tohle Hitchcockovo vededílo a po přečtení recenzí typu "Klasika hororového žánru, Hitchcock je mistr nad mistry" nebo "Geniální film geniálního režiséra" jsem čekal bůhvíjak mě to nenadchne.Tak jsem si to pod záštitou nejlíp hodnocenýho horroru na ČSFD pustil. Celý film jsem čekal, že až domluví, tak se to rozjede.... a čekal.... a čekal..... a pak byl konec.O nějakým napětí ani nemůže být řeč. A scéna ve sprše? K smíchu. Prostě nechápu lidi,co oceňujou film za nějakou úctu k dobám, tady ani na chviličku neváhám s odpadem. Zajímavej koment: dobytek ()

Revanx

Už pred pozretím som vedel, kto je oným zabijakom- napriek tomu, bol som aj tak prekvapený. Skvelý film s výbornou atmosférou a s absolútne neracionálne sa chovajúcimi postavami. ()

El Pistolero

„Psycho“ vlastně není ani tak horor, jak se často říkává, jako spíš psychologický thriller. A učebnicový. To ale nic nemění na tom, že při jeho sledování vám bude běhat mráz po zádech víc než při těch dnešních rádoby hrůzostrašných snímcích, které se snaží spíše šokovat a diváka zhnusit, než jej vystrašit a navodit u něj to správné napětí (čest výjimkám). A stejně tak Alfred Hitchcock není ani tak režisérem hororových snímků, jako spíše režisérem propracovaných psychologických thrillerů. Přesto je považován za mistra hororu. A „Psycho“? To je kapitola sama pro sebe. Scéna ve sprše je snad nejslavnější, jakou znám. I kdyby to mělo být jen kvůli ní, neváhejte a tento film si určitě pusťte. ()

curunir

Psycho má jeden problém a to ten, že by to mal byť jeden z prvých filmov ktoré uvidíte, hlavne pokiaľ sa zaujímate o horory a trilery. Do sveta kinematografie totiž prinieslo toľko zásadných prvkov a bolo toľko krát citované a napodobňované, že pôvodný film sa za všetkým tým, čo po ňom prišlo ako keby strácal. Nestarnúcu kvalitu filmu ale dokazuje to, že i napriek tomuto nestratil nič zo svojej pôsobivosti. Nesporný vrchol Hitchcockovej tvorby má neuveriteľne nastavené tempo, na mňa osobne pôsobila prvá polovica trocha nudne (až samozrejme do tej slávnej scény), začo sa možno podpísalo aj správanie niektorých postáv - hlavne Janet Leigh. Druhá polovica mi potom prišla omnoho viacej nápaditejšia a samozrejme i napínavejšia. Škoda, že na ceny nepovšimnutá ostala Herrmannova hudba, ktorá pritom dodáva filmu neskutočné grády a radí sa k vrcholom autorovej tvorby. ()

F.man

Atmosféra, hudba, technické zpracování, scénář, herectví Perkise... všechno to a ještě mnohem víc se tady blíží (nebo jí dosáhlo) filmové genialitě. Jasných pět hvězd... Oh, we have 12 vacancies. 12 cabins, 12 vacancies. ()

PauloZ

Nevím z jaké části to mělo být bráno jako horor, protože do hororu to má opravdu moc daleko, neměl jsem ani nápinky strachu :). Ovšem napínavé to je, to ano a když po 48 minutách zavraždily hlavní postavu, tak jsem absolutně netušil vo co go. Ale právě o tu druhou půlku jde. Od příchodu tajného detektiva na scénu dostává film solidní spád a konečné rozuzlení je parádní. ()

Tryskomyš

To už je dneska klasika. To snad musel vidět už každý. Já jsem kousek poprvé viděla na ,,Vídni,, jako malá. To se nedá zapomenout. ()

mad_ness

Gýčovo povedané, tento film evidentne tvoril históriu, čo si všimol aj taký Billy Joel a zaradil ho spolu s Kennedym, Chubbym Checkerom či škandálom Payola medzi významné udalosti tísicdeväťstošesťdesiateho. Názov filmu mi doposiaľ vždy evokoval pesničku, možno sa to zmení. Možno. Videné v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

Rybizek

Jako fanoušek seriálu "Bates Motel" byl pro mě film povinností. Anthony Perkins jako "Norman" je naprosto famózní. Freddie Highmore ze seriálu je taktéž dobrý "pošuk", ale "Toníkovi" nesahá ani po kotníky. Ona taky režie "mistra" tomu dávala přesně to, co ten film potřeboval. Dosti mě překvapilo, jak na mě film působil - fakt PSYCHO (a to nejen scéna v koupelně)! 91%. ()

Kryton

Mistrovské dílo mistra napětí Alfreda Hitchcocka. 49 let neubralo na atmosféře. Kultovní hudebmí motiv a sprchová scéna. ()

Angerr

Filmový zážitek, jakých v životě zase tolik není, ale VARUJI!: nečtěte si o něm nic před tím, než ho uvidíte. Je to u něj obzvlášť důležité. Tak jsem ho viděl i já, spíš asi náhodou, protože spoilerů je k takové klasice všude plno, a jsem za to rád. ()

Krt.Ek

Pověst, která tenhle snímek předchází rozhodně není náhodná. Psycho není děsivé (i když v 60. letech nepochybně děsivé bylo), to správné slovo, kterým bych ho tituloval zní - znepokojivé. Mistrovský znepokojivé. A to vším, jak A. Perkinsnem, slavnou scénou ve sprše nebo třeba siluetou Batesova domu (jak píše uživatel Tosim), tak i Herrmanovým geniálním hudebním motivem. Stačí už jen říct dvě slova - "Hitchcockův masterpiece". Sice jsem od něj moc snímků neviděl, ale nevěřím, že v mých očích bude Psycho překonáno. 100% ()

NinonL

Možná nejlepší film mistra Alfreda Hitchcocka. Hlavně jsem si představovala, co film dělal s diváky, na velkém plátně, v temném kinosále, v roce 1960. Nedivím se, že tam diváci křičeli hrůzou, jak bylo ukázáno ve filmu Hitchcock (2012, režie Sacha Gervasi). Kdo si ještě nevyzkoušel, jaké to je nechat hlavní hrdinku zabít v polovině filmu, ať to rychle napraví. ()

Z Charlieho Hunnama bude Monstrum

Z Charlieho Hunnama bude Monstrum

20.09.2024

Divácky populární hraná true-crime série Monstrum od streamovacího giganta Netflixu našla představitele hlavní role pro chystanou třetí řadu. Bude jím britský herec Charlie Hunnam (Gentlemani, Král… (více)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr