• Kanada

Dokumentární / Drama

Kanada / USA / Německo, 2002, 115 min

Michael Moore

Jeff Gibbs

Sžíravý pohled na americkou společnost, která žije v paranoidní atmosféře a na média, která uměle vytváří atmosféru strachu, protože strach, vraždy a hrůzné činy se skvěle prodávají. A naše vlastní zkušenosti říkají, že nemusí jít jenom o americká média. Stačí se podívat na zprávy na Nově, že.....Trochu mi vadí, že Moore občas sklouzává k demagogii, ale z jeho snahy je cítit upřímná snaha něco změnit a občas se mu to i daří. Také dokazuje, že dokument může být mnohem více strhující a zábavnější, než kdejaký hraný film. Otázka je, jestli vše, co zde podává, je skutečně objektivní, jestli nemá snahu zkreslovat. Ale každopádně - se společností, ve které lze nakoupit munici stejně snadno jako zmrzlinu, není něco v pořádku.......(16.11.2003)

• zlabus

Shame on you Mr. Moore, shame on you!(22.9.2007)

Dokument o USA a dôvodoch držby zbraní medzi ľuďmi, o biznise s nimi, následkoch, ktorý sa s faktami zaujímavo pohráva, ale nepovedal by som, že ich zmanipuloval k nezmyslom. Je to svojím spôsobom silne ironický, až satirický film, ale zároveň si ponecháva vážnosť a púšťa sa do boja silnými kalibrami, aby vám ozrejmil, aké sú zbrane zlé, ale to z toho zistíte sami, pochopíte zrejme celú tú psychológiu, lebo za necelé dve hodiny je ponúknutých množstvo faktov a vecí svojským, ale stále pochopiteľným spôsobom. Korporácie, výrobcovia zbraní a vláda spolu s manipuláciou médií a strachom a zlobou zmanipulovaných ľudí vedia narobiť svoje, po svete, ale aj vnútri krajiny USA narobili škôd, ktoré sú mnohé nenavrátiteľné a hlavne mnohým ľuďom už životy nevráti. Z jeho dokumentov ma dodnes najviac oslovil tento, má svoj štýl a o veľa veciach vypovedá, možno sa mal pustiť aj do iných konkrétnejších tém takto, bolo by to zaujímavé.(28.1.2013)

• MartinezZ

5.6.2010 ~ Michael Moore. To je takový ten režisér/dokumentarista, co do všeho moc rád rýpe a ukazuje věci z jiné strany, z té pravdivější strany. Michael Moore je ten režisér a dokumentarista, co ukazuje všem pravdu po americku. A to nemyslím nijak špatně. Já jen, že na můj vkus objevuje Ameriku. Nebo kolo. Nebo tak, prostě. ~ Tentokráte se s Michaelem, jehož další dokument by mohl být o honbě za krásou a dokonalým tělem (mám co kecat...), podíváme na zoubek všeobecně zažitému "must have gun" syndromu aneb tomu, že každý má právo mít zbraň. Dostane se nám tak ponaučení, proč zrovna Amerika tuhle výsadu občanům umožňuje, co z toho kdo má, že je ve všem politika, moc a peníze, že jsou lidi médii masírované ovce a že je jejich ústavní právo připravuje o klid i životy. A mezitím si projdeme v letu americkou, zbraněmi, násilím a smrtí protkanou historii, jukneme na nedávné masakry na školách a na veřejnosti a pokecáme s několika pošuky. ~ Výsledek? Lidi jsou zmanipulovatelní pošuci, síla a moc se musí předvádět, jinak jako by nebyla a pokud to všechno dohromady vynese nějaký ten dolar, není důvod s tím nijak přestávat. Naopak, jen houšť. A ona tahle pravda někoho překvapuje? Mě ne. Neříkám, že jsem se nedozvěděl něco nového, ale není to nijak překvapující. Kde je síla, tam je moc. Kde je moc, tam jsou prachy. Kde jsou prachy, je větší síla...(22.3.2013)

Stokrát lepší a také stokrát udernější kritika amerického politicko-valéčného kolosu, než je Fahrenheit 9/11. Na poprvé se podařilo Moorovi zaútočit na Bushe mladšího inteligentnějším a méně vtíravým způsobem než v jeho druhém filmu. A to se tady Bush mihne jen na tři sekundy a více méně se o něm ani nemluví. Moore nám totiž nenutí myšlenku, že ti nahoře jsou špatní, ale že ti nahoře dělají ty špatné z běžných Američanů. A to funguje mnohem lépe. Emocionální bomba, která vás nutí se smát, nutí vás brečet a nutí vás jen němě zírat v šoku, co všechno je v té "vysněné" zemi možné... Ve zkratce řečeno řečeno jde o film, který nám ukáže, že jedním z nejinteligentnějších lidí v USA je člověk, který během svých rockových koncertů zvrací na publikum a souloží s ovcí... Ehm. Manson je blázen, ale v tomhle filmu ukázal, že umí být i inteligentním člověkem. Jeho řeč byla naprosto bezchybná. [duben 2006](14.4.2006)

Veselý film o zabíjení. Dokumenty tohoto stylu zbožňuju. Ty co vás nadzvednou ze židle a přinutí vážně se zamyslet. Filmy Michaela Moora mají velikou výhodu v jeho postavě. Je to typický Amík - tlustý, upocený běloch. Není to nikdo ze zahraničí, nekecá jim do toho nikdo z venku, ale přímo jeden z nich. Jeden, co našel odvahu vzít kameru a mluvit. Film mě obohatil hned v několika směrech, především pak v tom, že by se člověk neměl bát říkat nahlas věci, co se mu nelíbí. V dokumentu o natáčení řekl, že když na Oscarech prohlásil "Hanba vám pane Bushi" byl rád i za nesouhlasný pískot. Byl zkrátka rád, že se lidi nebáli nahlas projevit svůj názor, i když opačný. Ten pán by si zasloužil nějaké významné ocenění za to, co dělá pro světový (nebo aspoň americký) mír.(14.7.2008)

Nejdřív jsem chtěl dát ****, protože se mi to trochu cukalo, ale nakonec jsem si uvědomil, že za to může Marilyn Manson :-D(21.5.2007)

Michael Moore rulez! Je to do jisté míry je to velice subjektivní dokument, ale v podstatě uhodil hřeíček na hlavičku. 85%(7.12.2005)

Vždyť je to úplně jasné, za všechno může Marilyn Manson.(12.12.2009)

Neuvěřitelný je, že oni ti dotazovaní nedokážou ani pořádně zareagovat, to i ten Paroubek vychrstne z fleku do mikrofónu nějakej kardinální blábol, ale tady před tim ještě dělaj "nooo....víte.... jako je mi to moc líto jako...ale... teda jako upřímnou soustrast.... neni to moje chyba....eeee" a vrhnou nějakou děsnou sračku -) Největší paka jsou ještě ty hovada tady, co si stěžujou na demagogii. Wow, vítejte z jeskyně. I pětiletý dítě dávno ví, že Moore je levičák a manipulátor k tomu. A to ani nijak zvášť obratný, proto mě nejvíc dobíjej komentáře typu: " pozor pozor lidi, vy jste se nechali, debilové, zmanipulovat, aby ste se na svět dívali Moorovýma očima. Vy ste ale hloupý, my to objevili, ale vy ne!". To může fakt napsat jen idiot. Je dobrý si ujasnit, že tenhle dokument je určený pro lidi se stejnými nebo podobnými názory jako režisér, než tu ze sebe dělat idioty. Já žít za oceánem, tak bych se tam asi zbláznil. Moore zdroj problému (médii šíření iracionálních obav a všechno) vystihl podle mě celkem trefně (a jde vidět, že ho k tomu nakopl Marylin Manson), tak si nemám na co stěžovat. A navíc mám hroznou radost, že se konečně někdo postavil těm nesmyslným tvrzením, že za veškeré násilí na světě můžou filmy a hry. Akorát bych pro příště prosil méně zbytečného citového vydírání a fotek roztomilých zastřelených holčiček.(30.11.2010)

Co k tomu říct, prostě Amerika a tamější mentalita... Velmi dobře zpracovaný zajímavý dokument a musím se přiznat, i přesto že M.Mansona opravdu nemusím, svou výpovědí má u mě malé bezvýznamné plus.(8.1.2014)

jaj..... Charlton Heston asi není moc přemýšlivej typ:)) Ale já ho mám pořád rád... Jak moc to bylo zkreslený či nikoliv fakt nevím, ale bavilo mě to a to je hlavní(27.1.2010)

Doporučuji také Mooreovu knihu 'Dude Where's My Country?' (Kde domov tvůj?) - to bylo moje první setkání s Moorem, kde se potvrdila debilita určitých aspektů Americké kultury a hlavně Republikánského křídla Bushovského klanu. I kdyby půlka z toho byla pravda, je to neskutečná fraška, co všechno jim prošlo. Moore je srandista a dokázal to i v tomhle "prý jeho nejlepším" dokumentu (nevím, ostatní jsem zatím neviděl). Každopádně s ním souhlasím - nahánění strachu a negativismu médii není jen problémem USA, ale tam je to možná, jako mnoho dalších věcí, v mnohem větším, velkolepějším měřítku. Amíci zkrátka umí leccos prodat - i oblbování veřejnosti v zájmu vyšších zisků. Proto se nedívám na TV zpravodajství - z toho neustálého přísunu negativismu by mě jeblo.(23.1.2013)

Sžíravý „dokument“ profesionálního kritika americké společnosti vás rozhodně nenechá chladnými. V podstatě cokoli,co Michael Moore natočí je kontroverzní. Ukazuje však Ameriku jaká opravdu je nebo jak ji vidí on? Jedno je jisté. Nestrannost je mu cizí a divákovi příliš prostoru na vlastní názor nedává. Naštěstí se zdá, že v zatím svém nejlepším filmu k demagogii nesklouzl a předestírá nám opravdu odvrácenou tvář té báječné Ameriky. Smutnou, šokující i absurdní. Vyspělá filmařina podaná vážně i vtipně. Moorovým vývozním artiklem je drzost. Je silný v kontaktu s lidmi a velmi toho využívá, ať už se jedná o návštěvu K-Martu, obchodního řetězce prodávajícího zbraně či Charltona Hestona, který je v čele NRA (National Riffle Association). Tyto spontánní scény jsou nezapomenutelné.(21.10.2006)

• willow666

Pět hvězdiček? Ani náhodou. Ano, v tomhle dokumentu je spousta pravdy. Já nesdílím názory Michaela Moora, nudí mě ta věčná protibushovská agitace a taky mi opravdu vadí, jak je většina lidí proti USA, aniž by o nich něco věděla, prostě proto, že to je Amerika. Je podivné, že se tam děje tolik vražd, je to zvláštní země, uznávám - paranoidní. Ale opravdu je nutno ji prezentovat v takhle jednostranně špatném světle? Neřekla bych.(21.6.2007)

Vynikající dokument. Sice nedokážu přesně říct nakolik je manipulativní, nicméně výpověď o stavu americké společnosti, neustále masírované médii a udržované v pocitu ohrožení všeho možného druhu, podal dost věrohodně.(24.7.2009)

Jak mě ale v průběhu filmu začala sr*t ta Moorova neomalenost, brát svůj skreslený pohled za světanázor. Na druhou stranu, hezky-česky, na každem šprochu, pravdy trochu.(17.4.2010)

"Bylo to ráno 20. dubna 1999. Ráno, jako každé jiné. Farmář se staral o svá pole. Mlékař dělal rozvážku. Prezident bombardoval zemi nevyslovitelného jména..." Velmi silný dokument, který donutí k zamyšlení. I přes silnou subjektivitu názorů člověk cítí, že něco opravdu není dobře. Jeden z nejpůsobivějších dokumentů poslední doby. Jen závěr mi přijde poněkud přetažený, hnaný do krajností.(16.5.2004)

Moore je velký manipulátor, ale mě to v tomto případě baví. A taky už konečně vím, proč jsem nikdy neměla ráda Charltona Hestona :-)(27.11.2005)

Přestože Moore občas manipuluje s fakty, mnohem víc manipulují Američané sami se sebou i se svými dětmi. Manson, který je v Americe pokládán za minimálně polovičního ďábla, má mnohem více inteligence než lidé, kteří zakazují jeho a minisukně, ale ke zbrani klidně pustí každého, i dítě.(2.6.2007)

U jiného Mooreova filmu to asi neřeknu, ale účel světí prostředky a zde se prostředky nezdály být zas tak zlé...(13.12.2009)

1 3 4 5 6 7 8 9 11 15 20