Dark - Season 1

(série)
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, 2017, 8 h 22 min (Minutáž: 45–57 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Anna König, Louis Hofmann, Maja Schöne, Oliver Masucci, Angela Winkler, Jördis Triebel, Daan Lennard Liebrenz, Lisa Vicari, Moritz Jahn, Stephan Kampwirth (více)

Epizody(10)

Pohřešování dítěte vede čtyři rodiny ke zběsilé honbě za odpověďmi a odkryje zarážející tajemství, které se táhne napříč třemi generacemi. (Netflix)

yvona

Tohle je jedna velká nuda. Přehršel postav zkomplikovaná ještě faktem, že se vyskytují několikrát v různých podobách a ani jedna zajímavá. A po celou dobu se nabalují další, všechno je překombinované. Celkový dojem je pak obyčejná deprese, kterou všichni vyzařují, nepřehlednost, trhliny ve scénáři, rozkouskované scény na minimum, balast okolo a logika dostává pořádně na frak. Do toho nesrozumitelné pokusy filosofovat o nesmrtelnosti brouka. Podotýkám, že filmy s touto tématikou mám velmi ráda, ale tohle, kde nakonec cestuje kde kdo, kam ho napadne, okamžitě v lese potkává toho,koho zrovna hledá, několik časových rovin střídajících se bez varování a vy ztrácíte naprosto přehled nad situací, to opravdu ne. ()

Utero

První půlce série těžko něco vytknout. Skvělá atmosféra, hudba, herci, lokace, prostě všechno. Někdy od šestého dílu to ale celé sklouzne do naprostého guláše. Postavy se začnou chovat dementně, cestujou si časem jak se jim zachce tím pádem se ta atmosféra strachu z "neznáma" úplně vytratí. Příběh přestane dávat smysl a to nejhorší - úplně bezdůvodně se do toho začne sr*t náboženství a začne to celý působit jako taková Hvězdná brána na úrovni. ()

Vabr

Plusy: Intro je velmi hezké, líbí se mi, jak je zrcadlové. Povídání o čase a těchto věcech na začátku každého dílu. Na Německo velmi povedené a profesionální. Kamera. Průběh série. Zajímavá zápletka. Některé charaktery se mi velmi líbí. Stopáž je v pohodě. Dobrý je, že můžete cestovat 3 způsoby (jeskyně, stroj času a židle). U nějakých postav si nemůžete být jistí, zda jsou zlý nebo hodný. Třeba já si myslím, že Jonasova máma není zlá a můj bratr si zase myslí, že je mrcha. Mínusy: Musíte dávat opravdu pozor, abyste si správně zapamatovali jména postav. Začátek seriálu je hodně nudný. Je tu pár špatných postav (Ulrich, Magnus,...). Některé postavy jdou hodně do pozadí po nějaké době. Moc cestovatelů časem. Dost záběrů je na postavy, které mě tolik nezajímají. Když postavy přicestujou do minulosti, chovají se hrozně podezřele a když už je chytí nebo k někomu mluví o cestování, tak mluví strašně arogantně. VYHODNOCENÍ: PROČ NE LESNÍ CESTOU? PROTOŽE PRŠELO! ()

JetDryerFan

Tak v prvé řadě smekám před castingem, protože to je skvost. Ve chvíli, kdy vůbec poprvé vidíte na scéně někoho ve své "mladší podobě" na 90% procent jste schopni uhádnout kdo to je (popřípadě obráceně). Pecka! A k samotnému DARK - z počátku mi vše tak trochu připomnělo knihu Strach od Kariky (ztrácející se děti, nějaké cykly, apod.), s kterou má DARK naprosto stejnou depresivní, děsivou a tíživou atmosféru. Taky jsem měla co dělat abych se první díly udržela v obraze kdo je kdo a kdo patří ke komu, protože to jde fakt těžko když se tak bojíte! Ale ve chvíli kdy přivyknete atmosféře, dokážete se lépe soustředit na celý příběh. Na počest německých sousedů jsem si to dala hezky v původním znění, a mohu jenom doporučit, možná pak stejně jako já, budete od druhého dílu (SPOILER ALERT) čekat na větu: "Ich bin du." A na závěr musím vychválit epesní soundtrack. :) ()

Gardenboy

Extrémne prekombinované. Tony postáv, veľa naznačených dejových liniek, pomotané vzťahy. Plánovali telenovelu a vyšlo toto? Atmosféra perfektná, ale to nestačí. Záver prvej série prakticky nič nevysvetlí a druhej už šancu nedám. ()

Hashirama

Skvělá thrillerová záležitost, která se sice bere smrtelně vážně a v jistých aspektech je dost přitažená za vlasy, ale civilním pojetím to vynahrazuje a na atmosféře rozhodně nešetří. Potěší jak (na seriály dost svérázný) soundtrack, tak výborní herci a stejnou měrou klidná, leč pevná režijní ruka, která nikam zbytečně nespěchá, stěžejní momenty nechává krásně vyniknout a celé zamotané příběhové předivo a mytologii rozvíjí rozvážně a funkčně. Takhle vypadá moderní seriál, pecka i napodruhé. 9/10 ()

Hellknight12

1. Séria dopozeraná. Za mňa super dobrá atmosféra . Herecké výkony sú parádne. Soundtrack je tiež dobrý. Nemecku filmografiu nemám veľmi napozeranú. Či už seriálov alebo filmov. Ako videl som pár nemeckých vojnových filmov. Ale to bolo málo asi tak max 5. A zo seriálovej tvorby akurát Kobra 11 a Komisár Rex 😀. Čo sa týka deja, pre mňa je to veľmi zaujímavé. Ako vzali nápad od Einsteina s červov dierou a vlastne ho vyhrotili do maxima. Dobre nápad je aj s tzv. " Dedovým Paradoxom " . Zatiaľ mi tam jedna konkrétna vec, a to, kedy začal stavať ten stroj. Pretože v 1986 ho už mal takmer dokončený. Keď nad tým tak uvažujem ako mohol cestovať do roku 1953 ? Však ten stroj ešte nebol či áno ? Koniec prvej série je veľmi dobrý. Som zvedavý na druhú sériu. 🙂 . Za mňa je to kvalitný mysteriózny thriller, len má niekoľko múch. Nebudem sa teraz v tomto hrabať, pretože je to predsa len sci-fi. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. 20% som dal kôli niekoľkým chybám. A kôli tomu, to je len môj mini problém a to že som v tom celom deji trochu stratený. To je ale u mňa dvojsečná zbraň, pretože mám rád komplikovanejšie veci, ale na mňa je to trochu moc. 😀 ()

boo-boo

Dark chce tak veľmi byť mix Stranger Things a hutnej detektívky, že čo do atmosféry tlačí na pílu aj tam, kde by to nebolo treba. Zároveň chce ísť u postáv skutočne do hĺbky a dať im rozmery a charaktery a...ja vlastne neviem, proste snaha o tieto veci bez citu pre ich kombinovanie a žalostné odstrčenie tej najzaujímavejšej linky (cestuje sa tu časom preboha!) vyústila do seriálu, ktorý mohol mať pokojne 4 parádne diely. Ale to by sa muselo zásadne prestrihať nekonečné nimranie sa v telenovelových osudoch malomestského substrátu a atmosferické zábery na potemnelý les, ktorému za burácavého zvuku dominuje (vždy vycentrovaná) žltá bunda. A ten koniec? To vážne? Vo výsledku je tu najuhrančivejšou vecou úvodná znelka. Obrovská škoda. ()

Marty7CZ

Netflix miluju, maj to v kebuli srovnany a vědí, čemu dát šanci! Tahle německá pecka prostě nemá chybu, výborný herci, styl, výprava, kamera, režie, atmosféra a HUDBA !!! V Ultra HD a v Atmosu přímo z Netflixu s cz titulema je to excelentní delikatesa za 85% ()

ŠpetaMarek

Montage - The series, aneb zamíchejte Stranger things s Lostem a natočte to jako severskou detektivku, bez jakéhokoli vtipu a veselosti, bo v normálním životě je 100% lidí 100% času smrtelně vážných... asi. Vůbec jsem nevědel, co od toho čekat, jen jsem veděl, že to má být dobrý a je to německy. 4k, kamera, zvuk, herci... všechno dobrý. Ale když už máte za sebou 8 dílů a tvůrci nejsou schopni podat osudovost a emoce jinak než písničkou a montáží a to prosím v každém dílu! tak je něco blbě. Druhá věc, co mě neskutečně štvala, byl střih. Na jednu stranu šlo vidět, že tvůrci ví, co dělají (chytrý střih typu dvěře/dvěře, slovo/obraz), ale na druhou stranu tohoto zneužívají a dělají z diváka debila rádoby pomrkávacími několika-sekundovými střihy úplně jinam v čase a prostoru. Jsem si 100% jisty, že by nebyly třeba, a narace by se pročistila (už tak je tam milión postav, ve kterých si prostě musíte udělat pořádek sami, protože nikdo jiný to za vás neudělá). Druhá věc kromě montage-the series co mě v průběhu sledování napadala bylo "nasírací séroš". Tak nějak jsem tušil už v půlce, že to prostě nemůžou na konci sezóny jakkoli uzavřít. A je tomu opravdu tak. Všechna nakousnutá témata jsou stále nakousnutá, žádná postava se nedočká ukončení dějového oblouku a stále někde tápe, stejně jako divák. Takže jsem udělal výjimku a přečetl si reakce na další dvě řady a myslím, že se s tímto "německým zázrakem" rozloučíme zavčasu. ()

tkey

Pomalejší rozjezd, ale pak to pomalu graduje. Něco podobného jsem od Němců nečekal, alej sem příjemně překvapen. Hodně lidí to přirovnává k Stranger things a já vidím proč, baví mě to, super audio. 4* dávám kvůli méně silnému hooku na začátku. ()

joelly01

Ty prvni tri, ctyri dily jsme se velmi radovali, kor ja jsem si pochrochtavala, jaka to atmosfericka snobarna. Ale pak zu mi to vsechno bylo tak trochu "zu viel" a byla jsem takova trochu snad i otravena. Na druhou serii uz se asi vykvaknu. Btw. k tem srovnanim s Twin Peaks: atmosfera v Twin Peaks mi prisla tak trosku nekdy i jako parodie na sebe samu, neco co se tvarilo ohromne vazne, ale pritom se to tak nejak potouchle pochcechtavalo. Dark se bere smrtelne vazne a ta temna atmosfera na me pak pusobila dost pozersky a "na efekt". ()

Kimkong

Místy je to temné a tajemné. Musí se dávat pozor aby se divák ve změti postav neztratil. Však jsou tu některé i třikrát. Ale natočeno dobře, takže skoky se dají zvládat. Jen mě sere jak si odhalování tohoto světa nechávají lidi pro sebe. Ačkoli kdyby byli reálnější a důvěřivější tak ten seriál rychle skončí. ()

darthvader77

Drsnější Stranger Things s dokonalou atmosférou tajemství a časových hrátek. Od začátku tušíte, že je něco špatně, rozjede se několik dějových linií, které pak kulminují se strašidelným závěrem s jeskyní. Rozhodně mne navnadilo na zbytek. ()

Marcas

Musím říct, že němečtí tvůrci mě velmi, velmi mile překvapili. Dark je párádní dramatické a mysteriózní sci-fi, kde o zvraty v ději není nouze, což je dobře. Zároveň se v každém díle děj hýbe kupředu, a to je velké plus, jelikož totéž se nedá říct o mnoha dalších seriálech. Sice jsem se zhruba do půlky série trochu ztrácel, protože postav je zde opravdu požehnaně, ale to mi vůbec nevadí, protože když jsem se konečně chytnul, tak jsem se jen těžce odtrhával od obrazovky. Velmi povedený projekt a jen tak dál. ()

VendaCiki

Pěkné zamotaný seriál, ale dobře propracovaný. Ztrácela jsem se v lidech, kdo je kdo a kdy. Napínavý a tajemný dej vtáhne a donutí k přemýšlení. Ta no že je to Německa produkce, tak velice překvapil. ()

IZFNP

Musím povedať, že minimálne v prvej sérii to zatiaľ celé dáva zmysel, a napriekt faktu, že každá postava je v seriáli 2 až 3 krát, divák z toho nemá až taký guláš, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dark je atmosférický, chladný seriál, ktorý svoju mysterióznu polohu zvláda dokonale a vcelku umne diváka vedie priehrštím postáv, nenechávajúc ho v nich zbytočne tápať. Dobre kombinuje sci-fi prvky s osobnými drámami, odhaľujúc svoje tajomstvá postupne, a pri tom stále neukazujúc karty. Také nemecké seriálové Predestination, za mňa spokojnosť, som zvedavá, čo prinesie budúcnosť :) ()

AnthropOcean

Minuloročný ukáz Dark neúprosne zoťal druhú sériu Stranger Things a nedal jej najmenšiu šancu. Seriál, ktorého "homáž" by sa dala paradoxne odsledovat aj k Stranger Things, ale ešte omnoho viac k Twin Peaks si našiel vlastnú cestu. Nie je možno priekopnícka, ale štýl a prevedenie je tak magnetické až je to zaražajúce. Och a ta uvodna zvucka, cely album interpreta Apparat je rovnako mesmerizujuci. ()