Dark - Season 1

(série)
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, 2017, 8 h 22 min (Minutáž: 45–57 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Anna König, Louis Hofmann, Maja Schöne, Oliver Masucci, Angela Winkler, Jördis Triebel, Daan Lennard Liebrenz, Lisa Vicari, Moritz Jahn, Stephan Kampwirth (více)

Epizody(10)

Pohřešování dítěte vede čtyři rodiny ke zběsilé honbě za odpověďmi a odkryje zarážející tajemství, které se táhne napříč třemi generacemi. (Netflix)

ZeroCZ1233

Patřím mezi tu řadu lidí, které seriál Stranger Things dostal do kolen a když jsem se dozvěděl, že Dark je něco podobného (což se nakonec ukázalo pravdivé asi z takových 10%, možná i to je moc), tak jsem neodolal a začal jsem o tento evropský (!!) projekt zajímat. Ale z nějakého důvodu jsem to neustále odkládal a odkládal až do předvčerejšího dne. A za dva dny jsem to slupl jako hořkosladkou malinu. A byl jsem uchvácen. Německo je země, která nemá v očích filmového fanouška takový prostor, naše zraky se nejčastěji otáčí na americkou, britskou a někdy i francouzskou produkci, ale Skopčáci nás nikdy moc netáhli. Což Netflixu přišlo líto a tak dal našim sousedům do ruky rozsah deseti epizod a ti to s chutí vzali a vytvořili jeden z nejoriginálnějších počinů posledních let. Děj nás zavede do maloměsta jménem Winden, kde se začne pohřešovat chlapec a místní police i početné obyvatelstvo po něm začne pátrat, do toho se začnou otvírat podobné případy z minulosti a už se to rozjíždí. Jediné, co se podobné se Stranger Things je pohřešování chlapce, maloměsto a státní komplex, který je kousek za městem. To je vše. Dark je mnohem, ale mnohem temnější záležitostí, které plně využívá prostředí, ve kterém se odehrává. Dojem známé krajiny na vás dýchne hned v prvním záběru, protože přeci jenom, fauna a flóra Německa a naší republiky není tak rozdílná. Takže se nám dostane atmosférické sychravosti, deště, široké pláně lesů a prostě vše, co tak důvěrně známe a co nás hned dostanou do depresí, které do samotného konce neskončí. A to jde ruku v ruce s temnotou (heh) celého příběhu a stylu, který si Dark drží. Tady oproti Stranger Things nenajdete plno barviček, občasného humoru a dalších osvědčených věcí, které ST používá. Tady se jede na vážnou notu po celou dobu stopáže a díky schopnosti tvůrců to nepůsobí kýčovitě ani trapně. Co rozhodně musím vyzdvihnout je také scénář. V něm si na nás tvůrci nachystali plno skvělých dějových archů, ale hlavně i zvratů, které jsou perfektně vypointované a vsazené do děje. Nejlepší ale je ten aspekt, kde si celou dobu myslíte, jak je děj předvídatelný a jak tento zvrat čekáte, ale pak se ukáže, že to bylo cílené a prásknou vám do obličeje bombu, která vás odrovná. Také musím ocenit práci s charaktery, kterých je sice možná trochu moc, ale o všechny je díky bohu postaráno s péčí, takže žádná postava tam není jen tak do počtu a má nějaký smysl, proč nám ji scéna ukazuje. Na konec musím smeknout za práci herců, která se většině případech povedla na výbornou, to samé platí pro kameru a asi nejvíce pro hudbu, jak originálně složenou, tak výběr songů (Goodbye v intru mi vždy dodala pocit té osudovosti, kterou tento seriál skutečně nese). Menší chybka může pro některé být pozvolnost vyprávění a pro osoby, které nejsou schopni docenit možnosti tohoto média to musí býti nestravitelné, o což se sám seriál snaží, za což rozhodně plusy nahoru. Silných 9,5/10, teď se jde s chutí na sérii druhou. ()

fabecc1222

Tak tohle je zatím přesně moje krevní skupina. Tady člověk vůbec neví na čem je, tvůrci házejí jednu otázku za druhou, a odpovědí se divákovi dostává zatím v malém množství. Ve Windenu si nemůže být člověk ničím jistý, ani tým, kdo jsou jeho příbuzní, ani tím, kdo je on sám. Časoprostorová šlamastika se zamotává, a já se moc těším na další série, na které se jdu hned vrhnout. Německé Twin Peaks u mě zatím boduje na 100%! ()

vyfuk

Dark je brán jako německé Stranger Things. Jakoby ano, je zde spousta podobností, ale rozdílností natolik převažuje, že se to nedá nijak srovnávat. Už jenom tím, že Dark je v tomto ohledu mnohem sofistikovanější a zároveň to pro mě kvůli tomu činí problém. Neříkám, že nezvládám těžší příběhy, ale pokud se máte orientovat v několika časových liniích v jedné časové linii a poté tam přibudou další dvě a vlastně ke konci i čtvrtá, tak je toho docela dost. Možná i proto jsem se do seriálu nedokázal nijak ponořit více, už jenom protože jsem si na postavy nestačil nijak zvyknout, orientovat se plně v tom kdo je kdo a co víc seriál jsem vlastně nijak extra nepochopil. Ovšem, nejsem tak blbý, abych nechápal o co přibližně šlo, ale bylo toho na mě tolik, že se plně ztrácím a dělá mi to problém v tom hodnotit to, jestli se mi seriál nějak líbil nebo ne. Určitě se ze zvědavosti podívám na další sérii, protože podle mě je toho spousta, co dodělávat a dojíždět, ale jinak moc nevím. Hlavně tím, že toto dílo je i německé nastavuje to laťku někam jinam a má to kvůli tomu i jinou atmosféru. U Stranger Things šlo primárně o to, že děj byste pochopili aniž byste nechtěli, protože byl jednoduchý a zároveň poutavý. Dark byste mohli nepochopit, i kdyby jste se úmorně snažili, dělá ho to tím zajímavější a propracovanější, ale tím si nezíská každého. A to je asi největší škoda. ()

kenkaku

Nevyvážená podívaná, které je třeba dát šanci na začátku (než se rozjede) a být hodně shovívavý když skončí (závěr spíš zklame)... celkem zásadní je také mít mapu (tedy pokud nemáte skvělou paměť na jména), která nevykecá klíčové momenty a zároveň pomáhá se orientovat v tom, na koho (a kdy) se zrovna díváme. Ten hektar postav v několika časových liniích dá celkem zabrat (i když snaha autorů situaci ulehčit i těm méně všímavým tady je... bradavice.... flek na hlavě... jizvy na tváři...). I když děj není čistě odhadnutelný, některé zápletky se dají odhadnout celkem dobře (př. kdo je "tajemný cizinec" nebo identita první mrtvolky, i když seriál s tím dělá drama na několik epizod). Jinak srovnání se Stranger Things bych zase tak úplně neviděl... takže žádnou paniku ;). ()

Soweek

Dark se pouští do nebezpečných hrátek s časem, kde první série ještě obstojně zvládla udržet dějovou linku minulosti, přítomnosti a budoucnosti, ale trochu se obávám, že v dalších sériích se z toho stane hrozný "maglajs". Netflix každopádně umí držet diváka napnutého a každý díl vyvolat nové a nové otázky a naštěstí i na část z nich odpovědět. Pochvala také patří za zdařilý casting, který je možná nejlepší, jaký jsem zatím viděl. Každá z cca 20 postav má svoji o 30 let mladší či starší verzi, přitom zřídka kdy tu samou postavu hraje stejný člověk. Volba herců byla tak skvělá, že toho 40 letého pána poznáte okamžitě v 70 letém důchodci i 10 letém klukovi, za což je opravdu potřeba smeknout klobouk. ()

klukluka

Spadla mi brada. Tahle pecka že je německej seroš? A jak je možný, že jsem o ní doteď nic neslyšel..? Já, milovník časových smyček jsem o této geniální věci neměl ani páru. Mám k ní po deseti hodinách snad jedinou výhradu: proč má junge Jonas světlý oči a middle age Jonas tmavý? U jiných postav si pohlídali i podobné detaily a u hlavního hrdiny jim to uteče. ()

keoma26

Nejsem žádnej fanoušek konceptu národních povah a z toho plynoucích stereotypů, ale tohle je prostě "německy" strojový, spolehlivý, bez kvalitativních výkyvů, ale bohužel i bez filmových nebo emocionálních zvratů. Prostě to celé jede po jedné stejnoměrné vlně, napětí si sice udržuje stabilní výkon, ovšem nejpozději v 6. dílu začne i tohle pnutí mezi postavami, časovými rovinami a generacemi lehce nudit. Celé je to jakoby načichlé severskou bezvýchodnou atmosférou a existenciální úzkostí, jenže já tam pořád zevnitř cítím tu nesmrtelnou německou tradici osvícenství a rozumu, který touží popsat i vysvětlit tajemství života, času a hmoty pomocí nějakých přenosných mechanických strojků, doslovnými metaforami, vědeckou evidencí z (policejních) archivů nebo na základě dopisů z minulosti ... Snad první seriál, kde zatím každý jeden jeho díl hodnotím pořád dokola stejným počtem hvězdiček. ()

Hanys_

Dark s1 je parádní mystériozní pecka, navíc atmosférou krásně ponurá, přesný casting (hlavně v tom, jak pak dospělí vypadají v dětství :) A i když jsem se dost často nechytal, a potřeboval bych k tomu policejní nástěnku, abych si ujasnil vztahy, tak to se mnou zamávalo asi stejně jako svého času s2 Pozůstalých. 10/10 ()

bobstock

Zatím těžce zasáhnuté emoční centrum, nejen potěšení, že vidím od Netflixu zasejc něco evropského, ale navíc si to drží náramně hutnou atmosféru dnes i tenkrát přesně tak jak to mám rád uvařeno....není důležité kde, ale kdy! :) ()

simply

První série mě celkem nadchla, tak snad to tvůrci nepokazí ani v budoucnu. Tenhle typ zvratových seriálu mám moc ráda. Víc než Stranger Things jsem v tom viděla Twin Peaks nebo Wayward Pines....Moc se mi líbila atmosféra celého městečka a prolínání postav jednotlivými časovými linkami. ()

waits

Vnějšková podobnost se Stranger Things (odkazy na 80.leta, děti v ohrožení, elektrárna) německému Netflixu pomáhá ve vzbuzení zájmu. Ale zatímco Stranger Things jsem, hlavně kvůli hysterické Wynoně Ryder během první serie vzdal, Dark mě zaujal - funguje a směřuje totiž jinak a jinam. Mysteriozní atmosféra, působivá hudba (až na ty smyčce:)), vcelku zajímavé postavy a děj, který umožnuje ohýbat serii do různých směrů (bude z toho něco na způsob Kinga? bude z toho Twin Peaks? - no, to zas ne:)) jsou schopny připravit odpočinkový zážitek v sympaticky velké míře. První serie se navíc neustále zlepšuje a u osmého, devátého dílu graduje. ()

petikacka

Je to takový německý NÁVRAT Z a DO BUDOUCNOSTI a zároveň trochu SVĚT POD HLAVOU, ale hlavně INTERSTELAR.. Takové hrátky z cestováním v čase mě baví, ale zároveň děsí. Je však pravda, že pokud měl Einstein pravdu, tak teorie strun dokazuje, že minulost, přítomnost a budoucnost existuje současně, díky zakřivení časoprostoru. O to více je to pro mě děsivější, protože jeden neví jestli my ovlivňujeme budoucnost nebo jestli budoucnost ovlivňuje nás. Rozhodně je to zajímavý námět. Za mě 90% ()

arcticsky

Kašlu na množství postav (sám jsem se v tom občas ztratil) a časových pásem, ve kterých se děj odehrává. Co mne uzemnilo, je způsob jakým je to celé natočené. Velmi atmosférické s kvalitní hudbou a vůbec zvuky. Emotivní a dobře zahrané... ()

majec4

Od prvej casti po poslednu som mal pocit, ze nebolo casu sa ani nadychnut k nejakej kritike. Niekedy som mal pocit ze sa zacinam stracat, avsak vzdy tam doslo k peknemu dovysvetleniu. Najviac ocenujem to, že na konci jednotlivych casti je vzdy priestor na malu rekapitulaciu, ci uz vdaka porovnavacim fotkam (minulost/buducnost) hlavnych akterov danej casti, resp. nejakeho kratkeho prihovoru rozpravaca, ktory mi vzdy akosi umoznil sa zorientovat. Neskutocne napinava seria, tesim sa na dalsie vecere s touto "šmakocinkou". Btw, atmosfera, soundtrack aj samotna zapletka su dychberuce. ()

Tet.Ew

„Peklo je prázdné, ďáblové jsou mezi námi.“ Shakespeare. Tohle je bez pardónu to nejlepší co jsem za poslední roky viděl. Kousky skládačky se postupně dávají dohromady ale mezi tím se neustále otevírají nový kousky a vaše hlava musí situace neustále promítat a udělat si pořádek v tom co ste vlastně viděli. Atmosféra, hudba a vlastně všechno funguje tak že se nedá odtrhnout od obrazovky. Casting se taky hodně povedl. Už z důvodu že u podobných seriálů mám celkem problém vyznat se ve časových smyčkách a poznat kdo je kdo v různých dobách. Tempo každého dílu bylo tak pomalé že si opravdu užijete sebemenší detail. Bylo mi to ušitý na míru. Cestování časem nikdy nebylo atraktivnější. Nejlepší na tom je že i když se pokaždé něco dozvíme tak na úplném konci máme ještě víc otazníků než v polovině. Hodně mě to zasáhlo. A musím opravdu napsat že to je to nejlepší z Německé produkce co jsem kdy viděl. Všem doporučuji podívat se v originální němčině. Postaráte se tím ještě o hlubší zážitek. ()

Untentrauer

Co je pro mě nejdůležitější je fakt, že z celé první řady nemám pocit zbytečné natahovanosti. Příběh je krásně a postupně dávkovaný, aby měl divák čas si srovnat myšlenky a opravdu je co srovnávat! I když je to scifi má děj hlavu a patu a dokonce se dá ledacos předvídat, jenže NE tím způsobem, jakým jsme zvyklí. Jednu Část příběhu vytušíte, ale ta druhá část je krásně skrytá...A to je na tom to nejlepší! Svým způsobem se seriál nepatrně podobá stranger things jenže zde není obrácený svět, ale časová smyčka resp. cestování v čase o 33 let dopředu či dozadu. Samotný nápad je zajímavý, dobře provedený a promyšlený. První řadě je sice co vytknout, ale jsou to jen drobnosti a malinké nelogičnosti...Nic hrozného. ()

tyna97

Velice složitá motanice, která mi zůstává nevysvětlena. Je sice parádně natočena, ale bohužel, toto asi není pro každého a chce to spíš chápajícího sledovatele. ()

peetrejr

Ach jaj. Ja mám rád cestovanie časom, čierne diery, záhady, tajné spolky, spiknutia atď. Ale keď mi to niekto hodí do jedného seriálu, kde má jedna časť vyše päťdesiat minút, k tomu je polka deju asi tak zaujímavá, ako ja keby som žongloval hore nohami. Príbeh spolu s hlavnou zápletkou sú vymyslené dokonale, ale všetko čo sa okolo hlavnej dejovej línie točí, je nezaujímavé. Niektoré epizódy ma dokonca uspali. V podaktorých pasážach ma to nesmierne bavilo, ale naopak inde nudilo. Ku koncu série sa to už začína podobať na jeden veľký miš-maš. Neviem prečo má prvá séria až desať častí, ale niekde by sa to zišlo trošku viacej zostrihať, aby sa nestrácala divákova pozornosť. Zvláštnosťou je, že táto recenzia je moja presne tristo tridsiata tretia . ()

Kulda24

Pokud chcete mysteriózní hutné drama v evropské formě, tak je tenhle seriál přímo pro vás. Stačí vám přežít jeden, dva díly, a pokud vydržíte, tak to je rozhodně něco, co se u vás vyšplhá poměrně vysoko. Nemůžu prozradit nic víc než jenom, že seriál má výbornou atmosféru a postavy, kterých je na začátku mnoho a zapamatování jmen vám bude dělat problémy. Těším na jakékoliv další pokračování. 85% ()

hEROic

Ohromně příjemné překvapení z Německa. Temné prostředí, tajemná zápletka, a skvělé rozkrývání příběhu a opravdu nečekaných vztahů hlavních postav ve dvou časových rovinách. 90% ()