Dark

• Německo Dark
Drama / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózní
Německo, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Režie:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Série(3) / Epizody(26)

Recenze uživatele Hashirama k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2017) (S01)

Skvělá thrillerová záležitost, která se sice bere smrtelně vážně a v jistých aspektech je dost přitažená za vlasy, ale civilním pojetím to vynahrazuje a na atmosféře rozhodně nešetří. Potěší jak (na seriály dost svérázný) soundtrack, tak výborní herci a stejnou měrou klidná, leč pevná režijní ruka, která nikam zbytečně nespěchá, stěžejní momenty nechává krásně vyniknout a celé zamotané příběhové předivo a mytologii rozvíjí rozvážně a funkčně. Takhle vypadá moderní seriál, pecka i napodruhé. 9/10 ()

Season 2 (2019) (S02)

Zatímco první řada s ubíhajícím dějem nabírala na síle, druhá nejprve sype přehršle symboliky a zdánlivě opulentní mystiky a v druhé polovině povážlivě ztrácí tempo, čímž vzniká spousta prostoru k úvahám jako proč některé postavy konají tehdy a tehdy ne, jak to, že některé postavy něco zapáleně řeší, ale o 33 let později stejně pořád nic nevědí? S nafukující se dějovou bublinou je zákonitě těžší předstírat, že postavy konají z vlastní vůle a ne z vůle tvůrce, který potřebuje rozestavit figurky na hracím poli. Ještě štěstí, že je to pořád tak napínavé. 7/10 ()

Season 3 (2020) (S03)

Alles ist miteinander verbunden... Pakliže jste dostali desetikorunu pokaždé, když tato fráze v seriálu zazněla, určitě si teď kupujete ostrov v Polynésii. Už druhá série víc než naznačila, že si seriál bude ujíždět na okázalé osudovosti a co možná největších dějových machinacích v zájmu tahat z rukávu jedno eso za druhým. A její konec nám dal najevo, že v takovém případě není nic snazšího než se uchýlit k alternativní čínské medicíně. O faktu, že bylo završení vymýšleno na první dobrou, ba co víc, možná i horkou jehlou, svědčí hned několik aspektů - 1) dříve rádoby vědecké pokusy a technický přístup k objasnění odehrávajícího se byl nahrazen z ničeho nic objevivšími se koulemi, které přenáší člověka dimenzemi 2) postavy prodávané divákovi jako zásadní jen překotně zaujmou své výchozí pozice, aby se opsal další kruh, čímž mizí motivace a veškerá zažitá psychologie (Jonas starší) 3) s většinou postav se divák nijak nerozloučí 4) v posledních dvou dílech je shrnuto víc děje než v celém seriálu 5) celá zápletka je zarámována jako nějaký pseudo Matrix, pseudo Fontána cosi, což je v naprostém rozporu s tím nejlepším, co seriál má, a sice s první řadou, silným civilním dramatem, silnými postavami. - Oceňuju přes všechen bordel suverénně promyšlené originy některých postav, které se nám odhalí v posledních dílech, a klasickou hudební koláž v doprovodu M83, díky níž se z šestého dílu stává pro mě emocionální vrchol. Nicméně po celém tyjátru pro mě zůstává nejzajímavější ona záhada, co měl Wöller s tím okem. 6/10 ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě