Akta Pentagon: Skrytá válka

• Irsko

• Kanada

Drama / Thriller / Životopisný / Historický

USA / Velká Británie, 2017, 116 min

Z pozice fanouška amerických dějin povinná a zajímavá noviny X vláda story, z pohledu diváka sice drží pozornost a pěkný jako dobovka, přeci jen ale sušší, nepřekvapivý a nekulervoucí zážitek. Nenapadá mě jediný aspekt, co by vyšel líp než na "dobře". Natáčelo se mi loni přímo za okny :)(8.4.2018)

Očekávání od spolupráce Spielberg, Streep, Hanks byla veliká, nicméně nebudu tvrdit, že mě první střízlivá hodnocení trošku zaskočila. Avšak! Nikoli po shlédnutí, ale již během úvodních minut jsem si lámala hlavu nad tím, co se ostatním nezamlouvalo. Film je výborně koncipován tak, aby už v prvních okamžicích vtáhl diváka do celé problematiky, dal prostor pro bližší seznámení s postavami a poté se střemhlav vrhl do reality a gradujícím tempem odkrýval, jak vážná je situace. Co vše novináři obětují a mohou ztratit, když tajné zprávy zveřejní. Za celistvost filmu se také zasloužila podtrhující muzika, zajímavá kamera a přesný střih. Spielberg je zkrátka mazák.(18.3.2018)

Spielberg se v těch politických tématech nějak našel. Možná až moc. Víc, než by musel. Když jsem si pustil Akta Pentagon, tak zkraje záběry z Vietnamu neměly chybu. Dokonce jsem si říkal, že bych si klidně dokázal představit nějakej film z Vietnamu, u kterého by mi vůbec nevadilo, že se třeba opakuje. Jenže po chvíli příběh směřuje tam, kam potřebuje a tak se rozjíždí příběh novinářů, který mě totálně umrtvil. Jak kdyby už v Americe chtěli zfilmovat každý hovno.(3.3.2018)

Ukážková definícia pojmu "akademická nuda". Na prvý pohľad bezchybná filmárčina ako je u Spielberga zvykom, doplnená o prvotriedne herecké výkony Meryl Streep a Toma Hanksa, ale vo všetkých iných oblastiach až nepríjemne neriskante natočený film, ktorý sa absolútne nedokáže dostať pod kožu, vyvolať záujem o postavy, dovoliť s nimi prežívať (skutočný) príbeh alebo akokoľvek emočne zasiahnuť. Keď si to porovnám s tri roky starou, obdobne novinárskou oscarovkou Spotlight, tak je The Post iba chudým bratríčkom. Tak bezpečne natočený film, ktorý nechce vážnou témou nikoho pobúriť, ani uraziť, že tým pádom nemá (odhliadnuc od hereckých výkonov) ani koho a čím akokoľvek výrazne zaujať. Tá najtypickejšia, najrutinnejšia oscarovka, ktorá musí vzniknúť každý rok, aby vyplnila povinné škatulky nominácii na najlepší herecký výkon, film a pod., no inak iba obyčajná stávka na istotu, ktorá je natočená s takou presnosťou, že tu nie je priestor na akékoľvek napätie. To platilo už pri Bridge of Spies a bohužiaľ odvtedy sa u Spielberga príliš nezmenilo. CELKOVO: 3* (6/10)(26.1.2018)

Ačkoliv si Spielberg vybral opět zajímavé historické téma, tak to nemělo takový šmrnc jako minule (Most špiónů). Svoboda tisku, morální dilemata, Hanks se Streepovou... všechno bohužel bez pořádného historického kontextu. Samotné odhalené dokumenty nejsou pro film stěžejní a moc se o nich nedozvíme. Delší stopáž a větší ponoření do politiky a historie bych asi prostě ocenil víc, než rozhodnutí tisku - vydat či nevydat, které prostě úplně napínavé není.(31.1.2018)

• - Jednoho z protestujících demonstrantů si zahrál nejmladší syn režiséra filmu Destry Allyn Spielberg. (Posheidon)

• - Skladbu, která se objevuje v prvním traileru, složil francouzský skladatel Yoann Lemoine, alias Woodkid a její název je „Run Boy Run“. Zároveň je to třetí film, ve kterém se objevují Woodkidovy skladby. (kubixix)

• - Robert McNamara (Bruce Greenwood) nosí tričko Ralph Lauren Polo. Scéna sa odohráva v roku 1971, no prvé také tričko bolo predstavené až v roku 1972. (Astonko)