Čertí brko

Čertovské pero

The Magic Quill

Pohádka

Česko / Slovensko, 2018, 99 min

Jak pohádkový svět přichází o pořádné čerty. Ač je to nazírání převážně o čertech, vyskytuje se zde jich jen hrstka. Na pekelné okresní pobočce (takových poboček existuje povícero) na malém městě operují jen tři - vedoucí Václav Kopta, Lukáš Latinák a Jakub Žáček - a přílišný respekt nebudí. Jsou spíše zábavní. Ještě nižší počet jsem zaznamenal v samotném centrálním Pekle, odkud Lucifer všechny ostatní pobočky řídí, které působí čertuprázdně a kde s Luciferem přebývá (snad jen) mladý čert Bonifác, který se věnuje jen svým neužitečným vynálezům a čertí poslání je mu jaksi proti naturelu. A tak se přihodí, že na okresní pobočce přestane jednoho moc špatného dne, tedy pro čerty špatného, pro lidské hříšníky je to přímo bezva den, že kouzelné Čertí brko, s naprostou přesností zapisující lidské hříchy, přestane fungovat. Přísný Lucifer proto pověří nezkušeného Bonifáce, aby nové brko doručil z centrály na kleklou pobočku a současně tak nabral potřebné zkušenosti z pohlavního styku s lidmi. Rodičům nezletilých dětí jistě odlehlo, když se za záludným názvem pohádky v žádném případě neskrýval nežádoucí anatomický útvar na chlupatém čertím těle, nýbrž šlo jen o neškodnou magickou proprietu, jejíž pravý účel je osvětlen výše. A o co je méně čertů, tak voda v kotli se vaří na příslušný dorovnaný počet hříšníků. V hledáčku je především vypočítavý rychtář (Tomáš Jeřábek), co má na kontě zfalšované volby na starostu městečka, a záludný a líný krejčí Klouzek (Jan Budař), pasoucí jen po mamonu a objevení pokladu, který lstí vyfoukne naivnímu Bonifácovi jeho kouzelnou čertí krabičku, s jejíž pomocí se vetře na starostovo panství coby falešný hrabě, kde započne své intrikánské plány, které (mimo jiné) sestávají i z definitivního dobytí srdce sličné dcery hostinského (Judit Bárdos), na kterou si již dlouho myslí, a do které se čerstvě zamiloval i náš čertí panic, když ji na své cestě potkal. A co Čertí brko? To tak trochu omylem skončilo v moci krejčího Klouzka a po jeho zásahu už nemůže sepisovat v okresním pekle hříchy, načež v pekelné instanci zavládne chaos. A samozřejmě to ještě není všechno, to nejpodstatnější se odehrává v městečku Pytlov, co sousedí s kopcem, pod nimž okresní peklo sídlí a kam se záhy přesuneme. Začnu Ondřejem Vetchým, který z čertů žertovné kategorie přesedlal na knížete pekel, a nevede si nijak zle. Jan Cina už je trochu chorobná kategorie čerta, takže vedle propašování zpěvu, patrně pozůstatek z jeho účinkování v Ksichtu plném známých beďarů, nám do pohádky vlezlo i zjevné klišé o tom, že těmi nejzodpovědnějšími úkoly jsou pověřováni ti největší ňoumové. Ze záporných postav stojí za zmínku hlavně Jan Budař, druhý záporák Tomáš Jeřábek zůstal v jeho stínu, zbývající dva, Jiří Maryško a Marek Daniel, nejsou příliš kvalitně definováni. Marek Daniel zde po letech znovu utvořil pár s Janou Plodkovou, což lze chápat jako skrytou narážku na jejich úspěšné účinkování ve filmu "Protektor" (2009), který Marek Najbrt také režíroval. Hereckou rekapitulaci máme za sebou. A když jsme v pohádce, automaticky divákům naběhne i triková složka a její případné zpracování. No, je úplně obyčejná, až na působivě samo písmo tepající čertí brko, není absolutně ničím pozoruhodná a úroveň triků vrací kamsi před nástup Karla Zemana. Scénář je pln originalit i zjevných nedostatků a nedotažeností. Nedotaženostmi disponuje čertova magická krabička, úspěšně jsem například nepochopil smysl mince z bezedného měšce, která se do něj vrací bezprostředně po obdarování. Naopak poměrně originální je zjištění, že čerti chodí po Zemi v "civilu" a svoji pracovní uniformu, která sestává z oddělitelných částí, si berou jen na odnesení hříšníka. A můžete si směle připočíst i provokativní satirický podtext, který je režisérovi blízký. Za nejslabší a scenáristicky nejméně zvládnutou považuji finální fázi vyprávění, je rozháraná, málo logická, prostě v ničem neexceluje. Čerti, nesmrtelností obdaření, v ní dokonce čelí šibenici.To byl jeden z mála zajímavých prvků téhle problematické fáze. Výpravně, kostýmně i kamerou to vyhlíží jako dražší tv pohádka. Najbrt svůj pohádkový počin koncipoval dospěleji, to se mu i daří, neuhlídal si ale sestupnou tendenci vyprávění, a to, co svěže bavilo na začátku, už ke konci zapáchalo mírně spálenými čertími chlupy. Ovšem vymanit se z čertí tvorby mistra Trošky nedalo velkou práci. To by v tom byl čert aby to nezabralo (i na mistra Stracha). 7/10(6.4.2019)

Dobre natocena pohadka s prumernym scenarem, urcena spise pro vetsi deti. Nejvetsi slabinu vidim v pisnickach, nevim, jestli Bardos byla predabovana nebo to byl jeji hlas, ale moc mi k ni nesel. Zenska je to ale pekna. Z postav me nejvice bavil Jerabek. Humoru to moc nema, ale koukatelne to je v pohode, zadny propadak. Videno v ostravskem Cinestaru.(4.12.2018)

Čertí brko patří k těm lepším pohádkám posledních let. Přidává několik nových prvků, kvalitního záporáka, ale je jakási jalová ohledně hlavního hrdiny. Také potenciál O. Vetchého zůstal spíše nevyužit. Škoda některých rozvláčností, kterými jsou dnešní pohádky často zapleveleny. Děj nikam neposouvají a humorné či zábavné vyznění se často nedostavuje. Uřcitě by bylo možné zhruba 15 minut zcela vyškrtnout a nic by se nestalo. Písničky oscilují mezi průměrností a občasnou chytlavostí, která se týká především songu povedených čertů. Duet hlavních postav je ovšem bohužel průměrný a nedosahuje kvalit ústřední melodie klasiky s Čerty nejsou žerty, kterou se možná nechala pohádka vzdáleně inspirovat. Jinak si však Čertí brko připisuje kladné body a osobně jsem váhal nad čtyřmi hvězdičkami. Spravedlivých by bylo tak 70%.(25.11.2018)

„Neměl bych dostat vocas?“ - „Ocas, rohy a startovací kopyto používáme pouze při jímce hříšníka. Jinak cestujeme zásadně v civilu. Ale to snad doufám víš?!“ Díky Ondrovi to už vím i já. Vůbec mi ten pekelný systém přišel celkem důvtipný. Film se opírá o výbornou technickou stránku, kvalitní jsou třeba i na Lvy nominované kostýmy, výprava či rovnou vítězné masky. A přestože nejde přímo o „písničkové“ dílo, min. Mám takovej pocit je zapamatovatelná. Potud spokojenost. Horší je to ale s humorem, usmál jsem se jen párkrát. Argument, že jde o pohádku a nejsem tedy „cílovka“, zde navíc příliš neplatí, neb tvůrci do ní přidali poměrně silnou paralelu s politickou situací (to velké NE pro ANO už ani doslovnější být nemohlo). Ne moc záživný příběh (spolu s jeho převážně nevýraznými aktéry) pak sice držel pohromadě, ale neoslnil. Přesto žádný průser, vidím to na lepší průměr. „A přestaň mi vykat.“ - „Proč?“ - „Nooo…když sou lidi do sebe zamilovaný, tak si tykaj.“ - „Já sem do vás zamilovanej?“ - „Jo jo, už je to tak. A vypadá to, že je to vážný.“(14.4.2019)

Ježišmarjá, čerti se nepitvoří, byla tahle pohádka vůbec natočena u nás?! A jde to, ne že ne. Taky satirický tón není v českých pohádkách nic nového (S čerty nejsou žerty, Co takhle svatba, princi?), nemluvě o písničkách, které tady byly navíc trhlé a parodické. A k tomu konečně hrůzný i lidský Lucifer Ondřeje Vetchého a jeho varování před těmi, co nám slibují ráj na Zemi. Ještě si to tak, pánové Najbrte, Geislere a Hodane pamatovat, ale i tak díky za nejlepší českou pohádku minimálně za deset let!(3.1.2019)

• - Marián Geišberg (hostinský, otec Markéty – Judit Bárdos) krátce před premiérou pohádky zemřel. (jungewolf)

• - Pohádku Čertí brko viděl v rámci letošního festivalu Juniorfest i americký režisér John Stevenson a následně prohlásil: „Myslím, že ten film je skvělý. Je zábavný, okouzlující, zahraný s lehkostí, opravdu jsem si ho užil. Dobrý rodinný film je prostě jen dobrý film, který funguje stejně tak pro mladé jako starší diváky. A Čertí brko je nápaditá fantazie, u níž se může bavit každý.“ [Zdroj: Novinky.cz] (filmotrlo)

• - Natáčelo se mj. na zámku Ledeč nad Sázavou, v Kutné Hoře, v několika lomech a v Národní přírodní rezervaci Voděradské bučiny, která patří do CHKO Blaník – i když se nachází mimo vlastní území CHKO Blaník. (jungewolf)