castor

Další geniální počin legendárního Stanleyho Kubricka. Tematicky se opět vrací ke ztrátě lidskosti. Jeho hrdinové v první polovině snímku procházejí tréninkovým drilem, aby v té druhé mohli na vlastní kůži poznat pravé vietnamské peklo. Chybí jen výraznější děj. Filmu ale vedle toho pak vévodí jakýkoli psychický nátlak ze strany nepřetržitě nadávajícího seržanta Hartmana. ()

viperblade

Už dlouho mě film nedostal od prvních vteřin. Už dlouho jsem neviděl nikoho tak přesvědčivě zahrát magora, jako D'Onofria. Olověná vesta na vás v první půli dolehne svým tempem - nejsou tu titulky, jen vidíme řvoucího R. Lee Ermeyho. Výcvik, šikana, ponižování… to vše předtím, než se vůbec dostanou do boje. Druhá půlka je o něco akčnější, Vietnam je udělán zajímavě a opravdu mě to bavilo. Celým filmem se táhne depresivní atmosféra, která vás rozkrájí, vymáchá v bordelu války a pak složí, abyste si to pořádně užili. Full Metal Jacket je pro mě nevšední zážitek. A po tomhle můžu s klidným svědomím prohlásit to, co ostatní už vědí dávno - Kubrick je Bůh! ()

ClintEastwood

Stanley Kubrick už měl v roce 1987 za sebou například historický film, sci-fi, drama či horor a tak se rozhodl zabrousit také do válečného žánru. Kopec ultradrsných mariňáckých hlášek, ze kterých pískalo v uších vystřídá druhá polovina z Vietnamu, která mi sice seděla o trochu méně, ale závěr s odstřelovačkou nemá chybu. Odznak míru a nápis Born to kill, vážně nejdou příliš dohromady a Kubrick mě tak opět dokázal zaujmout originálním filmem. ()

*CARNIFEX*

Prvá polovica z pohľadu vývoja deja TOP. Tá druhá zas ponúkne niekoľko zaujímavých vojnových scén v doprovode netradičnej, no zato trefnej hudby. Výborný snímok .. ()

MM_Ramone

"Full Metal Jacket" sa skladá z dvoch pomerne odlišných častí. Prvá polovica sa venuje príprave a výcviku vojakov na boj. Stanley Kubrick tu nasadil ukrutne sa stupňujúce tempo, takže som čakal orgasmatronický výbuch v druhej polovici. Vtedy sa totiž dej presúva do akcie. Do ostrých bojov vo Vietname. Lenže prišiel skôr prekvapujúci útlm. Tiež sa mi vôbec nepáčilo obsadenie hlavnej úlohy. Okuliarnatý Matthew Modine sa mi tam vôbec nehodil. "Olovená vesta" nie je zlý film, ale od majstra Kubricka som predsa len očakával trocha viacej. *** ()

D.Moore

Olověná vesta je druhý nejlepší film o Vietnamu. Po Apokalypse, to dá rozum. Za "Vestou" je pak dlooouho prázdno a až potom, tam někde vzadu, je Stoneova Četa. ()

Niktorius

Jeden z těch méně akčních, méně explicitně násilných a více intelektuálních Vietnamů.... Kubrick se jako obvykle vyžívá v symbolice a všemožných metaforách a vede své postavy do extrémních životních situací aby tak konfrontoval jejich žviočisnou podstatu s intelektuálním a etickým duchem, vycvičeným životem v civilizované společnosti. Narozdíl od mnoha jiných tvůrců nepovažuje Kubrick za příčinu všeho toho odlidštění samotnou válku, do té jeho hrdinové nastupují již nadobro deformovaní pobytem ve výcvikovém táboře - v této pasáži také můžeme spatřit Kubrickovu specialitku a to lidský obličej zkroucený do hrozivého, zvířecího výrazu. První část má spád především díky instruktoru Hartmanovi, jehož mimika a nepakovatelné hlášky se chtě nechtě vrývají do paměti jako "full metal jacket" kulky...Ideovéd podhoubí svého filmu pak režisér rozvíjí v následující Vietnamské pasáži, kde také naplno rozvíjí svůj smysl pro technickou brilanci. Co záběr, to dokonalý klenot, v obrazové estetice IMHO patří Full Metal Jacket mezi nejlepší Kubrickovi snímky, hned vedle Vesmírné odyssey.... V realistickém a pohlcujícím podání válečných událostí však Kubrick přeci jen ztrácí na Stonea, byť jej naopak překonává po stránce myšlenkové... ()

ripo

Film je poskladaný z dvoch častí. Mierová - v ktorej je vystihnutý neskutočný dril pri výcviku vojakov námornej pechoty, ktorý nie je len tak ľahko "preskákať". Druhá časť sa odohráva priamo v boji vo Vietnamskej vojne. Čo je väčšia absurdita : tvrdý a neľudský výcvik, alebo vojenské besnenie, kde sa zabíja i pre radosť ? Stanley Kubrick Vám na to určite neodpovie ! ()

PinokKio

Dokonalost sama, ostatně jak je u puntičkářského Kubricka zvykem. Ukázal nám válku z jiného pohledu .. jak ji neznáme, i když taková zjevně v reálu je .. plná absurdit, náhod a vyšinutých jedinců. Člověk si říká, jestli byl větší magor instruktor Hartman nebo jím (pře)vychovaný Leonard "Gomer Pyle" .. ()

Wacoslav1

Ho CI Min je darebak a nestoji mu ptak! tyto a dalsi perly v podani serzanta Hartmana spolu s jeho propandistickymi myslenkami davani zabijaku jako Osvald za vzor a nelidsky metody slouzi k dokonalymu vymyti mozku Ermey podava zivotni vykon na nevojaka je to fakt slusna palba a je pro mne osobne zahadou proc s tak skvele nastartovanou karierou natocil po tomto filmu zhruba 50 dalsich ale jeden horsi nez druhej prvni pulka na vycvikaci je bezchybna a libila se mi i ta druha z Vietnamu byt tu nejsou akce v dzungli jako v cete nebo hamburger hillu ale tom to zase tak neni protoze olovena vesta neni zrovna v pravym slova smyslu valecnej film nekde sem cetl charakteristiku protivalecna satira a to si myslim ze sedi naprosto presne Kubrick tu predevsim upozornuje na naprostou absurditu valky jako takovy dokazuje to treba i rozpolcenosti hlavniho hrdiny kterej ma na helme napsano rozeny zabijak a na prsou odznak miru kazdopadne skvelej film kterej naprosto ultimatne vtahne do deje a nedovoli se odtrhnout od obrazovky dokud neni definitivne konec jo a taky jeden z mala filmu kterej bych si po jeho skonceni klidne pustil znovu ()

gogo76

"This is my rifle"... S.Kubrick bol vždy o krok pred ostatnými a týmto filmom to opäť potvrdil. Po výbornej úvodnej skladbe "Hello Vietnam" máte chuť narukovať, ale po úvodných 30 min. vám to už ani náhodou nepríde ako dobrý nápad. R.L.Ermey ako vrieskajúci a nadávajúci veliteľ vraj Kubricka presvedčil tým, že vedel 10 minút nadávať a hrešiť bez toho aby sa opakoval. Film je rozdelený na výcvikovú a bojovú časť, z ktorých jednoznačne víťazí výcviková, ale bojová má samozrejme tiež svoje kvality. Drsný výcvik a hlavne výborný herecký výkon vrieskajúceho R.L.Ermeyho robí prvú polovicu filmu nezabudnuteľnou. Krik a hlášky sa kasárňami ozývajú deň aj noc a nie každý to psychicky znesie. Najlepšia hláška:"Meriam 174 cm!"... "Od kedy vedia hovná naskladať do takej výšky?" Film 90%. ()

Davies182

Je celkem škoda, že ve druhé půlce tak skvělé tempo, servírované s režisérskou zručností v prvních padesáti minutách, ztrácí dech. Není to žádný fatální rozdíl ani nedostatek, protože film jako celek funguje naprosto bezchybně, ale prostě mi ve vietnamské části něco chybělo. Zatímco při sledování výcviku budoucích "hrdinů" jsem se královsky bavil a trnul očekáváním hrozivého dramatu, které bylo nevyhnutelné, ve druhé části příběhu se chtě nechtě dostavila nuda. A zase tedy: co bylo špatně? Snímek prostě po první hodině mírně ztrácí na zábavnosti, jenže jako ucelený divácký zážitek s poselstvím působí po shlédnutí závěrečných titulků i tak dokonale kompaktně. Vše plynule směřuje k inteligentnímu a vypointovanému konci s obrovským šokujícím ponaučením, pro hlavní postavy se pak jedná o zdrcující zjištění a konečné pochopení zvěrstva zbytečné války. Je to drama, maso, brutalita a vtip v jednom. Full Metal Jacket je nádherná ukázka režisérské vypilovanosti. This is my rifle... ()

Amarcord_1

84% - Od začátku do konce filmu je na co koukat, i nad čím přemýšlet. Myslím, že určitá nevýraznost postav je záměr. Kubrick se podle mě snaží odvést pozornost diváka z mentality vojáků na mentalitu války. Proto film působí tak chladně. Pátou hvězdičku bych dal za trochu více napětí. Nesouhlasím s názory, že použitá hudba dává filmu optimismus. Podle mě zde hudba symbolizuje primitivismus, a jednoduchost amerického nacionalismu řadových vojáků pod vlivem neustálého drilu. Je to umělecky nejhorší hudba, co kdy Kubrick u filmu použil. A udělal dobře. Inter arma silent muse. ()

Xmilden

Stanley Kubrick potvrdil svou velmi vysoce položenou laťku i tímhle filmem. U jeho filmů snad není ani možné dávat méně než 5 hvězdiček. Režisér je vskutku velmi náročný, mezi jeho filmy uplyne dlouhá doba, zkrátka je na 100 % připraven. Spielberg by mu měl vskutku závidět. Olověná vesta je snímek bez slabiny. Obzvláště prvních 40 minut je fantastických. Film diváka perfektně vtáhne do hry. A o to by mělo přece v každém filmu jít. PS: R. Lee Ermey je neuskutečný! 100% ()

Tom_Lachtan

Neskutečná síla, jediné co mne osobně chybí k dokonalosti je volné plynutí scén kde dochází k postřelení lidí, použité zpomalení nemá až tak naturalistický efekt ()

sepp

Zezacatku dechberouci podivana diky predstaveni R. Lee Ermeyho, ktere vsak po presunu deje do Vietnamu ztraci dech a meni se v monotonni pochod spalenou zemi. Presto patri s Apocalypse Now a Platoon k nejlepsim filmum o Vietnamu vubec. ()

Phobia

Výborný válečný film o tom, kterak i z relativně normálních lidí vytvořit naprosté vymaštěnce. Pro jednou film o vietnamském konfliktu, co naprosto postrádá patetické scény a americký patriotismus ukazuje v nezvyklé, sarkastické podobě. Ono všeobecné ironizující pojetí v kombinaci s velmi vážnými tématy dělá z "Olověné vesty" skutečně výjimečný snímek, který je navíc podpořen výbornými hereckými výkony. 90% ()

lesumir

Kubrick. Vietnam. Full Metal Jacket. Pro někoho stačí tyhle tři holé věty a ví, na čem je! Ale spousta to neví, a tím pádem se ochuzuje o jeden z nejlepších (anti)válečných filmů. Oproti humanistické Četě se Olověná vesta už nepáře vůbec s ničím. Vesta sice není tak „velká“ jako Četa, ale víc působí na diváka, když vynechám scénu s rukama nahoře. Platoon je hodně na efekt, co si budeme povídat. _ Už začátek na základně (první dějová linie), je hodný tvrdá a drastický, šikana od nadřízeného a následná nenávist všech vůči „divnému“ jedinci ukazuje pravou stránku v táborech. Bohužel je tomu tak do dnes. Tahle část je plná emocí a napětí. Později se divák nachází ve Vietnamu spolu s vojákem Jokerem (druhá dějová linie), vojenským zpravodajem vysláným do pekla. Už trošičku povolí tempo, ale ne kvalita. V téhle části už Kubrick nehraje s divákem psychologickou hru, už se ho nesnaží dostat. To se mu povedlo „na výcviku“, tady díky své preciznosti a soundtracku završuje vaší celkovou náladu a rozčarování z filmu. Já byl hodně rozhozeném a dlouho přemýšlel nad válkami celého světa. A stejně se nikam nedobral. ()

kinej

Souhlasím, že první půlka, kdy z lidí vychovávají stroje, je geniální, druhá půlka stagnuje, ale taky je skvělá. Z Krubrickova hvězdého výběru je to asi nejmíň perfektní film. Ale z filmů o Vietnamu patří mezi tři nejlepší (+Četa a Apokalypsa). 99% režisérů se může jenom zdát o tom, že by natočili tak výborný film. ()