Americký vlkodlak v Londýně

• Velká Británie An American Werewolf in London (více)

Dva američtí přátelé putují po Británii, ovšem zabloudí a ocitnou se uprostřed rašeliniště. Zničehonic je napadne podivné zvíře, jednoho zabije a druhého zraní. Přeživší kamarád se probouzí v nemocnici, pronásledován hrozivými sny a halucinacemi, ve kterých ho jeho mrtvý kamarád děsí sdělením, že v sobě nese prokletí vlkodlaka...
Dva američtí vysokoškoláci, David a Jack, putují po Británii. Jednoho dne však zabloudí a ocitnou se uprostřed rašeliniště. Zničehonic je napadne podivné zvíře, Jacka zabije a Davida zraní. David se probouzí v nemocnici, kde se o něj stará doktor Hirsch a krásná sestra. Pacienta pronásledují příšerné sny, ve kterých ho vždy navštíví jeho mrtvý, rozkládající se kamarád Jack a šílený pes, který útočí na Londýn. David přežil, ovšem díky kletbě se vždy při úplňku sám promění v děsivé monstrum... (Cinemax)

kitano

Priamociare, jednoduche, trochu derave a predsa uzasne zabavne. Tak ako mnoho dalsich hororovych becok s osemdesiatych rokov, ktore sa tocili s nadsadzkou, humorom a velkym nadsenim. Dobre vytypovany , sympaticky herci, stylova hudba, uzasne specialne efekty a az prekvapivo velkolepe finale odohravajuce sa v centre Londyna. Co by som si od osemdesiatkoveho hororu mohol viac priat. (8.5/10). ()

ClintEastwood

Jsou filmy, které nikdy nezestárnou. Pak jsou takové, které ano, ale třeba až za padesát let. No a pak jsou filmy, jako Americký vlkodlak, které už zub času ohlodal notně. V roce 1981 film třeba šokoval, vylekal a poutal pozornost, ale dnes už je dosti vyčpělý. To, na co čekáme, se začne odehrávat až po hodině projekce a až závěrečná část filmu vylepšuje celkový výsledný dojem. Tři sekvence stojí za vidění 1) První proměna, která probíhá takřka před divákovými zraky v přímém přenosu a je velmi působivá. 2) Scéna v metru. 3) Závěrečná Davidova proměna v porno kině a následný masakr v ulicích Londýna. ()

*CARNIFEX*

Tá jediná, no zároveň excelentná scéna v doprovode toho absolútne trefného songu, tak presne tá jediná, dotlačila tento snímok na úroveň lepšieho priemeru. Mohlo to byť temnejšie? Mohlo, to určite áno. No zároveň musím dodať, že negatívne tento malý horor hodnotiť jednoducho nemôžem .. ()

MM_Ramone

"Americký vlkodlak v Londýne" sa stal už klasickým dielom werewolf-horrorovej produkcie. Divák tu môže zhliadnúť jednu z najdetailnejších vlkodlačích premien. No inak je to len bežné horrorové béčko s plytkým scenárom, akých sa v 80.-tych rokoch natočili stovky. Dvaja mladí Američania sú pri svojom výlete do odľahlých anglických bažín napadnutý vlkodlakom. David Kessler tento útok prežije, ale sám sa potom stáva pri splne Mesiaca krvylačnou beštiou. *** ()

D.Moore

Černočerná krvavá zábava s úžasnými maskami nemrtvého Jacka, které trumfly i působivou proměnu člověka v monstrum. Snad jen konec byl na můj vkus příliš, hm, nijaký. Prostě se stalo, co se stalo, a hotovo. ()

petero

Kombinácia žánru horor/komédia u mňa fungovala absolútne bezchybne. Okrem už zmienených scénok musím pridať ešte závrečný bordel v meste keď sa vlkolak dostane z pornokina. Proste dokonalá zmeska žánru. Naviac to maskérske umenie proste muselo byť ocenené oskarom - od rozdriapaného hrdla nemŕtveho som nevedel odtrhnúť oči po celí čas čo bol na scéne, na dnešné digitálne triky sa to nechytá. ()

pepo

Za veľkou mlákou mimoriadne populárny, no v našich končinách takmer neznámy komediálny horor. Balans medzi humorom, napätím a nechutnosťami síce nie je vyvážený tak dokonale ako napríklad u Sama Raimiho, no stále ide o jeden z vrcholných filmov s vlkodlačou témou. Jedna z najslávnejších scén premeny bola hlavným dôvodom pre udelenie Oscara za masky.8/10 ()

-bad-mad-wolf-

Takovej roztomilej vlkodlačí bizár, jehož tvorbu si tvůrci zjevně fetišisticky užívali. Okatě latexové triky už dnes ničím nezaujmou a sám vlkodlak pouští hrůzy i respektu pramálo, každopádně humorná stránka potěší a občasný náznak atmosféry (úvod, metro) taky. ()

darkrobyk

Oscarová vlkodlačí proměna bývá citována snad ve všech filmových encyklopediích. Velmi zábavné, černohumorné, prostě britské. Pobaví zejména scéna v kině, kde Davidovi radí jeho oběti, jak by měl spáchat sebevraždu. Někteří kritici odsuzují zbytečně brutální automobilový masakr, mně ale přijde do filmu vhodně zapadající. Několik zdařilých gore efektů. Pozor, kdysi jedna z našich TV odvysílala televizní verzi, kde jsou všechny vystřihané.... ()

lamps

Vlkodlačí filmy mě svým způsobem vždy dost přitahovali, ovšem s vyjímkou atmosférického Johnstonova VLKODLAKA to byla pokaždé naprostá ztráta času. Až tento horor mi nabídl přesně to pravé ořechové. Má to výbornou a skutečně mrazivou atmosféru, dobrý příběh, dostatečné množství krve a jako bonus opravdu vydařené děsivé triky. Na film jsem se díval večer za tmy a po ulehnutí do postele jsem měl stále před očima ty napínavé scény v opuštěném parku a metru nebo dnes již kultovní záběry na proměnu ve vlkodlaka, ze kterých doslova naskakuje husí kůže. Komediální stránky filmu se pak netřeba obávat, humor je tu obsažen v odpovídající míře a podle mě celkový spád vůbec nenarušuje. Dovolil bych si dokonce nesouhlasit s J*A*S*M a říkám, že Americký vlkodlak v Londýně je VŮBEC NEJLEPŠÍ vlkodlačí film! ()

filmfanouch

Americký režisér John Landis utkvěl v paměti hned z několika důvodů- Byl režisérem snímků jako Cesta do Ameriky, Bratři Bluesovi, Záměna, klipu Michaela Jacksona Thriller nebo právě snímku Americký vlkodlak v Londýně. Právě kvůli tomuto snímku byl Landis najat jako režisér klipu Thriller, protože Michael Jackson miloval právě tento snímek a zvolil si Landise jako ideálního filmaře, který by se měl jednoho z nejvýznamnějších videoklipů historie ujmout. A dává do jisté míry smysl, že právě tak těžce uchopitelná figura jako byl Michael Jackson milovala právě takto těžce uchopitelný snímek, který se dodnes stává terčem rozpolcených hodnocení a má zároveň spoustu fanoušků i lidí, kteří po jeho zhlédnutí víceméně kroutili hlavou. Jenomže Americký vlkodlak v Londýně je rozhodnopádně snímek, který si své uznání přeci jen zaslouží. Najdete jen málo snímků, kteří by zvládli tak mistrovsky balancovat mezi hororovou atmosférou/napětím, humornými momenty nebo vyloženě brutálními/gorovými momenty. Americký vlkodlak v Londýně je ukázkou černé komedie, která skutečně dokáže balancovat mezi žánrem komedií a hororu a fungovat velmi solidně v obou rovinách. U Amerického vlkodlaka v Londýně vlastně nezáleží na tom, zda ho berete jako parodickou komedii nebo atmosférický horor, obě polohy se totiž v tomhle filmu navzájem doplňují a i když hrozí, že v případě použití těchto dvou žánrů to jednoduše nebude fungovat, v případě Amerického vlkodlaka v Londýně tohle nehrozí. Scenárista a režisér John Landis nenatočil vrcholný film hororového žánru, to balancování mezi dvěma na první pohled těžce kombinovanými žánry možná nefunguje zase tak výborně a především je pravdou, že se tento film tak trochu ztratil mezi povedenějšími a více atmosférickými filmy své éry, pořád jde ale o film, který v roce 1981 dokázal, že se dá s vlkodlakem v hlavní roli pracovat víceméně inovativně a že Landis krom komediálních stránek dokáže skutečně vypracovat i tu hororovou atmosféru. Z ústředních herců jako David Naughton, Jenny Agutter nebo Griffin Dune se nikdy nestali hvězdy a má to svůj důvod, protože Americký vlkodlak v Londýně není proslulý zrovna kdovíjak strhujícími hereckými výkony a ty herci mají bezpochyby své rezervy. Jenomže zrovna Americký vlkodlak v Londýně je film, kterému jeho tak trochu nevýrazné herce snadno odpustíte, právě už kvůli tomu, že se Landis skutečně předvede jako filmař, který má budování atmosféru v malíku a dokáže představit skutečně pamětihodné momenty, které navíc dokážou překvapivě skutečně nahnat husí kůži. Celé ty sekvence fungují i díky výborným maskám, které právem filmu vynesli výhru za Oscara. Ten film je ryzí ukázka 80. let a v tom tkví jeho kouzlo. Dá se polemizovat nad tím, že film zestárl, přesto všechno ale dodnes neztratil fakt, že je skutečně perfektně atmosférický budovaný, má působivé (a skutečně děsivé) sekvence a skutečně se mu daří budovat ty dva strašně obtížné sloučitelné žánry. Landis navíc na tohle strašně banální téma zvládl napsat strašně vlastně dost chytrý scénář a s celým tématem ohledně vlkodlaků se tu pracuje zajímavěji než by člověk vlastně byl schopný čekat. Ten film je možná přece jen tak trochu promarněná příležitost své doby a některé jeho aspekty nejsou výrazně dokonalé, ten film ale pořád funguje i po letech a je prostě filmem své doby, který je navíc neskutečně zábavný. Landis dokázal, že má krom humoru v malíku i hororovou atmosféru, herci neurazí, masky jsou perfektní a málokterý vlkodlak byl v historii kinematografie tak cool jako ten titulní právě v Americkém vlkodlaku v Londýně. Dohromady to stránce kladům filmu dává více než dost a jedna věc je prostě jasná: Bezpochyby je to minimálně jeden z nejvýraznějších hororů všech dob. A ne ve špatném slova smyslu........ () (méně) (více)

Big Bear

,,Držte se silnice, nechoďte do močálů a bacha na měsíc! "  --- U tohoto druhu filmů mne vždycky mrzí, že jsem jejich dobu, kdy měly co nabídnout zkrátka propásl. Jasně, nejde vidět vše a navíc v tom roce 1981 tohle možná neběhalo u nás s jednohlasým dabinkem ani na videokazetách. Tehdejší režiséři a tvůrci hororů to měli věru složité. CGI efekty nebyly k dispozici a tak se mocně patlal latex a lily litry rudé barvy. Někdy se to podařilo, někdy to bylo spíše k smíchu. Tento film dostal za masky tuším nějaké ocenění a myslím si, že právem. A ta přeměna ve vlkodlaka musím uznat byla dokonalá i na dnešek. Horší byl už pak sám vlkodlak... Souhlasím s ostatními, že více fungoval příběh ve Skotsku než v samotném Londýně. Ale i ten Londýn té doby měl něco do sebe. Super byla ta scénka z metra a teď nemyslím tu naháněcí, ale tu, kdy zamilovaný páreček jede soupravou. A okolní cestující Londýna osmdesátých let, to bylo fakt něco... :-). Jeden lepší typ než druhej, pankáči... :-). Vše končí efektní bitkou přímo na Picadilly circus, bohužel film alespoň pro mne skončil moc náhle. Dnešní divák se u něj těžko bude bát, a spíš jej bude brát jako určitý mezník v horor žánru, který už byl ale překonán. ()

JohnnyD

Áno, má to asi najlepšiu premenu človeka na vlkodlaka v dejinách kinematografie. No to je asi tak všetko. Nefunguje to ako komédia a už vôbec nie ako horor. ()

Kusko.t2

Kvalitný horor s jemným humorom, ktorý ma chytil a nadchol hneď od začiatku. Zatiaľ asi najlepší svojho druhu čo som videl. Neviem prečo to ostatných hodnotiacich minulo. Príbeh o premene muža na werewolfa, ktorého odvezú po zranení podobnou beštiou z vidieckej dedinky do londýnskej nemocnice, kde sa zamiluje do peknej, fešnej sestričky, s ktorou sa po prepustení dáva do kopy, navnadí. Avšak nie všetko ide podľa jeho romantických predstáv. Zvieracie pudy sa začínajú drať na povrch! Rýchly spád, výborná jemná hudba (najprv vás upokojí, začnete si ju pobrukovať, aby následne mohlo prísť vyvrcholenie), napätá atmosféra a triky na tej najvyššej úrovni, urobili z filmu nie jednohubku, ale ťažkú večeru, ktorá vám v noci nedá spať. Hercov som moc nepoznal, ale hneď som si ich zamiloval. Boli výborní v každej scéne a vďaka veľmi kvalitnej réžii Johna Landisa, ktorý jednoznačne vedel čo chce, môžem s kľudným svedomím dať plné výstavné hodnotenie. ()

misterz

Potenciál by tu bol. Slušný námet a scenár však potápa slabšie spracovanie a priemerné herecké výkony. Na druhú stranu, to najlepšie na filme sú príjemná atmosféra 80. rokov a výborne zvládnuté masky, vrátane vlkolačej premeny, ktorá by pokojne mohla konkurovať tomu najlepšiemu i zo súčasnosti. Aj v tomto smere sa mi však zdal potenciál nevyužitý, mordovačky vĺčika boli zvyčajne mimo záber, alebo strašne odfláknuté, čo je veľká škoda. Lepší priemer. 65/100 ()

pornogrind

Tak se mi do rukou dostala knížka 101 hororů které musíte vidět než zemřete. Beru ji jako takovou inspiraci a věřil jsem, že v ní najdu horory, který jsem zatím neviděl a který budou stát za to. Ale hned první film (tento), kterej jsem si dopřál mě zrovna moc neohromil. Částečně je to možná i tím, že filmy o vlkodlacích zrovna nevyhledávám. Na druhou stranu jsem si říkal, že když je v knize uveden tak je tam z nějakýho důvodu. Důvodem je přeměna ve vlkodlaka, která je na svou dobu opravdu povedená. Ocenit se dá i pár dalších efektů. Jako celek mě to ale ani v nejmenším neoslovilo. ()

Goldbeater

Skvělé vykročení na pomezí hororu a komedie zpestřené skvělým soundtrackem, legendární scénou proměny ve vlkodlaka a nejlépe zfilmovanou hromadnou autonehodou v dějinách kinematografie! ()

Anderton

Filmy o vlkodlakoch riešia v zásade stále tú istú tému, a to, čo vlastne odlišuje ľudí od zvierat a kde je tá hranica. No v podstate nikde, v sexe, na ktorý je tu neustále poukazované, sme na tom rovnako, takže tým jediným sa ukáže byť nakoniec "prekvapivo" láska. Film ide ale hlbšie, nočné mory Davida zahŕňajú aj traumy z holocaustu jeho národa a možno vás napadne aj otázka, či sa nacisti počas svojich zverstiev necítili podobne schizofrenne, ako David, keď si po svojich činoch nič nepamatal. Pokiaľ je braný schizofrenne vďaka kolízii žánrov aj tento film, tak mne to osobne v žiadnom jeho momente neprekážalo. No a pokiaľ riešite tak zaujímavú dilemu, ako či si vziať zajtra pre dobro spoločnosti život, tak taká strávená predchádzajúca noc s Jennifer Agutter to môže aspoň čiastočne príjemne vykompenzovať. ()

PetrPan

Asi nejlepší "vlkodlačí" horor, přeměna ve vlkodlaka vstoupila do síně slávy trikového umění a je tím nejlepším z celého snímku ()

Del Toro produkuje western

Del Toro produkuje western

01.09.2019

Oscarový režisér Guillermo del Toro (Tvář vody) pokračuje ve své podpoře mladých talentovaných filmařů a jako producent se teď upsal dalšímu filmu. Ten přijde od vycházející režisérky Issy López … (více)

Hororové pohromy ve 3D

Hororové pohromy ve 3D

27.09.2009

Spy Kids 4. Že to není horor? Neříkejte, že neječíte děsem. Robert Rodriguez už píše scénář, v březnu začne natáčet. Jak jinak, i tohle pokračování bude ve 3D. Stejně tak se třetí rozměr plánuje pro… (více)

Americký vlkodlak opět vyje na měsíc

Americký vlkodlak opět vyje na měsíc

30.06.2009

Samozřejmě v remaku. Hollywoodská studia už vyzobala snad všechny slavné hororové série, teď půjdou i po těch méně slavných. Americký vlkodlak v Londýně je sice žánrovou klasikou, ale zůstal spíš v… (více)